Koňákova knihovnička
Napadlo vás někdy, že jezdectví je zvláštní obor lidské činnosti poskytující nesčetné a nikdy nekončící variace na jeho správné „provádění“ (zdatně mu může konkurovat snad jen umění kulinářské)? Zřejmě se nikdy tolik nečetlo, nestudovalo, nevyučovalo na kurzech jako v posledních letech (ale možná se o to více jezdilo). Dnes jsem si dala za úkol provést vás džunglí knižního trhu.
Nejprve postesknutí - všechny tituly nenajdete na jednom místě. V kamenných knihkupectvích narazíte spíše na obecné encyklopedické a graficky luxusní příručky. V obchodech s jezdeckými potřebami je nabídka odborných knih přímo úměrná šíři nabídky jezdeckých potřeb. Na internetu knihy budete kupovat v e-shopech jednotlivých nakladatelství nebo obchodníků. Pokud si jednoduše zadáte „knihy o koních", vyjede vám docela slušná nabídka stejnojmenných stránek a máte pro rozhodování k dispozici ukázku i podrobný popis - objednávat ale musíte „klasicky" e-mailem. Nezbývá než popřát této iniciativě širší záběr a dokonalejší e-shop.
Osvíceným prodejcem s dobře zásobeným skladem je Robimaus, který má i kamenné knihkupectví, sídlí v Rudné u Prahy a má otevřeno i v neděli! Na jeho e-shopu jsou rovněž obsáhlé anotace i ukázky (což by měla být samozřejmost, pokud chci prodat knihu). Levněji vás knihy vyjdou přímo v nakladatelstvích - např. v nakl. Metafora až o cca 50 Kč. Gigant Vltava mě příjemně překvapil - místo očekávaných příruček typu od hřbílka po piafu zde koupíte obsáhlou Etologii koní (Michael Duruttya, nakl. Moba) za 614 Kč, jinde ji mají stále za 750,- Kč. Chov koní (Jaromír Dušek, nakl. Brázda) seženete po internetu na Vltava.cz za 375,- Kč včetně DPH, v kamenných knihkupectvích a jezdeckých potřebách si drží cenu 420,- Kč. Tyto dvě publikace - Chov koní a Etologie koní by měl mít každý jezdec nejen na polici, ale také přečtené.
Jdeme dál... zdraví bývá nejen u lidí na prvním místě a každý jezdec, chovatel, ošetřovatel musí znát veterinární minimum a umět poskytnout koni první pomoc. První vlaštovku tohoto druhu Než přijde veterinář (Dr. med. vet. Jürgen Bartz) už nehledejte, je rozebraná, ale na trhu jsou nyní hned tři další užitečné publikace - všechno překlady:
Zdraví koně (O´Brien Kieran). Autor je členem Královského institutu veterinárních lékařů, učil na Bristolské univerzitě, působil na mnoha mezinárodních soutěžích FEI. Předností knihy je názornost - barevné fotografie, nákresy, rejstříky a praktické rady a srozumitelný popis situací, kdy je nutné obrátit se na veterináře. Není tlustá, má jen 160 stran. Pokud si ji objednáte přímo v nakladatelství Metafora, dáte za ni 349,- Kč, e-shopy za 399,- Kč. Ceny uvádím bez poštovného.
První pomoc pro koně (Sabine Heuveldop) ve smyslu názvu popisuje naléhavé situace, jak je vyhodnotit a jak se zachovat. Podle mého by bylo dobré ji mít v každé stáji - pro klid i velmi zkušeného personálu. Ani tato kniha není obsáhlá - 159 stran, což má ovšem logiku, to další už by měl vědět veterinář. Cenou 350,- Kč nevybočuje.
Přírodní léčba koní (Cornelia Wittek) - kniha by mohla vhodně doplnit výše uvedené publikace. Doplnit je správné slovo, protože smyslem přírodní léčby je zde především prevence a posilování obranyschopnosti organizmu. Postupy jsou komentovány veterinárními lékaři. Ve většině případů jde o znovuobjevení starých moudrostí. Za příznivou cenu 249,- Kč to ale stojí.
Zdraví koně souvisí také s pohybem a správným tréninkem. Určitě stojí za přečtení letošní novinka Správný trénink - zdravý kůň neúnavné autorky Kerstin Diacont. Spoluautorkou je Andrea Löffler, léčitelka lidí a zvířat, která se specializuje na zdravotní problematiku pohybového aparátu koní. V knize tedy zabrousíte i do čínské medicíny a meridiánů. Přečíst ji nestačí, chce to soustředěné prostudování. Za 192 stran těchto informací zaplatíte 495,- Kč.
Zdraví koně souvisí také s tím, v jakých podmínkách koně chováme, jak o něho pečujeme den za dnem, korunu za korunou... v každé obecné encyklopedii o koních najdeme informace, jak má vypadat stáj, výběh, pastvina. Kniha Chov koní přirozeným způsobem autorky Jo Bird je víceméně o tom, proč a jak koně chovat venku. Za 330,- Kč si můžete zopakovat (nebo se dozvědět) na 200 stranách přirozené potřeby koní a jak se jim způsobem chovu co nejvíce přiblížit.
Pohonnou hmotou pro zdraví a výkon je samozřejmě výživa. Oves ano či ne? Jaké granule, müsli, jaké doplňky, vitamíny? Vlastně nejde o víc než koni v určité váze, věku, zátěži a kondici s přihlédnutím k individuálním vlastnostem dodat stanovenou potřebu jednotlivých živin s dodržením obsahu vlákniny atd... Jak prosté. Naučit se spočítat krmnou dávku zvládne i školák na druhém stupni nebo existují programy, kde si jednoduše zadáte údaje o koni a krmivech a program vám ukáže, kde a proč ubrat či přidat (o tom příště). Kniha Helmuta Meyera Krmení koní je vyprodaná, relevantních údajů se vám však dostane i v obsáhlé učebnici Chov koní (Jaromír Dušek) nebo odbočím za hranice - vedle stále dostupné Meyerovy a Coenenovy Pferdefütterung je zde novinka Pferdefütterung nach Mass (Irgang Dr. Katrin & Klaus Lübker) - tito autoři se staví kriticky k nadměrnému používání různých doplňků výživy, na druhé straně preferují důsledné počítání "kolik - čeho". Kniha má 144 stran, vydalo nakl. Cadmos. Kdo má ale k dispozici Meyera, pak je investice do podobné a méně obsáhlé knihy zbytečná - spíše jen zdůrazňuje, abyste věděli a vážili. Každopádně by odborná kniha o výživě a krmení koní neměla na vaší koňské poličce chybět. V této oblasti jde koním možná vice o život než na Taxisu.
Máme koně ošetřené, správně nakrmené, ustájené co nejvhodněji v rámci našich možností a můžeme začít s výcvikem. A že všechno začíná ve stáji (nebo na pastvině), o tom jistě nikdo nepochybuje. Pro trochu zamyšlení, s kým mám tu čest, pro trochu zklidnění a ponoření do koňské mysli není třeba načíst mnohasetstránkové bichle. Mile mě překvapila útlá knížka Václava Bořánka Horsemanship - Přirozené jezdectví (100 stran, cca 200-220,- Kč). Velmi srozumitelným způsobem dává nahlédnout - spíše přičichnout - k přirozené komunikaci, dává možnost se rozhodnout, zda do těchto vod vstoupit nebo se alespoň zamyslet nad některými problémy s koňmi. Další štíhlá brožurka, která stojí za povšimnutí, je povídání Marka Rashida Koně nikdy nelžou. Obsáhlou anotaci najdete zde na Equichannelu. Dala jsem obě jako povinnou četbu svému třináctiletému synovi. Čtou se dobře, jen u knížky Marka Rashida jsem ke konci začala být alergická na „staříka". Jsou to ale knížky, které člověka s jeho požadavky a názory na koně vždycky tak trochu postaví na zem a dodají potřebnou míru pokory. K tomu patří již výše zmíněná publikace Etologie koní.
Knihy pojednávající o výcviku jezdce se u nás točí především okolo drezúry, parkuráci mají již dávno k dispozici svoji bibli „Paalmana" (Anthony Paalman - Skokové ježdění) a mnozí jistě čekají na další dotisk. Řekla bych, že nakladatelství Brázda poněkud podcenilo marketing - parkurových jezdců je u nás cca 20 tisíc aktivních a další se to chtějí naučit - to chce velkorysejší náklad. Nicméně vím o snaze tohoto nejaktivnějšího nakladatelství o vydání nové knihy o skokovém ježdění Springpferde Ausbildung - Heute (E. S. Pohlmann) - jak mi ale bylo ze strany nakl. Brázda sděleno, Němci mají zatím příliš tvrdé požadavky, co se autorských práv týká. Příjemným počinem pro skokové jezdce je tedy alespoň kniha z pera zkušené mezinárodní jezdkyně military Ingrid Klimke a jejího slavného otce Reinera Klimke Kavalety - drezúra a skákání. Je k dostání v dobrých obchodech s jezdeckými potřebami nebo na internetu za cca 350,- Kč. Jen bych ráda podotkla k návodům na gymnastické řady, ať už na kavaletách nebo na skocích, aby čtenáři nepodcenili nutnost přítomnosti trenéra nebo zkušeného jezdce, který dokáže se základními mírami v některých případech pohnout ku prospěchu koně. Někdy i deset centimetrů navíc nebo méně může mladému koni usnadnit nebo znepříjemnit úlohu. Někdo také musí být dole, aby řekl - stačí, pochval ho a povol mu. Mnoho jezdců má totiž tendenci najíždět řadu znovu a znovu a zvedají překážky... Jen velice zkušený jezdec může sám dirigovat pouhé pomocníky, aby mu vzdálenosti přizpůsobili tak, jak je potřeba - aby se učilo a ne (někdy) doslova barovalo (byť podle plánků řad renomovaných autorů).
Co mi na našem trhu chybí, je kvalitní literatura pro začínající jezdce. Možná je to dobře - začít musíte praxí u někoho, kdo umí učit a má na učení vhodné koně, výstroj a zázemí. Teorií a trpělivostí můžete svou cestu za nezávislým sedem a základním výcvikem doplnit. Knihy pro samouky mohou pomoci, když opravdu nemáte nikoho, kdo by vás zdola vedl, ale ani autoři těchto knih to jistě nepovažují za ideální stav. Na trhu jsou dvě stálice: Jezdectví pro samouky (Karol Hollý, 109 stran, 123,- Kč) a Samostatně v sedle (Reinhard Meier, 200 stran, cca 380,- Kč). Kniha Dr. Hollého je už ale na mnoha místech vyprodaná, což svědčí o oblíbenosti a důvěře, které se tento autor u nás těší.
Kdybych chtěla začít s westernovým ježděním, sáhla bych nejprve po zatím dostupné knížce od Sylvie Lečíkové Westernové ježdění. Dobře se čte a chápe, navíc nesáhnete do kapsy tak hluboko (250,- Kč).
Do stojatých vod jezdecké klasiky vtrhlo nakladatelství Růže. Za zmínku stojí brožurka Železo v koňské hubě od H. Strasser a R. Cooka. Na obálce tenké brožurky pádí Václav Vydra bez sedla, s nákrčním řemenem, druhého koně na ruce. Působivé, ovšem forma uvnitř za obsahem pokulhává, i když tak trochu kulhají spolu. Obsah 45 stran (zbytek reklamy) je zajímavý a stručnější být už asi nemůže. Ovšem ač vede k zamyšlení, není přesvědčivý. Než hodíme udidla do šrotu, ráda bych si přečetla vice studií a kazuistik. Zatím jde spíše o vzburcování zájmu jezdecké veřejnosti a dává možnost řešit problémy s koňmi i v těchto souvislostech. Mám po přečtení v hlavě dost otazníků.
Některé z uvedených knih a další nezmíněné tituly budou předmětem obsáhlejších recenzí. Na závěr bych zmínila oblasti, které by měly být spíše inspirací pro autory, překladatele a nakladatele. Na poličkách si tedy nechte místo pro čtivo o sportovní psychologii a obchodní strategii jezdeckých zařízení.
Parelliho zásada pro jezdce být psychicky, emocionálně a fyzicky fit je občas to nejtěžší. Sportovní psychologie v jezdectví bývala omezena na oblíbené (leč až nepříjemně pravdivé) rčení "Hoď srdce za překážku, kůň ti skočí za ním". Jane Savoi v knize Nejde jen o mašle (It´s not Just About the Ribbons) čtivým způsobem předkládá cesty, jak zvládat stres, nervozitu, napětí, strach a vůbec chvíle, kdy se nám do sedla nechce. Na zahraničním trhu je těchto knih více, otázkou je, zda pouhým přečtením mohou dlouhodobě jezdcům pomáhat.
A kolem koní se musí točit peníze - už čtvrtého vydání se dočkala kniha Horse Bussiness Management autorů Jeremy Houghton Brown a Marcus Clinton. Za dvacet pět liber se tedy dozvíte, jak s koňmi vydělávat. Asi by nebylo vhodné ji přeložit a vydat, jsme v reáliích českých, nikoli britských. Spíše se tu nabízí inspirace a pole neorané pro šikovného autora oplývajícího ekonomickým, právním a chovatelským vzděláním.
Knihy o koních jsou byznys a stále více úzce zaměřené. Mám obavy, že za pár let vyjde trilogie Krok, Klus a Cval, případně podestýlková tetralogie Hobliny, Piliny, Sláma, Guma. Přes veškerou dostupnou literaturu a semináře je ale fakt, že nejčtenější článek na Equichannelu patří do seriálu „Proč mi kůň nerozumí" (přes 7000 přečtení). Nakladatelé mohou jásat a náš knihomolský výlet je na startovní čáře.
Nakladatelé jezdecké literatury:
- nakladatelství Brázda
- nakladatelství Harmony
- nakladatelství Montanex
- nakladatelství Slovart
- nakladatelství Metafora
- nakladatelství Svojtka
- nakladatelství KoKo Productionsservice
E-shopy s jezdeckou literaturou:
(vyjma obchodníků s jezdeckými potřebami)
Zahraniční zdroje:
Galerie
Práce na ruce je vedle ježdění a práce na lonži či ve volnosti dalším způsobem, jak koně rozvíjet a vzdělávat. Vodič přitom stojí nebo kráčí vedle…
Zdravý hřbet našich koní je něco, co si musíme hýčkat, a to bez ohledu na to, jestli máme koně na rekreaci nebo do sportu. Pokud totiž není v pořádku…