Nakladatelství Brázda představuje knihu Gymnastická práce na ruce

2. 5. 2023 Kateřina Lipinská Autor fotek: Martin Lipinský

Práce na ruce je vedle ježdění a práce na lonži či ve volnosti dalším způsobem, jak koně rozvíjet a vzdělávat. Vodič přitom stojí nebo kráčí vedle koně. Při této práci se můžete zaměřovat primárně buďto na jeho respekt, důvěru a spolupráci, nebo na rozvíjení jeho fyzických schopností, tedy koordinace, rovnováhy a nosné síly. První způsob je u nás poměrně rozšířený, protože je základem vztahu s koněm, ten druhý u nás byl až donedávna „Popelkou“. V poslední době ale stále více lidí začíná objevovat jeho přínosy.

Proč se do toho pustit?

Předně je potřeba upozornit, že i když to tak možná může vypadat, práce na ruce není úplně jednoduchá. Vodič musí mít dobře pod kontrolou své tělo a svou pozici a měl by vědět, co dělá. Bez nutnosti usedět pohyb koně je to ale přece jen o něco snazší než ze sedla a navíc máte i vizuální kontrolu. Dokážete tak koně nerušit a zároveň mu srozumitelněji cviky vysvětlit. To je důvod, proč by se práci ze země měli věnovat především méně pokročilí jezdci, kteří se třeba stranovou práci v sedle teprve učí.

Dalším, možná ještě důležitějším důvodem, proč pracovat ze země, je, že se kůň učí novým věcem a správnému držení svého těla bez váhy jezdce. U silného a zdravého koně správně sedící, vybalancovaný jezdec určitě nevadí, spíše pomáhá, ale u koní mladých či naopak starých, slabých, špatně stavěných nebo dokonce nějakým způsobem handicapovaných je to zcela jiná situace.

Oliver Hilberger, autor knihy Gymnastická práce na ruce, kterou Vám chceme představit, měl právě takového koně – plnokrevného araba Malcolma, kterému se začal už ve třech letech výrazně propadat hřbet, ještě dříve, než na něm vůbec někdo seděl. Aby mohl být nejen jezdecky využíván, ale především prožít svůj život bez bolesti, bylo potřeba pracovat na jeho držení těla, uvolnění a posílení a to bezpodmínečně bez váhy jezdce. Přínos této práce pro něj byl ohromný – nejenže se naučil i pokročilé drezurní cviky a dokonce prvky vysoké školy, ale mohl být i obsednut a jezdecky využíván. Svůj život pak prožil jako prakticky zdravý a sebevědomý kůň.

Každý kůň, ať zdravý, nebo nějakým způsobem limitovaný, může prací na ruce hodně získat – naučí se lépe používat své tělo, bude pružnější a postupně silnější. Nečekejte však, že to půjde hned a samo, jak člověk, tak kůň se to musí naučit, ale vydržíte-li, začnete vidět pokroky na svém koni a ovládat cviky, které jste nikdy předtím ani neznali. A to je velká motivace pokračovat.

nefi-1.jpg

Jak začít?

První, co musíte udělat, je nastudovat si, jak má vypadat to, co po koni budete chtít a také, jak mu to sdělíte. Samotná práce s koněm začíná v zastavení – kůň musí umět klidně stát a musí správně reagovat na základní pomůcky otěžemi. Tedy ohnout krk na obě strany, vytáhnout se na požádání dopředu a nahoru i dolů. Jen pokud je tohle v pořádku, můžeme se rozejít a začít s vlastní prací. Ta se odehrává zpočátku v kroku a důraz je kladen na pružnost a správné ohýbání. Od kruhů a vlnovek, při nichž koně vodíte jak z vnitřní, tak z vnější strany, se postupně můžete dostat k práci na dvou stopách – ustupování na holeň, dovnitř pleci, dovnitř zádi a polovičnímu překroku. Vše samozřejmě symetricky na obě ruce.

Pokud je kůň poslušný a ohebný v kroku, je toto všechno možné dělat v pomalém, shromážděném klusu – to je velmi náročné na sebenesení koně a opravdu ho to posiluje. Jednotlivé stranové cviky lze kombinovat – například z ustupování na holeň přejít do překroku a naopak. Oliver Hilberger v knize začíná úplnými základy (výstrojí, správnou pozicí vedle koně, držením otěží nebo vodítka), ale postupně se dostává až k velmi zajímavým kombinacím stranových cviků.

prace-na-ruce-cz-79-1-.jpg

Ukázaná platí

Jak již bylo zmíněno výše, teoretický základ před vlastní prací ze země je nezbytný. Kniha Gymnastická práce na ruce vám poskytne všechny potřebné informace, nicméně přesto bych doporučila shlédnout cviky i na videu, nebo naživo u někoho, kdo tuhle práci dělá, protože i když je v knize spousta fotografií, jsou statické a v pohybu potom vše vypadá trochu jinak.

Podobné články

Zdravý hřbet našich koní je něco, co si musíme hýčkat, a to bez ohledu na to, jestli máme koně na rekreaci nebo do sportu. Pokud totiž není v pořádku…

Existuje ještě někdo z těch, kteří se snaží být lepším jezdcem a partnerem svému koni, kdo by neznal jméno Jane Savoie? Pokud ano, ať zbystří, jinak…