Recenze knihy: Za hlasem ztracených koní Bucka Brannamana

12. 12. 2010 Michaela Burdová

Podtitul knihy „Životní příběh jednoho z nejznámějších amerických horsemanů“ nebyl tím impulsem, kvůli kterému bych si knihu přečetla. Horseman, horsemanship a cokoliv o přirozené komunikaci s koňmi jsou pojmy, které se v našich končinách již poněkud unavily. Zajímalo mě spíš tak trochu bulvární téma v této knize, a tím je Buck Brannaman jako předloha hlavní postavy filmu Zaříkávač koní.

Nemusela jsem ovšem otočit mnoho stran, abych se stala svědkem nikoliv filmového, ale skutečného lidského příběhu, který by jistě bohatě naplnil „třináctou komnatu". Pravda, v dnešním světě už musí přijít opravdu silná káva, aby to s člověkem zacloumalo. Dostane se vám jí v této knize v autobiografii Bucka, jehož dětství je mozaikou vzpomínek na rány bičem od krutého otce, smrt matky i strach o život. A silnou kávu okusíte i v osudech mnoha koní, ztracených koní, kterým se tento pozoruhodný muž rozhodl pomáhat. Závěr knihy patří zákulisí filmu Zaříkávač koní, představiteli Pilgrima a Robertu Redfordovi.

Buck Brannaman: Za hlasy ztracených koníV první kapitole nazvané Jelenicové rukavice si uvědomíme podobnost mezi duší týraného dítěte a koně. Buck a jeho bratr měli štěstí, že se dostali po smrti matky do pěstounské rodiny Shirleyových, kteří dokázali najít rovnováhu mezi disciplínou, vůdcovstvím na jedné straně a láskou a oporou na straně druhé. To je to, co potřebuje dítě i týraný nebo zkažený kůň - ne ho litovat, rozmazlovat, ale dát mu směr, zaměstnat ho.

Příběhy koní, se kterými Buck pracoval, jsou někdy toho druhu, že by člověk zaplakal - bezmocí nad nevědomostí, nesoudností a krutostí. Nikdy by mě nenapadlo, že k „ohnivému" výrazu arabského hřebce bude majitel přispívat tím, že ho bude zavírat do tmavého boxu, kde ho bude tu a tam plašit náhlým světlem, elektrodami ve vodě. Kůň, který takto ztratil důvěru k lidem a stal se extrémně nebezpečným, našel u Bucka pocit bezpečí, byť jen na chvíli, než se vše u majitele vrátilo do starých kolejí. Zalomíte rukama nad situací, kdy se na malého koně sápe začátečnice, která není o moc lehčí, než její kobylka. V počtu tisíců koní, se kterými Buck pracoval, jde jistě jen o pár vybraných, extrémních případů, ale o kolika z nich se nikdy nedozví?

Také program na adoptování mustangů má své oběti - adoptovaná zvířata v rukou rádoby zachránců koní bez sebemenších zkušeností.

Buckova práce s koňmi je horsemanship na špičkové úrovni. Popisuje práci s konkrétními koňmi a pak vysvětlí, proč to či ono dělá. Kruhovka, práce ze země, obsedání. Názor, že neexistují problematičtí koně, ale jen problematičtí majitelé, je pravdivý a řečený z mnoha úst. Na popisce jedné fotografie je psáno, že se „nenašel ani jeden kůň z těch deseti tisíc, které Buck během svých seminářů obsedal, u něhož by se nepodařilo práci dokončit." Tato čísla, velká jak americký úsměv, poněkud degradují umění Bucka Brannamana na závody v obsedání před očima uchváceného publika. Mnohem sympatičtější a přínosnější je pro mě povídání o tom, jak se snaží usnadnit hříbatům odstav, jak pomohl zrazeným a sociálně vyhořelým koním. Mnohem více mě zasáhlo chování arabského hřebce s hlavou v Buckově náruči nebo příběh jeho koně Bifa, než fotografie zpoceného, právě nenásilně obsedlého mladého koně. Otázkou je, co vyžaduje publikum a jak jinak ukázat horsemanship v praxi.

Blíží se Vánoce a i přes dárkové a uklízecí šílenství pro nás znamenají příležitost zastavit se a zamyslet se nad lidmi okolo nás, jak se k nim chováme a jak se také chováme ke svým koním.
Sáhnout po této knížce nám může pomoci podívat se na sebe koňskýma očima.

Kniha je k dostání za přibližnou cenu 320,- Kč v knihkupectvích a přímo v nakladatelství Harmony nebo si ji můžete vypůjčit v knihovně, jako jsem to udělala já.

Podobné články

Práce na ruce je vedle ježdění a práce na lonži či ve volnosti dalším způsobem, jak koně rozvíjet a vzdělávat. Vodič přitom stojí nebo kráčí vedle…

Zdravý hřbet našich koní je něco, co si musíme hýčkat, a to bez ohledu na to, jestli máme koně na rekreaci nebo do sportu. Pokud totiž není v pořádku…