Moderní pětiboj se rozloučí s koňmi

4. 11. 2021 Michaela Burdová

Výkonný výbor Mezinárodní unie moderního pětiboje (UIPM - Union Internationale de Pentathlon Moderne) dnes vyzval v otevřeném dopise na svých stránkách pětibojaře, aby se podíleli na výběru vhodné sportovní disciplíny, která nahradí jezdeckou část – parkur.

Přestože ještě včera obdržela agentura Reuters e-mailem zprávu od UIPM, že ani nepotvrzují ani nevyvrací, že by se jezdectví z pětiboje vyřadilo a není pravda, že se rozhodli parkur nahradit cyklistikou, dopis adresovaný sportovcům zní jasně. Koně na OH 2028 v moderním pětiboji nebudou. 

V úvodu se zmiňuje nedávné ustanovení výboru pro revizi a ochranu jezdecké disciplíny v důsledku posunutého termínu OH Tokio. "Ovšem situace v olympijském hnutí se rychle mění a bude potřeba být flexibilní."

Moderní pětiboj v Paříži 2024 je potvrzen včetně jezdectví, pro OH Los Angeles 2028 bude jezdectví nahrazeno jinou disciplínou. K tomuto rozhodnutí přistoupil výkonný výbor poté, co obdržel řadu doporučení od Inovačního výboru UIPM, který minulý týden dva dny jednal v Monaku. Inovační výbor byl založen roku 2018 s cílem monitoringu moderního pětiboje a vhodnosti jeho zařazení do olympijských her v kontextu s olympijskou agendou 2020 a 2020+5. Výkonný výbor jednal online 31. října, aby zvážil doporučení Inovačního výboru nahradit jezdectví jinou sportovní disciplínou, která zlepší popularitu a důvěryhodnost moderního pětiboje a přitom zachová status maximální fyzické a mentální zkoušky v souladu s vizí zakladatele moderních olympijských her, Barona Pierre de Coubertina.

„Sdělujeme vám dnes toto rozhodnutí výkonného výboru a ujišťujeme, že budete v centru dalšího rozhodování. Bez našich sportovců nejsme nic – vaše hlasy budou vyslyšeny.“

Jakou disciplínu vybrat pro OH Los Angeles 2028 a další roky? Dopis uvádí hlavní kritéria výběru:

  • soulad s Coubertinovou vizí nejvšestrannějšího sportovce
  • je atraktivní pro mládež a budoucí generace ve světě
  • splňuje požadavky na udržitelnost a požadavky v rámci olympijské agendy 2020+5
  • je vzrušující a snadno srozumitelná pro média a fanoušky
  • levná pro sportovce a organizátory (nižší náklady na vybavení a funkcionáře)
  • minimální rizika úrazů, snadno se učí a trénuje na základě schopností sportovce
  • nezpůsobuje dopravní a logistické komplikace
  • hodí se do nového pětibojařského stadionu a do města
  • je kompatibilní s novým, 90minutovým formátem
  • je kompatibilní s handicapovým startem

V závěru dopisu výkonný výbor žádá o podporu, trpělivost a spolupráci. Jde o důležitý mezník v moderním pětiboji. Byla by chyba brát jako samozřejmost zařazení moderního pětiboje do olympijských her po OH Paříž 2024. Žádný sport nemá jistotu.

Koně tedy na olympijských hrách 2024 v Paříži zažijí svou pětibojařskou derniéru. PETA poklepala vedení UIPM po rameni za toto rozhodnutí (protože podle slov šéfky PETA Kathy Guillermo „Kolo nebolí, když se uhodí nebo nakopne, je to vítězství pro koně i cyklisty“).

Moderní pětiboj tedy bude za pár let bez koní. To vše se stalo na základě mediální, šťavnaté kauzy jedné jezdkyně, její trenérky a koně, kteří neměli svůj den. Pro jezdectví je to velmi závažný precedens a zdvižený prst. Nic není samozřejmé, což už před lety zdůrazňovala tehdejší prezidentka FEI princezna Haya. 

Na druhé straně je část pětibojařů, které k tomuto sportu přivedli právě koně. Mezi nimi např. britský pětibojař a zlatý medailista z Tokia, Joe Choong, na Facebooku uvedl, že pokud by koně přestali být součástí pětiboje, ukončil by kariéru.

 

Zdroj: https://www.uipmworld.org/news/open-letter-pentathletes

Podobné články
Česká televize

Od celosvětové kauzy z posledních letních olympijských her, kdy německá trenérka Kim Raisnerová udeřila pěstí vzdorného koně, vše v moderním pětiboji…

Sport

Změny jsou a budou velké. Moderním pětibojařům včetně těch českých se to ani trochu nelíbí. Přesto se Martinu Vlachovi právě v upraveném formátu o…