Pár tipů na předvánoční čas...
Už tu opět máme kouzlo Vánoc. Všichni si lámou hlavu s dárky, extrémně šikovné koňačky stíhají kromě rodiny, zaměstnání a koní ještě i napéct dvanáct druhů cukroví, pánové už nakupují obří stromeček, nejlépe hustou jedličku, která, na rozdíl od smrku, hned neopadá. Což na chvíli zpomalit a uklidnit si zaměstnanou hlavu pár tipy na zimní pohodu s koňmi?
Prosinec zasvěťte lenošení
Prosincový shon hoďte u koní za hlavu, a to myslím vážně. V prosinci by alespoň stáj měla být pro ženu (u pánů předpokládám méně nervů z Vánoc) poklidné útočiště, kam si jde hlavinku vyčistit od shonu, ne ve shonu s vyplazeným jazykem pokračovat. Choďte se ke koním opravdu zklidnit. Žádné náročné tréninky, žádné zběsilé gruntování boxů, sedlovny a skladů krmiv, omezte se jen na základní běžnou údržbu – a jinak pohoda. On všední den kolem koní přináší sám o sobě adrenalinu a vypětí až až, nemoci nepočkají, úrazy se dějí, hnůj padá zadním koncem koníčka stále stejně, ať je svátek nebo pátek. Co se dá ale klidně dočasně odlehčit, je drhnutí pokálených stěn a také – ježdění. Zredukujte si tyto činnosti před Vánoci na minimum. Dejte koním pracovní volno, sobě jakbysmet, a cíleně si naordinovanou jezdeckou dovolenou vychutnávejte. Pokud patříte mezi neposedné majitele, kteří nezvládají nechat koně jenom v ohradě, zahoďte alespoň sedlo a uzdečku. Zkuste předvánoční čas využít k romantickým procházkám s koňmi na ruce (nemáte-li dělo, které by vás neromanticky vystřelilo na oběžnou dráhu), k nenásilnému lehkému procvičení práce ze země nebo k naprostému nicnedělání po boku koně. Vážně, zkuste si to! Jen hladit, drbat a masírovat, nebo dokonce vedle sebe jen tak bezdotekově snít. Možná se budete divit, jak je to zprvu „těžké", kolik z nás nedokáže vedle koně vypnout, vymést si hlavu, zklidnit se a přepnout na pouhého autopilota. Zjistíte možná, že tímto „nic" svého koně hluboce znepokojujete, překvapujete, že to snadné společné "vypnutí se" vy sami absolutně neumíte. Že vás koně mají spojené jenom s činností, s akcí, že vůbec netuší, že jim vedle vás může být jen a pouze poklidně, tak poklidně a uvolněně, že začnou klimbat s hlavou svěšenou níž a níž... I takováto nulová práce se totiž může ukázat být skutečnou dovedností. Schválně, zkuste si to!
Tip na uchycení sítí nebo beden na seno
Že mají koně žrát ideálně ze země je dobře známý fakt. Pokud ale nechcete dovolit větru brát koním seno z kupiček poházených po zemi, vymýšlíte jistě možnosti nejrůznějšího ohraničení a zatížení kupek (těžítko ve formě kobyláku se nepočítá) – a jsme u sítí. Někdo jimi pouze překrývá například krmné bedny, jiní do sítí seno přímo nadávkují a zavěsí do výšky. Často do větší, než je vhodné, protože mají strach, aby se kůň do velkého oka nebo díry v síti nechytil nohou. Pokud jste majitel tlouštíka a krmíte ze sítí s malými oky, můžete si dovolit obávat se méně. Neokutým koním mnoho majitelů dává sítě až k zemi. V zahraničních trekových ustájeních je dokonce poměrně běžné (za podmínky kontroly několikrát za den) sítě nevěšet, ale pokládat na zem. Jak ale řeší uchycení? Fotky napoví, vy zvažte pro a proti:
Vizualizujte si krásno
Ve chvílích klidu zkuste zapřemýšlet, ale jen tak lehce, žádný stres!, nad vylepšeními v areálu. Představujte si krásně rozkvetlé keře a rostliny v okolí ohrad, zeleň ve velikých květináčích v sousedství laviček a vchodů do stájí. Tato vizualizace jara má obrovský dopad na psychiku a těšení se na dny budoucí. Opravdu umí hodně vylepšit náladu z tajícího sněhu a bláta deroucího se na povrch.
Plánujte
Budovatelské typy koňáků mohou plánovat a vymýšlet vylepšení čehokoli, například zastřešení krmelců. A to nejen kvůli ochraně sena, ale i k lepší ochraně zad koní. Až příliš mnoho stříšek je koncipováno tak, že koním při dešti teče voda ze střechy na krky nebo na záda. To by se vám líbit nemělo, takže úvahy směřujte k vyřešení této zapeklitosti.
Možností je několik:
- můžete postavit stříšku větší
Tady může být problém stabilita. Pokud je krmelcem pouze malá přesouvatelná bedna, tedy ne pořádně těžká základna, je jisté, že velký vítr takový krmeleček s širokou střechou překlopí. Síly působící na velkou plochu se musejí adekvátně vyvážit stabilitou zemní konstrukce a jejím ukotvením k zemi. Proto malé krmné bedny volně postavené v prostoru, navíc občas přesouvané z místa na místo, nebývají zastřešené. A pokud ano, tak jen maličkými stříškami.
- můžete postavit nad krmelcem samostatný přístřešek
Zastřešit krmné místo přístřeškem je samozřejmě finančně i na provedení náročnější úkol. Někdy není na větší konstrukci místo, někdy by i místo bylo, ale nechce se nám do větší stavby, která vyžaduje pořádné kotvení i střechu. Výhod je ale mnohem víc, než se na první pohled zdá. Nejen, že zajistíte koním suchá záda, ale získáte i zastřešené ležiště, protože koně si vedle krmelců do sucha a měka z roztroušeného sena rádi lehají. Bohužel tam i rádi vytvářejí záchody. :)
- můžete kotvit krmiště ke stromům, stěnám přístřešků, k sloupku hluboko zasazenému v zemi.
Postavit žrací bedny na vícero od sebe vzdálenějších míst je priorita majitelů tlouštíků, u kterých chceme podpořit pohyb. Postávání u jediného velkého balíku koně „kotví" na místě, kdežto vícero krmných míst je podporuje v pohybu sem tam. Musí přece zkontrolovat, jestli se někde jinde neobjevilo lahodnější sousto, než to jejich! Rozpohybovat stádo je úkol designu zimních ploch. Pokud koním nabídnete jak vodu, tak krmelec i s přístřeškem na jediném místě, nebudou mít důvod nějak příliš popocházet. Rozprostřete-li krmelce po celé zimní ploše (nebo po celém obvodu treku), vodu dáte co nejdál od přístřešku, podnítíte koně k chuti hýbat se i v případě, že máte zrovna hodně bláta či vysoký sníh.
Vyrábějte doplňky do stájí a na pastviny
Kdo si u ruční práce v dílně odpočine (a přes sezonu na ni nemá čas), bude relaxovat například u vlastnoruční výroby venkovního příkrmiště na žlabová krmiva. Výsledkem může být krmná stanička, kterou mají ve Studené ve stádě svých odchovů. Majitelé radí barely po rozříznutí začistit v hranách do hladka a k upevnění na dřevěnou základnu použít pásovinu, přes kterou teprve budete šroubovat. Tyto žlaby na pastvině ve stádě omladiny, které bývá přes dvacet kousků, slouží bez úrazů již několik let v neporušeném stavu.
Ulevte si v náročné dny dekou
Nejen večer na gauči sobě. Ulevte v prosincové plískanici s větry, vlezlou vlhkostí a mokrým sněhem či deštěm dekou i potřebným koním. Nebojte se takové nárazové pomoci! Pokud koně, kterému je evidentně zima, na jednu dvě noci zadekujete, vůbec nic se nestane, nezchoulostivíte si ho. Napřimování chlupů mají na starosti de facto svaly, ke každému jednomu chlupu patří jeden napřimovač. A sval nevyřadíte z činnosti jedním oddychovým dnem „na gauči“, natož zatížením dekou na jednu noc – i pod ní napřimovače napřimují, je-li třeba, i když jim to nejde tak snadno a dobře, jako bez deky. Mimochodem – kůň se sněhovou „dekou" má i pod ní chlupy částečně napřímené, podle zimy, která panuje a tíhy nasněženého sloupce. Nevím, jak vysoká vrstva sněhu by na hřbetě koně musela ležet, aby byl mechanismus napřimování zcela vyřazen z provozu, ale i tak by se svalíky každého chloupku snažily, seč by mohly, i když marně. A pokud sval zapojujete, přestože se snaží marně (například váš biceps zvednout obří konev vody), je v činnosti, je posilován, je tedy stále trénován. Neochabne.
Pokud by byla pravda, že tepelná výpomoc na jednu dvě noci v echt velké nepřízni počasí rozhodí koním termoregulaci tak, že po zbytek zimy nefunguje (tyto strachy opravdu můžeme často slyšet), byly by všechny skoky počasí v přírodě smrtící. A stejně tak by na noc zaboxovaný kůň puštěný ráno z vydýchané stáje na výběh natošup onemocněl, takže bychom s příchodem prvních mrazů měli republiku plnou odepsaných koní z režimu 12/12. Spousta lidí zadekuje nebo dá koně na box v nejšerednější noci, jinak je mají venku - a žádné zničení termoregulace se v praxi nekoná, buďte v klidu. Nebudete muset po pár extrémních dnech na boxu nebo pod dekou dekovat i nadále až do jara.
Galerie
Společnost Česká krajina předala výtěžek sbírky vytopené rezervaci na Lužnici. Veřejnost darovala 750 tisíc korun
Symbolický šek ve výši 758 058 korun předal dnes odpoledne ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál manželům Svačinovým,…
3 tipy k přečkání zimy
Střídání tepla a zimy rychlostí blesku, odklízení sněhu, tahání vody po cestách proměněných v led, mlhy s deštěm, bláto po kolena a vzápětí slunečné…