Koně na síti (roku 2010)

13. 9. 2010 Michaela Burdová

Když Google spolkne „koně“, vyplivne milión šest set tisíc odkazů. Oceán informací se ovšem při lovu skutečně kvalitních ryb smrskne na náš český rybníček. Jak zjistíte, úlovek to není špatný a což teprve když opustíme naše vody a zabrousíme na „horses“ nebo „Pferde“. Pokusila jsem se utřídit odkazy podle zájmů uživatelů a uvítám, pokud je doplníte dalšími objevy. Zahrnula jsem do soupisu jen stránky aktualizované v roce 2010.

Odborné články

V soužití lidí a koní nebývají věci černobílé a kde není po ruce trenér, přichází na řadu profesor internet. Nemusíte za ním nikam jezdit, máte ho doma nebo v kanceláři a jen co si zadáte v mateřštině nebo v jiném jazyce klíčová slova, zasype vás teorií.

www.equichannel.cz

Equichannel.czNosím dříví do lesa, ale každý asi ví, proč je právě teď tady. V množství odborných článků i díky jazykovému potenciálu redakce nemá v současné době konkurenci. Aniž bych tu chválu chtěla shodit, je tu ještě jeden důvod pro kliknutí, a to je zvyk (ráno ke kávě). Projděte si seriály, překlady z thehorse.com a další články. Možná nemusíte chodit nikam jinam.

TIP:

iFauna.czwww.ifauna.cz

Koně nejsou hlavním tématem, ale pravidelně se zde objevují články psané srozumitelnou formou i pro laiky. Databáze článků je bohatá.

 

Samostatná kapitola - kopyta

Kopyta koní jsou dnes tolik diskutovanou záležitostí, že jsou jim věnovány samostatné stránky, kde se můžete probírat různými texty na toto téma.

www.strasser-kopyta.cz - stránky, kde se seznámíte s podstatou metody celostního přístupu v chovu koní. Zde najdete i další odkazy - např. www.tretikun.cz (viz TIP)

Další odkazy:

www.kone-naboso.cz

www.padock-paradise.cz

www.laminitis.webnode.cz

www.kopyta.com

VetWeb.czwww.vetweb.cz

Zpravodaj časopisu Veterinářství. Koně zde mají svou rubriku, pod kterou rozkliknete řadu článků psaných jazykem veterinárních lékařů pro veterinární lékaře, ale píše se tu v dostatečné míře i česky a srozumitelně.

TIP:

 

Orling.czwww.orling.cz

Najdete zde odborné články na téma výživa a krmení koní. Nejde jen o reklamní texty na nákup doplňků od této firmy, ale o stravitelně podané informace týkající se základních aspektů výživy.

 

Fitmin.czwww.fitmin.cz

Opět jsme v kategorii výživa a krmení koní. V rubrice „rady odborníků" se můžete inspirovat reakcemi výživářského odborníka na konkrétní dotazy. Inspirovat znamená, že se nemusíte hned vrhnout na výrobky Fitminu, ale zjistíte, kde děláte (nebo neděláte) ve výživě koní chyby.

KlubEquus.orgwww.klubequus.org

Pouze pokud se stanete členem klubu, můžete se stát uživatelem těchto stránek v plném rozsahu. Klíčové slovo klubu Equus je „racionální horsemanship".

 

Cizojazyčné weby:

TheHorse.comwww.thehorse.com

Novinky z oblasti péče o koně a veterinární medicíny z časopisu The Horse. Na Equichannelu už vyšla řada překladů těchto článků.

 

HorsesForLife.comwww.horsesforlife.com

Registrace vám otevře dveře k článkům včetně videozáznamů. Mají úchvatné titulní strany.

  • TIP: Why Woman Love Horses Survey. (Je nás ve stájích průměrně 85 % a to platí v celém světě - a proč ženy milují koně? A mají radši koně než muže? Sorry, pánové, pokud si má žena (dívka) vybrat, zda bude u svého koně nebo s vámi, podle průzkumu vyhraje kůň... a i když po dívčích létech přijdou vdavky, děti a práce, někde na pastvě na ni ten pravý čeká. Počtěte si (snad to jednou neskončí s „n" místo „t") sami.)

 

NaturalHorse.comwww.naturalhorse.com

Jak název magazínu napovídá, najdete zde mnoho informací o přirozeném chovu a bosonožství.

  • TIP: Health Hoof Acu-Care (musíte se registrovat).

 

dressagemonthly.comwww.dressagemonthly.com

Tuhle novinku neopomeňte. Jedná se o on-line video časopis o drezuře. Neexistuje tedy v tištěné formě, ale jen na DVD nebo VHS nebo na internetu. Můžete mít se spouštěním některých videí technický problém (alespoň já jsem měla).

 

TheHorsehoof.comwww.thehorsehoof.com

Zastánce bosonožství by mohla zajímat tato stránka, kde se dají stáhnout starší čísla časopisu The Horse´s Hoofs Magazín. Obsahy čísel od roku 2004 docela pěkně mapují vývoj v této oblasti. Připravují také rubriku HoofHelpOnline.

 

HorseMagazine.comwww.horsemagazine.com

Tady jsme v Austrálii. Je zde řada plně přístupných článků.

  • TIP: Bastards or Bluebloods? (Když francouzský odborník na chov Arnaut Evain začne myslet nahlas, stojí za to si ho poslechnout. Resumé - budoucnost nepatří čistokrevným jedincům, ale „bastardům".)

 

Cavallo.dewww.cavallo.de

Obdivuji tvůrce tohoto čím dál tlustšího časopisu, jak dokáží být neustále „zajímaví". Najdete tam všechno možné kromě reportáží ze sportu. V posledním vydání tištěné verze pokračuje obsažný seriál o exteriéru koně, článek o tom, jak koni vybrat nejvhodnější udidlo nebo test další jezdecké školy. Určitě stojí za to se tam občas podívat, nejsou lakomí a starší články se dají stáhnout celé.

Zpravodajství

www.equichannel.cz

Budu se (a ne naposledy) opakovat. Na stránkách, kde se právě nacházíte, naskakují reportáže jak z velkých závodů s mezinárodní účastí, tak i z malých akcí oblastního významu téměř denně. A pokud není redakce přímo na místě a nedělá on-line zpravodajství přímo "z tribun", pak záleží jen na iniciativě pořadatelů, aby zajistili pro svou akci publikovatelnou reportáž.

Klusaci.czwww.klusaci.cz

Skvěle aktualizovaný a po letech provozu (1997) dobře "našláplý" web, který informuje o klusáckých dostizích a dění. Má také spoustu aktivních aplikací a milovníci klusáků si v něm jistě najdou to své.

www.jezdec.cz

Jezdec.czWeb tištěného čtrnáctideníku, který dostávají jeho předplatitelé do schránky už neuvěřitelných 18 let. Zde si ráda projdu reportáže z významných akcí na domácích i zahraničních kolbištích. Na internetu samozřejmě se zpožděním, protože čerstvé informace patří nejprve předplatitelům tištěné verze. Předností je profesionální novinařina pana Neumanna, opřená o hluboké znalosti a perfektní přehled o dění v jezdeckém sportu u nás i v zahraničí. Postřehy a argumenty v reportážích či komentářích nenechávají člověka na pochybách, že autoři vědí, o čem píší, komentáře zaujmou i poučí. Zakladatel čtrnáctideníku „Jezdec" Ing. Cyril Neumann navázal na rodinnou tradici - moc ráda vzpomínám na fejetony jeho otce Přemysla Neumanna v časopise Jezdectví.

Jezdectvi.czwww.jezdectvi.cz

Internetové stránky časopisu Jezdectví také občas věnuje prostor on-line reportážím z vrcholných akcí a zajímavým rozhovorům, ale především upoutávají na obsah nového tištěného čísla. Mě nejvíc nalákal archivem starých výtisků. Jaká škoda, že jsou k dispozici jen obsahy.

Cizojazyčné weby:

HorseTalk.co.nzwww.horsetalk.co.nz

Velice košatý aktuální server (Nový Zéland).

  • TIP: Bee swarm attacks three horses, two dead (V Arizoně byli napadeni tři koně včelami, zajímavé je, že včely napadly mezi stovkou koní pouze tři koně, kteří byli noví).

Pferdesportzeitung.sewww.pferdesportzeitung.de

  • TIP: Amazonen - Geheimnisvolle Kriegerinnen (článek také upozorňuje na ojedinělou výstavu muzea v Pfalz - pokud se budete do 13. září vyskytovat poblíž, neváhejte).
  • TIP: Experten mahnen - Knoblauch kann das Blut des Pferdes schädigen (takže s česnekem nepřehánět, jak výzkum ukázal, červeným krvinkám koní ani psů nesvědčí)

www.alltechfeigames.com

Tento odkaz patří letošním světovým jezdeckým hrám v Kentucky (900 koní v osmi disciplínách).

Disciplíny

www.cjf.cz

CJF.czZde najdete vše týkající se organizace jezdeckého sportu v šesti disciplínách (skokové ježdění, drezura, všestrannost, voltiž, vytrvalost, reining). Dále jsou tu odkazy na jednotlivé oblasti. Jednotlivé disciplíny mají ještě své stránky:

www.vsestrannost.cz
www.drezura.cz
www.vytrvalost.com
www.parkury.net
www.reining.cz

www.wrc.cz
www.westerners.cz
www.westernproradost.cz


Dámské ježdění

O praktické a aktuální informace se s vámi podělí na www.dsbluefish.cz nebo na www.damskajizda.blackriders.info. Nejrůznější akce a semináře pak pořádají také Dámy v sedlech.

Hiporehabilitace

Zásadní rozcestník a zdroj informací na stránkách konečně aktivní České hiporehabilitační společnosti www.hiporehabilitace-cr.cz.

Jezdecká turistika

www.jezdecka-turistika.sothis.cz

Měly by to být základní stránky o jezdeckých stezkách v ČR a jejich návaznosti za hranice. Malinko usnuly.

www.kr-vysocina.cz/kone

Kompletní síť jezdeckých stanic Vysočiny.

Další odkazy:
www.hipostezkyonline.cz
www.jstezky.cz
www.konske-stezky.cz

Slabou stránkou výše uvedených stránek je aktualizace.

Aktuální a živé stránky mají na Liberecku www.jslk.wbs.cz a v Jižních Čechách www.turistikanakoni.cz.

EquineTourism.co.ukZahraniční weby

www.equinetourism.co.uk

Kromě výborného rozcestníku jezdecké turistiky v UK a ve světě mě zde zaujala zvláštní iniciativa British Horse Society - v následujícím odkazu www.equitourism.co.uk/announcementsnews.asp apelují na skutečnost, že „je moc koní a málo lidí, kteří jsou schopni zajistit odbornou péči", že se rodí nekvalitní hříbata (nejen u nás jsou „množitelé"), jejichž vyhlídky na budoucnost nejsou růžové. Proto je potřeba sehnat peníze na kampaň, která by pomohla tento stav zlepšit. Inspirace? Kéž by...

Blogy a blogísky

Společným jmenovatelem jsou obecné informace o koních, občas se dá i najít, z které knížky jsou opsané. Mnohem zajímavější jsou reportáže z akcí, testy na ZVVJ. Docela slušně se už dlouho drží www.koniny.ic.cz.

Equimarket.euKoňská inzerce

Bylo jen otázkou času, kdy se i v Čechách vyprofiluje výhradně inzertní koňský server a stalo se tak v roce 2006. Server Equimarket najdete na stejnojmenné adrese, ale s evropskou koncovkou: www.equimarket.eu.

Zábava

Vděčná reality show se občas odehrává na diskuzních fórech, která i v případě odborných diskuzí hlavně na Equichannelu nebo na iFauně bývají inspirativním můstkem mezi šedí teorie a pestrobarevným světem praxe.

Do top koňařské zábavy řadím Fejetony na středu (Equichannel), potažmo přímo stránky autorky www.mojee.estranky.cz, v podobném duchu vás potěší stránky www.draace.sblog.cz. Máte hned pocit, že v tom nejste samy (ani sami).

Pro mladší ročníky je tu již několik let www.pony-club.cz.

Zahraniční weby

UltimateHorseSite.comwww.ultimatehorsesite.com

Zvláště doporučuji tento obrázek: www.ultimatehorsesite.com/horsepictures/showphoto.php?photo=305.

Zkuste také www.equinest.com/funny-horse-pictures-you-dont-see-that-everyday (až na toho medvěda a lva na hřbetě, hranice legrace a zrůdnosti je někdy tenká).

„Budu moct ještě s tím koněm závodit?" ptá se majitel veterináře.
„Jistě, taky ho nejspíš předhoníte," odpoví vet. (Další vtipy na www.best-funny-yokes.com/horse-yokes - většina vtipů po americku ovšem postrádá českého hravého ducha).

Malí milovníci jednoduchých her se mohou odreagovat na www.funhorsegames.net (i já jsem absolvovala vyjížďku, ovšem s maximálním počtem trestných bodů).

EquiTV.czČeské koňské televize

www.equitv.cz

Užitečným počinem je jistě rubrika tréninková videa.

 

HorseTV.czwww.horsetv.cz

Reportáže (ME ve všestrannosti Pardubice), seriál rozhovorů O koních bez koní. Redakce je také dodavatelem a výrobcem některých oficiálních videí ČJF, ASCHK a dalších koňských organizací a tato videa můžete také v jejím archivu shlédnout.

 

KoněTV.czwww.konetv.cz

Portál s přímými přenosy dostihů, včetně klusáckých, a se záznamy z proběhlých akcí.

  • TIP: Vozataj.TV - Portál, kde naleznete záznamy vozatajských závodů a další videa z vozatajského sportu.

 

Fotografie

Síla, rychlost, elegance. Krása nabitá energií. Fotí skoro každý, ale ne každému je dáno, aby to vše dokázal zachytit prostřednictvím přístroje, kde se zmáčkne „čudlík". Tak jen pro pořádek pár těch, kteří se již na vlně tohoto umění vezou:

Christiane Slawik - www.slawik.com

Gabriele Boiselle - www.bildsuche.archivboiselle.com (můžete si zadat svou představu o fotografiích od plemene po počasí a denní dobu, ale nezadávejte moc požadavků najednou)

Robert Vávra - www.robertvavra.com

Tomáš Holcbecher - www.holcbecher.com

Helena Görnerová - www.helenag.cz

Magdaléna Straková - www.magdalenastrakova.com

Tereza Huclová - www.terezahuclova.com

Věra Marková - www.veramarkova.com

Běla Fialová - www.belafialova.cz

Equichannelem jsem začala, jejich domácí fotografkou hezky skončila, výčet všech zdrojů o koních na internetu je však nekonečný a nekončící. Už teď mi naskakují v hlavě další odkazy, které jsem ještě mohla uvést, ale je potřeba zvednout pozadí od počítače a prověřit teorii tam, kde voní tráva, čpí hromada hnoje a zem pod kopyty duní (čvachtá).

Přidejte i vy pod článek tipy pro ostatní, právě z toho svého oboru!

 

Jazyková douška: Nenechte se odradit cizím jazykem. Koňařině lépe porozumí koňák s průměrnou znalostí jazyka než nekoňák se státnicí.

Podobné články

Existuje ještě někdo z těch, kteří se snaží být lepším jezdcem a partnerem svému koni, kdo by neznal jméno Jane Savoie? Pokud ano, ať zbystří, jinak…

Významná část historie kladrubského hřebčína a Velké pardubické? O tom jsou příběhy čtyř hrdinů: Libora Štencla, Petra Vozába, Pavla Liebicha a…