Recenze knihy: Na vytrvalostní trati Nancy S. Loving
Vytrvalostní ježdění je disciplína, ve které každé diletantství, zvláště pokud jde ruku v ruce s ambicemi, ohrožuje koně na zdraví i na životě. Mezeru na českém trhu informací pro začínající i zkušené jezdce této disciplíny zaplnila kniha „Na vytrvalostní trati“ autorky Nancy S. Loving. Vyšla u nás v českém překladu v roce 2004.
Původní název knihy: Go the Distance. Český překlad vydalo v roce 2004 nakladatelství Montanex, překlad Lenka Kerumová, lektor MVDr. Dominika Švehlová.
Předností publikace je fakt, že autorka je veterinární lékařka s vlastní zkušeností „ze sedla" i z pozice odborníka rozhodujícího ve vet gate. Přestože se před i po vydání této knihy v zahraničí objevily další tituly o vytrvalosti, stále se těší přízni čtenářů. Nancy S. Loving má dar předat vysoce odborné informace srozumitelným způsobem, a to i v oblasti metabolického zdraví.
Obsah knihy je rozdělen do jedenácti kapitol.
Součástí knihy je slovníček a dvě přílohy - převodní tabulky míle-km, rychlost v mílích/km a adresy asociací vytrvalostního ježdění.
Výběr budoucího vytrvalostního koně se věnuje podrobně exteriéru a výběru koně - než zavoláme veterináře. Výčet plemen omezuje na araby a křížence arabů, což se může zdát nedostatečné, ale taková je praxe.
Přiměřené investice do výstroje a vybavení je kapitola hlavně o sedle - jak má sedlo sedět a jak poznáme, že koni padne. Zda je australské, westernové nebo distanční není podstatné, důležité je pohodlí koně a jezdce. Další části výstroje koně i jezdce jsou zmíněny stylem napovídajícím, že autorka jezdí a nepředkládá pouze obchodní sortiment pro vytrvalost.
Péče o kopyta sportovního koně řeší kromě postojů překlop a také problém se stíháním u arabských koní. Bosonožci mohou být zklamaní - větší část této kapitoly je o podkování, o podkovách. Stať „Vliv ocelových podkov" však tomuto obutí kopyt vytýká a klade za vinu mnohé.
Rozumná výživa zdánlivě nedělá z krmení distančního koně velkou vědu. Rizika velkých dávek jadrného krmiva, přednosti oleje, význam objemového krmiva, voda, elektrolyty - pro zkušené jezdce nic nového, začátečníci by si měli tuto kapitolu zvlášť pečlivě přečíst. Kolik jakého komponentu do krmné dávky svého koně v určité fázi tréninku zabudují, to už si musí spočítat (nebo nechat spočítat) sami.
Kapitoly týkající se kondice, tréninku a hodnocení metabolického zdraví jsou psány asi tak, jako když si s autorkou povídáte a ona vám radí a nezapomíná na důležité maličkosti. „Polar nelze používat ve smyslu, v jakém používáte tachometr, je to nebezpečné. Určitý terén vyžaduje spíše značné snížení rychlosti než udržet tep koně mezi 120-150 údery za minutu..."
Jak se během soutěže vyhnout běžným chybám je kapitola o stále stejných chybách, které se ve vytrvalosti vyskytují „navzdory pokroku, který vytrvalostní svět udělal".
Například: Jak často jezdit: „Viděla jsem koně, kteří byli přihlášeni do osmdesátikilometrového dostihu, a jejich tréninkové jízdy nebyly delší než 11-16 kilometrů. Nezkracujte své tréninkové jízdy, váš kůň na to doplatí. Druhý důvod celkové únavy tkví v opačném extrému. Přetrénování a doslovné uhnání koně..."
Neměňte často své zvyky: „Vytrvalostních jezdců se zmocňuje jistý fenomén - potřeba neustále vylepšovat detaily. Skvělá teorie i praxe, ale ne na poslední chvíli."
(Já bych k tomu ještě dodala - naučte se aktuální! pravidla vytrvalostních soutěží, ušetříte nervy sobě i rozhodčím atakovaným dotazy.)
Publikace je zdroj podstatných informací pro začínající i zkušenější jezdce. Je ovšem nutné číst pozorně - písmo je malé, text místy „hustý" a řadu podstatných informací můžete přehlédnout. Barevné fotografie v knize nenajdete, ale černobílé pro dokumentace určitých situací poslouží stejně dobře.
Knihy o výcviku a trénování koní mají jedno společné - nejsou ani nemohou být zárukou úspěchu. Jsou odrazovým můstkem k používání vlastní hlavy. Nancy S. Loving psala knihu nejen pro čtenáře, ale pro jezdce, kteří se skutečně ocitnou na vytrvalostní trati - aby se uměli správně rozhodnout.
Kniha je k dostání v internetových e-shopech a ve většině obchodů s jezdeckými potřebami od 347,- do 362,- Kč.
Galerie
Práce na ruce je vedle ježdění a práce na lonži či ve volnosti dalším způsobem, jak koně rozvíjet a vzdělávat. Vodič přitom stojí nebo kráčí vedle…
Zdravý hřbet našich koní je něco, co si musíme hýčkat, a to bez ohledu na to, jestli máme koně na rekreaci nebo do sportu. Pokud totiž není v pořádku…