Christoph Hess – základy pro každého

12. 7. 2021 The Horse Magazine

Připojte se s námi k tréninku s Christophem Hessem. Možná vás překvapí, že se bude soustředit na základy a ukáže nám, jak je správně upevnit.

 

„Vysvětlit teorii je jednoduché, ale důležitější je převést teorii do praxe. Uvidíme, že 99 % problémů jsou problémy týkající se základů…“

 

Nezdálo se, že by první dvojice v hale, Jason James a jeho pětiletý kůň Gnotuk Wilson, měla nějaké zásadní problémy, ačkoli jak nám Christoph řekl, byla to doslova proměna přes noc.

„Upřímně řečeno, včera jsem si říkal, proč tu vlastně jsou? Nemohu na nich nic předvést a dnes vidíme uvolněného koně a pružného jezdce. Kůň je aktivní, nespěchá, toto je krásné tempo a kůň se natahuje a vyhledává kontakt. Podívejte se na řeč jeho těla, podívejte se, jak se houpe, takto vypadá spokojený kůň. Jezdec je soustředěný, ale uvolněný, vidíme zde fyzickou i duševní rovnováhu.“


„Jsem rád, že vidím jezdce, který jezdí bez ostruh, v sedle, které umožňuje zkrátit a prodloužit třmeny a s krátkým bičem – to se mi líbí. Tak často vidíte, že si jezdec koupí delší a lepší bič a prarodiče koupí delší ostruhy a v tu chvíli to začíná jít pro jezdce i koně všechno špatnou cestou. Krátký bič je skvělý, můžete ho použít na pleci koně, abyste mu dali signál – jdi dopředu.

Prvním bodem je vyjíždět pořádně rohy ve správném tempu, s pružným koněm na dobrém kontaktu. Podívejte se, když si zkrátí otěže, rytmus kroku zůstane stejný, to je harmonie a rovnováha s koněm, který hledá přilnutí.“

„Při přechodu do klusu neuvidíte nic, kůň je před holení. Je to uvolněný klus s dobrou energií odzadu. Podívejte se na ocas koně, je uvolněný. Nyní dá kůň hlavu trochu ven, pojeďte na kruh a dívejte se ve směru pohybu – kůň, který přijímá vnitřní holeň jezdce, je poslušný kůň. 90 % problémů pramení z toho, že kůň neakceptuje vnitřní holeň jezdce.“

Je fascinující, jak je kůň každý den jiný. Dnes je trochu živější. Trenér musí poskytnout jezdci obrázek o tom, co má dělat – v přechodech – neukončujte cval, naopak začínejte klus – vjeďte do klusu s pobízejícími pomůckami.

„Kůň se musí naučit, že se přechody nejezdí rukama, že nezastavíte klus, ale začnete krok… musíte mít trpělivost, abyste dovedli základní věci správným směrem.“

Jason se rozpovídal o svém koni: „Začal jsem s ním, když mu byly tři roky, nešlo to, tak se vrátil zpátky do výběhu. Je po Weltmeyerovi z plnokrevné klisny. Znovu jsem s ním začal pracovat ve čtyřech letech, má za sebou rok práce napůl a poslední tři měsíce začal fungovat.“



Christoph byl z koně nadšený: „Kombinace plnokrevníka a teplokrevníka je velmi dobrá. Buďte rádi, že máte tak skvělé plnokrevné koně, doufám, že jste viděli, jaký jsem chtěl mít přístup k tomuto koni a jezdci…“

Dalším jezdcem byl Matthew Archibald se sedmiletým koněm AEA Lorenzo (po Rituel)

Christoph je opět jako obvykle nadšený: „Toto je čistý krok, ne super krok, ale krok, který se dá trénovat. Velmi prostorný krok je někdy komplikovaný, je těžké udržet čistý rytmus.“

„Je to velmi dopředný kůň, který má tendenci utíkat. Jeďte na kruh a na otevřené straně požádejte o trochu ustupování, ukažte koni cestu vnitřní holení. Mnoho koní vnitřní holeň neakceptuje a utíká.“

„Požádejte koně o trochu ustupování a oni budou stále více přijímat vnitřní holeň, stanou se vůči ní méně citliví, budou mít v jezdcovu holeň větší důvěru a zpomalí. Tohle je jediný způsob, který znám, jak koně zpomalit – jiný způsob je jít si koupit nové udidlo, ale když to uděláte, pak se vydáte po špatné cestě.“

Matthew požádá koně o klus, ale místo toho kůň nacválá:

„Nechte ho cválat, udržujte pohyb dopředu, pořád pobízející pomůcky. První den, kdy jsem s tímto koněm pracoval, jen utíkal, teď má správné tempo.“

A poselství se nemění:

Základní práce je stále stejná, ať se jedná o tříletého koně nebo třicetiletého.

„Cválejte v lehkém sedu. Je důležité, aby se jezdec naučil lehký sed, polosed a drezurní sed. První den, kdy jsem s tímto koněm pracoval, měl ve cvalu velmi krátký, skoro poníkovský krok. Byl ztuhlý ve hřbetu a bylo potřeba ho jezdit v lehkém sedu.“

„Delší, delší otěž – podívejte se, o kolik je teď ten cval prostornější. Před dvěma dny měl tento kůň minicval.“


„Jezděte mimo jízdárnu, je důležité nejezdit pořád jen v jízdárně 20x60. Nyní přechod do klusu, bez otěží, pobízející pomůcky do klusu.“

Christoph není příznivcem moderních drezurních sedel.

„Upřímně řečeno, u tohoto sedla nemůžete změnit délku třmenů. Proč chceme zkrátit třmeny? Čím více budete jezdit ve „správné“ drezurní pozici, tím tužším se stanete. Když si zkrátíte třmeny, získáte lepší kontakt s tělem koně.“

Teď už nechal Matthew koně spokojeně cválat dokola na zcela volné otěži.

Podobné články

Valach jménem Savigny při práci často ztuhne. Bolí ho hřbet, nebo je to v hlavě? S drezurní trenérkou Sabine Ellinger odhalíme jádro problému.

Existuje spousta článků o tom, jak pracovat s mladými koňmi. A také spousta těch, které se zabývají vznešenějšími drezurními cíli a cviky. Jen…