Z lásky ke koním a vlasti
Když jsem v nedávné době bloumal po knihkupectví a řešil obvyklý problém, jakou knihu si mám koupit, jelikož si v tom množství knih nikdy neumím vybrat, upoutala moji pozornost titulní strana knihy, na které byla fotografie prvorepublikového důstojníka na koni.
Kniha nese název „Z lásky ke koním a vlasti“, s podtitulem – autentický přepis deníků vlastence, který pracoval pro Háchu a plánoval atentát na K. H. Franka, autorem je Petr Enc.
Kniha pojednává o mjr. Janu Pulkrábkovi, kterého jsem sice neznal osobně, ale pouze z vyprávění některých mých přátel, kteří měli tu výsadu, že ho směli nazývat přezdívkou „Puňťa“. I přesto cítím a vím, jak velkou osobností byl mjr. Jan Pulkrábek, jak jako jezdec a učitel jezdectví, tak hlavně jako člověk, hrdina a vlastenec, to spolu však přirozeně souvisí.
Nebudu se zde probírat obsahem této životopisné knihy, to přenechám případnému čtenáři. Chci jenom upozornit, že jde o pozoruhodný autentický návrat do historie našeho národa, v dobách pro český národ tak těžkých, a zároveň do historie československého jezdectví, na kterou se dnes již zapomíná.
Václav Štěrba, Česká společnost hipologická
Galerie
Práce na ruce je vedle ježdění a práce na lonži či ve volnosti dalším způsobem, jak koně rozvíjet a vzdělávat. Vodič přitom stojí nebo kráčí vedle…
Zdravý hřbet našich koní je něco, co si musíme hýčkat, a to bez ohledu na to, jestli máme koně na rekreaci nebo do sportu. Pokud totiž není v pořádku…