Bílí šampióni

29. 6. 2016 Eva Holubcová Autor fotek: © archiv autorky, http://www.sporthorse-data.com/

Bílé zbarvení je v populaci koní celkově vzácné, a proto takoví koně snadno upoutají pozornost. U dostihových koní tím spíše, že bílý kůň v poli převážně hnědáků pochopitelně vyniká a snáze se sleduje. Fandění je pak o to intenzivnější. Pojďme si slavné bílé dostihové koně představit.

Abychom byli z barevného a jazykového hlediska korektní, bílí koně jsou de facto šedí koně, kteří později vybělují, a je v podstatě jen na fantazii přírody, jak si pohraje s konečnou verzí :-). Opravdoví bílí koně de iure se rodí tak zřídka, že první plnokrevník takto registrovaný se narodil až roku 1963. V tak malém počtu bílých se ale žádný skutečný šampión nevyskytl a nás zajímají šampióni narození jako šedí, později vybělení. Věřím, že mi bude laskavými čtenáři EQUICHANNELu odpuštěno, pokud budu dále v textu užívat slovo bílý či bělouš u vybělujících šedáků.

Jak to tedy s bělouši je? Jsou zastoupeni pouze zhruba 3 %. Hnědá barva se v populaci plnokrevníka vyskytuje nejvíce a z tohoto hlediska je pak shledávána jako fádní. Není divu, že bílí koně mají své fanoušky už prostě jenom z principu barvy :-).

Alcock´s ArabianPředchůdcem všech bílých A 1/1 koní je jeden ze zakládajících hřebců plnokrevníka Alcock´s Arabian (nar. 1707), což je vědecky doloženo prací britských genetiků. S touto barvou se bohužel ale pojí i melanomy, prokletí běloušů, ale to není předmětem tohoto článku.
Tak se pojďme podívat na slavné bílé koně!

Amerika

V nejslavnějším dostihu Ameriky, Kentucky Derby, zvítězilo 8 bílých koní: Determine (1954) a jeho syn Decidedly (1962); dále Spectacular Bid (1979), Gato Del Sol (1982), Winning Colors (1988), Silver Charm (1997), Monarchos (2001) a Giacomo (2005).

TapitV letošní edici startovali rovnou čtyři bílí koně, z toho tři byli syny šampión plemeníka Tapit, který připouští za 300 000 dolarů za živé hříbě. Tapit svoji barvu má díky mateřské linii vedoucí k Silver Beauty, dceři bílého Stefan the Great, který byl z vyhlášené linie bílých hřebců založené Le Sancy (nar. 1884). O nich více ve francouzsko-britské části článku.

Asi nejslavnějším bílým koněm, který nikdy Kentucky Derby nevyhrál, byl legendární Native Dancer, jenž byl první koňskou superhvězdou v počínající televizní éře, která naplno propukla až v 50. letech, a tehdy ještě šedý hřebec byl snadno k vidění a rozlišení v černobílé televizi. Native Dancer se stal jedním z nejlepších dostihových koní, které Amerika měla, a v chovu byl ještě důležitější. Na dráze se stal šampiónem dvouletých, ve třech letech vyhrál, co se dalo, a byl pochopitelně nejlepším tříletým koněm a jako čtyřletý se ověnčil titulem Koně roku a šampiónem starších koní. Z 22 startů vyhrál rovnou 21, ale jediná porážka přišla právě v Kentucky Derby... a odkud měl bílou barvu? Jeho praprabába byla po Roi Herode z linie Le Sancy. Native Dancer patří také mezi nejvýznamnější plemeníky 20. století, ale bílou barvu moc nepředával, ale jako vždy, výjimka z pravidla se najde. Jeho syn Dancer´s Image Kentucky Derby tehdy vyhrál, ale byl diskvalifikován, protože po dostihu se v jeho krvi našel Bute. Svoji slávu si tedy udržel jen chvíli, ale jako plemeník byl využívaný a nakonec svoje dny dožil ve věku 27 let v Japonsku.

Spectacular BidNaprosto nezapomenutelnou hvězdou 70. let - zlaté éry věku plnokrevníka - byl Spectacular Bid, který se divákům představil celkem 30x a z toho 26x zvítězil. Posbíral podobně jako Native Dancer postupně tituly šampióna dvouletých, tříletých a starších a k tomu Koně roku.

Titul Koně roku dostala v r. 1986 i Secretariatova dcera Lady´s Secret, ale v chovu bohužel přinesla zklamání. Také byla několikrát spojena s jiným bílým americkým Koněm roku jménem Skip Away, ale neúspěšně.

Skip AwaySkip Away se na dráze objevil v 90. letech a i on patří mezi nejlepší koně 20. století. Byl stejný ročník jako jiný věhlasný bělouš Unbridled´s Song, který se však proslavil zejména v chovu. Skip Away alias „Skippy" vystoupal na dostihové nebe postupně, když jako tříletý ovládl dva velké dostihy, ale teprve sezóny 1997 a 1998 plné střetů s tehdejší špičkou mu vynesly gloriolu nesmrtelnosti. Celkově z 38 startů 18 vyhrál, z toho rovných 10 Gr.1. Zajímavé je, že Skip Away byl svým trenérem Sonny Hine koupen pro jeho manželku Carolyn, která už špatně viděla a bílý kůň pro ni byl snadno rozlišitelný.

O rok později narozený bílý Silver Charm se s Skip Away střetl v Breeder´s Cup Classic 1998. Očekávala se bitva titánů, neboť oba hřebci byli ve vrcholné formě. Silver Charm jako tříletý usiloval o Trojkorunu a ve čtyřech letech vyhrál Dubai World Cup a další dostihy a Skippy byl v životní formě. V poli byli i další vynikající koně, ostatně je dodnes považován za asi nejlépe obsazený BC Classic v historii. Jak už to tak bývá, z bitvy nakonec nebylo nic, Skip Away, který tento dostih vyhrál rok předtím, odešel poražen šestý a Silver Charm dostih prohrál o ¾ délky s Awesome Again.

Oba slavní bílí hřebci odešli do chovu a oba dva byli velkým zklamáním. Zatímco Skippy odešel na Hopewell Farm, kde byl až do své smrti na infarkt v r. 2010, Silver Charm napřed začal na věhlasné Three Chimneys Farm, ale byl zakoupen do Japonska. Ani tam se mu v chovu nedařilo a roku 2014 jej někdejší majitel Three Chimneys Farm ve spolupráci s Old Friends z Japonska koupil zpět a umístil jej jako jednu z hlavních hvězd na Old Friends.

Winning ColorsAmerika je zemí takříkajíc běloušům zaslíbenou a mnoho z nich se vyznamenalo, přesto pro omezený prostor už zmíníme jenom Winning Colors, která se stala v r. 1988 teprve třetí vítězkou Kentucky Derby a k tomu byla bílá. Winning Colors byla absolutní hvězdou svého ročníku a bezesporu neoddiskutovatelná extratřída. Na cestě do Derby porazila hřebce ještě v Santa Anita Derby a v Santa Anita Oaks nad klisnami dominovala o osm délek. Bohužel měla tu smůlu, že v BC Distaff narazila na ještě lepší klisnu, kterou byla Personal Ensign.

Kombinace barvy a pohlaví u derby-vítěze se jinde nepodařila, až na kolébku plnokrevníka Anglii.

Anglie

Tagalie je jednou ze čtyř bílých derby-vítězů, kterými byli: Gustavus (1821), Tagalie (1912), Mahmoud (1936) a Airborn (1946). Tagalie byla vnučkou zde již vícekrát zmiňovaného Le Sancy. Jako dvouletá patřila mezi špičku dvouletých klisen, ale i přesto do 1000 Guineas nastupovala jako outsiderka 20:1 a s touto kvótou také vyhrála. Svoji nejkrásnější hodinu na dráze však prožila jako vítězka Derby, poté již na tento úspěch nenavázala a v chovu dala jenom čtyři hříbata před předčasným úhynem. Jiní derby-vítězové Gustavus a Airborn jsou dnes zajímaví v podstatě jenom z hlediska barvy, ale Mahmoud je úplně jiná třída.

MahmoudMahmoud byl odchovancem slavného Agy Khana, na dráze vyhrál Champagne Stakes, ale především Derby. Byl koupen do amerického chovu, kde se výrazným způsobem prosadil a měl vysoké procento stakes vítězů. Je zařazen mezi Chefs-de-race plemeníky určující vývoj plnokrevníka. Bílou barvu měl od své slavné báby „létající klisny" Mumtaz Mahal, která byla dcerou „tečkovaného zázraku" The Tetrarch. Mumtaz Mahal patří mezi největší sprintery anglické historie, a rychlost podědila z obou stran. Je také bábou bílého a rovněž šampión sprintera Abernanta, který byl ve zdejších článcích často zmiňován, neboť sehrál v teplokrevném chovu významnou úlohu.

The TetrarchNás ale zajímá její zvláštně zbarvený bílý otec The Tetrarch z linie Le Sancy. Tento neporažený šampión dvouletek se výrazným způsobem prosadil v chovu i přesto, že byl velmi málo plodný. Za 11 let dokázal dát jenom 130 hříbat, což je počet, který leckterý hřebec zvládne za sezónu. Řada jich byla bílá, ale už zmíníme jen nejdůležitějšího syna The Tetrarch šampión sprintera jménem Tetratema, který byl velice líbivým jedincem.

Z mimořádných bílých koní Anglie ještě zná např. excelentního překážkaře Desert Orchid, který na dráze získal 34 dostihů z 70 a např. 4x zvítězil v King George VI Chase. Právě na tento dostih se každý rok vracel na místo dění, aby vedl pole startujících. Uhynul ve svých 27 letech.

Le SancyFrancie

GunsyndV této zemi se velmi dařilo či daří liniím bílých hřebců jako Le Sancy nebo v současné době velmi rozšířené a oblíbené linii Grey Sovereign a velmi populární je také Linamix, který je homozygotní, takže dává pouze bílé koně. Z výborných bílých dostihových koní určitě lze jmenovat Biribi, Migoli (pravnuka Mumtaz Mahal), Caro, Crystal Palace, Sagamix, nebo z nedávné doby Dalakhani, vítěze Arc a francouzského derby, kromě toho to byl to polobratr jiného věhlasného bílého koně Daylami, který byl ještě lepší.

Většina slavných bílých koní vzešla z trojlístku těchto zemí, kdežto např. v Německu bychom dobrého bílého koně museli hledat opravdu dlouho, zatímco Austrálie má svého ikonického bělouše v podobě Gunsynda, který byl mimořádně populárním dostihovým koněm, když z 54 startů rovnou 29 získal a stal se tamním Koněm roku v sezóně 1972/1973. Gunsynd má také vlastní písničku věnovanou jemu a jak jinak pojmenovanou než jeho přezdívkou „The Goondiwindi Grey" a také sochu.

Co se týče současné dostihové mezinárodní scény, momentálně je asi nejslavnějším běloušem The Grey Gatsby :)

O bílých koních v České republice a na Slovensku zase příště! :)

Podobné články
Donn Clifs

O uplynulém víkendu se u nás běhalo na dvou dostihových drahách. Sobotní Most měl vrchol v tradiční sprinterské Ceně jezdectví, v neděli ve…

Když jsem byla malá, byla mým vzorem číslo jedna. Žena, které nechybí odvaha a která navzdory předsudkům jde za svým snem. Tomu pak neváhá hodně…