Equus Kinsky: Podvody na úkor plemene

V poslední době se opakovaně v sousedním Německu a Rakousku stalo, že různí konští handlíři prodávají isabely a podobně zbarvené koně jako koně Kinské. Na toto téma připravil dr. Andreas Hoffmann pro německý časopis Freizeit im Sattel krátký rozhovor s panem Petrem Půlpánem.

1) Jak poznáváme původní - Equus Kinsky ?
Kůň Kinsky (Equus Kinsky) má svou vlastní plemennou knihu, kterou vede Svaz chovatelů koní Kinských. Pro zápis koně do této knihy musí kůň splnit podmínky řádu plemenné knihy. Hlavně jeho rodiče musí být zapsáni v PK. V zásadě jeho původ, rodokmen musí navazovat na předky původních koní Kinských, jejichž krev koluje i v dnešních potomcích. Kůň Kinsky má originální doklady o původu a na levém stehně výžeh plemene. Název Equus Kinsky a znak plemene jsou chráněny ochranou známkou. Setkáváme se se situací, kdy obchodníci s koňmi podvádějí své zákazníky a to tím, že seženou koně ve žluté barvě a vydávají ho za koně Kinského. Kancelář Svazu chovatelů koní Kinských je v místě založení chovu v Hřebčíně Equus Kinsky v Chlumci nad Cidlinou, CZ - 503 51, e-mail : equus.kinsky@seznam.cz

2) Do jaké míry se změnil cíl chovu od založení plemene hrabětem O. Kinským v 19. století ?
Hrabě Oktavián Kinský založil v Čechách chov svých koní pro účely parforsních honů, později tito koně stáli u zrodu Velké pardubické a pětkrát ji vyhráli. V jejich původu byl použit velmi často anglický plnokrevník. Po druhé světové válce, když Kinští emigrovali, byli jejich koně kříženi s teplokrevníky. Po roce 1968 hrstka nadšenců začala regeneraci chovu a návrat k původnímu typu parforsních koní, dnes používáni v jezdeckých disciplínách. Znovu byli do chovu použiti koně vysoko v krvi. Tím se chov zušlechťoval a podoba koní se částečně vracela k jeho původní podobě. Populace koní Kinských je velmi úzká a příliv nové krve byl nutný. Jejich krev je již hodně zředěna, ale právě proto jsou rodiny a linie některých koní tak vzácné.

3) Řada chovů postaveným na barvu obětují exteriérní a interierní chyby. Jak to řešíte v chovu Equus Kinsky ?
Kůň Kinsky pro své vlastnosti je především využíván jako školní kůň a kůň vhodný pro děti se sportovními ambicemi na střední úrovni, to znamená, že nemusí vyhrávat "Olympiádu". Důležitý je jeho exteriér, snadná jezditelnost, dobrý charakter a mechanika pohybu. Tyto vlastnosti, ale i další jako krmitelnost, plodnost a jiné, které konečného uživatele tolik nezajímají se v chovu geneticky kódují již 170 let. Barva je příjemný doplněk a ne všichni koně Kinsky musí mít barvu isabel a plaváků. Chovatelé se snaží hledět i na výkonnost a sportovní využití koní Kinských. Do chovu jsou zařazování jen hřebci s vlastní sportovní výkonností.

4) Které cílove skupině je dnes Equus Kinsky určen ?
Jak již bylo řečeno kůň Kinský pro své vlastnosti je nejčastěji prodáván jako kůň do jezdeckých škol a pro jezdecký sport dětí, rovněž jako rodinný kůň, na kterém může jezdit celá rodina. Dává na své jezdce pozor a snaží se jim vyhovět. Pro svou snadnou jezditelnost je dobrým učitelem. Je vhodný pro volný čas v sedle. Samozřejmně někteří koně dosahují i velmi dobrých sportovních výsledků. V České republice má kůň Kinsky pět mistrovských titulů v kategorii juniorů a dva starty na mistrovství Evropy v drezůře. Kůň Kinsky vyhrál otevřené juniorské mistrovství Polska a Saska v drezuře.

Podobné články
Donn Clifs

O uplynulém víkendu se u nás běhalo na dvou dostihových drahách. Sobotní Most měl vrchol v tradiční sprinterské Ceně jezdectví, v neděli ve…

Když jsem byla malá, byla mým vzorem číslo jedna. Žena, které nechybí odvaha a která navzdory předsudkům jde za svým snem. Tomu pak neváhá hodně…