Letní olympijské hry 2024
Již 33. letní olympijské hry se konají od pátku 26. července do neděle 11. srpna 2024 v Paříži. Soutěží se ve 32 sportech a 329 medailových disciplínách, na olympijské hry 2024 se kvalifikovalo 113 českých sportovců.
Jezdectví na Letních olympijských hrách 2024 v Paříži proběhne od 27. července do 6. srpna 2024 ve Versailles. Právě zde, v kulisách této architektonické, historické i přírodní památky zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO, se budou odehrávat veškeré jezdecké soutěže včetně příslušné části moderního pětiboje.
Program zůstal stejný jako na předchozích hrách v Tokiu, bude tedy rozdáno šest sad medailí, a to za individuální i týmové soutěže v drezuře, všestrannosti a parkuru. Celkem se představí jezdci ze sedmadvaceti zemí.
Českou republiku budou na olympijských hrách v Paříži reprezentovat v jezdecké všestrannosti Miroslav Trunda s klisnou Shutterflyke a Miloslav Příhoda s valachem Ferreolusem.
Miroslav Trunda s klisnou Shutterflyke
Miloslav Příhoda s valachem Ferreolusem
Stavitel trati terénní zkoušky: Pierre Le Goupil. (foto Jennifer Anstey)
PROGRAM LOH Paříž 2024
Sobota 27. července: Jezdectví - všestrannost, drezurní zkoušky všestrannosti: 09:30-18:30
První den všestrannosti na LOH v Paříži přinesl smutné i dechberoucí okamžiky. Zklamáním pro všechny příznivce všestrannosti jistě byl výkon Miroslava Trundy, kterému se bohužel nepodařilo udržet nervy své klisny Shutterflyke pod kontrolou, přestože úvodní část úlohy vypadala velmi nadějně.
Smutné bylo i vyloučení italské dvojice Emiliano Portale a Future. Tato dvojice sice drezurní zkoušku dokončila s 30 trestnými body, ale posléze byla vyloučena dle pravidla o nulové toleranci krve v hubě koně.
Úžasným zážitkem naopak byla drezurní zkouška v podání britské jezdkyně Laury Collett, která sedlala holštýnského valacha London 52 (po Landos). Tato dvojice získala fantastických 17,5 tr.b., čímž se zapsala do historie „královské“ disciplíny. Předchozí olympijský rekord - 19.3 - patřil dvojici David O'Connor a Custom Made a získali ho na LOH v Sydney 2000. Trvalo 24 let, než byl tento výsledek překonán!
Jen o tři desetiny horší výkon – 17,8 tr.b. - podal Michael Jung a hannoverský valach Chipmunk FRH (po Contendro I.). Na děleném třetím místě - shodně s 22 tr.b. - se umístil čínský reprezentant Alex Hua Tian, který sedlal hřebce belgického teplokrevníka Jilsonne van Bareelhof (po Nevado van de Rostal) a Australan Christopher Burton s valachem belgického teplokrevníka Shadow Man (po Findjy of Colors). Pátým nejlepší výkon v drezurní zkoušce předvedl reprezentant Švýcarska Felix Vogg a Dao de L'Ocean (SBSF – po Kannan).
Miloslav Příhoda s Ferreolusem získali 35.70 trestných bodů a jsou na průběžném 45. místě.
Miroslav Trunda s Shutterflyke získali 53 trestných bodů a aktuálně jsou na 63. místě.
Průběžné pořadí družstev:
- 1. - Velká Británie se součtem 66,70 tr.b. Britové se tímto výsledkem zapsali do historie olympijských her. Předchozí rekord australského týmu - 68,6 tr.b. - nebyl překonán 16 let, od Pekingu 2008.
- 2. - Německo se součtem 74,10 tr.b.
- 3. - Francie se součtem 81,20 tr.b.
Kompletní výsledky sobotních drezurních zkoušek naleznete zde.
Dostupný videozáznam ČT Sport ke shlédnutí zde.
Neděle 28. července: Jezdectví – všestrannost, terénní jízda: 10:30-15:30
Druhý den všestrannosti LOH PAŘÍŽ 2024 byl plný mimořádných výkonů. Štěstí ale bohužel nestálo na straně našich reprezentantů.
Miroslav Trunda s Shuterflyke dokončili olympijský kros s 72 trestnými body. Dvakrát dvacet trestných bodů za vybočení na překážkách 5B a 21 a penalizace za překročení času v součtu znamená 125 trestných bodů a průběžné 56. místo. Miloslav Příhoda byl s Ferreolusem, po problémech na překážce s číslem 21, vyloučen.
Do čela soutěže všestrannosti se po bezchybném výkonu v terénní zkoušce dostal Michael Jung s hannoverským valachem Chipmunk FRH (po Contendro I.).
Tato dvojice nastupuje do zítřejšího parkuru s 17,80 trestnými body. Britská jezdkyně Laura Colletts holštýnským valachem London 52 (po Landos) inkasovala v krosu 0.80 trestného bodu je s 18.30 trestnými body na průběžném druhém místě.
Na třetí příčce se po terénní zkoušce usadil s 22.00 trestnými body Australan Christopher Burton s valachem belgického teplokrevníka Shadow Man (po Findjy of Colors).
Průběžné čtvrté místo obsadil s 22.10 trestnými body reprezentant Švýcarska Felix Vogg a Dao de L'Ocean (SBSF – po Kannan). Průběžně pátý je reprezentant Japonska Yoshiaki Oiwa, který s koněm MGH Grafton Street (ISH po Obos Quality 004) inkasoval 25,5 trestných bodů.
Průběžné pořadí družstev po drezuře a terénní zkoušce:
1. Velká Británie – 82,50 trestných bodů
2. Francie – 87,20 trestných bodů
3. Japonsko – 93,80 trestných bodů
4. Švýcarsko – 102,40 trestných bodů
5. Belgie – 111,00 trestných bodů
Kompletní výsledkovou listinu naleznete zde.
Plán trati terénní zkoušky naleznete zde.
Pondělí 29. července: Jezdectví – všestrannost parkur družstva, jednotlivci – finále: 11:00-16:30
Zlatou medaili si z LOH Paříž 2024 odváží Michael Jung. Michael Jung s hannoverským CHIPMUNK FRH inkasoval v průběhu všech tří dnů pouhých 21.80 trestných bodů a znovu tak potvrdil svou pozici superstar v disciplíně všestrannost.
Christopher Burton a SHADOW MAN si dnes ke svým 22 trestným bodům, které obdrželi v drezurní a terénní zkoušce, připsali jen 0.40 trestného bodu. Zaslouženě si proto z Paříže odváží individuální stříbro pro Austrálii.
Celkových 23.10 trestných bodů Laury Collett s LONDON 52 znamenalo zisk bronzové medaile, která možná byla pro někoho malým zklamáním. Výkon Laury Collett s LONDON 52 v drezurní zkoušce s sebou totiž přinesl skutečně mimořádně velká očekávání. O zklamání ale jejich výkon rozhodně není. Tato dvojice přidala k týmovému zlatu individuální bronz. A to je sen!
Na čtvrtém místě skončil ve všestrannosti jednotlivců Tom McEwen s JL DUBLIN. Na pátém Yoshiaki Oiwa s MGH GRAFTON STREET a na šesté příčce pak Felix VOGG s DAO DE L'OCEAN.
Miroslav Trunda se Shuterflyke si v olympijském parkuru připsali 30 trestných bodů (53 trestných bodů drezurní zkouška, 72 trestných bodů terénní zkouška). Zisk celkových 155 trestných bodů znamená 50. místo v olympijské všestrannosti jednotlivců. Děkujeme!
Poděkování za reprezentaci České republiky ale samozřejmě patří i Miloslavu Příhodovi a to přestože se dnes s Ferreolusem na olympijský parkur nepodíval. V průběhu včerejší terénní zkoušky byla tato dvojice, po problémech na překážce s číslem 21, vyloučena a rozhodčí následně vyhodnotil, že kůň nemá dostatek sil, aby mohl v krosu pokračovat. Přestože jsme všichni zklamaní, jasně se ukázalo, že bezpečnost a welfare jsou nyní pro všestrannost prioritou a každé jejich ohrožení je pod maximálním dohledem. A to je pro budoucnost disciplíny dobře.
Všestrannost družstva
Zlatou medaili za výkony ve všestrannosti družstev si odváží Velká Británie. Tým GB tak nejenže obhájil svůj titul z Tokia, ale získal i páté zlato z olympijských her. Družstvo Velké Británie - ve složení Tom McEwen s JL Dublin, Laura Collett s London 52 a Ros Canter s Lordships Graffalo – vedlo v průběžném pořadí týmové všestrannosti po drezurní a terénní zkoušce o pouhých 4,7 trestného bodu. Británie proto před dnešními parkury jistě téměř nedýchala. Drobné chyby francouzského týmu v parkuru ale poskytly družstvu GB výhodu a skvělé jízdy všech členů britského družstva následně zajistily Velké Británii zisk zlaté medaile.
Týmové zlato si tedy z 33. letních olympijských her v Paříži odváží se ziskem 91,30 trestných bodů Velká Británie. Francie je se 103,60 trestnými body stříbrná a bronz patří Japonsku, které získalo 115,80 trestných bodů.
Čtvrté místo obsadila Belgie s 123.40 trestnými body. Páté je Švýcarsko s 128.40 trestnými body a šestá příčka patří Švédsku, které celkem získalo 130.50 trestných bodů.
Úterý 30. července: Jezdectví – drezura, kvalifikace – 11:00-16:30
Středa 31. července: Jezdectví - grand prix drezura, kvalifikace - 10:00-15:30
GRAND PRIX jednotlivci
V úterý a ve středu pokračovaly olympijské hry v Paříži drezurními soutěžemi Grand Prix. Jezdci byli rozděleni do šesti skupin. Do finálového Grand Prix Freestyle postupují vždy dva nejlepší jezdci z každé skupiny a šest jezdců podle dosaženého skóre. Celkem se tedy v neděli ve volné Grand Prix představí osmnáct dvojic.
Skupina A
Ze skupiny A postupuje reprezentantka Dánska Skodborg Merrald s oldenburským valachem Zepter (Zack x Wolkentanz II). Tato dvojice zajela opravdu pěkný test, který rozhodčí ohodnotili 78,028 %. Jejich přeskoky asi nemohly být lepší! Dalším jezdcem, který se kvalifikoval do finále jednotlivců z první skupiny, je Nizozemec Dinja van Liere. Ten s 14letým hřebcem Hermesem (po Easy Game x Flemmingh) inkasoval 77,674 %.
- 1. SKODBORG MERRALD Nanna (DEN), ZEPTER: 78.028 %
- 2. van LIERE Dinja (NED), HERMES: 77.76 %
- 3. HESTER Carl (GBR), FAME: 77.345
Skupina B
Ve skupině B znovu uspělo Dánsko. Daniel Bachmann Andersen a Vayron (Vitalis x Gloster) ohodnotil sbor rozhodčích 76,910 %. Druhým kvalifikovaným ze skupiny je Němec Frederic Wandres s Bluetooth OLD (Bordeaux x Riccione). Tato dvojice získala 76,118 %. Výkony těch nejlepších jsou tak vyrovnané!
- 1. BACHMANN ANDERSEN Daniel (DEN), VAYRON: 76.910 %
- 2. WANDRES Frederic (GER), BLUETOOTH OLD: 76.118 %
- 3. KANERVA Emma, (FIN), GREEK AIR: 73.680 %
Skupina C
Ve skupině C si post finalisty zajistila brilatní jízdou, ohonocenou 74.938 %, britská jezdkyně Becky Moody, která sedlá holandského teplokrevníka Jagerbomb (Dante Weltino x Jazz). Becky Moody nahradila na LOH 2024 Chartlotte Dujardin, které byla Mezinárodní jezdeckou federací pozastavena činnost kvůli starší nahrávce zachycující, jak hrubě zachází s koněm během tréninku.
Švéd Patrik Kittel s dvanáctiletým valachem Touchdownem (po Quaterback x Sack) získal 74.317 % a stal se tak druhým finalistou skupiny.
- 1. MOODY Becky (GBR), JAGERBOMB: 74.938 %
- 2. KITTEL Patrik (SWE), TOUCHDOWN: 74.317 %
- 3. LYLE Adrienne, HELIX: 72.593 %
Skupina E
Ve skupině E byly podle očekávání k vidění strhující výkony, z nichž nejlepší předvedla Dánka Catharine Laudrup-Dufour s klisnou hanoverského teplokrevníka Freestyle (Seefeld Lars x Fidermark). Tato dvojice získala druhé nejlepší skóre v Grand Prix - 80.792 %. Druhý nejlepší výkon ve skupině - neméně oslnivý - podala Němka Isabell Werth s Wendy (Wiegard Stefanie x Sezuan 2), která obdržela 79.363 %.
- 1. LAUDRUP-DUFOUR Cathrine (DEN), FREESTYLE: 80.792 %
- 2. WERTH Isabell (GER), WENDY: 79.363 %
- 3. FRY Charlotte (GBR), GLAMOURDALE: 78.913 %
Skupina F
Ve skupině F zazářilo Nizozemí výkonem Emmelie Scholtens s KWPN Indian Rock (Sanders Hilde x Apache). Dvojice získala 74.581 %. Jako druhá postupuje Victoria Max-Theurer z Rakouska. Ta s vestfálským valachem Abergglen FH NRW (OSS Simone x Ampere) získala 74.301 %.
- 1. SCHOLTENS Emmelie (NED), INDIAN ROCK: 74.581 %
- 2. MAX-THEURER Victoria (AUT), ABEGGLEN FH NRW: 74.301 %
- 3. NILSHAGEN Therese (SWE), DANTE WELTINO OLD: 73.991 %
Skupina G
Kdo si počká, ten se dočká! :) Ve skupině G předvedla Němka Jessica von Bredow-Werndl s klisnou TSF Dalera (Leonhardt Franziska x Easy Game) nejlepší výkon těchto dvou olympijských dnů a získala 82.065 %. Druhá nejlepší ve skupině G byla Francouzka Pauline Basquin, která sedlala ZANG valacha Sertorius de Rima Z (Guyon Rodrique x Sandro H). Tato dvojice získala 73.711 %.
- 1. von BREDOW-WERNDL Jessica (GER), TSF DALERA BB: 82.065
- 2. BASQUIN Pauline (FRA), SERTORIUS DE RIMA Z: 73.711
- 3. MINDERHOUD Hans Peter (NED), TOTO JR.: 72.578
GRAND PRIX družstva
V sobotním Grand Prix Special uvidíme družstva, která se po dvoudenním olympijském Grand Prix klání umístila v následujícím pořadí:
- 1. Německo
- 2. Dánsko
- 3. Německo
- 4. Nizozemí
- 5. Švédsko
- 6. Belgie
- 7. Francie
- 8. Rakousko
- 9. Finsko
- 10. Austrálie
Zklamání jistě panuje ve všech týmech, které nepostupují. Velkou emociální zátěží si již včera prošel tým USA. Marcus Orlob v sedle nádherné KWPN klisny Jane (Nemeth Allison x Desperado) byl bohužel vyloučen pro pravidlo nulové tolerance krevních stop na koni.
Kompletní výsledky naleznete zde.
Čtvrtek 1. srpna: Jezdectví - skoky družstva, kvalifikace – 11:00-14:00
Pátek 2. srpna: Jezdectví – skoky družstva, finále - 14:00-16:30
Sobota 3. srpna: Jezdectví – drezura družstva, Grand Prix Special, finále - 10:00-16:30
Neděle 4. srpna: Jezdectví - drezura jednotlivci, finále - 10:00-14:00
Pondělí 5. srpna: Jezdectví - skoky jednotlivci, kvalifikace - 10:00-14:00
Úterý 6. srpna: Jezdectví - skoky jednotlivci, finále - 10:00-12:30
Středa 7. srpna: Moderní pětiboj - muži a ženy šerm, muži skok vysoký, ženy 100 m překážek, ženy hod oštěpem, rozběhy, kvalifikační kolo - 10:00-12:00
Čtvrtek 8. srpna: Moderní pětiboj - muži a ženy, šermířská kvalifikace - 11:00-17:30
Pátek 9. srpna: Moderní pětiboj - muži semifinále - 13:00-19:00
Sobota 10. srpna: Moderní pětiboj - ženy, muži semifinále, finále - 09:30-15:30; 17:30-20:00
Jak sledovat jezdecké disciplíny na OH?
ČT Sport
Zahajovací ceremoniál včetně dalších sportovních disciplín můžete letos sledovat na více než jednom kanále. Přednostní právo na vysílání má Česká televize - ČT sport, kde také bude odvysílán zahajovací ceremoniál. Pro vysílání souběžných bojů o medaile pak můžete sledovat zápasy a soutěže i na jejím internetovém streamu ČT sport Plus.
Olympijské hry tedy bude možné sledovat na volně dostupném kanále ČT Sport České televize. Ta však vlastní pouze sublicenci, která ji umožňuje vysílat vždy jen na jednom kanále a v omezené míře. Celkově může odvysílat něco kolem 350 hodin přenosů. ČT se proto bude zaměřovat hlavně na české sportovce.
Eurosport
Držitelem kompletní licence na vysílání olympiády pro Českou republiku je kanál Eurosport. U poskytovatelů, u kterých naleznete tento sportovní program v nabídce, tak budete moci sledovat olympiádu na kanálech Eurosport 1 a Eurosport 2. Eurosport navíc během olympiády rozšíří své vysílání na dalších 7 kanálů. Kanály Eurosport 3 až Eurosport 9 budou dostupné v rámci Magenty TV XL u T-Mobilu, v O2 TV Stříbrná a vyšší a ve Vodafone TV ALLinONE.
Max
Kompletní olympijský program přinese také Platforma Max (dříve HBO Max), a to v rámci všech typů předplatného. Můžete se tak dívat na olympijské hry online. Předplatné Max lze získat také jako odměnu k vybraným novým tarifům od T-Mobilu. Případně si lze u operátora balíček Max zakoupit. Předplatné Max je i součástí balíčků Vodafone TV Cinema a ALLinONE.
Pokud vás zajímá aktuální dění, můžete sledovat také webové stránky Českého olympijského výboru.
Závěrečný ceremoniál OH 2024
Závěrečný ceremoniál XXXIII. olympijských her v Paříži se uskuteční v neděli 11. srpna od 21 hodin v Stade de France. Jeho autorem je herec a ředitel divadelní společnosti La Piccola Familia Thomas Jolly. Stade de France se pod jeho uměleckým vedením promění v gigantickou divadelní halu s jevištěm o rozloze 2 800 m². Představení doplní originální soundtrack a hudební vystoupení světově uznávaných umělců. Doufejme, že se tou dobou budeme moci radovat z úspěchů našich sportovců!
Galerie
Anastasja Vištalová se jako historicky první český sportovec v jezdectví dostala na paralympijské hry do brazilského Ria de Janeira. Svou…
Paralympijští sportovci z celého světa se v současné době účastní paralympijských her, které se ve dnech 28. srpna 2024 – 8. září 2024 konají v…