Michal Bednář: Milujte svého koně
Michal Bednář již na světovém šampionátu v Moskvě prokázal, že v trikovém ježdění patří k absolutní světové špičce. Letos na podzim to ale v Moldavsku potvrdil dvojnásobně. Stal se totiž novým mistrem světa v džigitovce a také v jízdě na koni s využitím klasických zbraní. Jak MS v Moldavsku probíhalo? Proč se Michal Bednář zaměřil právě na trikové ježdění? A v jaké galashow ho brzy budete moci vidět?
Michale, jste čerstvý dvojnásobný mistr světa. Jaké to na MS v Moldavsku bylo?
Byl to parádní zážitek! Vyrazili jsme s mojí snoubenkou Natálkou, která je mimo jiné úžasná džigitka. Celé mistrovství jsme si užili. Vidět jinou kulturu, zvyklosti i přístup ke koním a sportu bylo skutečně velmi zajímavé. Potkali jsme několik špiček v oboru, které jsme dříve znali jen z videí z internetu a řekl bych, že se z nás stali dobří přátelé.
Jak náročná je účast v soutěži této kategorie?
Mistrovství v akrobacii se hodnotí podle obtížnosti cviků a dle jejich provedení. Vyberete si šest cviků, nasednete na koně a snažíte se vnímat jen tady a teď. Neslyšet potlesk diváků, ani pokřiky soutěžích. Cítit jen svého koně a tuto chvíli.
Kolik se sešlo jezdců, z kolika zemí?
Na mistrovství se sešlo ke dvěma desítkám jezdců. Byly zde zástupci Turecka, Moldávie, Norska, Maďarska, České Republiky, Sýrie a Velké Británie. Jejich úroveň byla neskutečná. Muhammad Mustafa (Sýrie) už při trénincích dokazoval neskutečnou sílu těla i propracovanost těch nejtěžších cviků. Viktor Vargyas (Maďarsko) je ikonou akrobacie na koních. Jeho jsem znal dřívějška z videí. Sama pořadatelka, Romina Lutaev, před pár lety vyhrála mistrovství žen v Moskvě. Ale nejvíce blízký mi byl Oliver Phillips (Velká Británie), který sám vede kaskadérskou skupinu. Natáčel snímky jako Zaklínač, Game of Thrones, Prsteny moci... Akrobat na svou výšku i váhu neskutečně ladný, ale především úžasný člověk. Bylo jich mnohem více, ale čtenáře bych tím seznamem asi unavil. :)
Proč je vaší volbou právě show a trikové ježdění?
Už jako pětiletý chlapec jsem se ve westernovém městečku v Boskovicích proháněl na Taštegovi jako malý indiánský bojovník. Později vystupoval s rodiči na nejrůznějších představeních v Česku. V šestnácti jsem se přidal k Haraldos Stunt Brothers a začala moje cesta kaskadéra napříč Evropou i vzdálenějšími zeměmi. Práce s koňmi se mi tak stala povoláním i životní cestou.
Byly ve vaší kariéře nějaké milníky, na které rád vzpomínáte a naopak? Je něco, na co byste nejraději zapomněl?
Určitě ano, právě rozhodnutí začít dráhu kaskadéra bylo jedním z nich. To mi bylo šestnáct. A pak když jsme s Natálkou začali tvořit první show. Další milník přišel o pár let později, když jsme se účastnili show v Číně. Tam jsem poznal svého velkého učitele Jean François Pignona, díky kterému jsem si vzpomněl, že s koňmi jde komunikovat beze slov. Neskutečnou radost i poznání mi do života přinesl příchod syna Benjamina a později také dcery Eivi. Ani nyní o nejrůznější milníky není nouze. Rád vzpomínám na všechny. Nedá se říct, že by nějaký byl špatný. Pokud se člověku podaří vnímat každý moment jako zkoušku, je i chvíle, kdy padnete, dobrá. Posune vás a můžete zažít něco nového. Třeba vyhrát mistrovství. :)
Kdo vás zásadním způsobem ovlivnil?
Je jich mnoho. Určitě i rodiče. Mnozí jezdci, kteří byly v Haraldos Stunt Brothers přede mnou. Třeba Martin Povr. Nebo můj první učitel džigitovky Jiří Bůžek. Především však právě Jean François Pignon, díky kterému nyní vystupuji s jedenácti koňmi ve volnosti. U něj jsem mohl vnímat, jak miluje koně a oni jeho. Čerpám z tohoto krásného času a energie do teď.
Měl byste radu pro ty, kteří by se chtěli trikovému jezdectví věnovat?
Připravte se na to, že to bude dřina, pot a krev. Bez nadsázky. Ale díky tomu budete dělat něco jedinečného. Na hřbetě ušlechtilého stvoření, se kterým můžete splynou v jedno. Začít můžete kdykoliv a v jakémkoliv věku. Nebojte se požádat o radu. Klidně i mě. A važte si rad, které dostanete. Vezměte si z nich ale jen to, co potřebujete. Naslouchejte svému tělu a koni. Poté se vám vyhnou zranění.
Máte nějakou filozofii, motto, něco, čeho se při práci s koňmi pevně držíte?
Ano, milujte svého koně a snažte se si porozumět.
Máte v souvislosti s koňmi ještě nějaký životní sen?
Ano, mám jich mnoho. Nyní připravujeme představení ,,Kůň Pátý Element“. Jedná se o galashow s koňmi, která má velké duchovní poselství. Věřím, že pomocí takovýchto představení můžeme předávat lidem jiný pohled na svět. Svět, ve kterém žijeme, se může zdát příliš rychlý, zblázněný, špatný. Ale náš svět je právě takový, jaký ho tvoříme. A může být nádherný a plný lásky.
Jedním z mých mnoha snů je ukázat toto představení lidem, kteří by ho chtěli vidět.
Galashow „KŮŇ PÁTÝ ELEMENT“
Nová strhující show kaskadérského bratrstva Haraldos Stunt Brothers. Hluboký příběh o zrození člověka a jeho cestě k naplnění podstaty života. Příběh plný překvapivých momentů, vrcholných kaskadérských výkonů a náročných akrobatických scén. Již za pár dní na sítích Ticketportal!
O džigitovce – akrobacii na cválajícím koni, se zmiňoval už Xenofón. Původ má pravděpodobně v Pontské stepi, ale obratnost v sedle samozřejmě plnila svůj účel v boji, proto určité způsoby trikového ježdění používali Peršané, Kurdové, Turci, Maďaři, Tataři, Berbeři, Arabové… i Čerkesové, od nichž převzali a pozvedli toto umění ruští kozáci v 19. století. Jezdci se uměli schovávat před nepřáteli za trupem koně, v plném cvalu viset hlavou dolů, zvednout se do sedla a pokaždé svými šípy trefit cíl.
Galerie
Kateřinu „Maphii“ Kozákovou asi znají všichni příznivci bezudidlového ježdění. Kateřina se ale věnuje i mnoha jiným aktivitám spojeným s koňmi. Proto…
Jan Němec: Radost je základem
Jan Němec je nejen vynikající klasický drezurní jezdec, ale je i výjimečně kvalitní trenér, který ctí zásady „staré školy“ a používá pouze metody…