První velká výprava

25. 10. 2023 Alena Brandt Autor fotek: Cara Dörpmund Zdroj: Cavallo
Autorka článku Alena Brandt a její šestiletá hanoverská klisna Dinara
Autorka článku Alena Brandt a její šestiletá hanoverská klisna Dinara

Šestiletá Dinara vyráží se svou majitelkou Alenou na první pořádné dobrodružství – třináctikilometrovou cestu na ranč s přenocováním a absolvováním extrémního trailu. Na mladou hannoverskou klisnu čekají vzrušující zážitky.

Vzhůru na cestu! Naše karavana se skládá ze sedmi koní, pěti psů a sedmi lidí. V této sestavě ujedeme třináct kilometrů přes lesy, louky a vesnice. Náš cíl má slibný název – Dream Ranch. V tomto areálu chceme s koňmi strávit noc. Druhý den máme před odjezdem na programu seznamovací kurs v extrémním trailovém parku. Výlet zorganizovali naši jezdečtí přátelé, trasu už několikrát prošli a dobře ji znají i se všemi nástrahami. Takže jediné, o co se musím starat je můj kůň. 

Mladá klisna zatím moc zkušeností v terénu nemá

Mojí hanoverské klisně Dinaře je šest let a je nejmladší ve skupině. Nemá moc zkušeností v terénu. V našich začátcích se při jízdě často lekala – což není dobrý základ pro jízdu terénem, zejména pokud jsou poblíž nějaké silnice. Proto jsem musela ze sedla a začala jsem pracovat na naší komunikaci. I teď se někdy stane, že se Dinara vyděsí, už ale není úplně bezhlavá a rychle se znovu věnuje mně a mým signálům. Pomohla nám trenérka Nicole Künzel, s její prací jsem vás seznámila v prvním dílu seriálu. Doporučila nám také podnikat společné výlety, abychom podpořily sebevědomí a odvahu mé klisny.

H6A6018-Dorpmund.jpg-V-Amendo.jpg

        Výletní skupina na terase srubového domu

První zkouška trpělivosti přišla na samém počátku cesty, při pokusu udělat skupinovou fotografii při startu. Než se všichni seřadili, připadalo to Dinaře příliš dlouhé. Hrabala kopyty. Klidný postoj dnes nebyl na programu. „Můžeme už vyrazit?“. Naše karavana se dala do pohybu, kolemjdoucí ve vesnici nás hezky zdravili, asi jsme působili malebně. První přechod silnice proběhl plynule, podle nácviku (dva se postaví kolmo a tvoří uličku, ostatní rychle procházejí). Všichni koně se znají ze zkušebních procházek a žijí v otevřených stájích vedle sebe, takže jsou ve stálém vizuálním kontaktu.

Cesta pak vedla několik kilometrů přes pole, na kterém se v lehkém vánku pohupovalo obilí jako zelené moře. Dinara vstřebávala přírodu všemi smysly a nozdrami přejížděla přes stébla obilí a trávy. Spokojeně si odfrkávala a já zažívala okamžiky štěstí, když jsem ji pozorovala. Moje mladá klisna je mnohem pohodovější, než jsem si myslela. Nejlépe se cítila uprostřed skupiny. 

Pak ale přišla první výzva. Cesta vedla mírně z kopce k vesnici a vedle ní byla pastvina s koňmi. Ti se přiřítili kolem ohrady – a Dinara měla pocit, že vyrostla nejmíň o půl metru. Poklepávám ji bičíkem po hrudi, aby zpomalila. Jízda z kopce není tak snadná. Uf, zvládly jsme to! „To bylo jedno z míst, které jsme klasifikovali jako obtížné“, potvrdila Marie, která cestu plánovala. „Teď už to bude klidnější.“

H6A6089-Dorpmund.jpg-V-Amendo.jpg

        Nastražit uši! Na tomto výletu je toho hodně k vidění

Cestou lesem jsme si dali pauzu u hájovny. Myslela jsem, že Dinara bude určitě neklidná, ale v pohodě se se mnou dělila o banán. Organizátoři zajistili dokonce zásobovací vůz, který nám vozil občerstvení a vodu. Poslední část cesty jsme zvládli rychle, Dream Ranch je na dohled. 

H6A6161-Dorpmund.jpg-V-Amendo.jpg

        Šéfka ranče Ramona Westphal (vlevo) nás vítá 

Dinara byla při příchodu rozrušená: Tolik koní, neznámá stáj – řehtala a v boxu byla nervózní. Ale když se vedle ní přistěhoval její přítel Gigolo, uklidnila se. Kolem sedmé hodiny večerní už koně v klidu chroupali seno a my jsme si užívaly grilování na terase srubu, který jsme si pronajaly. Bylo to jako sen – slunce zalilo vše červeným večerním světlem, všechno bylo nádherné. Dinara evidentně taky dobře spala – prozradila to sláma v jejím ocasu. Společně jsme vyrazili ze stáje směr extrémní trail. 

Z koní se stalo stádo

Před vyjetím na trail jsme koním musely nandat kamaše a skupinu rozdělit, což koně trochu znervóznilo. Šéfka ranče Ramona Westphal situaci vyhodnotila: „Vytvořily jste z koní stádo, na stezce se všichni musejí držet na dohled, proto při rozdělení znervózněli.“

Pokud jsou koně neklidní a vzrušení, neměli by se do zdolávání extrémního trailu pouštět. Dinaře trvalo docela dlouho, že se uklidnila, samotné překážky ji starosti nedělaly, spíš skutečnost, že se všichni kamarádi vydali různými směry a už neexistuje řádná karavana. Navíc na pastvině vedle běhala hříbata, no co je to? Škubala sebou a já měla velkou práci ji udržet. Jakmile se uklidnila, odvážily jsme se zdolat první překážku, cestu vedoucí strmě do kopce a přes kameny. Překážka pomohla Dinaře se začít znovu soustředit, postupně jsme jich zdolaly ještě pár. Víc jsem po ní nechtěla, přece jen nás čeká ještě cesta zpátky a na trailový kurs se můžeme kdykoliv vrátit.

H6A6448-Dorpmund.jpg-V-Amendo.jpg

        Zvedat kopyta! Dinara překonává trať v trailovém parku

Cesta domů byla stejně dlouhá, jen po jiné trase, Dinara dokonce bez zaváhání přebrodila mělkou řeku. Obstály jsme! Hodně jsme toho spolu prožily, moje mladá klisna musí zpracovat spoustu vjemů. Poznáním nového získává větší sebevědomí a také větší klid. Za ty bolavé svaly, které jsem večer opravdu cítila, to stálo.

H6A6494-Dorpmund.jpg-V-Amendo.jpg

        Dinara na vše dohlíží

Ve třetím dílu bude Dinara jedním z koní v živé show dr. Vivan Gabor. Tato expertka poskytne nejnovější poznatky z oblasti komunikace a chování při učení. 

První díl seriálu naleznete zde.

Podobné články

Finále Super Cupu Global Champions League, kterým vyvrcholila galashow světového parkuru Prague Playoffs v libeňské O2 areně, bylo napínavé až do…

Přestože má David Will doma stříbro z mistrovství Evropy a zapsal v kariéře řadu výborných umístění, v Super Grand Prix při pražském GC Playoffs…