Mistrovství Evropy ve všestrannosti – z pohledu chovatelského

11. 9. 2019 Martina Cerhová Autor fotek: ©FEI

Mezinárodní všestrannost je většinou bitvou Německa se zbytkem světa (resp. Evropy) a nejinak tomu bylo i letos. I tentokrát rozhodoval závěrečný parkur.

Do posledního dne vedli soutěž jednotlivců Michael Jung a FischerChipmunk FRH (Německo), za nimiž se v těsném odstupu držela Ingrid Klimke a SAP Hale Bob OLD (rovněž Německo). Ovšem chyba na závěr parkuru stála Junga medaili a Ingrid Klimke se tak mohla radovat rovnou ze dvou zlatých – ze soutěže jednotlivců i soutěže družstev. Stříbro ze soutěže družstev získala Velká Británie, a to navzdory tomu, že jednou na parkuru chybovali Oliver Townend, Piggy French i Pippa Funnell. Bronzovou medaili a s ní i kvalifikaci na OH v Tokiu vybojovala reprezentace Švédska. Tzv. bramborová medaile pak zbyla na francouzský tým.

SOUTĚŽ TÝMŮ

 • Německo
  • Ingrid Klimke a SAP Hale Bob OLD (Helikon xx – Noble Champion), 1. místo v soutěži jednotlivců
  • Jung Michael a FischerChipmunk FRH (Contendro I – Heraldik xx), 2. místo v soutěži jednotlivců
  • Andreas Dibowski a FRH Corrida (Contendro I – Espri), 16. místo v soutěži jednotlivců
  • Kai Rüder a Colani Sunrise (Chico’s Boy – Laudatio), 24. místo v soutěži jednotlivců
 • Velká Británie
  • Oliver Townend a Cooley Master Class (Ramiro B – Master Imp), 9. místo v soutěži jednotlivců
  • Piggy French a Quarrycrest Echo (Clover Echo – Cavalier Royale), 15. místo v soutěži jednotlivců
  • Pippa Funnell a Majas Hope (Porter Rhodes xx – Flagmount King), 22. místo v soutěži jednotlivců
  • Kristina Cook a Billy the Red (Balou du Rouet – Stan the Man xx), 43. místo v soutěži jednotlivců
 • Švédsko
  • Ludwig Svennerstål a El Kazir SP (Capriano – Blanc Rivage xx), 8. místo v soutěži jednotlivců
  • Louise Romeike a Waikiki 207 (Quinar – Cassini I), 12. místo v soutěži jednotlivců
  • Malin Josefsson a Golden Midnight (Goldmine xx – Maraton), 25. místo v soutěži jednotlivců
  • Niklas Lindbäck a Focus Filiocus (Feliciano 823 – Be my Chief xx), 30. místo v soutěži jednotlivců
 • SOUTĚŽ JEDNOTLIVCŮ

 • Ingrid Klimke a SAP Hale Bob OLD (Helikon xx – Noble Champion), Německo
 • Jung Michael a FischerChipmunk FRH (Contendro I – Heraldik xx), Německo
 • Cathal Daniels a Rioghan Rua (Jack of Diamonds – Flagmount King), Irsko
 • ME z pohledu chovatelského…

  Ale protože sport se neobejde bez chovu, zajímají nás i původy startujících koní.

  Pokud bychom se zaměřili na plemennou příslušnost jednotlivých koní startujících na letošním ME, pak by se bok po boku umístily plemenné knihy Selle Français a irský sportovní kůň, shodně s 11 koňmi na startu. Po osmi koních měla hannoverská PK, šest koní reprezentovalo holštýnskou PK, pět BWP, čtyři německého sportovního koně a švédského teplokrevníka, po třech reprezentantech pak měly KWPN a oldenburská PK. Anglický plnokrevník startoval pouze jeden.

  Jen dva plemeníci měli na letošním ME ve všestrannosti více než jednoho potomka, přesněji dva. Velmi potěšující zprávou je, že jedním z nich je v České republice (jmenovitě v ZH Tlumačov) působící holštýnský plemeník Chico’s Boy (blíže jsme si jej představili zde). Toho reprezentovali valaši Colani Sunrise (m: Larissa po Laudatio, 24. místo), mimochodem člen zlatého německého týmu, a Chiccolino (m: po plnokrevném Cassino Boy xx). Druhým je velmi známý plemeník, který rovněž nese holštýnský výžeh, Contendro I. Jeho syn FischerChipmunk FRH (m: po plnokrevném Heraldik xx) vybojoval stříbro v jednotlivcích a dcera FRH Corrida (m: po hannoverském Espri) byla v jednotlivcích šestnáctá – a oba mají rovněž zlatou medaili ze soutěže týmů.

  Když se zaměříme na plemennou příslušnost otců, dostáváme se už k zajímavějším číslům. Nejvíce potomků měli hřebci s holštýnským výžehem (16). Na druhém místě se společně umístili hřebci plemene Selle Français a hřebci anglického plnokrevníka, a to s deseti zástupci každý. Po šesti měli hřebci BWP, pět koní je potomky oldenburských hřebců a čtyři pak hannoverských hřebců.

  Jen plemeníci ovšem nestačí, potřeba jsou také matky. Po osmi potomcích měly klisny zastupující anglického plnokrevníka, irského sportovního koně a Selle Français. Po sedmi koních pak hannoverské a holštýnské matky, pět potomků měly angloarabské klisny a klisny KWPN.

  Co se otců matek týče, opět máme pouze dva hřebce, kteří měli na ME dva a více zástupců. Po třech koních tomu bylo u hřebce Flagmount King: bronzová z jednotlivců Rioghan Rua (po Jack of Diamonds), valach Majas Hope (po plnokrevném Porter Rhodes xx) a klisna November Night (po plnokrevném Bonnie Prince xx). Všichni jsou zástupci irského sportovního koně. U dvou koní je mateřským otcem nám všem velmi dobře známý plnokrevný Heraldik, a to již u zmiňovaného stříbrného FischerChipmunk FRH a také u klisny FRH Butts Avondale (po plnokrevném Nobre xx), která se umístila na 13. místě v soutěži jednotlivců.

  Při pohledu na plemennou příslušnost otců matek máme jasný důkaz, že všestrannost od přilévání plnokrevných genů opravdu neupouští. Vždyť hned 21 koní má za mateřského otce plnokrevného plemeníka. Devět koní se pyšní holštýnským nebo francouzským otcem matky, u sedmi koní jsou to hannoverští hřebci a pět zástupců má angloarabský kůň.

  Anglický plnokrevník kraluje i v průřezu – podíváme-li se na plemennou příslušnost jednotlivých koní, jejich otců, matek a mateřských otců, pak jednoznačně nejzastoupenějším je právě anglický plnokrevník (40). Následuje holštýnský kůň a Selle Français (38), hannoverský kůň (26), irský sportovní kůň (23) a belgický a oldenburský teplokrevník (15).

  A teď pár nepodstatných věcí, ale když už se brouzdáme v detailech o účastnících, tak proč je nezmínit, že? Pokud bychom brali za bernou minci zástupnost jednotlivých pohlaví, pak by se zdálo, že všestrannost ovládají především valaši a klisny jsou v menšině. Ze 73 koní startujících na ME bylo pouhopouhých 13 klisen. Nemůžeme ovšem paušalizovat, bylo by třeba analyzovat více startovních listin. A všichni sice víme, že barva koně nijak neovlivňuje jeho výkon, ale i na tu koukneme. Dle očekávání převládají hnědáci, kteří tvořili nadpoloviční většinu startujících (47), následovali někým tak neoblíbení ryzáci (13) a šimlové (10).

  Podobné články

  Když jsem byla malá, byla mým vzorem číslo jedna. Žena, které nechybí odvaha a která navzdory předsudkům jde za svým snem. Tomu pak neváhá hodně…

  Chov koní Kinských přinesl pět vítězů Velké pardubické a mnoho věhlasných steeplerů. Tito jedineční koně tvoří nedílnou součást historie čs. chovu a…