Nejlepší hřebci v chovu sportovních koní 2022 dle WBFSH

6. 12. 2022 Eva Holubcová Autor fotek: archiv sporthorse database
Mylord Carthago
Mylord Carthago

WBFSH konečně vydala hodnocení hřebců podle výsledků jejich potomstva. Připomeňme, že aktuální žebříčky jsou zpracovány za období od začátku října 2021 do konce září 2022 na základě výsledků z databáze FEI. Pro každou disciplínu se hodnocení počítá trochu jinak s ohledem na specifika sportu, ale vždy platí, že každou další sezónu se začíná od nuly. Žebříčky nám ukazují důležité informace o tom, jak si vedou jednotliví plemeníci z hlediska výkonnosti potomstva v nejvyšším sportu.

Pro každou disciplínu představujeme prvních deset plemeníků se stručným komentářem o původu. Linie jsou zmiňovány záměrně z hlediska původového. Většinu z nich založili plnokrevní hřebci a jejich pokračovatelé. O řadě z nich byla či bude řeč v seriálu „Kořeny moderního teplokrevníka“. 

eldorado.jpg

Skoky

 1. Chacco Blue (Chambertin x Contender x Godavari), z linie Cor de la Bryére x Cor de la Bryére x Hyperion
 2. Diamant de Semilly (Le Tot de Semilly x Elf III x Amarpour ) z linie Swynford x St. Simon x Teddy
 3. Mylord Carthago (Carthago x Jalisco B x Fury de la Cense) linie Cottage Son x St Simon x Furioso
 4. Kannan (Voltaire x Nimmerdor x Le Mexico) linie Furioso x Nimmerdor x Furioso
 5. Toulon (Heartbreaker x Jokinal de Bornival x Lurano z linie Der Löwe) linie Nimmerdor x St. Simon x Der Löwe
 6. Casall (Caretino x Lavall I x Raimond) linie Cor de la Bryére x Ladykiller x Le Sancy
 7. Cardento (Capitol I x Lord x Sacramento Song) z kombinace liní Cottage Son x Ladykiller x Sacramento Song
 8. Eldorado van de Zeshoek (Clinton x Toulon x Calypso III) z kombinace linií Cor de la Bryere x Nimmerdor x Cor de la Bryere
 9. Nabab de Reve (Quidam de Revel x Artichaut x Bel Avenir) z kombinace linií St. Simon x St. Simon x Wild Dayrell
 10. VDL Zirocco Blue (Mr Blue x Voltaire x Le tot de Semilly) z kombinace linií Nearco x Furioso x Swynford

Chacco Blue (1998–2012) bohužel velmi předčasně uhynul jako čtrnáctiletý na boreliózu. Ve sportu chodil soutěže Grand Prix, ale jako plemeník byl na ještě jiném levelu a dokazuje to ještě řadu let po své smrti. V chovu svým potomkům předával techniku skoku a práci předních nohou. V žebříčku WBFSH ho z hlediska bodového zisku nejlépe prezentovali H5 Chaganus, Stardust, Sea Topblue, Chalou, Blue Movie, Casquo Blue a další. Chacco Blue je od roku 2020 nepřetržitě v čele skokových plemeníků.

chacco-blue.jpg

Druhého Diamanta de Semilly (1991–2022) je zatěžko představovat, aniž bychom nosili dříví do lesa. Přesto jeho start do života byl dosti nepříznivý, matka mu uhynula při porodu a byl odchován na flašce. Ve sportu se vypracoval tak vysoko, že vyhrál v týmech World Championships a stříbro na European Championships. Dokonce byl ve výběru pro olympiádu, ale nakonec se tam kvůli zánětu šlachy nedostal. V chovu byl od počátku velmi populární a za důvěru se také náležitě odvděčil. Nejlepšími potomky jsou doposud Don VHP Z či Emerald, z pokračovatelů v chovu pak třeba Diarado, který ostatně vede žebříček WBFSH otců pro všestrannost. V žebříčku 2022 ho prezentují např. Vital Chance de la Roque, Like A Diamond Van Het Schaeck, H&M Miro, Dominator 2000 Z či Mumbai.

diamant-de-semilly.jpg

Třetí Mylord Carthago (2000) chodil nejvyšší soutěže s Penelope Leprevost. Zvítězili spolu v soutěžích Grand Prix, v Nations Cup 2012, na WEG v Kentucky 2010 a také týmové stříbro na Mistrovství Evropy 2011. Vrcholem pak byla účast na Olympijských hrách v Londýně 2012. Bohužel se pak zranil a už zůstal v chovu na plný úvazek. Na třetí pozici ho dostali např. Truman, Billabong du Roumois, Argan de Beliard atd.

mylordcarthago.jpg

Drezúra

 1. Johnson (Jazz x Flemmingh x Sultan) z linií Furioso x Ladykiller  x Swynford
 2. Quaterback (Quaterman I x Brandenburger x Brentano II) z linie St. Simon x Le Sancy x Djebel
 3. Sir Donnerhall (Sandro Hit x Donnerhall x Feldherr) z linie Sacramento Song x Donnerhall 
 4. Totilas (Gribaldi x Glendale x Akteur) z linie Dark Ronald x Nimmerdor
 5. Jazz (Cocktail x Ulster x Amor) z linie Furioso x Nimmerdor
 6. Blue Hors Zack (Rousseau x Jazz x Belisar) z linií Furioso x Furioso x Prince Rose
 7. Fidertanz 2 (Fidermark x Ravallo x Frühlingstraum II) z linií Furioso x Le Sancy
 8. Sandro Hit (Sandro Song x Ramino x Welt As) z linie Sacramento Song x Le Sancy x Ferdinand
 9. Bordeaux 28 (United x Gribaldi x Donnerhall) z kombinace liní Ladykiller x Dark Ronald x Detektiv
 10. Vivaldi (Krack C x Jazz x Ulft) z kombinace linií Ladykiller x Furioso x Furioso

 Hřebec Johnson (2002) je považován za zřejmě nejlepšího syna velkého Jazze. Sám chodil soutěže Grand Prix a byl součástí holandského drezurního týmu. Na European Championships v Cáchách byl v týmech zlatý a v jednotlivcích bronzový. Bronz získal také na WEG v Caenu. Mimoto povyhrával nějaké ty soutěže Grand Prix, i se v nich umístil. Do čela žebříčku WBFSH ho dostali potomci jako Edison, Hexagon´s Double Dutch či Boston STH.

johnson.jpg

Ryzák Quaterback (2003–2021) je příkladem hřebce, který zazářil jako mladý (kvalifikoval se do Bundeschampionatu 2007 a 2008, jako tříletý Bundeschampionat 2006 vyhrál) a pak za něj už mluvily jen výsledky z chovu. Na druhé místo ho v žebříčku poslali potomci jako DSP Quantaz, Touchdown, Quater Back Junior FRH atd.

Quaterback.jpg

Třetí Sir Donnerhall (2001) jako sportovní kůň vyhrál Bundeschampionat v kategorii pětiletých a byl druhý na World Championships for young dressage horses, kde mu v možné výhře zřejmě zabránil volně pobíhající kůň. Pro svého současného majitele Paula Schockemöhle získal třetí místo v žebříčku zejména díky potomkům jako Serenade MF, Valentine, Syriana, Cavalia či Willingapark Sky Diamond.

sirdonnerhall.jpg

Všestrannost

 1. Diarado (Diamant de Semilly x Corrado I x Contender) z kombinace linií Swynford x Cor de la Bryére x Cor de la Bryére
 2. Birkhof´s Grafenstolz (Polarion TSF x Camelot x Arogno) z linie Teddy x St Simon
 3. Obos Quality (Quick Star x Domino x Flügel van la Roche) z linie St Simon x Detektiv x
 4. Jaguar Mail (Hand in Glove x Laudanum  x Almé Z) z linie Nearco x Swynford x St Simon
 5. Contendro I (Contender x Reichsgraf x Rasputin) z linie Cor de la Bryére x Le Sancy x Le Sancy
 6. Yarlands Summer Song (Fleetwater Opposition x Welton Gameful x Your Fancy) z kombinace Dampfross x Bay Ronald a St Simon
 7. Nouma d´Auzay (Carthago x Quidam de Revel x Le Tot de Semilly) z kombinace linií Cottage Son x St. Simon x Swynford
 8. Camiro de Haar Z (Chellano Z x Ramiro x Bentley) z kombinace linií Cor de la Bryére x Le Sancy x Furioso
 9. Kannan (Voltaire x Nimmerdor x Le Mexico) z kombinace Furioso x Nimmerdor x Furioso
 10. VDL Arkansas (Acobat II x Silvano x Hanassi) z kombinace linií St. Simon x Furioso x Nearco

Diarado (2005) je příkladem hřebce, u kterého se neplánovalo primárně to, že bude skvělým otcem koní do všestrannosti. Jeho výsledky jsou velice milým překvapením. On sám oslnil publikum a odborníky už na körungu a od té doby nesestoupil z piedestalu neutuchávající pozornosti. Samozřejmě se u něj zaměřili primárně na kariéru v chovu. Vyplatilo se to. Velké množství potomků chodí vysoké soutěže jak ve skocích, tak i ve všestrannosti. Ve všestrannosti ho do čela žebříčku dostali pak koně jako QC Diamantaire, Dacapo, Dynamite Jack, Diabolo, …

diarado.jpg

Druhý Granfenstolz (1998) se do sportovního světa uvedl napřed sám, když ježděný M. Jungem vyhrál Bundeschampionat pro šestileté koně a pak World Eventing Championships 6 year-old v Le Lion D’Angers, později i CIC2* a umístil se v CIC3*. Z aktuálních potomků ho prezentují Lordships Graffalo, Candy King, Tremanton či Grafennacht.

grafenstolz.jpg

Třetí Obos Quality (1992) se letos zřejmě dožívá třiceti let na Ostrovech, kde je již dávno na odpočinku (ještě loni vypadal podle fotek dobře). Z potomstva je nejznámější Castlefield Eclipse, která soutěžila na WEG, šampionátech i olympijských hrách. V současné době ho prezentují Brookfield Quality, Heads Up, Cooley Goodwood či Monbeg Exclusive.

obosquality.jpg

Drobná exkurze do světa nejlepších otců sportovních koní na základě aktuálních žebříčků je tímto zakončena, podklady můžete prozkoumat zde.

Podobné články

Rok uplynul a je tu nový žebříček WBFSH 2020, ve kterém plemenná kniha KWPN ovládla všechny tři disciplíny. Máme pro vás analýzu z pera Gemmy…

Minule jsme probrali plemeníky umístěné v žebříčku WBFSH disciplín skoky a všestrannost, dnes si přečtěte analýzu žebříčku v drezúře. Zajímá vás, co…