Kořeny moderního teplokrevníka: Hyperion

21. 4. 2022 Eva Holubcová Autor fotek: archiv sporthorse-data
Hyperion v chovu
Hyperion v chovu

V dnešním pokračování našeho seriálu Kořeny moderního teplokrevníka se zaměříme na hřebce malého vzrůstem, ale o to významnějšího. Hyperion vyhrál Derby a stal se jedním z nejvýznamnějších plemeníků historie plnokrevníka. 

Zrození Hyperiona

Hyperion byl od počátku předurčen k velkým věcem. Jeho otec Gainsborough (Bayardo) vyhrál během první světové války v improvizovaných podmínkách anglickou Trojkorunu a v chovu se prosadil natolik, že patří mezi Chefs-de-race. Mezi jeho top syny patří Artist´s Proof, Chefs-de-race Solario či Singapore, z dcer pak musíme zmínit alespoň Mah Mahal, matku derby-vítěze a šampión plemeníka Mahmouda. Gainsborough uhynul ve věku třiceti let.

gainsborough.jpegGainsborough

Matka Selene (Chaucer) se narodila v chovu Lorda Derbyho a pocházela z kombinace top syna St. Simona Chaucera se Serenissimou (Minoru), která dala klasickou vítězku Tranquil a vítěze Ascot Gold Cup a plemeníka Bosworth. Selene byla malá, ale velmi dobře stavěná a bojovná klisna, která na dráze z 11 startů osm vyhrála. V chovu se ale stala monstrem, protože jen málokterá klisna dokázala to, co ona. Prvním hříbětem byl Sickle (Phalaris) – šampión plemeník v USA, z jehož linie vychází Native Dancer a následně Mr. Prospector; druhým hříbětem Selene byl Pharamond II (Phalaris) – vítěz Middle Park Stakes, klíčový v chovu a otec Menow (z linie vychází např. Buckpasser), třetím hříbětem v pořadí pak Hunter´s Moon (Hurry On) – šampión plemeník v Argentině … Hyperion byl 6. hříbětem. Selene dala i úspěšné dcery, např. All Moonshine, matku plemeníka Mossborough. Celkem Selene dala celkem 16 hříbat a patří mezi nejúspěšnější chovné klisny 20. století.

selene.jpgSelene

Hyperiona měly tedy čekat zářné zítřky, leč jeho počátky ničemu takovému nenasvědčovaly. Narodil se malý a slabý, takže musel být krmen zvlášť a i přes jeho původ se zvažovalo dokonce odporažení. Naši předci byli pochopitelně mnohem striktnější v chovu zvířat. Nicméně dostal nakonec zvláštní péči, nebyl jako pozdní na odchov přesunut jinam, což by přineslo stres ve vývoji mladého hřebce. Za tuto péči se odměnil, ale zůstal malý. Měřil poctivých 154 cm.

Hyperion na dráze

Jeho otec Gainsborough, samotný Hyperion a i jeho potomstvo (např. Owen Tudor) byli proslulí přátelskou, bezproblémovou povahou. V případě Hyperiona se k tomu přidávala až příliš velká klidnost, takže jeho tréninková příprava nebyla opravdu jednoduchá, protože se moc nevzrušoval a do práce nedával tolik, kolik by měl. Stručně a slušně řečeno, byl líný jak veš. Jako dvouletý debutoval ale pěkným čtvrtým místem a další dostih New Stakes již vyhrál v traťovém rekordu a ve třetím dostihu své kariéry doběhl na těžké dráze současně na prvním místě s jiným koněm. Poté se umístil třetí v jiném stakes dostihu, než vyhrál to nejdůležitější pro dvouleté koně, Dewhurst Stakes. Lehké vítězství ale neznamenalo titul šampióna dvouletých, v celkovém hodnocení nakonec skončil na čtvrté pozici.

hyperion-ppbong.jpg

Jako tříletý nešel jarní klasiku 2000 Guineas, ale začal ve Chester Vase, kde ale nezapřel svoji lenost. Tady už ho musel žokej dost napomenout, a kůň dostih vyhrál. Ta výhra ho dostala do pozice spolufavorita Derby, kde nakonec odskočil v kurzu 6:1. O Hyperionově vítězství nebylo pochyb už v momentě, kdy se hřebec dostal do čela na začátku cílové rovinky a vyhrál velmi snadno o 4 délky v novém rekordu dostihu. Návštěvníci dostihů připravili velkolepé ovace vítězi a jeho majiteli a chovateli lordu Derbymu. Tehdy se stal Hyperion velice populárním a svoji popularitu si vlastně už udržel napořád, až do své smrti. V létě zvítězil v Prince of Wales S., ale poté bojoval se zdravotními problémy (čéška), takže do klasického St. Leger šel po tříměsíční pauze, to mu ale nezabránilo v dalším snadném vítězství. Zdraví jeho trenéra Lambtona znamenalo změnu v tréninku a nový trenér Leader si s leností Hyperiona už nebyl schopný tak dobře poradit. Ale i přes kritické hodnocení přípravy hřebec vyhrál debut ve čtyřech letech v March Stakes a následně Burwell Stakes. V padocku před Ascot Gold Cupem rozeznal mezi diváky svého bývalého trenéra a nechtěl se pohnout z místa. Samotný Ascot Gold Cup prohrál, kurz byl na něj pravděpodobně už moc dlouhý a přišel třetí. Kariéru končil druhým místem v Dullingham Stakes.

Celkem z třinácti dostihů vyhrál osm, včetně Derby a St. Leger.

hyperion-poderby-bong.jpgHyperion po vítězství v Derby

Hyperion v chovu  

Hyperion v chovu začal roku 1935 na Woodland Stud, kde vlastně působil až na menší pauzy celý svůj život. Poslední klisny připustil ve svých 29 letech! Celkově se Hyperion v Anglii stal šampiónem plemeníků v letech 1940, 1941, 1942, 1945, 1946, a 1955; v letech 1939, 1944, 1950 a 1952 byl druhý, a třetí roku 1943. Dal celkem 527 hříbat, z nichž 118 získalo stakes dostihy (naprosto neuvěřitelné číslo), včetně zisku 11 klasik na Ostrovech. Také získal 2x titul šampióna mateřských otců v Anglii v letech 1948 a 1957. Je samozřejmě díky svému významu klasifikovaný jako Chefs-de-race.

Dcery Hyperiona

Než budeme psát výhradně o synech Hyperiona, musíme nutně zmínit i jeho skvělé dcery, které mi doufám prominou, že nedostanou dostatek prostoru. Z nich lze zmínit alespoň následující klisny:

 • Godiva – vítězka 1000 Guineas a Oaks
 • Hypericum – vítězka Dewhurst Stakes a 1000 Guineas
 • Sun Stream – vítězka 1000 Guineas a Oaks
 • Sun Chariot – vítězka 1000 Guineas, Oaks a St. Leger
 • Lady Angela – matka plemeníka Nearctic (otec Northern Dancer) a bába šampión plemeníka v Japonsku Northern Taste
 • Hycilla – vítězka Oaks, Champion Stakes
 • Hydroplane II – matka velkého dostihového šampióna Citation

sunchariot.jpg

Skvělá Hyperionova dcera Sun Chariot

Neopomineme ani jména jako Aurora (matka Alycidon, Borealis či Acropolis), Barley Corn (matka Shantung, Dame d'Atour), Libra (matka Ribocco a Ribero), Neutron (matka Court Harwell a Meadow Court), Suncourt (matka šampión plemeníka Tesco Boy), Calash (matka Oaks vítězky Carrozza) a mnohé další.

Nejvýznamnějšími syny Hyperiona v chovu byli ze současného pohledu:

 • Heliopolis
 • Khaled
 • Alibhai
 • Aristophanes
 • Stardust
 • Aureole
 • Owen Tudor

Heliopolis

Heliopolis (z matky po Swynford) na dráze vyhrál např. Prince of Wales Stakes nebo byl třetí v Derby, ale podstatnější byl v chovu, kde mimo jiné byl šampiónem plemeníků v USA v letech 1950 a 1954 a je klasifikován jako Chefs-de-race. Dal 53 stakes vítězů, mj. vítěze Belmont Stakes jménem High Gun, Parlo, šampiónku dvouletých klisen Aunt Jinny, Grecian Queen, Berlo, Summer Tan, Olympia, Helioscope, Globemaster, Greek Ship, Greek Song, Ace Admiral atd. Z jeho synů byl nejvýznamnější Olympia, otec hřebců Creme dela Creme nebo Pia Star. Pro tamní chov sportovních koní měl také přímý význam; jeho syn Heliodorus dal klisnu Helianthemum, ze které se narodil skvělý plnokrevný skokan Jet Run (trojnásobný vítěz Pan American Games!, účastník finále World Cupu, 2x bronzový na World Championships atd., dnes v Síni slávy). Jiný syn Heliopolise jménem Grey Eagle je otcem také plnokrevného A Little Bit, který byl stříbrný na Pan American Games.

heliopolis.jpgHeliopolis

jetrun-letacek-sine-slavy-showjumpinghalloffamenet.jpg

Skokan Jet Run

Khaled

Khaled (z matky po Ethnarch, synu The Tetrarch) byl výborným dvouletkem a později mílařem, když jako tříletý získal St. James´s Palace Stakes a druhé místo v 2000 Guineas. Jeho výsledky byly dost ovlivněny špatným dýcháním. Později byl prodán do amerického chovu, kde svými výsledky následně získal status Chefs-de-race. Na dráze byl ze všech potomků nejdůležitější derby-vítěz Swaps. Ve sportu můžeme jmenovat Grand Prix skokana Black Market a klisnu Encore, které zplodil Khaledův syn Super Stock. Swaps zase dal hřebce Kudu, otce Stoic, člena kanadského reprezentančního skokového týmu. I jiný syn Swapse, Mambrino, má svůj pořádný záznam – je mateřským otcem legendárního olympijského koně Anne Kursinski jménem Eros. Malý Eros jako bývalý dostihový kůň dokázal mnohé, ale nejcennější je členství ve stříbrném OH týmu Austrálie v Atlantě.

khaled.jpg

Khaled

Owen Tudor

Owen Tudor (z matky po Pharos) byl koněm, který běhal v improvizovaných válečných podmínkách, ale to hodnotu jeho derby-vítězství nesnižuje. V chovu dal několik opravdu mimořádných synů, mj. Chefs-de-race hřebců Tudor Minstrel, Abernant a Right Royal V. Pro teplokrevný chov byl asi nejdůležitější Abernant, po němž na nejvyšší úrovni ve sportu skákal famózní Aberali (na bezudidlovém uždění) a Aberlou, což byl vnuk Abernanta v linii. V KWPN chovu je velmi dobře známá linie bílých hřebců (minimálně sekvence Abgar - Pion).

owen-tudor.jpg

Owen Tudor

Owen Tudor je také otcem klisny Impudent, která dala plemeníky Tudor Rocket (otcem skvělého olympijského koně jménem Kilbaha) a Imperius, který je otcem významného sportovního plemeníka Master Imp, u něhož je otcem báby jiný syn Hyperiona, His Highness. Jiná dcera Owen Tudora dala hřebce Compromise, otce významného plemeníka v KWPN chovu Lucky Boy.

kilbaha.jpg

Kilbaha

Z větve Owen Tudor je jinak nejvýraznějším plnokrevným zástupcem v teplokrevném chovu legendární Lauries Crusador (Welsh Pageant), který byl široce využit v hannoverském chovu. Z potomků lze zmínit Londonderry, Lancier, Laurentianer, Le Bo, Lesotho, Le Beau, Little Big Man atd. Podle informací z 2014 Hanoverian Stallion Yearbook měl přes 55 licentovaných synů, dále řadu Grand Prix koní v drezúře a také je znamenitým mateřským otcem. Popravdě se takové výsledky od plnokrevného plemeníka v první generaci potomků vůbec nečekaly, takže byl velmi pozitivním překvapením. Chválen byl také za jezditelnost, pracovitost a bezproblémovost potomků. Uvidíme, zda jeho synové, vnuci a pravnuci dokážou udržet novou hannoverskou drezúrní linii. Velmi detailně je větev Owen Tudora popsána u Tiznita, takže článek doporučuji znovu pročíst.

 lauriescrusador.jpg

Lauries Crusador

Alibhai

Alibhai (z matky po Tracery) nikdy neběhal, nevydržel ani trénink, ale to mu nebránilo odstartovat velkolepou kariéru v americkém chovu. Z velkých synů lze jmenovat Your Host (autora pětinásobného Koně roku Kelso), vítěze Kentucky Derby Determine (otec dalšího vítěze KD Decidedly) a Traffic Judge. Jako mateřský otec pak figuruje u Ribotových synů-bratrů Graustark a His Majesty a najdeme ho jako otce báby např. u mimořádného Majestic Prince.

 alibhai.jpg

Alibhai

Aristophanes

Aristophanes (z matky po Mieuxcé) byl na dráze dobrým koněm, ale ne mimořádným. Hřebce si koupili argentinští chovatelé a dobře udělali, stal se tam jedním z pílířů tamního chovu. Z mezinárodního hlediska byl nejvýraznějším pokračovatelem znamenitý Forli, otec trojnásobného Koně roku Forego, ale také řady top plemeníků. Forli je také mateřským otcem Nureyeva a otcem báby Sadler´s Wells. Z větve Forli pochází i významný plemeník v teplokrevném chovu jménem Prince Thatch, který stál řadu let v Celle a je otcem Grand Prix drezúrních koní, jako např. Piccolino či Gestion Joker.

 aristophanes.jpg

Aristophanes

Stardust

Stardust (z matky po Friar Marcus) se v klasickém věku umístil jak v 2000 Guineas, tak i ve St. Leger, ale pokud bychom měli být upřímní, z hlediska historie je dnes zajímavý pouze jako otec Star Kingdoma. To byl výjimečný sprinter v Anglii, který byl koupen do Austrálie, kde založil mohutnou a velmi úspěšnou linii, která se pak objevila zpět v Evropě, ale i v USA. To čtenáře úplně zajímat nemusí, ale australský sport typicky využívá plnokrevníky a tak třeba takový olympijský reprezentant Austrálie Kirby Park Allofasudden je po hřebci z větve Forli (viz předcházející odstavec) a matka je z větve Star Kingdom, zatímco 4. matka je po jiném zde nezmíněném synu Hyperiona, Agricola. A z linie Stardust mimo Star Kingdom lze zmínit hvězdu ve všestrannosti Great Ovation (vnuk Stardusta v hřebčí linii), který vyhrál Badminton 1971 a 1972 s Markem Phillipsem v sedle, ale především byl členem zlatého OH týmu v Mnichově. A vynechat bychom neměli ani vítěze Velké národní Ben Nevis, který je pravnukem Stardust v hřebčí linii.

 starkingdom.jpg

Star Kingdom

Aureole

Aureole (z matky po Donatello II) byl mimořádným populárním dostihovým koněm, neboť tento odznakově výrazný ryzák běhal v barvách milované britské královny. Derby prohrál, ale vše si vynahradil v chovu, kde se stal šampiónem plemeníků 1960 a 1961 a Chefs-de-race. V chovu po něm byli klíčoví Saint Crespin III, Authi, Miralgo, St. Paddy (autor Connaught či Welsh Saint) a Vienna, který zplodil Vaguely Noble.

 aureole.jpg

Aureole

Další synové Hyperiona

Mezi dalšími můžeme zmínit hřebce jako:

 • Hornbeam – 2. ze St. Leger, otec plemeníků Claude a Intermezzo. Intermezzo působil později v japonském chovu (neplést si s maďarským Intermezzo).
 • Gulf Stream – šampión dvouletých a šampión plemeník v Argentině, kde se stal jedním z nejvýznamnějších hřebců historie
 • High Hat – plemeník v Anglii a Japonsku, otec důležitého plemeníka High Line a také skokového plemeníka Chair Lift, který dal řadu Grand Prix koní, včetně skvělého Abbervail Dream a také je mateřským otcem olympijského skokana Carling King. Jiný syn High Hat jménem Big Hat dal klisnu Sandrift a ta je matkou dvou olympijských koních: Kibah Tic Toc - OH vítěz z Barcelony 1992 v týmech i jednotlivcích ve všestrannosti a Kibah Sandstone alias "Sandy", OH vítěze v týmech ze Sydney 2000 …
 • Pensive – vítěz Kentucky Derby, otec vítěze Kentucky Derby Ponder a děd vítěze KD Needles (raritní třígenerační vítězové)
 • Rockefella – otec klasických vítězů Rockavon či Linacre, dále Bounteous
 • Helios – šampión plemeníků v Austrálii
 • Selim Hassan – superdůležitý v argentinském chovu

 hornbeam-katalog.jpg

Dále např. Babu´s Pet, Admiral´s Walk, Gun Shot, Coastal Traffic, Hyperbole, Selim Hassan, Deimos, Quick Ray, Ruthless atd. Seznam je prakticky nekonečný a odpovídá významu Hyperiona v chovu.

owentudor-komplet-final.jpg

Ve sportovním chovu jsem u některých hřebců zmínila alespoň stručně některé jedince, protože věnovat se tomu podrobněji samozřejmě přesahuje možnosti článku. Skrze jeho neodmyslitelný výskyt v rodokmenech plnokrevníků je samozřejmě přítomen i u sportovních koní přes různé své potomky. Např. takový Master Imp je na Hyperiona prochován 2x ve 4. generaci nebo je Hyperion např. mateřským otcem hřebce Sailing Light, jehož jméno nám možná nic neřekne, ale právě on je otcem Ladykillera.   

hyperion-pp.jpg

Závěrem

Hyperion byl uspán ve svých třiceti letech a jeho kostra je dnes vystavená v Newmarketu, kde je také i jeho socha.

Kořeny moderního teplokrevníka: Hyperion
Podobné články

Nový seriál má za cíl představit nejdůležitější hřebce, které najdete v rodokmenu každého teplokrevníka. A začínáme plnokrevně - představujeme St.…

Phalaris byl kdo? Takto pravděpodobně zareaguje většina lidí mimo dostihy a ruku na srdce, i velká část dostihových fanoušků. Na rozdíl od jiných se…