Role Vinnetoua je pro mě poctou, říká jezdec-kaskadér Michal Bednář
Ví, jaké to je sedět na koni v plné zbroji jako středověký rytíř, jako princ z dávných bájí nebo třeba jako indián cválající s větrem o závod. Vystupoval v mnoha nejrůznějších jezdeckých show od Německa až po Čínu, kde si zahrál antického hrdinu Parida v eposu Trója. Na mistrovství světa v Moskvě dokázal, že patří ke světové špičce v tzv. trikovém ježdění.
Ve Westernovém městečku v Boskovicích, kde se jako pětiletý mihnul před dvaceti lety v jednom z jezdeckých představení na poníkovi, nyní hraje slavného románového apačského náčelníka Vinnetoua, který si při loňské premiéře získal srdce diváků.
Jezdec, kaskadér, a také mentor práce s koňmi ve volnosti Michal Bednář, který je jedním ze žáků francouzského trenéra a učitele Jeana Françoise Pignona, prozradil ke svému životu v sedle více v našem rozhovoru.
Co tě čeká v té nadcházející řekněme turisticko-jezdecké sezoně?
Uvidíme, co nám svět přinese, každopádně jsem přesvědčený o tom, že mnoho dobrého. Ve Westernovém městečku v Boskovicích připravujeme vystoupení na prázdniny. Téměř denně budeme hrát v přírodním amfiteátru představení Vinnetou I., což je divadelní formou převyprávěný slavný stejnojmenný film z roku 1963 s Pierrem Bricem a Lexem Barkerem v hlavních rolích. Zájem diváků o něj je mimořádný. Dalším představením je show Geronimo, která odkazuje na tohoto slavného náčelníka Apačů. Takže jedno vystoupení je věnováno románové a druhé reálné postavě z kmene Apačů. Věřím, že se bude divákům líbit. Kromě toho máme i další denní programy.
V září pojedeme na měsíc s naším týmem Haraldos Stunt Brothers do rakouského Laxemburku. V našich show, jejichž základem je jezdecké umění, akrobacie a harmonické souznění s koňmi, se snažíme předvést divákovi takový film naživo.
Na podzim také připravujete premiéru nové jezdecké show v Praze...
Náš podzimní program zahrnuje účast na oslavách v Římě, vystoupení v Miláně a také premiéru v Praze. Tuto show připravujeme již léta. Chceme v ní nabídnout divákům to nejlepší, co umíme. Mělo by to být takové jezdecké sci-fi inspirované středověkem. Půjde o příběh plný akce, lásky, soubojů a harmonie se čtyřnohými stvořeními. Věřím, že žádné oko nezůstane suché.
Mělo by jít o mezinárodní show. Možná se nám podaří získat i francouzské špičky věnující se práci s koňmi. Mým snem je tam dostat Jeana-Françoise Pignona, který je pro mě ve vztahu s koňmi velkou inspirací. On jen vejde do arény a celý prostor prozáří tou svojí jedinečnou energií.
Show má zatím pracovní název Haraldos Dream World. Je to v podstatě svět snů, jimiž v našem jezdecko-kaskadérském bratrstvu Haraldos žijeme. Termín se upřesňuje. Uvidíme, co nám bezpečnostní opatření umožní, ale rádi bychom uvedli premiéru v říjnu. Zatím máme tři lokace. Ve hře je Park Přátelství na Proseku, dále Letná nebo Císařský ostrov. Ještě jsme nevybrali ten finální.
Zpět k Vinnetouovi; čekal jsi, že o něj bude takový zájem a jak se Ti hraje slavný apačský náčelník s ohledem na to, že každý při vyslovení jména Vinnetou řekne současně Pierre Brice...
Zájem je obrovský a já věřím tomu, že bude ještě větší, protože když se do něčeho dá maximální úsilí s tím, že uděláme pro věc to nejlepší, co umíme, tak to prostě vyjde. My jsme k inscenaci Vinnetou přesně takto přistoupili po všech stránkách (pozn. scénu tvoří přesné kopie staveb z filmu a je na ní i 60 metrů dlouhé kolejiště s funkční lokomotivou). Proto se to povedlo, proto nás diváci opakovaně oceňují potleskem ve stoje, což je nádherný pocit, za který jsem jim velmi vděčný.
Pro mě nebyla role Vinnetoua vůbec jednoduchá. Přistupuji k ní s obrovským respektem. To je jako Barbar Conan. Ať už jej bude hrát kdokoli, není to Arnold Schwarzenegger. Vinnetou je na tom s Pierrem Bricem podobě. Proto se snažím k tomu přistupovat s maximální úctou a pokorou. Cílem mým a také celého Haraldos i westernového městečka je předat divákovi nezapomenutelný zážitek a určité poselství, které je v tomto příběhu skryto.
Není to už příběh ze starých časů? Nepřeválcovali Vinnetoua moderní superhrdinové?
Pevně věřím, že tento příběh nikdy nezapadne prachem. Jistě, svět jde dál, jde neuvěřitelně dopředu. Po vizuální stránce každé představení či film sází stále více na jedinečné efekty. Za mě je dobré po této cestě jít. Osobně si troufám tvrdit, že krása scenérie, které se podařilo v přírodním amfiteátru vytvořit, vás zcela pohltí. Vinnetou reprezentuje hodnoty platné napořád. A věřím že si z tohoto představení divák odnese nejeden hřejivý pocit v srdci.
Ty sis prý na tuto roli ve městečku, v nadsázce řečeno, dvacet let počkal?
Vlastně svým způsobem ano … jedna z mých prvních vzpomínek je totiž na to, jak jsem se tu objevil jako pětiletý na poníkovi v představení. S bratrem Jakubem, který je také jezdec, kaskadér a mám ho velmi rád. Naším domovem byla Jezdecká stáj Hobit v Domašově na Brněnsku. Žili jsme mezi 45 koňmi. Máma stáj vede dál a věnuje se hipoterapii. Rodiče nás kdysi vedli přísně, vyrůstání u koní mělo své úskalí. Dovedlo mě to tam, kde jsem. Za to jsem šťasten a světu děkuji.
Kdy že sis řekl, že budeš jezdec-kaskadér?
Samozřejmě jsme se s bráchou koním věnovali dál. On pak po pár letech odjel pracovat do kaskadérské skupiny Hararaldos do Německa, kam jsem za ním v šestnácti letech coby student-středoškolák přijel na návštěvu. Učil jsem se na uměleckého rytce kovů, pak na uměleckého řezbáře, ale práce s bráchou v kaskadérské skupině mě zcela pohltila. Zpočátku jsem každý pátek odjížděl do Německa a každou neděli po představení zpět do školy. Později přišel čas se rozhodnout, jakým směrem jít dál. Dal jsem přednost koním a věřím, že jsem si zvolil správně.
A pak přišla v roce 2017 horse show Trója. To je poměrně velký skok...
Řízením osudu jsem se dostal na casting na tuto megashow, a světe div se, ono to vyšlo. Byli jsme tam s Haraldos jako tým. Prošli jsme prvním i druhým kolem castingů a čínským tvůrcům jsme se líbili. Odjezdu do Číny předcházela půlroční příprava v podobě tréninku v drezuře, akrobacii i v mnoha dalších disciplínách. Měli jsme osobní fitness trenéry a výživové poradce. Prostě byl to jiný svět. Stali jsme se součástí velkého týmu. Z pěti hlavních rolí se nám, tedy skupině Haraldos, podařilo obsadit dokonce tři. Pak následoval odlet z Německa do Pekingu. Už jen přesun 54 koní letecky do Číny byl sám o sobě zážitkem. Vše klaplo dokonale. Následovaly čtyři měsíce tréninků v Číně a poté samotná show.
Trója se nedá srovnat s ničím, nač jsme byli z Evropy zvyklí. Scény v ní byly doslova monumentální. Například v jedné z nich odnáší ve své ruce desetimetrový Titán Parida s Helenou do bezpečí. V další se podařilo s využitím projektorů vytvořit na zemi iluzi toho, že hlavní hrdinové jedou mezi delfíny po mořské hladině. Když show skončila, otevřela se možnost vrátit se zpět domů a prověřit získané zkušenosti na domácí scéně.
Rozhodně se coby jezdec nenudíš, protože v roce 2018 následovalo mistrovství světa.
To byl další z mých velkých jezdeckých zážitků, který bych si v budoucnu rád zopakoval. Škola džigitů (pozn. džigitovka – druh akrobacie na cválajícím koni, z tureckého džigit – zdatný jezdec) v Moskvě pořádala mistrovství, na němž jsme měli tu čest potkat mnoho úžasných lidí, kteří akrobacii dovádějí k naprosté dokonalosti.
Dvanáctiletí až čtrnáctiletí chlapci jezdí, jako by byli mýtičtí kentauři. Byli tam zástupci mnoha zemí od Kanady až přes Norsko nebo Uzbekistán. Já jsem reprezentoval ČR. Získal jsem šesté místo v disciplíně jízdní lukostřelba. Sympatický je mi i závod se zbraněmi, kdy je má na sobě jezdec navěšeny a postupně je ve cvalu jednu po druhé používá. Nejel jsem tam vyhrát, ale užít si to tam. Celkově jsem ještě v džigitovce obsadil šesté místo. Byl to nádherný zážitek a jsem poctěn, že jsem ho mohl se svojí ženou a synem zažít. Byli jsme pozváni na toto mistrovství i loni o prázdninách, ale role Vinnetoua dostala přednost.
Jak nyní pracuješ se svým osmičlenným stádem koní?
Nu, snažím se s nimi moc nepracovat, spíš jim předávat radost, kterou cítím. Jde o to být s nimi tak, aby se mnou nechávali vést, a přitom jim předávat pozitivní energii a hrát si s nimi. I v tomto se mi pan Pignon stal velkou inspirací. Celý můj život je touto energií naplněn a mění jej k nepoznání.
Stejnou energii, pohodu a klid se snažím vkládat i do kontaktu s lidmi. Učím se to a mám stále silnější pocit, že se tím můj svět stává krásnějším. Tak nějak všechno plyne samo, což je moc dobře, a já se těším na to, co přinese zítřek…
Michal Bednář (26)
- jezdec, kaskadér, trenér
- je vedoucím kaskadérského bratrstva "Haraldos Stunt Brothers"
- šestý na Mistrovství světa v Moskvě (2018) v trikovém ježdění
- v horse show Trója v Číně (2017) ztvárnil roli Parida
- ve Westernovém městečku v Boskovicích hraje Vinnetoua ve stejnojmenné inscenaci a má vlastní jezdeckou show Geronimo
- bezmála 30 let budovaný westernový skanzen v Boskovicích na jižní Moravě
- městečko tvoří Main street s kopiemi budov z Divokého západu. Jeho součástí je jeden z největších přírodních amfiteátrů ve střední Evropě (představení Vinnetou) a samostatná jezdecká aréna (show Geronimo)
- o letních prázdninách nabízí areál hned pět nejrůznějších představení
- jeho součástí je ubytovací část
Galerie
Maja Kupčáková: Těžší, než jezdit bez udidla, je naučit se citlivě pracovat s udidlem
Influencerku Maju Kupčákovou jste už asi reálně nebo virtuálně někde nějak potkali. Obzvláště, pokud se zajímáte o bezudidlové ježdění nebo…
Kateřinu Mrázovou a její blog Deníček chudáčka koníčka asi mnozí z vás sledovali. Letos ale Kateřina své vtipné texty zformovala do knižní podoby.…