Chovatelé na koupališti mezinárodně

7. 7. 2006 Martina Kůstková Autor fotek: Martina Kůstková

O tom, jakými chovatelskými poklady se pyšní oblast Klatovska a Domažlicka, se mohli přesvědčit všichni, kteří dne 20. května zavítali do objektu koupaliště Úžlebec u Černíkova.

Program dne zahájilo spřežení chladnokrevných plemenných hřebců Barta a Goméze ze ZH Písek s kočím Radkem Jandou ze Zdeslavi. Hřebci na voze slavnostně přivezli cenný náklad v podání chodských muzikantů. Pak ing. František Svoboda přivítal hosty, mezi kterými nechyběli např. místostarostka Klatov, nebo stínový ministr zemědělství ing. Jiří Papež.

Předvádění koní na ruce otevřel plemenný hřebec Przedswit Primus (Przedswit XVI-12) s vlastní výkonností ve skoku stupně S. Ten z oblasti pochází, protože jeho chovatelem je M. Koza ze Svržna a majitelem opět ZH Písek. Primus reprezentoval stejně jako Bart a Goméz stanici hřebců ve Zdeslavi. Do kategorie teplokrevných koní patřila ještě isabela Žemlička po Almhirt chlumecký s letošní dcerkou po otci Caesar v majetku Tomáše Jandy a tříletá Gladys po Silvio II v majetku A. Svitáka z Kdyně. Achaltekinskou klisnu dovezl pan Králíček z Kdyně, haflinga paní Králová z Prantů. Výstavně úspěšného hřebce plemene shagya-arab jménem Wadi Anter po Tobrok I-CZ přivezl Václav Mlynařík. Huculové byli v Úžlebci předvedeni tři - všichni po otci Gurgul Grep.

Část odpoledne byla vyhrazena pro sportovní soutěže, kde ve slalomu, dostihu, židličkové nebo jízdě zručnosti bojovali poníci společně s velkými koňmi. Pěkné spřežení, složené právě z poníků, předvedl pan Raděj z Křenov. Amerického klusáka dovezla rodina Toušových a prezentovala jej v bryčce. Ukázku barokního ježdění si připravila B. Bachmann-Smrkovsky s lipicánem Favory III-CZ, který působí na stanici v Dražovicích.

Největší počet předváděných koní měla tradičně chladnokrevná plemena. Českomoravského belgického koně reprezentovaly kvalitní klisny Lena (Satin), Lenka (Bosbar), Vanesa (Nezbeda), Běta (Bungalow ze Studence-2) a další. Rovněž plemenná kniha norika a slezského norika měla své zastoupení díky Berry (Gosun), Silvě (Hubír-1), Tondovi a jiným.

Všichni netrpělivě očekávali vrchol chovatelského dne - I. oblastní kvalifikaci v těžkém tahu, která je určena právě chladnokrevným koním. Na dodržování pravidel dohlíželi B. Políček ml. a J. Zasadil z jihočeské oblasti. Soutěžit se začalo na 700 kg, se kterými si poradilo všech 10 přihlášených koní. Majitelé připravili své svěřence zodpovědně, takže v kvalifikaci nebylo příliš vyloučení. Na třetím místě se umístily vyrovnané klisny Lenka (Bosbar) v majetku LST Trhanov s J. Rajšlem a zároveň Silva (Hubír-1) vedená svým majitelem Jiřím Voráčkem. Oběma nečinila hmotnost saní 1350 kg problémy, ale jejich kočí se rozhodli dále nepokračovat. Druhé místo obsadila schopná ryzka Vanesa po otci Malšem s J. Dufkem, která úspěšně překonala hranici 1400 kg a další zátěže zůstala ušetřena. Vítězství v těžkém tahu vybojoval loňský vítěz dostihu chladnokrevníků, hřebec Tonda po otci Brahmikán z Nemošic-3 vedený svým majitelem Tomášem Hanusem ze Starého Lázu.

Punc mezinárodní soutěže dodalo vystoupení peršeronských koní Babtista Faltera z Regenu. Zmíněný chovatel má v Německu 25 peršeronských hřebců, určených k prezentaci na pivovarských slavnostech, kde zapřahá osmnáctispřeží, zatímco jeho syn doma pečuje o hovězí dobytek. Na Klatovsko jezdí zejména díky kontaktům s T. Jandou pravidelně. Vzhledem k tomu, že kvalifikace pro finále v těžkém tahu je pouze oblastní, pan Falter mladší se účastnil pouze symbolicky. Přesto za skutečně nepříznivého počasí utáhl saně s 1550kg. Za tento výkon obdržel od pořadatele krásný pohár, který mu udělal obrovskou radost.

Akci pořádalo Dobrovolné sdružení chovatelů, přátel koní Klatovska a Domažlicka za podpory SCHKZČ a dalších sponzorů. Druhá oblastní kvalifikace a zároveň výkonnostní zkoušky chladnokrevných klisen proběhnou 29. 7. od 11 hodin na Filipově Hoře v areálu Lesní společnosti Trhanov.

Příbuzné články:

 

Podobné články

V únoru a březnu letošního roku se napříč celou republikou konaly oblastní schůze chovatelů českého teplokrevníka. Všechny byly přístupné i pro…

Jeden malý chlapec si v roce 1997 jako dárek ke svým sedmým narozeninám přál poníka. Starší bratr mu poradil, že lepší bude kobylka. Rodinný…