Spolek chovatelů a přátel plemene PRE se představuje

23. 5. 2019 Lucie Pešková Autor fotek: archiv ANCCE

Před více než dvaceti lety se paní Taťána Kafková spolu s panem doktorem Janem Sukem, nadšení chovatelé a majitelé plemene Pura Raza Espaňola (PRE), rozhodli založit Spolek chovatelů a přátel plemene PRE. Ten si dal za cíl sdružovat všechny nadšence koní tohoto krásného plemene. Pojďme si jeho činnost představit trochu podrobněji.

„Výzvou a impulsem pro založení byla skutečnost, že v této době se vyskytoval kůň PRE v ČR velmi vzácně, pouze ojediněle u několika chovatelů. Uvědomovali jsme si, že absence tohoto plemene v ČR, koně králů – krále koní, by byla nevýslovná škoda pro milovníky koní v České republice,“ říká paní Taťána Kafková. Spolek byl jejich zásluhou oficiálně zaregistrován ve Španělsku pod záštitou ANCCE (Asociación Nacional de Criadores de Caballos de Pura Raza Española) v roce 1999, čímž je tento spolek unikátní a jediný v ČR.

Fungování spolku popisuje paní Taťána Kafková takto: „Naším cílem po celých 20 let trvání bylo rozvíjet chov španělského koně v ČR v rozsahu zájmu určených ANCCE s důrazem na kvalitu koní a dodržování čistoty linie PRE. Tyto zásady jsme po celou dobu vedení chovu vždy ctili a plně dodržovali. Výjimečnost zvoleného plemene se v našem chovu potvrdila nejen v kráse a charakternosti koní, ale i jejich uplatnění v klasické drezuře, zápřahu a agroturistice.“ Představení jejich a dalších zajímavých chovů španělských koní u nás je jedním z dalších témat připravovaných článků.

Za 20 let fungování Spolku se podařilo podpořit chov plemene PRE u nás, prohloubit spolupráci mezi námi a Španělskou základní organizací ANCCE. Stálo nemalé úsilí vytrvat a Spolek rozvíjet, za což velmi vděčíme zakládajícím členům. Nyní bychom rádi navázali a pokračovali v úspěšné podpoře plemene a jeho chovu u nás. Vzhledem k rozšíření zájmu veřejnosti o toto plemeno se snažíme podporovat další zájemce formou poskytování informací potřebných ať už k založení chovné stáje, přepisu nebo dalších služeb, které ANCCE poskytuje. Připravují se překlady článků a dokumentů vydávaných ANCCE, které budou postupně zveřejňovány. V letošním roce chystáme pro všechny zájemce a chovatele svod určený k uchovnění koní na červen, popř. červenec, jehož součástí by měla být přednáška na téma přípravy koně na svod a posuzování koní. Vše se bude odvíjet hlavně od zájmu chovatelů a zájemců o toto nádherné plemeno z řad široké veřejnosti.

Ač by se mohlo zdát, že u nás v ČR není chovatelská základna PRE koní velká, ve španělské ANCCE máme oficiálně celkem zaregistrováno 46 chovatelů a 141 koní, k dnešnímu dni je to tedy 78 klisen a 63 hřebců. Mějme však na paměti, že to jsou pouze oficiálně přihlášení koně ve Španělsku. Velká část PRE koní je zapsaná pouze ve ÚEK Slatiňany, tudíž počty španělských koní jako takových jsou v České republice mnohem vyšší.

Všechny důležité informace najdete na našich facebookových stránkách Spolek chovatelů PRE nebo nás můžete přímo kontaktovat mailem na spolekpre@seznam.cz.

Podobné články

Když jsem byla malá, byla mým vzorem číslo jedna. Žena, které nechybí odvaha a která navzdory předsudkům jde za svým snem. Tomu pak neváhá hodně…

Chov koní Kinských přinesl pět vítězů Velké pardubické a mnoho věhlasných steeplerů. Tito jedineční koně tvoří nedílnou součást historie čs. chovu a…