Recenze knihy: Správný trénink - zdravý kůň Kerstin Diacont, Andrey Löffler

15. 2. 2011 Michaela Burdová

„Bez promyšleného tréninku nebude dlouhodobě účinná žádná léčba pohybového aparátu – a bez základních anatomických a lékařských znalostí nemůže žádný cvičitel/trenér nebo jezdec udržet svého koně dlouhodobě zdravého a nemůže ani úspěšně zlepšovat jeho vývoj.“

Věta z úvodní kapitoly knihy je snad i pro laika logická stejně jako samotný název knihy. Přesto jsme často svědky absolutní ignorance souvislostí mezi způsobem tréninku a zdravím koně. Kerstin Diacont patří k dlouholetým odpůrkyním některých praktik sportovního jezdectví a zvolila nejlepší způsob snahy o nápravu - osvětou široké jezdecké veřejnosti.

První kapitolu „Úvod a záměr" doporučuji pozorně přečíst, abyste měli vůči knize přiměřené očekávání. Autorka si vytyčila cíl „otevřít čtenářům oči pro harmonický, anatomicky správný pohyb a poskytnout jim podněty ke zlepšení", nikoliv zahrnout je stovkami stran vědeckých textů. Když získáte základní představu, jak by měl korektní trénink zohledňující zdraví koně vypadat, můžete se inspirovat v rejstříku literatury k podrobnějšímu studiu.

Druhá kapitola „Zdraví a usnadnění tréninku chovem zohledňujícím přirozené potřeby koní" nepřináší v dnešní době 24/7 - 24/12 nic převratného, nicméně je důležitou součástí prevence onemocnění pohybového a dýchacího aparátu. Způsob ustájení koně je součástí korektního tréninku.

Ve třetí kapitole „Základy korektního tréninku" se dostáváme k rozvoji svalů. Osvalení nelže a je třeba vypěstovat si oko pro osvalení dokazující, že byl kůň trénován správně - nebo chybně se všemi zdravotními důsledky. Klíčovým slovem této kapitoly je uvolněnost.

Čtvrtá kapitola „Základní pravidla výcviku a tréninku" uvádí do souvislostí jezdce a koně jako uzavřeného systému v pohybu a shrnuje jeden cíl spojující všechny jezdecké styly.
V této kapitole se autorka věnuje i důsledné výchově koně a ovládání strachu.

V páté kapitole „Anatomie pohybového aparátu a rizika zranění" se seznámíte (nebo si zopakujete) anatomii pohybového aparátu a souvislosti s možným onemocněním důsledkem nesprávného tréninku. V podkapitole o kopytech autorka souzní s Dr.Strasser co do výhody bosého kopyta oproti okovanému, ač nezabíhá do léčebných trimů. U schvácených kopyt se vrací k osvědčené metodě pouštění žilou. Následují zajímavé podkapitoly o chybném držení těla v oblasti krk-hřbet-páteř a o metabolických problémech, které mohou mít vliv na pohyb koně. Závěr kapitoly patří pravidlům padnoucího sedla.

V šesté, pouze třístránkové kapitole „Kůň je více než jen součet jeho jednotlivých částí", se ke slovu dostává spoluautorka Andrea Löffler a porovnává západní a východní přístup ke koni.

Správný trénink - zdravý kůňSedmá kapitola (Andrea Löffler), „Posouzení koně podle tradiční čínské veterinární medicíny", nás zavede k pojmům jing a jang, meridiány nebo energie „Qi". Odměnou za trochu prokousávání se teorií je pak návod na diagnostiku podle tradiční čínské medicíny. Dozvíme se, jak se energie přivádí a odvádí nebo jak určíme, který meridián je postižený. Vzhledem k tomu, že se jedná o léčebný postup, který má své účinky, domnívám se, že pročtení této kapitoly ke správné aplikaci nestačí. Spokojte se s tím, že se vám dostalo srozumitelné odpovědi na otázku, na jakém principu funguje tradiční čínská medicína. Pro někoho to však může být odrazový můstek k hlubšímu studiu.

Osmá kapitola "Posouzení koně stojícího i ve volném pohybu" dává zcela konkrétní příklady správného a chybného osvalení a jejich možné nápravy.

Kapitola devátá "Kůň při práci ze země a na lonži" se skládá především z fotografických „pohybových studií" s obsáhlejšími komentáři.

Desátá kapitola „Kůň pod jezdcem" shrnuje obecná pravidla výcviku. Za dva nejdůležitější body výcviku autorka považuje „Udržet takt popř. ho znovu nastolit" a „Narovnání prostřednictvím ohýbání". Také Kerstin Diacont patří k autorům, kteří nenahlížejí na výcvikovou škálu ortodoxně. Takt + uvolněnost + narovnání nelze oddělit, podmiňují se navzájem. U stati „Správné zádrže" je vysvětlena poloviční zádrž.

Jedenáctá lekce „Cviky a lekce, které mohou pomoci při různých problémech" nabízí souhrn cviků a lekcí, které čtenář možná zná z dílny Lindy Telligton-Jones, Johna Lyonse nebo Natalie Penquitt. Autorka je zde uvádí s konkrétním zaměřením (kompliment a španělský krok jsou cviky, které mohou zlepšit volnost plecí koně).

Kniha „Správný trénink - zdravý kůň" je natolik stručná, aby se čtenář pohodlně zorientoval, ale dostatečně obsáhlá, aby mohla posloužit jako přehledná učebnice. Pokud se budu držet tohoto přirovnání, jedná se o učebnici pro základní školy, na které bude stavět látka školy střední, atd. Kerstin Diacont nepřinesla věci nové nebo které bychom nenašli v jiných i mnohem starších knihách. Dokázala je však uvést do přímých souvislostí se zdravotním stavem koně a rizikem vzniku onemocnění. Text je podpořen mnoha fotografiemi a názornými kresbami. Pozorný čtenář má po přečtení knihy jasno, jak postupovat při tréninku správně a co je špatné - nebo o tom alespoň bude umět přemýšlet ve správném kontextu. Čas strávený čtením této knihy je dobrá investice a kniha vyjde určitě levněji než zranění nebo onemocnění koně vlivem neuváženého tréninku.

Knihu Správný trénink - zdravý kůň autorek Kerstin Diacont a Andrey Löffler vydalo nakladatelství KoKo Produktionsservice s.r.o. v překladu MVDr. Dominiky Švehlové.

Kniha je k dostání u vydavatele: http://www.koko-produktion.com/Shop___Kone.html a nebo na internetu za 495,- Kč.

Podobné články

Práce na ruce je vedle ježdění a práce na lonži či ve volnosti dalším způsobem, jak koně rozvíjet a vzdělávat. Vodič přitom stojí nebo kráčí vedle…

Zdravý hřbet našich koní je něco, co si musíme hýčkat, a to bez ohledu na to, jestli máme koně na rekreaci nebo do sportu. Pokud totiž není v pořádku…