Čtvrté kolo skokových KMK proběhlo v Hradištku

23. 7. 2019 Martina Cerhová Autor fotek: Martina Cerhová

Ve čtvrtek 18. července 2019 se v jezdeckém areálu TJ Equus Kinsky v Hradištku konalo již čtvrté letošní kolo skokových Kritérií mladých koní (dále jen KMK). V letošním roce jsou soutěže KMK hojně obsazovány, o čemž svědčilo i původních 101 přihlášených koní do aktuálního kola. Parkur stavěl Roman Drahota, který zároveň jednotlivé koně slovně hodnotil, což byl vzhledem k jejich množství skutečně úctyhodný výkon.

4leté klisny

Jako první se na parkuru stupně ZL (110 cm) představily čtyřleté klisny, kterých se na startu sešlo 16. Diváci měli možnost vidět několik pěkných a bezchybných výkonů. Vítězkou se stala klisna plemene český teplokrevník 91/39 Quiet Rain (o: 1478 Cool Paradise, m: 37/116 Qualita po Libertus), kterou sedlal Viktor Aschenbrier. Quiet Rain pochází z chovu Libuše Ditrichové a je v majetku Viktora Aschenbriera. Roman Drahota klisně udělil tyto známky: 8,6; 8,4 a 8,6.

Druhé místo obsadila rovněž klisna českého teplokrevníka 91/223 Symfonie WH (o: 1153 Fors Mozart, m: Calida po 5065 Calido I) se Zdeňkem Paličkou v sedle. Chovatelem a majitelem Symfonie je firma ELMTREE a.s. a klisna obdržela třikrát známku 8,5.

I třetí místo patřilo klisně českého teplokrevníka, byla jí 91/204 Petarda (o: 5171 Lord Weingard, m: Podesta xx po 2645 Orlan xx) z chovu a v majetku MgA. Petry Toušové. Sedlala ji Radka Dvořáková a za svůj výkon byla Petarda oceněna známkami 8,5; 8,6 a 8,5.

4letí hřebci a valaši

V soutěži pro čtyřleté hřebce a valachy se představilo celkem 14 dvojic. Pro chovatele bylo jistě zajímavé, že právě v této soutěži se představilo nejvíce mladých plemenných hřebců. Vítězství si odnesl právě jeden z nich: holštýnský hřebec 2468 Cornessini (o: Cornet Obolensky, m: Virginia po Cassini I), jehož jezdcem byl Ondřej Nágr a chovatelem je Grothmann Klaus. Za svůj výkon obdržel Cornessini známky 9,0; 9,2 a 8,6 a Roman Drahota jej zhodnotil následovně: „Kůň s excelentním skokovým stylem, velkou uvolněností, pružností, výborná technika. Lehké problémy v jezditelnosti, ale to se dá u čtyřletého hřebce ještě eliminovat.“

Druhé místo obsadila dvojice Jan Štětina a Zangersheide hřebec Timoti-S (o: Tallmann TN, m: Nita po Burggraaf) z chovu R. Keppela a v majetku Josefa Schneidera. Za svůj výkon obdrželi hodnocení 8,5; 8,9 a 8,5.

Třetí příčku vybojoval holštýnský plemenný hřebec 2465 Casual (o: Casall, m: Unesca I po Newton), kterého sedlala Darina Hochmanová. Casual za bezchybnou jízdu obdržel známky 8,8; 8,5 a 8,4 a následující slovní hodnocení: „Casual se výborně pohyboval po parkuru, velmi dobrý pohyb, velice slušný skok, výborná technika. V podstatě jeden skok jak druhý. Hodně zapojení horní linie, dobrá práce předních i zadních končetin. Jeden malinký kontakt, takže malinko snížená známka za obratnost a trošičku uvolněnější ježdění, nepouštět koně tak do ruky, trošku odlehčit, aby ten skok mohl být ještě o něco volnější.“

Protože se v této soutěži představili také další plemenní hřebci, přinášíme vám i jejich hodnocení:

  • 2559 Cannon Reuvekamp’s Z (o: Cornet Obolensky, m: Windroos po Guidam), Zangersheide, 5. místo, známky: 8,6; 8,8 a 8,3, slovní hodnocení: „Opět velmi dobrý kůň, výborný pohyb po parkuru, velká odrazová síla, velice obratný a pružný kůň. Samozřejmě občas ještě nějaké neshody v technice, někdy velmi dobrý předek a někdy malinko slabší zadek. Ale jinak silný odraz, opravdu velkorysý projev, pohyb po parkuru vcelku dobrý, občas ještě někde musí přijít zádrž, trošku větší kontrola, zásah do toho ježdění, ale to se jistě poddá.“
  • 2593 Christian Liberty (o: Christian, m: Ginger Lady po Cannavaro), OS, 8. místo, známky: 8,8; 8,8 a 8,3, slovní hodnocení: „Velmi schopný kůň, velmi silný odraz, velmi dobrá technika nad skokem, dobrá práce hřbetu, předních i zadních končetin, velmi dobrá improvizační schopnost. Samozřejmě momentální ne že by problém, ale je opravdu velký dynamický cval, jezdec musí opravdu značně korigovat koně, aby tento parkur dobře absolvoval. Je potrestaný bodem za čas a za mě i lehkou sníženou známkou za připravenost. Jinak si ale myslím, že je to hodně kvalitní kůň.“
  • 2430 Przedswit Richter (o: Przedswit Jung, m: Cena po Przedswit Klam), ČT, 9. místo, známky: 3x 8,4, slovní hodnocení: „Kůň s velkým pohybem, působil trošku těžkopádněji po parkuru, ale se slušným odrazem, slušnou technikou, možná s menší obratností. Jinak vcelku plynulý, pravidelný parkur, kůň vnímal pomůcky jezdce. Byla to vcelku kultivovaná jízda.“
  • 2558 Warhol ZH (o: Warness ZH, m: Obora's Almera po Apoleon Timpex), ČT, 12. místo, známky: 8,2; 8,2 a 8,1, slovní hodnocení: „Jedná se o silného hřebce s velkým cvalem, velmi slušnou technikou skoku. Samozřejmě ta jezditelnost hlavně po překážce byla patrná. Problémy v obou distancích, jak v distanci na 6, tak i na 8, kde kůň mohl projevit trošičku lepší obratnost, ale je to všechno dané tím velkým cvalem, a ještě menší propracovaností ježdění.“

 

5leté klisny

V soutěži pro pětileté klisny se na parkuru stupně L* představilo celkem 18 dvojic. Vítězství si odnesla klisna slovenského teplokrevníka (CS) Gipsy Love (o: Guidam Sohn, m: Chalula L.A.T. po L’Esprit) s Václavem Horkým v sedle. Gipsy Love obdržela známky 8,7; 8,9 a 8,6 a pochází z chovu Jaroslava Müllera a je v majetku Ing. Zuzany Horké.

Druhé místo obsadila klisna plemene český teplokrevník 11/850 Cola Sugar ST (o: Cola Zero, m: Charlotte po Cool Man) s Radkou Dvořákovou. Cola Sugar ST je z chovu a v majetku MgA. Petry Toušové a Roman Drahota ji ohodnotil známkami 8,6; 8,7 a 8,3.

Třetí nejlepší dvojicí byly Finsterle Sára a Caretta (o: Westton Coldrex, m: Carolina po Concept). I tato klisna je plemene CS a pochází z chovu a je zároveň v majetku Jozefa Bechera. Její známky byly 8,4; 8,5 a 8,5.

5letí hřebci a valaši

Mezi pětiletými hřebci a valachy, na které rovněž čekaly nástrahy parkuru stupně L*, si nejlépe vedli Kateřina Benediktová a plemenný hřebec českého teplokrevníka 2588 Laidal (o: Lyjanero, m: Idea po Marobud s.v.) z chovu a v majetku Alice Hovjacké. Laidal obdržel za svůj výkon známky 8,6; 9,0 a 8,4 a Roman Drahota připojil následující slovní hodnocení: „Kůň s velkým odrazem, s velice dobrou prací těla a zadních končetin. Snad jediné, co bych mu vytkl, je trošičku volnější práce předních končetin, jinak kůň to všechno vynahrazuje abnormální obratností, šikovností. Jezdkyně zvolila dosti divoký dojezd do modré kombinace a kůň se z toho velmi šikovně dostal, ale to byl snad po jezdecké stránce jediný omyl. Bylo to plynulé, pravidelné, v podstatě bez jakéhokoliv triku. Velice jednoduše odježděné.“

Druhou příčku vybojovali zástupci ZH Písek, tedy Jakub Štěrba a plemenný hřebec 2315 Capibara (o: Clarcon, m: Walli po Canto). Tento zástupce holštýnského koně získal známky 8,5; 8,8 a 8,6 a následující slovní hodnocení: „Vidíme jednoho lepšího koně za druhým. Výborné předvedení, velmi plynulá pravidelná jízda absolutně bez jakýchkoliv zásahů, jednoduchý pohyb po parkuru. Velmi dobrý odraz, dobrá práce horní linie. Snad jediné, co bych tomuto koni vytkl, je malinko méně otevřená zadní končetina, ale o to pružnější a obratnější kůň.“

Třetí místo obsadili Jiří Hochman a hřebec CS Lyrik 8 (o: Caradox, m: Lyzika po Lycos), jehož chovatelkou a majitelkou je Alena Srbová. Lyrik obdržel známky: 8,6; 8,7 a 8,4.

Také této soutěže se účastnili i další plemenní hřebci, zde je jejich hodnocení:

  • 2482 Galen (o: Guidam Sohn, M: 16/715 Lareda po 2805 Le Patron), ČT, 5. místo, známky: 8,4; 8,6 a 8,5
  • 2476 Guiro (o: Guidam Sohn, m: Ramara po Kojak), ČT, 9. místo, známky: 8,5; 8,3 a 8,5, slovní hodnocení: „Viděli jste opravdu profesorskou jízdu od Tomáše Navrátila. S koněm si dovolil opravdu pěknou trasu parkuru. Kůň velmi dobře skákal. Samozřejmě typ tohoto koně je trošičku těžší a možná i ta obratnost je kvůli tomu malinko horší. Byly dva lehké kontakty, z toho jedna chyba, jinak velmi dobrý skok a velice dobrá připravenost.“
  • 2483 Gaboo Insprav (o: Guidam Sohn, m: Klívie po Ermitaž), ČT, 12. místo, známky: 8,4; 8,3 a 8,1, slovní hodnocení: „Velmi slušná práce předních i zadních končetin, velice slušná improvizační schopnost, pružný. Samozřejmě snad jediná malinkatá výtka: pravidelnější a aktivnější pohyb po parkuru, míň zásahů a myslím, že ta chyba na překážce č. 6 byla z toho, že kůň nebyl uvolněný.“
  • 2460 Gasper Kinský (o: Gin Fizz IV, m: Vanessa po Dux lipský), CS, 14. místo, známky: 7,9; 7,8 a 7,7, slovní hodnocení: „Není jednoduché hodnotit takového koně. Kůň se nechtěl úplně pohybovat po parkuru, jezdec musel neustále vytvářet tlak, nutit koně k jakémukoliv pohybu i skoku, nicméně když ten skok přišel, tak nebyl úplně špatný. V podstatě vcelku dobrá křivka, vcelku dobrá práce předních i zadních končetin, a i jakžtakž obratný kůň.“

6leté klisny

Šestiletých klisen se na startu parkuru stupně S* sešlo celkem 18. Nejlépe si s ním poradila dvojice Zdeněk Hruška a oldenburská klisna Blair DK (o: Berlin alias Caspar, m: Antonie DK po Colman) z chovu a v majetku Dany Kováčové. Blair DK obdržela od Romana Drahoty třikrát známku 8,6.

Druhou příčku obsadila Zdeňkem Hrnčířem sedlaná klisna plemene český teplokrevník Casilia (o: Cassilius, m: Lareda po Le Patron). Casilia pochází z chovu a je zároveň v majetku Zdeňka Hrnčíře a Roman Drahota jí udělil známky: 8,7; 8,7 a 8,3.

Třetí nejlepší výkon podala holštýnská klisna Fiona VI (o: Kash de Priss, m: Golden Gate po Lesanto) s Janem Bubnem, který je zároveň jejím majitelem. Za svůj výkon obdržela hodnocení: 8,6; 8,6 a 8,4.

6letí hřebci a valaši

V soutěži pro šestileté hřebce a valachy, kterou byl parkur stupně S* začínající krátce před 19. Hodinou, se sešlo nejméně startujících z celé dne – 10 dvojic. Vítězství si odnesl oldenburský hřebec Carlido Karsit (o: Calido I, m: Cassiopeia po Cheenook) s Terezou Mückovou v sedle. Za čistý parkur obdržel známky 8,7; 9,0 a 8,4.

Druhé místo obsadili Jiří Tměj a valach CS Londonderry DK (o: London alias Carembar de Muze, m: Lili po Silvio II) z chovu a v majetku Dany Kováčové. Také oni absolvovali parkur bezchybně a získali hodnocení: 8,5; 8,5 a 8,8.

Třetí místo vybojoval holštýnský valach Carthan 1 (o: Carthano II, m: Kosteria po Cambridge) sedlaný Alžbětou Vojtkovou. Ani tato dvojice nechybovala a odnesla si za svůj výkon známky 8,4; 8,4 a 8,5.

 

Další kolo skokových KMK se koná 30. července 2019 v Olomouci, drezurní KMK pak již tento víkend 28. července přivítá opět Hradišťko.

Fotogalerii z KMK v Hradišťku najdete ZDE.

Podobné články

Když jsem byla malá, byla mým vzorem číslo jedna. Žena, které nechybí odvaha a která navzdory předsudkům jde za svým snem. Tomu pak neváhá hodně…

Chov koní Kinských přinesl pět vítězů Velké pardubické a mnoho věhlasných steeplerů. Tito jedineční koně tvoří nedílnou součást historie čs. chovu a…