Kam se poděli?

Mám na mysli ošetřovatele koní, kteří jsou dobrými duchy "svých" stájí, kteří jsou podporou majitele stáje a zárukou pro majitele koní, že jejich miláčkové jsou v dobrých rukách.

Nedávno jsme do e-mailové schránky našeho serveru dostali příspěvek od novopečeného majitele ranče, který postavil zařízení pro koně, jejich majitele a obdivovatele a zcela nepřipraven na to, co nastane, nabízel místo ošetřovatele. Ti, kdo se pohybují v koňařském prostředí dnešních dní už delší dobu, si jistě povzdechli a rezignovaně pokrčili rameny. Ano, dopadlo to přesně tak, jak si myslíte. Majitel ranče přijal a postupně opět propustil během jediného roku tři ošetřovatele. S každým novým člověkem přibyly další negativní zkušenosti. Nejen, že po odborné stránce ho nedokázali přesvědčit, že jsou opravdu odborníky, ale nemohl se na ně spolehnout ani v oblasti základní péče o koně a vše vyvrcholilo krádežemi.

Bohužel mám tři roky koně ustájeného v nájemní stáji a na základě této zkušenosti nemám důvod výše uvedeným zkušenostem nevěřit. Když pominu extrémní situaci (alespoň z mého pohledu), kdy majitel stáje vydává zaměstnancům záměrně pokyny, aby krmili méně a méně stlali (a to i když jsou pevně stanovené krmné dávky pro jednotlivé koně a množství zdaleka nedosahují množství stanoveného ve smlouvě o ustájení), tak většinu zanedbané péče o koně způsobí právě ošetřovatelé. Ošetřovatelé, kteří pracují, jen když je majitel přijde každých pět minut zkontrolovat; ošetřovatelé, kteří se koní vyloženě bojí; ošetřovatelé, kteří předtím nikdy s koňmi nepracovali; ošetřovatelé, kteří nakonec i kradou... Skutečnost, že si alespoň jednou za týden musím box kompletně vyčistit a pořádně nastlat, už mě nepřekvapuje, ale nepřipadá mi to v pořádku. Jen pro ujasnění - kdybych mohla mít koně u svého domu a platila tak cca třikrát méně za ustájení, tak bych to tady nezmiňovala.

Kam se poděly ty desítky mladých lidí, kteří si celé dětství přejí strávit život u koní a nakonec se i rozhodnou absolvovat střední vzdělání, jaké jim má poskytnout potřebnou odbornost pro práci ošetřovatele koní? Je problém v těchto školách? Nebo musíme hledat zakopaného psa úplně na jiné zahradě? Dokáží majitelé stájí ocenit šikovného, poctivého a pracovitého ošetřovatele, na kterého se mohou spolehnout? Dokáží ho ocenit i finančně tak, aby neměl důvod z oboru odejít a hledat si místo, které sice nebude naplněním jeho snů, ale dokáže ho uživit?

Samozřejmě kvalifikace takového člověka by neměla spočívat pouze v dobře vymístovaném a nastlaném boxu (i když i za to bychom byli moc a moc vděční). Nároky by měly být mnohem větší. V ideálním případě by měl být schopen koně nejen odvést do výběhu, ale i lonžovat, či pohybovat pod sedlem na jízdárně i v terénu. Ošetřovatel by si měl všimnout, že s koněm není něco v pořádku a informovat majitele stáje, či přímo majitele koně. Čistota ve stáji a kolem stáje by pro něho měla být přirozeností, na kterou nemusí být upozorňován. Čisté a dostatečně nastlané boxy by měly být jeho pýchou a vizitkou.

Budu ráda, když pošlete svůj názor na uvedený problém, plus případné návrhy, jak současnou situaci zlepšit. Zajímají mě samozřejmě i názory samotných ošetřovatelů koní.

Podobné články

Když jsem byla malá, byla mým vzorem číslo jedna. Žena, které nechybí odvaha a která navzdory předsudkům jde za svým snem. Tomu pak neváhá hodně…

Chov koní Kinských přinesl pět vítězů Velké pardubické a mnoho věhlasných steeplerů. Tito jedineční koně tvoří nedílnou součást historie čs. chovu a…