Chov koní pro všestrannost
Pravděpodobně není fanouška všestrannosti, který by neznal jméno Friedricha Butta - tedy chovatele, jehož dva koně, FRH Butts Abraxxas a Butts Leon, tvořili polovinu zlatého německého týmu na OH v Pekingu. V dnešním článku se zaměříme na to, jaký měl F. Butt „recept“ na chov koní vhodných pro mezinárodní všestrannost.
Přestože má hannoverský výžeh, je FRH Butts Abraxxas z hlediska původu z 63/64 plnokrevníkem a FRH Butts Leon Adrease Dibowskiho má téměř shodný původ. Stejně jako Abraxxas, i on je synem plnokrevného Heraldika a i jeho jediný neplnokrevný předek je až jeho prapraprabába, která nemá jméno, ale je taktéž dcerou Fockenbacha xx. Oba jsou tedy důkazem, že je možné úspěšně cíleně chovat koně pro všestrannost. Ačkoliv jsou z různých rodin klisen, pochází oba od stejného německého chovatele, Friedricha Butta z Bülkau, jehož cílem byl chov koní pro mezinárodní všestrannost.
Když Friedrich Butt se svým chovným programem začal, byla v hannoverském chovu jen malá populace koní pro takové závody. Tito koně měli téměř kompletní plnokrevný původ - a poskytli základ pro obě rodiny klisen. F. Butt bohužel před několika lety zemřel a nedožil se tak realizace svého snu v Hongkongu.
Buttovi koně
Vítěz Bundeschampionatu ve všestrannosti z roku 2008, Avedon, je synem klisny Andory, prvního koně Andrease Dibowskiho startujícího na mezinárodních závodech. Dibowski s ní byl jedenáctý na mistrovství Evropy v roce 1997. Andořina matka, Anatevka, dala Amadea FRH (po Gernegroß xx) - prvního koně z Buttova chovu, kterého Dibowski sedlal. V roce 1992 spolu zvítězili na Bundeschampionatu (všestrannost). Andora dala celkem sedm hříbat, z nichž pět úspěšně sportovalo. Avedonův polobratr Amorino (po Gambler's Cup xx) dosáhl s Albertem Habermannem 217 umístění, a to i na mezinárodních závodech. Polosestra Anuschka (po Star Regent xx) je matkou klisny FRH Butts Alida, která rovněž pod A. Dibowskim úspěšně startovala na mezinárodních závodech. Andořina pravá sestra, Kiraa-Annabell, je matkou olympijského koně Ingrid Klimke, FRH Butt's Abraxxas.
Butts Avedon je předposlední hříbě, které Friedrich Butt před svou smrtí odchoval. Andreas Dibowski vzdává Friedrichu Buttovi za významnou roli ve své kariéře hold: „Svými koňmi mi dal možnost stát se něčím víc než jen průměrným jezdcem."
Myšlenka žije dál
Bohužel se Friedrich Butt nedožil chvíle, kdy jeho odchovanci obhájili olympijské medaile, ale jeho chovatelský program žije dál díky hamburskému dermatologovi, profesoru Volkeru Steinkrausovi. Všestrannost je ale stále okrajovým zájmem v zemi, kde jsou primárními drezurní a skokový sport. Jak říká profesor Steinkraus: „Neznám nikoho jiného, kdo by choval koně čistě pro všestrannost, protože za tyto koně se neplatí tolik. Chovají se koně pro drezurní nebo parkurový sport a tu a tam se odchová kůň do všestrannosti coby vedlejší produkt."
Odkud pochází ambice Friedricha Butta chovat koně pro všestrannost?
„Nikdy jsem jej osobně nepoznal, jelikož zemřel před několika lety. Sám byl velmi nadšeným účastníkem dostihů na plážích Severního moře u Cuxhavenu. Při odlivu se na pláži pořádají dostihy a on byl se svými polokrevnými koňmi aktivním účastníkem. Všechny své klisny jezdil sám a začal s hannoverskými polokrevnými klisnami - a pak vždy přidával krev ke krvi. Většina německých chovatelů příliš plnokrevné krve u svých koní nechce - myslí si, že koně pak nemají dostatečný fundament a jsou blázniví. Snaží se kombinovat plnokrevníky s teplokrevníky. Friedrich Butt následoval svůj názor, tedy přidávat krev ke krvi. A tak své polokrevné klisny připustil plnokrevnými hřebci, takže získal 75% plnokrevníky. Pokud se z takového spojení narodila klisnička, opět ji připustil plnokrevným hřebcem, takže procentuální podíl plnokrevné krve zvyšoval, dokud se nedopracoval ke koni, jehož sedm z osmi předků byli plnokrevníci.
„Přidával krev a přidával, až odchoval inteligentní koně, kteří uměli skákat. Butt vybíral jen plnokrevné hřebce, kteří byli dobrými skokany. Nikdy si nevybral plnokrevného Lauriese Crusadora xx. Buttovi plnokrevníci byli vždy mimořádní skokani a své klisny jezdil sám. Mohl tak opravdu říci: „Je toto klisna, která by měla být v chovu?"
„Měl čtyři nebo pět klisen. Coby tříleté je připustil a poté je nechal sportovat - což byla výborná strategie. Mladé klisny dal neznámému jezdci, jako byl Andreas Dibowski, a řekl: „Dám ti 10 % tohoto koně a za každý měsíc, kdy s ním budeš pracovat, dostaneš další 1 %." Je to vynikající myšlenka. Dělám to samé. Dám mladému jezdci 10 % z koně a on tak má koně, který je od prvního dne jeho a 10 % je dárek. Každý měsíc, kdy s ním bude pracovat, dostane další procento. Po třech letech bude mít k oněm původním 10 % dalších 36 %. Takže máme po třech letech téměř stejný podíl. Poté se dohodneme, co s koněm podnikneme dál. Prodáme ho nebo si koně jezdec koupí, a to za částku, na které jsme se dohodli už na začátku."
"Problémem chovatelů je to, že si na všech těch koních tzv. "sedí" a nakonec nemají ve stáji dost místa. Některých koní se tedy musíte zbavit a nejlepší doba k prodeji je, když jsou čtyř- nebo pětiletí."
Byla to víceméně náhoda, že profesor Steinkraus pokračuje v Buttově odkazu:
"Chtěl jsem si koupit koně a šel na Buttovic farmu, kde jsem poznal jeho ženu. Bylo to pouhého půl roku po jeho smrti, mluvili jsme o koních a já se zeptal: "Co s těmi koňmi budete dělat?". Odpověděla, že neví, a že je pravděpodobně rozprodá různým lidem. Měl jsem s sebou tehdy jednoho staršího chovatele, který řekl: "Ann-Kathrin, proč všechny ty koně neprodáš tady Volkerovi Steinkrausovi. Má farmu, má pozemky a udrží stádo pohromadě." Přišlo mi to jako skvělý nápad, tak jsme se dohodli a od Buttovy vdovy jsem koupil deset koní... A to jsem tam šel koupit pouze jednoho koně!"
"Každý, i celá moje rodina, si myslí, že jsem se zbláznil. Jsem totiž dermatolog, medicíně se věnuji na plný úvazek, ale mou vášní jsou koně."
"Takže jsem se domů vrátil se všemi těmi koňmi, ale jak vidíte, je to tu pro chov koní ideální. Z každého okna vidím na pastviny a na koně. Později jsem se seznámil s Dr. Schade a ten mi řekl: "Víte, v hannoverském chovu máme jeden problém. Nemáme dost plnokrevné krve, zvláště plnokrevníků, kteří jsou kvalitními skokany. Proč to tu nepojmout jako malý mikrovesmír pro produkci hannoverských "plnokrevníků" pro hannoverský chov?" A opět jsem si řekl, že je to dobrý nápad. O všestrannost se hodně zajímám, sám jsem startoval na německém mistrovství. Nikdy jsem nebyl moc úspěšný, ale byl jsem na evropském mistrovství Rural Riders a jednou jsem získal bronzovou medaili v soutěži jednotlivců. Takže jak je vidět, celý život jsem se o všestrannost vášnivě zajímal. Myslím si, že se musíte některých nápadů chytit, ačkoliv nepatřily k vašim původním plánům. A to bylo před pěti nebo šesti lety."
"Měl jsem tu tedy všechny ty klisny a mladé koně - jedním z nich byl Avedon, který byl coby pětiletý vítězem Bundeschampionatu z roku 2008. Odchoval jsem ho a mým zájmem bylo nechat ho jít sportovat. Dva koně jsem prodal Andreasovi Dibowskimu, jedním byl právě Avedon, a druhý byl už z mého chovu. Potomek Buttovy klisny a plnokrevného Sunlight xx. Zkusil jsem následovat Buttovu myšlenku přidávání krve ke krvi."
Profesor Steinkraus ignoroval myšlenku mistrovského chovatele jen jednou:
"Před třemi lety jsem zkusil experimentovat. Pro Buttovy klisny jsem vybral polokrevného hřebce. Fungovalo to dobře, ale roky, kdy jsme přidávali krev ke krvi, byly lepší. Když jdu se svými hříbaty na přehlídky, ptají se mě chovatelé, kde beru odvahu přidávat krev ke krvi. Odpovídám, že ta myšlenka není moje, ale pochází od jednoho velmi statečného chovatele, a já ji jen následuji a nikoho jiného neposlouchám. Prostě přidávám krev ke krvi. A to je vše, co dělám a Dr. Schade z hannoverského svazu je mi velkou oporou. Říká: "Je to vynikající myšlenka, tak proč ji nenásledovat?"
"Koně vzešlí z těchto klisen jsou silní koně. I když připouštíme plnokrevnými hřebci, mají dostatek fundamentu. Jsou to solidní koně."
"V současné době mám ve svém chovném programu dva čtyřleté koně. Butt's Ashton po Sunlight xx z klisny po Heraldik xx, z matky s původem Sir Shostakovich xx - Star Regent xx. Druhý je také po Sunlight xx, z klisny po Heraldik xx, z matky po Kronenkranich - Wiesenbaum, což je jedna z nejúspěšnějších rodin v Buttově chovném programu. Od paní Buttové jsem koupil čtyři Andořiny potomky."
Ale když jste koupil Buttovy koně, nebyli ještě slavní coby polovina zlatého olympijského týmu?
"Ne, to ne. Koupil jsem je před šesti lety, kdy bylo ještě k takovému úspěchu daleko. Friedrich Butt vše dělal přirozenou cestou, s žádným velkým obnosem peněz, žádnou velkou stájí. Farmu vedl téměř hravým způsobem, jezdil své vlastní koně a systém měl v hlavě - jezdit klisny a zjistit tak, které jsou na ježdění dobré, a pak pro ně vybrat plnokrevného plemeníka, který je dobrým skokanem - pokaždé to byli plnokrevníci, kteří uměli skákat. Hodně pracoval se Star Regentem xx, Wiesenbaumem xx a Kronenkranichem xx. V posledních letech se hodně držel Heraldika xx, najdete ho v původech téměř všech jeho koní. Trošku experimentoval s maďarským plnokrevníkem, což byl Marcus Deak xx. Letos k němu vezmeme dvě klisny a dvě k Sunlight xx. Máme pravou sestru Butts Leona, jménem Butts Leoness, která patří mé švagrové. Pro tu byl letos vybrán právě Marcus Deak xx. A máme několik velmi pěkných hříbat právě po Sunlight xx."
"Jsem velmi spokojený s výsledky z prvních let. Jak víte, v chovu není vše jednoduché. Předminulý rok jsme přišli o dvě ze čtyř hříbat. Ale myslím, že tento systém funguje dobře. Tito koně mají v hlavě jasno a my jsme hrdí na to, že můžeme pokračovat v myšlence Friedricha Butta - byl to revolucionář hannoverského chovu koní vhodných pro všestrannost."
Nejúspěšnější koně z Buttova chovu
- FRH Butts Abraxxas (Heraldik xx - Kronenkranich xx - Wiesenbaum xx) - zlato z OH v Londýně v roce 2012 (soutěž týmů), zlato z ME v roce 2012 (soutěž týmů), zlato z OH v Hongkonku v roce 2008 (soutěž týmů) a mnoho dalších vítězství a umístění na mezinárodních závodech. Jezdkyně: Ingrid Klimke
- FRH Butts Leon (Heraldik xx - Star Regent xx - Papi's Boy xx) - zlato z OH v Hongkongu v roce 2008 (soutěž týmů), páté místo ze Svět. jezdeckých her v roce 2010 (soutěž týmů), 4. místo z finále Svět. poháru ve Strzegomi v roce 2009, zlato z mistrovství Německa v roce 2013, mnoho dalších vítězství a umístění na mezinárodních závodech. Jezdec: Andreas Dibowski.
- FRH Butts Avedon (Heraldik xx - Kronenkranich xx - Wiesenbaum xx) - zlato z ME v roce 2013 (soutěž týmů), vítěz Bundeschampionatu pro pětileté koně z roku 2008, stříbro z MS mladých koní v roce 2010. Jezdec: Andreas Dibowski
Galerie
Most pro oranžovo – bílé, Manoamano dosáhl na hattrick
O uplynulém víkendu se u nás běhalo na dvou dostihových drahách. Sobotní Most měl vrchol v tradiční sprinterské Ceně jezdectví, v neděli ve…
Martina Růžičková-Jelínková: Pořád mi voní stáj a líbí se mi vše, co se kolem koní točí
Když jsem byla malá, byla mým vzorem číslo jedna. Žena, které nechybí odvaha a která navzdory předsudkům jde za svým snem. Tomu pak neváhá hodně…