Dokážou koně číst naše myšlenky?
Někdy je vztah mezi námi a koněm tak intenzivní a intimní, že získáme dojem, že nám koně čtou myšlenky. Mají koně schopnost mimosmyslového vnímání? Jsou nadanými telepaty? Dokážou plnit i nevyřčená přání?
Před nedávnem mi jedem z klientů položil zajímavou otázku: „Je možné, že mi můj kůň čte myšlenky?“ Popsal mi detailně mimořádné pouto, které má se svým arabským koněm a vyjádřil přesvědčení, že jeho kůň ví, jak se cítí a kam chce jít, i když mu nedá žádný povel nebo pomůcku.
Takové – jakoby telepatické – spojení může vzniknout, pokud jsou kůň a jezdec ve vzájemném souladu, harmonicky spolupracují a mají společný cíl. Ale přestože se může zdát, že někteří jedinci jsou schopni číst myšlenky, neexistují žádné vědecké důkazy, které by tuto teorii doložily, a to ani u lidí, ani u koní.
Záměr vytvářejí nevědomé a automatické pohyby svalů
Záměr jezdce se automaticky přenáší z mysli do svalů, i když si toho jezdec sám vůbec není vědom. V témže okamžiku, kdy mozek jezdce přemýšlí o změně rychlosti nebo směru, je tato zpráva automaticky přenášena nervovým systémem do svalů. Mozek vyšle signál, který tělo informuje, že je třeba zahájit přípravy k provedení akce. I malé změny v poloze a napětí svalů jezdce kdekoli v těle – v nohách, pažích, sedu nebo v rytmu dýchání – mohou upoutat pozornost koně a tak předznamenat konkrétní akci. Čím zkušenější jezdec je, tím víc automatická a nevědomá tato změna bude.
Intuitivní spojení s koněm je tím lepší, čím lepší a uvolněnější má jezdec sed a ruku, protože v takovém případě dokáže kůň detekovat i jemný záměrný pohyb a díky tomu je schopen předvídat pomůcky jezdce. Pokud jezdec nemá klidné ruce a dobrý sed, záměrné pohyby zůstanou bez povšimnutí, ztratí se v moři náhodných, nesmyslných pohybů – informační šum, který jezdec vytváří, se kůň naopak naučí ignorovat.
Koně mají mimořádně citlivý hmat, který dokáže rozpoznat i ty nejmenší pohyby jezdce
Koně mají mimořádné smyslové schopnosti. Povrchová epidermální vrstva koňské kůže je bohatě inervována a hmatové receptory velmi citlivě reagují jak na bolest, tak i na změny tlaku. Většina jezdců používá ke komunikaci s koněm hmatové signály, které produkuje napětí otěží, sed jezdce a pomůcky holení.
Kůň cítí i mouchu na svém boku, takže je jistě schopný detekovat i velmi malé posuny ve svalovém napětí, které předcházejí záměrnému působení otěží nebo sedu. Zkušený, pozorný a ochotný kůň zachytí tyto jemné záměrné pohyby a naučí se na ně reagovat ještě dřív, než si jezdec uvědomí, že dal signál. Může tak vzniknout dojem, že kůň jezdci čte myšlenky.
Koně se učí předvídat známé cesty a postupy
Koně mají působivou schopnost učit se, pamatovat si a řešit problémy. Vzhledem k omezenému výběru možností se mnoho koní snadno naučí předvídat pravděpodobný průběh akce. To, co vypadá jako čtení myšlenek, je v některých případech jen reakce koně, který si vybral tu nejpravděpodobnější možnost ještě předtím, než mu jezdec dal pokyn, aby určitý cvik nebo povel vykonal. Pokud je určitá sekvence cviků nebo činnost pravidelně opakována, stane se důvěrně známou, a proto i dobře předvídatelnou rutinou. Pak je pro koně vše ještě snazší.
Závěr
Koně pravděpodobně nejsou schopni telepatie a nedokážou číst v mysli člověka. Někteří jsou ale schopni vyvolat dojem, že tuto schopnost mají, protože velmi citlivě reagují na jemné a nevědomé záměrné pohyby, které předchází záměrným podnětům jezdce. Takto vysoká úroveň citlivosti a odezvy koně je neobvyklá a objevuje se jen když jsou kůň i jezdec velmi vnímaví vůči sobě navzájem, zkušení v dané činnosti a mají komplementární interpersonální styl.
Použité zdroje
Zschorlich, V. & Köhling, R. (2013) How thoughts give rise to action-conscious motor intention increases the excitability of target-specific motor circuits. PLOS One 18(12): e83845. doi: 10.1371/journal.pone.0083845
Saslow, C.A. (2002) Understanding the perceptual world of horses. Applied Animal Behaviour Science 78, 209-224.
Článek „Can My Horse My Thoughts?“ od Robin Foster, Ph.D, CAAB (Cert. Applied Animal Behaviorist) byl poprvé publikován na webu The Horse.
Galerie
Nechte koně, ať jsou koňmi
Moderní kůň byl domestikován kolem roku 2200 př. n. l. v oblasti na sever od Kavkazu a v následujících staletích se rozšířil v Asii a Evropě. Může se…
Co myslíte? Mohla by mít na chování koní a jejich vztah k lidem vliv skutečnost, že jejich jezdci a ošetřovatelé jsou příslušníky jednoho určitého…