Brusel, zasedání COPA pracovní skupiny - koně

ASCHK ČR znovu vstoupila na základě schválení VH ASCHK ČR, jako řádný člen do Agrární komory ČR, aby se mj. mohla aktivně zapojit do možnosti ovlivňovat a prosazovat zájmy chovatelů koní ČR i v nevládních organizacích.

Prezentace členů ASCHK ČR probíhá celoročně na různých chovatelských přehlídkách (Propet 2005 Brno)AK ČR má zastoupení v nevládní organizaci COPA/COOGECA v Bruselu, což je seskupení profesionálních zemědělských organizací členských zemí EU, hájící v Bruselu zájmy zemědělců v rámci společné politiky EU.Tato organizace má řadu odborných skupin a mimo jiné i pro koně. Dosud však v ní neměla ČR stálého zástupce.

Vstupem naší organizace do AK ČR jsme dostali nabídku , abychom jmenovali zástupce do této odborné skupiny. Zúčastnil jsem se proto 27. 6. 2006 zasedání této odborné skupiny, které předsedá tajemník FN ve Warendorfu - Dr. Haring.

Zasedání pracovní skupiny probíhalo podle následujícího schváleného programu:

1/ schválení programu
2/ kontrola úkolů z minulého zasedání
3/ situace v " koňském sektoru"a rozdíly mezi jednotlivými státy
4/ identifikace koní - registrační data projednaná v Chantilách ( Francie) 12. - 13.6.
5/ zpráva Dr. Sprengera z DG Sanco o legislativě označování koní
6/ úloha koní v národních zemědělských programech ( rozvoj vesnice)
7/ výsledek konzultace a návrhu, " Společná regulace ustanovující zacházení s koňmi".
8/ zpráva pracovní skupiny ze setkání ve Warendorfu v r. 2004
9/ termín další schůzky

Pracovního jednání se zúčastnilo celkem 14 zástupců. Jednání se neslo v pracovním, spíše v informačně-konzultačním duchu , kde účastníci byli seznámeni s výsledky jednání a šetření.

Bylo konstatováno, že co se týká identifikace koní a " Passportů" ( Průkaz koně) jsou rozdíly mezi státy EU minimální - spíše kosmetické. Průkaz může mít kůň pouze jeden za život Bude se jednat co vše v průkazu má být, nebo by být mělo. Předmětem diskuse je registrace látek, které mohou v těle setrvávat delší dobu (steroidy, dopingové látky, gestageny aj.).

Bude připravena centrální data base všech equidů, přístupná elektronickou cestou. Problém zůstává s USA a Kanadou, které mají zatím odlišné označování (čipování). V EU je registrace možná také dle genetického typu. Diskutovalo se o zavedení globálního systému, který by řešil např. import koní ze třetích zemí. Problém je identifikace koní zatím v Bulharsku a Rumunsku.

Hodnocení chladnokrevných koní (Propet 2005)Dále byla diskutována doba, do které musí být kůň označen. Všeobecně platí názor, že by kůň (hříbě) měl být označen již pod klisnou - maximálně do l roku stáří (Finsko). Trvá se na označování koní jednotlivými plemennými knihami. Bude upřesněno tzv. celoživotní číslo, které je již sice jednotné, ale bude zaveden evropský jednotný kód, nikoliv národní. Dále bude projednáno umisťování čipů a zakreslení místa aplikace do grafického popisu koně.

K problematice národních programů vystoupil zástupce Polska a nesouhlasil se závěry zemědělské komise při EU, která chce velmi výrazně omezit dotace v rámci těchto národních programů (dotace na vedení PK) u nových členský zemí. Polsko podobně jako ČR trvá na zachování těchto schválených programů. Předsedajícího Dr. Haringa jsem informoval o stejném stanovisku ČR a že spolu se státy Visegrádské čtyřky se připojíme k protestu. Dr. Haring sdělil, že je nutné také protestovat prostřednictvím ministerstva zemědělství, protože Copa je jen poradním orgánem, ale usnesení zůstává na parlamentu.

Rovněž jsme našli soulad v problematice označování koní výžehem, na kterém Německo také trvá.

Na základě osobních kontaktů s Dr. Haringem jsem obdržel osobní pozvání k účasti na " Bundeschampionat do Warendorfu, v rámci kterého by se uskutečnilo osobní jednání k bližšímu seznámení se s danou v problematikou obou zemích. Toto setkání jistě může přispět k vzájemnému porozumění při prosazování společných zájmů.

Situace v zemědělském sektoru je pro země Visegrádské čtyřky v řadě oblastí velmi nepříznivá a proto bude ve dnech 3. - 5. 9. 2006 probíhat v Praze společné jednání těchto evropských agrárních nevládních organizací nových zemí EU a zemí, které se na vstup připravují, na téma " Úloha COPA/COGECA při obhajobě zájmů zemědělců a zemědělských družstev, současná situace v agrárních odvětvích nových členských zemí a výhled na nové plánovací období let 2007-2013".

Cílem setkání bude formulovat společná stanoviska a my se bude samozřejmě aktivní účastí snažit zabudovat do tohoto materiálu i naše společné zájmy.

Podobné články
Donn Clifs

O uplynulém víkendu se u nás běhalo na dvou dostihových drahách. Sobotní Most měl vrchol v tradiční sprinterské Ceně jezdectví, v neděli ve…

Když jsem byla malá, byla mým vzorem číslo jedna. Žena, které nechybí odvaha a která navzdory předsudkům jde za svým snem. Tomu pak neváhá hodně…