Ing. Michael Duruttya vstupuje do Dvorany slávy

16. 9. 2005 Josef Malinovský Autor fotek: Josef Malinovský

Letošním kandidátem redakce časopisu Jezdectví se stal známý hipolog, etolog a chovatel koní, Dipl. Ing. M. Duruttya, Ph. D. Jeho osobu vám blíže představíme v dnešním medailonku.

V publikacích lexikálního typu je pod heslem "M. Duruttya" uvedené: hipolog, etolog, publicista, podnikatel a soudní znalec. Z odborného hlediska Dipl. Ing. M. Duruttya, Ph. D. je však především znám jako osobnost, která si ze široké palety hipologické problematiky zvolila tu nejtěžší a mnohdy také nejnevděčnější profesní dráhu, vyžadující nesmírnou trpělivost, systematičnost, koncepčnost, odbornost a také víru, že vynaložený osobní vklad se nakonec zúročí: chovatelství.

Tento rodák z Košic, žijící již několik let v Praze, po absolvování zootechnického odboru Vysoké školy zemědělské v Nitře v r. 1972 postupně úspěšně řídil šlechtitelské chovy hřebčína Muráň, Šamorín a Hrabušice. Na Muráni zachránil chov huculů a dokončil vyšlechtění nového plemene - slovenského horského koně. V Šamoríně odchoval dvě desítky vítězů klasických dostihů právě tak jako československého "Koně století", čtyřnásobného vítěze Velké pardubické steeplechase, legendárního Železníka. Stál také u zrodu fenomenální klisny Arva, nositelky klasické "Trojkoruny".

Později jej nacházíme ve funkci správce Dostihového závodiště v Praze - Velké Chuchli, resp. na postu zástupce šéfredaktora kultovního hipologického časopisu Equito (Bratislava).

Z bohaté publikační aktivity (asi 500 odborných článků a kritických analýz uveřejněných doma a v zahraničí, 32 původních vědeckých prací, 22 referátů přednesených na mezinárodních sympoziích a vědeckých konferencích) nelze opomenout především tři monografie. První čs. "Etologii koní" z r. 1993, prezentovanou také na Mezinárodním knižním veletrhu ve Frankfurtu n/M., reprezentační dílo "Kone od Muráňa" z r. 2000 a dlouho očekávanou ediční událost letošního podzimu v oblasti původní hipologické literatury, uváděnou na knižní trh pod titulem "Velká etologie koní". Zmíněná kniha svým významem a originalitou překračuje hranice země svého původu. Je tomu díky objektivitě a komplexnosti publikovaných výsledků výzkumu životních projevů anglických plnokrevníků, resp. obecně koní různých plemen, zpracovaných metodou biostatistické analýzy. Přesto, nebo právě proto bude zmíněné dílo vyhledávaným zdrojem informací pro obec chovatelů a majitelů koní právě tak jako obdivovatelů těchto impozantních zvířat.

Příbuzné články:

Podobné články

Slovenská vytrvalostní jezdkyně Dominika Malíková Kleinová suverénně zvítězila v žebříčku FEI pro rok 2023. Jaká byla její cesta na vytrvalostní…

Dostihy jezdí jedenáctou sezonu, přičemž prvních osm let absolvovala vždy jen pár startů za rok. Poté, co však před třemi lety nastoupila k trenéru…