K+K Agro chov koní Svržno

Svod klisen pro okres Domažlice pravidelně pořádá K+K Agro chov koní ve Svržně. Na tom letošním zastupovalo domácí stáj, která je největším chovem teplokrevných koní v Plzeňském kraji (momentálně se tu nachází 115 koní), pět klisen po otcích Lombard-1 a Jaspis. Kladně bylo komisařem oblasti hodnoceno potomstvo Jaspise z matek po holandském hřebci Bentley, zejména v mechanice pohybu.

Hřebčín v Hostouni byl společně se statky v dalších obcích, mezi které patřilo rovněž Svržno, založen roku 1915 knížecí rodinou Trauttmansdorff.

 

Historie


Během 1.světové války patřila Hostouň pod ministerstvo zemědělství ve Vídni.To pronajalo zmíněný objekt pro koně z hřebčína Radautz, jež musel být evakuován  v důsledku postupu ruské armády. Na konci roku 1918 provozoval hřebčín Československý stát, který se o několik let později stal  jeho majitelem. V roce 1938 byl chov koní přesídlen na Slovensko, ale během války se většina chovných koní ztratila.


Koně se do hřebčína vrátili  v roce 1942, kdy se stala Hostouň střediskem lipických koní. Během druhé světové války byly do Hostouně evakuovány chovy z Makedonie, Chorvatska, Itálie, Rakouska, Maďarska, Slovenska a Polska. Tento hřebčín sloužil jako mezistanice uprchlíků od východní fronty. V roce 1945 zde stálo 350 lipických koní z veškerých evropských chovů. Ze západu se blížili Američané, a tak se stalo, že se říšská hranice nedala přejít. Ostrov koní se tedy proměnil v past, když do areálu dopadly první dva granáty. Štábní veterináři dr. Leasing a dr. Kroll nechtěli dopustit, aby tento významný hřebčín byl rozbombardován, proto vyrazili k americkému plukovníku Reedovi, známému milovníku koní. Reed obsadil Hostouň, aniž by na něho německá armáda střílela. Devět dní po obsazení Hostouně Německo kapitulovalo, válka skončila. Začaly však kořistní nájezdy. Proto byla část koní přesunuta do hřebčína Schwarzenberg v Bavorsku. Dalších 216 koní získala jezdecká škola ve Vídni, část klisen se vrátila do Piberu, další do Mansbachu v Hesensku rovněž jugoslávská vláda nepřišla zkrátka. Několik koní ještě putovalo do USA k privátním majitelům.
Hřebčín Hostouň byl po válce přeměněn na statek se zemědělským zaměřením a koně se nadále chovali pouze ve Svržně.

 

Současnost


Parkurový jezdec Miroslav Koza  podal na Ministerstvo zemědělství privatizační projekt  na chov koní a od 23.10.1993 hospodaří s rodinou na vlastním. Dále se podílí na přípravě akcí Západočeského svazu chovatelů koní. Chov koní ve Svržně leží zejména na bedrech jeho dcery Michaely. Ta dosáhla ve skákání stupně ST s koněm Aligátor (Litograf-20) vlastního chovu. Vedle chovu koní se věnuje výuce ježdění , připravuje pobyty pro děti, zabývá se prodejem jezdeckých potřeb a krmiv. Její životní partner David Kodad má zase na starosti kování, transport, nákup a prodej koní. Pro místní chov zajistil v letošním roce dva privátní hřebce, oba nováčky v českém chovu. Prvním z nich je hannoverský vraník Dark Dream (Dream of Heidelberg), který startoval v Německu v drezurních soutěžích a vedle toho rovněž působil v tamním chovu. Druhým plemeníkem je holštýnský bělouš Silverstone po Silversee v majetku Jana Vaňhy. Do Čech byl zakoupen na jaře opět z Německa, kde startoval ve skokových soutěžích.

 

Vedle připouštění zmíněnými plemeníky nabízí svrženští rovněž možnost ustájení klisen s hříbaty a pastevní odchov. Z tohoto chovu pochází např. plemenní hřebci : Przedswit svrženský-2, Przedswit Primus, Bentley Kletečka a další.


Mezi pravidelné akce, které zde probíhají, patří svod klisen pro okres Domažlice. Letos se konal 6.dubna. Domácí stáj zastupovalo pět klisen po otcích Lombard-1 a Jaspis. Kladně bylo komisařem oblasti hodnoceno  potomstvo Jaspise  z matek po holandském hřebci Bentley, zejména v mechanice pohybu. Další akcí, jež oslovila širokou veřejnost, bývá  Country show pořádaná vždy na jaře a na podzim. Program nabízí vedle ukázek ježdění v anglickém i westernovém stylu, hry pro děti i dospělé. Kovbojové ukazují práci s koltem a bičem. Bližší informace se aktuálně nachází na internetových stránkách www.konesvrzno.cz.


Rekonstrukce se dočkaly stáje, před dokončením je kolotoč a písková jízdárna. Chov koní K+K Svržno je největším chovem teplokrevných koní v Plzeňském kraji, momentálně se ve stájích nachází 115 koní.

 

 

Podobné články

Když jsem byla malá, byla mým vzorem číslo jedna. Žena, které nechybí odvaha a která navzdory předsudkům jde za svým snem. Tomu pak neváhá hodně…

Chov koní Kinských přinesl pět vítězů Velké pardubické a mnoho věhlasných steeplerů. Tito jedineční koně tvoří nedílnou součást historie čs. chovu a…