Recenze knihy: Na vytrvalostní trati Nancy S. Loving

24. 1. 2011 Michaela Burdová

Vytrvalostní ježdění je disciplína, ve které každé diletantství, zvláště pokud jde ruku v ruce s ambicemi, ohrožuje koně na zdraví i na životě. Mezeru na českém trhu informací pro začínající i zkušené jezdce této disciplíny zaplnila kniha „Na vytrvalostní trati“ autorky Nancy S. Loving. Vyšla u nás v českém překladu v roce 2004.

Původní název knihy: Go the Distance. Český překlad vydalo v roce 2004 nakladatelství Montanex, překlad Lenka Kerumová, lektor MVDr. Dominika Švehlová.

Předností publikace je fakt, že autorka je veterinární lékařka s vlastní zkušeností „ze sedla" i z pozice odborníka rozhodujícího ve vet gate. Přestože se před i po vydání této knihy v zahraničí objevily další tituly o vytrvalosti, stále se těší přízni čtenářů. Nancy S. Loving má dar předat vysoce odborné informace srozumitelným způsobem, a to i v oblasti metabolického zdraví.

Nancy S. Loving: Na vytrvalostní tratiObsah knihy je rozdělen do jedenácti kapitol.

 • Výběr budoucího vytrvalostního koně
 • Přiměřené investice do výstroje a vybavení
 • Péče o kopyta sportovního koně
 • Rozumná výživa
 • Principy udržování kondice a filosofie tréninku
 • Metody hodnotící fyzickou zdatnost
 • Formování kondice pro určité terénní a klimatické podmínky
 • Taktiky ochlazování během tréninku a soutěže
 • Vyhodnocení metabolického zdraví a fyzického stavu
 • Převážení distančního koně
 • Jak se během soutěže vyhnout běžným chybám
 • Součástí knihy je slovníček a dvě přílohy - převodní tabulky míle-km, rychlost v mílích/km a adresy asociací vytrvalostního ježdění.

  Výběr budoucího vytrvalostního koně se věnuje podrobně exteriéru a výběru koně - než zavoláme veterináře. Výčet plemen omezuje na araby a křížence arabů, což se může zdát nedostatečné, ale taková je praxe.

  Přiměřené investice do výstroje a vybavení je kapitola hlavně o sedle - jak má sedlo sedět a jak poznáme, že koni padne. Zda je australské, westernové nebo distanční není podstatné, důležité je pohodlí koně a jezdce. Další části výstroje koně i jezdce jsou zmíněny stylem napovídajícím, že autorka jezdí a nepředkládá pouze obchodní sortiment pro vytrvalost.

  Péče o kopyta sportovního koně řeší kromě postojů překlop a také problém se stíháním u arabských koní. Bosonožci mohou být zklamaní - větší část této kapitoly je o podkování, o podkovách. Stať „Vliv ocelových podkov" však tomuto obutí kopyt vytýká a klade za vinu mnohé.

  Rozumná výživa zdánlivě nedělá z krmení distančního koně velkou vědu. Rizika velkých dávek jadrného krmiva, přednosti oleje, význam objemového krmiva, voda, elektrolyty - pro zkušené jezdce nic nového, začátečníci by si měli tuto kapitolu zvlášť pečlivě přečíst. Kolik jakého komponentu do krmné dávky svého koně v určité fázi tréninku zabudují, to už si musí spočítat (nebo nechat spočítat) sami.

  Kapitoly týkající se kondice, tréninku a hodnocení metabolického zdraví jsou psány asi tak, jako když si s autorkou povídáte a ona vám radí a nezapomíná na důležité maličkosti. „Polar nelze používat ve smyslu, v jakém používáte tachometr, je to nebezpečné. Určitý terén vyžaduje spíše značné snížení rychlosti než udržet tep koně mezi 120-150 údery za minutu..."

  Jak se během soutěže vyhnout běžným chybám je kapitola o stále stejných chybách, které se ve vytrvalosti vyskytují „navzdory pokroku, který vytrvalostní svět udělal".
  Například: Jak často jezdit: „Viděla jsem koně, kteří byli přihlášeni do osmdesátikilometrového dostihu, a jejich tréninkové jízdy nebyly delší než 11-16 kilometrů. Nezkracujte své tréninkové jízdy, váš kůň na to doplatí. Druhý důvod celkové únavy tkví v opačném extrému. Přetrénování a doslovné uhnání koně..."
  Neměňte často své zvyky: „Vytrvalostních jezdců se zmocňuje jistý fenomén - potřeba neustále vylepšovat detaily. Skvělá teorie i praxe, ale ne na poslední chvíli."

  (Já bych k tomu ještě dodala - naučte se aktuální! pravidla vytrvalostních soutěží, ušetříte nervy sobě i rozhodčím atakovaným dotazy.)

  Publikace je zdroj podstatných informací pro začínající i zkušenější jezdce. Je ovšem nutné číst pozorně - písmo je malé, text místy „hustý" a řadu podstatných informací můžete přehlédnout. Barevné fotografie v knize nenajdete, ale černobílé pro dokumentace určitých situací poslouží stejně dobře.

  Knihy o výcviku a trénování koní mají jedno společné - nejsou ani nemohou být zárukou úspěchu. Jsou odrazovým můstkem k používání vlastní hlavy. Nancy S. Loving psala knihu nejen pro čtenáře, ale pro jezdce, kteří se skutečně ocitnou na vytrvalostní trati - aby se uměli správně rozhodnout.

  Kniha je k dostání v internetových e-shopech a ve většině obchodů s jezdeckými potřebami od 347,- do 362,- Kč.

  Podobné články

  Existuje ještě někdo z těch, kteří se snaží být lepším jezdcem a partnerem svému koni, kdo by neznal jméno Jane Savoie? Pokud ano, ať zbystří, jinak…

  Významná část historie kladrubského hřebčína a Velké pardubické? O tom jsou příběhy čtyř hrdinů: Libora Štencla, Petra Vozába, Pavla Liebicha a…