S výživovou poradkyní o bylinkách...

12. 5. 2021 Gabriela Rotová Autor fotek: Gabriela Rotová, Pixabay

Příznivé účinky některých druhů vyšších rostlin na náš organismus jsou tisíce let známé a přínos fytoterapie v chovu našich koní lze proto jen těžko rozporovat. Z přibližně 3 700 taxonů vyšších rostlin rostoucích na území České republiky se jich dnes k léčebným účelům využívá asi dvě stě druhů. A toto číslo není zrovna malé. Jaké druhy rostlin ve výživě a léčbě koní využívat? Dnes si tedy právě na toto téma budeme povídat s výživovou poradkyní Bc. Lucií Hájkovou...

Bylinky... Dnes velmi žhavé téma, skloňované ve všech pádech, ve všech možných i nemožných kontextech... Je tato jejich popularita zasloužená, je dobře, že se bylinkám ve výživě našich koní věnuje poslední dobou tolik pozornosti?

Je to dobře, protože byliny se ve výživě zvířat používají tisíce let, respektive samotní koně je ve volné přírodě přijímají. Byliny mají celou řadu pozitivních účinků, mohou podporovat konvenční léčbu nebo vyřešit jednodušší problémy i samy o sobě. Podporují imunitu, orgány, odvádějí z těla škodliviny, mají uzdravující účinky a spoustu dalších nesporných pozitivních efektů. Samozřejmě nejsou všespásné a je třeba vždy doplnit celkový management našich koňských miláčků.

Je třeba si znovu a znovu opakovat: spokojený kůň – základ zdraví. Většina z nás ví, že nejlepší, co pro své koňské parťáky může udělat, je dopřát jim to, co přirozeně potřebují. Dostatek pohybu, společnost dalších koní, rozlehlé výběhy a pastviny s různorodým povrchem a rozmanitou skladbou rostlin, kvalitní krmení a dostatečnou péči. Ne vždy je ale toto vše možné, a proto je často nezbytné dělat kompromisy. Na paměti bychom ale měli mít, že stájové prostředí, ať sebelépe větrané, není pro koně a jejich organismus ideálním místem, kde by měli trávit většinu dne.  

Dopřejte koním co nejvíce pohybu na čerstvém vzduchu ideálně se stájovými kolegy. Kůň, ač dlouhodobě domestikované zvíře, je přirozeně stádovým tvorem a společnost stejného druhu mu člověk, ani jiné zvíře, nikdy nemůže plnohodnotně nahradit. Čerstvý vzduch a další koně působí blahodárně jak na organismus jako takový, tak na fyzické a psychické zdraví. A o zdraví našich koní nám primárně jde. Bohužel i přes nejlepší péči jsou naši koně občas nemocní nebo oslabení. A to je příležitost, kdy přichází na scénu byliny.

Můžeme si připomenout, co obsahují bylinky, proč vůbec léčí a pomáhají?

Jde o sekundární látky obsažené v rostlinách. Primárně slizy, aromata, éterické oleje, flavonoidy, třísloviny a saponiny. Mnoho z látek, které obsahují rostliny, se využívá i v konvenční medicíně, respektive farmaceutickém průmyslu. 

Slizy:

Slizy chrání sliznice trávicího traktu. Tedy primárně žaludku a střev. Působí protizánětlivě, mají zklidňující účinek, snižují podráždění a podporují imunitu. Asi nejznámějším a nejpoužívanějším zástupcem v krmení koní je len. Vysokým obsahem slizů se pyšní také například jitrocel nebo podběl. 

Aromata: 

Jak název napovídá, aromata vytvářejí typickou vůni a chuť bylin. Mohou být velmi výrazná nebo naopak nenápadná a jemná. Někteří koně nechtějí příliš aromatické rostliny přijímat, například lékořici nebo zázvor. 

Éterické oleje: 

Každá rostlina obsahuje ve svých kořenech, lodyhách, listech, semenech a květech kombinaci olejů, známých jako éterické oleje. Ty se využívají při aromaterapii a jejich historie sahá až do starého Egypta. Dnes se aromaterapie u zvířat využívá stále více a její příznivé účinky jsou důsledkem působení olejů na hormony a jiné chemické látky, které zprostředkovávají přenos informací v těle i mozku. 

Flavonoidy:

Flavonoidy najdeme ve všech rostlinách. Nejvíce se jich vyskytuje ve slupce. Jsou to antioxidanty, které chrání tělo před volnými radikály. Nárůst volných radikálů způsobuje poškození celého organismu. Antioxidanty jsou tedy velmi potřebné. 

Třísloviny:

Třísloviny neboli taniny jsou sekundární metabolity rostlin, které řadíme do skupiny polyfenolických látek. Tvorba tříslovin v rostlinách je způsob ochrany před infekcemi a predátory. Rostliny s vysokým obsahem tříslovin příznivě působí na průjmy a mají protizánětlivé účinky.

Saponiny: 

Saponiny jsou přirozeně se vyskytující povrchově aktivní látky, které se vyskytují ve více než 500 rostlinných druzích. Jejich název vyplývá z latinského výrazu sapo neboli mýdlo a hlavním znakem jsou jejich emulgační vlastnosti. Saponiny jsou antibakteriální, antivirové, protiplísňové, imunostimulační a protizánětlivé. Působí močopudně, rozpouštějí hleny a podporují vykašlávání. Taktéž stimulují hormonální reakce a v neposlední řadě působí proti únavě. 

V současné době nás asi nejvíc zajímá vše, co souvisí s kašlem a prevencí onemocnění dýchacích cest... 

Přechod zimy a jara a naopak podzimu a zimy je pro organismus velmi náročný. Zvýšená vlhkost, střídání teplot a další extrémní změny počasí dávají zabrat nejednomu koni. V kombinaci s často příliš dlouhou dobou strávenou ve stáji se riziko onemocnění zvyšuje. Jak jsem zmiňovala na začátku, stájové prostředí plné prachu a plísní koním neprospívá. Je to období rým, nachlazení a snížené imunity. Obtížím ale můžeme předcházet, případně vzniklé obtíže mírnit, a to širokým spektrem bylin. Zmíním ty nejčastěji využívané.

Máta: Máta uvolňuje a uklidňuje. Má schopnost rozpouštět hlen, působí zároveň proti nadýmání a jako prevence kolik. Je to univerzální bylinka pyšnící se spoustou pozitivních vlastností. Je spasmolytická, antidepresivní a antiseptická. Koním ji zařazujeme při dýchacích potížích a také na jaře při přechodu na pastvu a na podzim při přechodu z pastvy na seno. 

Eukalyptus: Eukalyptus je přes 100 metrů vysoký strom původem z Austrálie. Obsahuje vysoké množství éterických olejů v kombinaci s tříslovinami, které působí blahodárně na dýchací cesty. Působí taktéž protizánětlivě a antibakteriálně. Při dýchacích problémech se doporučuje každý den inhalační terapie.

Fenykl: Fenykl je taktéž jednou z velmi známých léčivých bylin. Využívá se často v kombinaci s dalšími rostlinami. Hojně je používán pro podporu trávicího traktu a snížení plynatosti. U fenyklu používáme listy, plody i kořen. Blahodárně ale působí i při kašli, jelikož rozpouští hleny a potlačuje záněty. Taktéž má spasmolytický účinek a uvolňuje jak dýchací cesty tak trávicí trakt.

Jitrocel: Jitrocel celkově posiluje organismus a má široké pole využití. Obsahuje glykosidy, slizy, flavonoidy, třísloviny a další látky. Má antitusický účinek a využívá se nejen pro léčbu kašle, ale také jako lehké antibiotikum pro trávicí trakt. 

Podběl: Podběl je jednou z nejznámějších bylin využívaných proti kašli a nachlazení. Je to nenáročná bylina s velkými žlutými květy, kterou najdeme prakticky kdekoliv v Evropě. Hlavní účinné složky v něm zastupují třísloviny, slizy, minerální soli a soli kyseliny gallové. Podběl by se neměl podávat dlouhodobě, ale pouze v akutní fázi onemocnění. 

Šalvěj: Šalvěj je další z řady „univerzálních“ bylin. Za to vděčí velkému spektru obsažených látek, primárně éterických olejů, saponinů, vitamínů, tříslovin, hořčin a dalších. Nazýváme ji taktéž přírodním antibiotikem a využívá se v léčbě bronchitid a dalších onemocnění dýchacích cest. 

Anýz: Anýz neboli badyán má výrazný antibakteriální účinek a používá se při boji s kašlem a záněty horních cest dýchacích. Je uklidňující a rozpouští hlen. Anýz taktéž zmírňuje křeče a je tedy přínosem nejen při problémech s dýchacími cestami, ale i trávicím traktem. 

S jarem se samozřejmě pojí i snahy o podporu funkce imunitního systému. A to se netýká jen nás, ale i našich koní...

Imunita je komplexní systém organismu a jeho schopnost ubránit se vnějším a vnitřním nežádoucím vlivům. Brání jejich vniknutí do organismu a zajišťuje jejich likvidaci v organismu. Dobrá imunita tedy znamená zdravý organismus. A zdraví a imunita je primárně ve střevech. Jak prosté! A přitom z mých zkušeností má spousta koní právě se střevy a trávicím traktem problémy. Ty se paradoxně vůbec nemusí projevit v gastrointestinálním traktu, ale někde úplně jinde. 

Kde selhává imunita, nastupuje nemoc. Často jsou to různé kožní problémy, časté nachlazení, zhoršené hojení ran, matná srst, problémy s kopyty nebo například tolik známé sarkoidy. Ne každý si ale dokáže spojit střeva a kvalitní imunitu. V trávicím traktu ale vše začíná, zde se vstřebávají veškeré živiny, vitamíny a minerály, které dále ovlivňují fungování celého organismu. Primární je tedy snaha podpořit kvalitu vstřebávání živin a správnou funkci střev a v dalším kroku pak můžeme imunitu podpořit bylinkami. 

Na ty nejznámější i méně známé se podíváme v přehledu níže: 

Šípek: Šípky jsou vitamínová bomba. V obecném povědomí je vysoký obsah vitamínu C. Šípky mají ale spoustu dalších benefitů. Disponují vysokým obsahem vitamínu A, E, B a K, betakarotenu, flavonoidů a minerálních látek. Šípek se hodí k dlouhodobému požívání a můžeme ho podávat jako pamlsek nebo zamíchat do bylinné směsi. Krmíme pouze oplodí, tedy bez dužiny a semínek.

 

Rakytník: Rakytník se taktéž, jako šípek, vyznačuje vysokým obsahem vitamínu C. Podporuje imunitu a zpomaluje procesy stárnutí. Jeho dalším benefitem je obsah vitaminů A, B, E, K a obsah flavonoidů. Stejně tak se pyšní obsahem minerálů, zejména mědi a manganu. Kromě podpory imunity působí pozitivně i na trávení. 

Pampeliška (smetánka lékařská): Pampelišku většina koní miluje. Okusují nejen listy, ale často vyhrabávají i kořínky. Pampeliška obsahuje éterické oleje, hořčiny, flavonoidy, slizy a také vitamíny A, B a C. Neméně podstatný je i obsah minerálních látek, konkrétně manganu a zinku. Je močopudná a pozitivně působí na imunitní systém. Podporuje také funkci jater a zvyšuje chuť k jídlu. 

Kopřiva: Kopřiva je velmi užitečná a částečně univerzální bylina. Je ale nutné užívat ji s opatrností. Obsahuje vitamín C, E, železo, kyselinu křemičitou, enzymy, minerální látky a spoustu dalších. Kopřiva podporuje látkovou výměnu, zlepšuje stav kopyt a srsti, je nápomocná při letních vyrážkách a má pozitivní vliv na pohybový aparát. Také zvyšuje obsah železa a posiluje močové cesty. 

Měsíček: Měsíček je velmi známou léčivkou. Používá se pro široké spektrum obtíží, pro podporu imunity a také zevně na rány a problémy s kůží. Obsahuje éterické oleje, karotenoidy, saponiny, flavonoidy, kyselinu salicylovou a další látky. Používáme ho pro podporu jater a při astmatických potížích. Zklidňuje trávicí trakt a posiluje organismus. Můžeme ho použít i vně na rány a oděrky, podlomy, ekzémy nebo hniloby kopyt.

 

Jak byliny podávat? Lze definovat, v jakých dávkách je domácí fytoterapie bezpečná a prospěšná?

Podávat koním byliny můžeme různými způsoby. Čerstvé, sušené v krmení, ve formě čaje nebo bylinných tinktur. Některé můžeme podávat jako pamlsek, například šípky nebo pampelišku. 

Obecně se doporučovaná dávka bylin pohybuje okolo 40 – 50 g/den na 550kg koně. Ovšem jsou byliny, které se podávají v daleko menším množství a je třeba se vždy ujistit o správném dávkování pro vašeho koně. Nezapomínejte, že ne každá bylina je vhodná pro každého koně. Velký pozor musíme dávat u březích klisen, pro které je velká část bylin zapovězena. Také laktace je jedním z období omezeného výběru bylinek. A v neposlední řadě jsou to sportovní koně. Některé byliny mohou být detekovány jako doping. 

Buďte vždy velmi pozorní v podávání léčivek. Ujistěte se, že jsou konkrétní byliny pro vašeho koně vhodné, nepřekračujte doporučenou dobu podávání a ani množství podaných rostlin. Pokud si nejste jistí, vždy se poraďte se zkušeným výživářem a neexperimentujte v kombinacích a ani délce podávání. 

 

Výživová specialistka Bc. Lucie Hájková je absolventkou Mendelovy univerzity, agronomické fakulty. Koně ji provázejí celý život, stejně tak jako zájem o jejich krmení a odborné studium této problematiky. Pokud máte zájem o konzultaci, můžete Bc. Lucii Hájkovou kontaktovat přes její FB stránky Výživa a krmení koní - Bc. Lucie Hájková nebo e-mailem: vyzivakoni@email.cz

 

Podobné články
Donn Clifs

O uplynulém víkendu se u nás běhalo na dvou dostihových drahách. Sobotní Most měl vrchol v tradiční sprinterské Ceně jezdectví, v neděli ve…

Když jsem byla malá, byla mým vzorem číslo jedna. Žena, které nechybí odvaha a která navzdory předsudkům jde za svým snem. Tomu pak neváhá hodně…