Vytrvalostní sezóna 2022 tradičně odstartovala v Hošťce
Je sobota 2. dubna 2022, sedm hodin ráno, teploměr ukazuje stěží nulu a na startu čekají tři jezdci na pokyn rozhodčího, aby se svými koňmi mohli vyrazit na trať prvního letošního závodu. Mají před sebou 100 mrazivých kilometrů soutěže ST.
Slabé krusty ledu na kádích a kyblících v připravených chladicích místech jasně napovídají, že bude „trochu“ větší zima než obvykle. Závod v Hošťce vždy zahajuje vytrvalostní sezonu na konci března, letošní ročník se posunul na duben, který si pro jezdce i jejich koně připravil vskutku aprílové počasí. Prověří jejich vůli, odolnost i připravenost mít nadstandardní péči o svého koně na prvním místě před vlastním pohodlím.
Po odstartování soutěže ST se začínají chystat jezdci do dalších soutěží – S, L, Z, hobby Z a hobby ZM. Na rozhodčí, veterináře, organizační výbor a pomocníky čeká v nevlídném počasí „odbavit“ 93 startů. Do Hošťky na Ranč Ježkův mlýn se sjíždí po zimním vytrvalostním absťáku vždycky početná výprava ze všech koutů republiky.
Zdejší rovinatá trasa sice patří mezi jedny z nejjednodušších tratí u nás, v této jednoduchosti se však můžou skrývat jistá úskalí. Jednak rovina často svádí ke zbytečně vysoké rychlosti se všemi obvyklými důsledky, pokud koně žene dopředu spíše psychika (včetně rozpoložení jezdce), nikoliv kondice. Druhé, neméně závažné úskalí, spočívá ve špatném odhadu, kdy chladit a kdy naopak zahřívat, aby nedošlo k podchlazení a zatuhnutí koňských svalů.
Chvíli před 4. hodinou odpolední vyhrává v soutěži ST Milada Janatová na koni Moccah, jen o vteřinu následovaná Romanou Glacovou na koni Santini, třetí dojíždí Veronika Myslivečková s Felskinem.
Veronika Myslivečková - Felskin, 3. místo ST 100 km
Připomínám, že vítězný Moccah, 9letý valach po OR 1/1 Herčík, navazuje na dlouholetou, úspěšnou vytrvalostní kariéru jeho matky Morgana 1 (hucul x arab), výkonnost T.
„Byl to můj první závod, kdy jsem na koně za celou dobu nevylila ani lahev vody, a to jezdím od roku 2007. Nejela jsem na vítězství, chtěla jsem dokončit se zdravým koněm, který bude úplně v pořádku. Nechala jsem ho běžet tak, jak on chtěl (samozřejmě vyjma korekcí v prvním kole, kdy prostě chce utíkat mnohem rychleji, než si představuji já). Pro nás bylo důležité jet podle plánu, tzn. tak, aby se kůň stačil ochlazovat sám (měl vyholený krk) a vůbec nevyužívat vodu, aby neměl sklony k zatuhávání a nebyla mu v pauzách zima. Hodně jsme využívali vrstvení dek, a pořád koně hlídali, jestli mu je teplo,“ popisuje svou taktiku závodu Milada, která má již z loňského Chlumce nad Cidlinou splněnou kvalifikaci a uvidíme ji tedy na startu letošního MČR.
V soutěži S na 80 km zvítězila juniorka Aneta Wondráková s koněm Amore Mio, druhá Petra Baborová s koněm Dezir a třetí dojela Denisa Kučerová s koněm Wictoria Ellis. 11letý Amore Mio zahájil vytrvalostní kariéru v roce 2020 a vede si velmi dobře, protože v Hošťce absolvoval osmý start a své první „S“ – a celkově tak z osmi startů nebyl ani jednou vyloučen a jeho kariéru zatím zdobí 5 vítězství a tři „jen“ druhá místa. To je důvod ke zvědavosti, jak bude slibná kariéra pokračovat. Amore Mio je z matky Angelika po plnokrevném Gimt.
Eliška Kovářová - Sancho of Angels Garden, 5. místo S 80 km
„Amor mě velmi mile překvapil, navzdory silné konkurenci podal parádní výkon a jsem na něj patřičně hrdá. Je vidět, že se ve vytrvalosti zkrátka našel a že běhá srdcem. Vítězství bylo nečekané, do poslední chvíle jsme já ani kdokoli z wranglerů nevěděli, kolikátí do cíle dojedeme. Ale cílem nebylo vyhrát, ale dojet v pořádku a mít splněnou kvalifikační soutěž stupně S na MČR, kam bychom se letos chtěli podívat,“ dodává ke svému vítězství Aneta.
V soutěži stupně L obsadili vítězné pozice Barbora Koderová s Agile Joe, druhá Karolína Synková a Wepwawet a třetí Jakub Tydrych a Rachot.
Soutěž Z vyhrála Michaela Nováková s koněm Magnifique en Vogue, na druhém místě dojela Kateřina Teršová a Sorbon a třetí pozici obsadila Věra Mynářová Maximus Tee Chex.
V hobby Z obsadili bednu jezdci z jednoho klubu – Ranč pod skálou Třebívlice v následujícím pořadí: Tereza Henzlová a Olda, Jaroslav Šimek a Veselý Myšák, Martina Šultová a Apač 6.
Tereza Vidímská a Eskymo Black Jack, 4. místo S 80 km
V hobby ZM si pro vítězství dojela Mona Nováková a Sorgenta, na druhém místě Amálie Kricnarová a Nastěnka z Zeunerlochu a třetí Lucie Kalcovská a Ketty.
V hobby ZM na 20 km startovalo 33 dvojic. Je to pravidelně nejobsazenější soutěž, kde si jednak nováčci plní úvodní kvalifikaci a jednak se seznamují s disciplínou. Výběr koní tomu odpovídá. Převahu v tomto startovním poli měli angličtí plnokrevníci (9), na druhém místě český teplokrevník (6), zbytek koní představoval pestrou paletu plemenné příslušnosti – paso fino, hafling, hucul, achal-teke ½, WP-A, WP-B, pony, irish cob, shagya arab, arabský plnokrevník – i bez původu. A že není nutné začínat na arabských koních, dokazuje „složení“ první pětky v cíli – od prvního do pátého místa se zařadili A 1/1, hafling, WP-B, paso fino, ČT a pony.
Aneta Wondráková - Amore Mio, 1. místo S 80 km
Při závodech proběhly také ZZVJ – E, kde úspěšně splnilo zkoušky 5 jezdců, na které se můžeme těšit v oficiálních soutěžích, gratulujeme tedy Michale Hrbkové, Kvídovi Hrdinovi, Michaele Smetanové, Kláře Třečkové a Anně Trůblové. O týden dříve v Třeštině si splnily ZZVJ-E také Petra Němcová a Jolana Piterková.
Velké poděkování patří samozřejmě osvědčeným pořadatelům v čele s Vladimírem Biháry a Markétou Srbovou, rozhodčím Antonínu Terberovi, Petře Svobodové a Antonínu Hrdinovi, veterinářům – MVDr. Mojmír Dvořák, Ines Králová Mag. med. vet., MVDr. Petra Králová Viziová, MVDr. Hana Bartunková, MVDr. Kristýna Hodinová, MVDr. Lucie Ottová. Lékařská služba – MUDr. Lucie Šafaříková. Své si v nevlídném počasí odpracovali také časoměřiči.
Galerie
Stěží se letos plní kalendář závodů, aby bylo vůbec možné kvalifikovat se na mistrovství republiky ve vytrvalosti. Obtížnost juniorského národního…
29. ledna dvě české jezdkyně, Monika Doubková a MVDr. Dana Berková, startovaly v prestižním vytrvalostním závodě CEI2* 120 km v Saúdské Arábii. Na…