Západočeši zahajovali v dubnu

27. 4. 2009 Martina Kůstková Autor fotek: Martina Kůstková

Rok 2009 zahájil západočeský chovatelský svaz Jarní přehlídkou plemenných koní ve Svržně na Domažlicku. Ta se koná vždy v počátku března v Mariánských Lázních. Letos pořadateli počasí nepřálo, a tak musela být celá přehlídka přeložena na duben. Jednoduché nebylo ani hledání náhradního areálu.

Program otevřelo předvádění plemenných hřebců na ruce, doplněné odborným komentářem Ing. Jana Šímy a Ing. Jana Pellara. Prezentaci koní měli na starosti vodiči Martin Šíma a Jaroslav Rédl ml. Ze Zemského hřebčince v Písku se představili dva nově zařazení plemeníci. Shagya arab O´Bajan IV-CZ (Basco) - vyhrál v roce 2002 výběr hřebců svého plemene v Cáchách. Nyní jej majitelka z Německa pronajala právě Písku. V kryté hale si bělouše mohla veřejnost prohlédnout při volném pohybu. Druhý hřebec, který patří světoznámému holandskému hřebčínu Nijhof byl belgického chovu. Jmenuje se Heartbreak ZH (Heartbreaker). V přípravě ho má Tomáš Navrátil, se kterým bude startovat v soutěžích KMK. Západočeši dostali možnost vidět Heartbreaka při skoku ve volnosti, kde zaujal elasticitou.
Také dvojice dalších hřebců patřila ZH Písek, ale plemeníci působí na stanici Zdeslav u Tomáše Jandy. Holandský teplokrevník Amarillo (Animo) dal například šampionku klisen při skákání ve volnosti nebo vítěze zkoušek v testační odchovně. Druhý hřebec norického plemene Schram (Schirm Vulkan XV) zase vynikal v těžkém tahu, do plemenitby dokázal zařadit už jednoho syna. Z nedalekých Bernartic přijel na výstavu holštýnský Landino (Landgraf I), těšící se dobrému zdraví. Sám skákal parkury úrovně T a jeho potomstvo stejného stupně také dosáhlo. V Čechách to byl třeba Euphorie Boy, mistr ČR s Natálií Roučkovou.
Svůj prostor dostali rovněž plemeníci privátních majitelů. V Chebu Hájích působící holštýnský bělouš Curier Carilex (Carthago) absolvoval skokovou přípravu až do stupně T. Ve Svržně jej mohla veřejnost vidět při skoku ve volnosti. Český teplokrevník Jasper´s Boy (Jaspis) ukázal svůj dobrý charakter i ovladatelnost při skákání mini-maxi až do výšky 170 cm. Sedlala jej majitelka Jana Mentlíková.


907 Curier Carilex


908 Jasper´s Boy

Skutečně dobrou prezentaci tohoto koně podpořil stavitel parkurů Jan Šíma, který postavil tomuto hřebci s velmi prostorným cvalem oba dvojskoky přímo na míru. Vhodným zpestřením programu bylo předvedení pod sedlem dvou tříletých klisen z domácí stáje, Liji Svržno a Bajadéry. Obě patří do posledního ročníku výborného hřebce Jaspise. Ze sportovní stáje Tachov Respo dovezly Lenka Macháčková a Blanka Kovářová valacha Voltéra (Renomee). Ten kromě běžných startů v parkurech stupně S slouží jako učitel dětí. To mohla veřejnost ocenit právě při ukázce voltiže. Další děti ze zmíněné stáje pak ukázaly poníky Césara a Noru při skokové přípravě.
I když v letošním roce byl program přehlídky skromnější než v minulých letech, rozhodně to neubralo na jeho kvalitě. Poděkování za vstřícnost k celé akci patří Míše Kozové a Davidu Kodadovi, protože pouhý den před přehlídkou dokázali uspořádat ještě Trhy koní.
 

Podobné články

V únoru a březnu letošního roku se napříč celou republikou konaly oblastní schůze chovatelů českého teplokrevníka. Všechny byly přístupné i pro…

Jeden malý chlapec si v roce 1997 jako dárek ke svým sedmým narozeninám přál poníka. Starší bratr mu poradil, že lepší bude kobylka. Rodinný…