Jak správně napasovat sedlo na koně
Správné napasování sedla na koně je základem další úspěšné práce s koněm v jakékoliv jezdecké disciplíně. Sedlo je velmi důležitým mezičlánkem v komunikaci mezi jezdcem a koněm. Pokusím se vám nabídnout několik postřehů a zkušeností, získaných během školení od renomovaných firem jako Prestige nebo Stubben, tak i při pasování mnoha desítek sedel přímo na koních.
Je potřeba si dobře uvědomit, že sedla stejně jako oblečení nebo třeba boty mají své velikosti. Jsou ovlivněny individuálními potřebami jak jezdce, tak i koně. Bereme-li za rozhodnuté o jaký typ sedla se jedná (drezúrní, skokové aj.), zbývají nám jako základní charakteristiky sedla velikost a tvar posedlí a bočnic, tvar a šířka kostry a velikost a tvar sedlových polštářů.
Mezi lidmi je poměrně zažité, že sedla na koně se zhotovují na míru. Je to bezpochyby ideální stav, ale realisticky vzato, koně jsou stejně jako lidé poměrně konfekční. Pro cca 70 % koní proto vystačíme s touto "konfekcí". Zbývajících 30 % je problematičtějších a vyžadují buď úpravy na sedle normálním, nebo skutečně sedlo na míru. I známé firmy jako Kieffer nebo Passier vystačí s několika velikostmi komor (obvykle 3 velikosti) a 3 - 4 velikostmi posedlí. Při prodeji sedel je pak nabízena tato konfekce. Pokud sedlo víceméně dobře pasuje, jsou pak drobné nesrovnalosti vyrovnávány sedlovými dečkami. Mnohokrát jsem byl svědkem, že si zákazník nechal u sedláře udělat sedlo na míru, a přitom sedlář koně ani neviděl. Toto je bohužel klamání lidí.
Aby sedlo dobře pasovalo na koni, musí být na koňském hřbetě dobře a rovnoměrně rozložena váha na co největší ploše. Znamená to, že komora musí být dostatečně široká na to, aby kohoutek nesvírala ze stran a aby sedlo dolehlo na koni dostatečně hluboko, aby poté leželo po celé ploše i ve střední části sedla a pod zadní rozsochou. Nad kohoutkem musí zůstat ještě něco místa, aby kohoutek nebyl ani ze strany svírán ani shora stlačován a odírán.
Velmi častou chybou je, že sedlo leží pouze vpředu v oblasti kohoutku a ve střední části ve vzduchu. Vzniká tak jakýsi most, který se v zadní části hrubě opírá o svalovinu a způsobuje tak otlaky. Projevují se citlivostí koně při doteku, bulkami ve svalové hmotě a v extrémních případech až lokální svalovou atrofií. Snadno lze problém rozpoznat podle toho, že kůň není rovnoměrně po ježdění opocen na celé kontaktní ploše sedlových polštářů, ale že na něm zůstávají suchá místa ve tvaru map (obvykle ve střední části sedla). Pokud již k otlaku dojde, je potřeba příště použít jiné sedlo a sedlovou oblast na hřbetě ošetřit vhodnými regeneračními prostředky (lidově řečeno "sportovky", ale určené speciálně pro koně), již při včasné aplikaci po ježdění omezí vznik otlaků (POZOR - kůň nesmí mít otevřenou ránu). Jedná se o řešení nouzové, ale pro ojedinělé situace velmi přijatelné.
Aby sedlo dobře pasovalo jezdci, musí odpovídat jeho tělesným proporcím. Zde záleží zejména na délce stehenní kosti (ta obvykle koresponduje s tělesnou výškou) a obvodu přes boky (lidově řečeno na velikosti zadku). Délka stehenní kosti ovlivňuje správný úhel a polohu do kolenních a stehenních opěrek (jinak řečeno typ bočnice), obvod přes boky ovlivňuje zejména velikost posedlí (vzdálenost mezi hranou zadku jezdce a zadní rozsochou by měla být na 1 šířku dlaně). Správně zvolená velikost posedlí a bočnic umožní optimální sed v sedle a tím i optimální vedení koně sedem.
Pro výběr sedla je tedy potřeba správně určit: velikost komory, velikost posedlí a velikost bočnic
- u levných importovaných sedel velmi omezené
- u tuzemských sedel - dle výrobce omezeně možné až normální
- u značkových dovozových sedel naprosto normální
a buď vystačíme s konfekcí, nebo musíme volit sedlo na míru.
Napasování sedla na koně je jednoznačně vhodné svěřit do rukou odborníkům. Jedná se o problematiku skutečně velmi složitou, kde se musí vzít v úvahu typ a plemeno koně, jeho stupeň výcviku a osvalení a perspektiva dalšího vývoje, jezdecké zkušenosti jezdce, jeho zaměření i perspektiva, věk a mnoho dalších faktorů. Samozřejmostí je perfektní orientace v nabídce výrobců sedel - co je možné - a hledání optimálního sedla na základě syntézy všech těchto informací.
Pro laickou kontrolu, jestli vaše sedlo koni správně pasuje, doporučuji zkontrolovat následující ukazatele:
- vodorovná osa vedená nad přední rozsochou protíná posedlí u zadní rozsochy přibližně v 2/3 její výšky (viz obrázek A)
- nejhlubší místo posedlí je před středem posedlí, cca 2 prsty před zadní hranou bočnice sedla
- komora sedla nesvírá kohoutek ze stran ani netlačí na něj shora
- nad páteří koně pod sedlem zůstává dostatek místa, např. jím lze bez problémů protáhnout bičík
- vezmete-li sedlo za přední a zadní rozsochu a zahoupete-li s ním, nesmí se kolébat
- strčíte-li dlaň pod polštář sedla vpředu a posunujete-li ji dozadu, tlak na ni působící musí být pořád stejný, tj. sedlo musí sedět rovnoměrně na celé ploše (obrázek B)
- po ježdění na zpoceném koni nejsou v sedlové části suché mapy
Pokud kterýkoliv z těchto ukazatelů není v normě, sedlo nepasuje optimálně na koni a je seriózní zvážit, zda to tak nechat, nebo s tím něco zkusit dělat. Mnoho může pomoci dobře zvolená podsedlová dečka, a to buď normální nebo nějak speciálně upravená. Často jsem se v praxi střetl s tím, že ve snaze změnit úhel sedla na koni, např. když sedlo "hází dozadu" je pod zadní rozsochu dáván molitanový klín. Úhel sedla se sice změní, ale je to velmi nebezpečné pro koně, jelikož se mu tím nevhodně změní rozložení váhy na hřbetě. Dobré korekční dečky jsou různě vystřižené pro kohoutek, s lokálními přicpáními a nášivkami apod., vždy však s cílem k optimalizaci výše uvedených parametrů (viz úprava dečkou obrázek B). Výborně se osvědčují gelové podložky, jež se i u nás již začínají v širší míře používat.
Způsob výroby sedel na míru mají různé firmy na různém stupni dokonalosti. Špičkový způsob této výroby má italská firma Apaloosa. Tento výrobce díky své nedlouhé historii (vznikla na počátku 70. let) používá nejmodernější postupy ve výrobě. Základem sedla je termoplastová kostra. Díky termoplastovému materiálu je možno kostry při vysoké teplotě tvarovat do optimálního tvaru podle potřeby koně.
Systém měření koně Apaloosa dává odborníkovi možnost proměřit, zaznamenat a v pro firmu Apaloosa srozumitelné formě předat kompletní datové podklady. Tato soustava informací, ve spojení s charakteristikami jezdce (jako výška, pohlaví, délka holenní a stehenní kosti, obvod boků, konfekční velikost a další) se zadá do počítače a ten dodá konkrétní údaje pro výrobu kostry. Tato data jsou dále použita pro výrobu bočnice, posedlí a sedlového polštáře. Doplňkovými údaji jsou informace o koni (plemeno, pohlaví, stáří, sportovní použití - disciplína). Kombinací všech těchto údajů a s využitím obrovské databanky typů koní a lidí vznikne sedlo, o němž lze říci, že je skutečně na míru.
Jako závěr mi dovolte jedno doporučení. Správné napasování sedla je věc nejvyšší profesionální úrovně. Potřebujete nejen koupit, ale dobře koupit. Skutečně se to vyplatí.
Ing. Stanislav Hakr
Václav Staněk, jeden z nejúspěšnějších českých jezdců, má za sebou bohatou kariéru, kterou strávil nejen na českých závodištích, ale i v zahraničí. V…
Při zkušební jízdě na jezdeckém simulátoru se ukázalo, že testující jezdkyně sedí jinak na jezdeckém padu než v sedle. Výsledky jsou přinejmenším…