Výživa. V čem nejčastěji chybujeme?

7. 1. 2025 Anna Mochanová Autor fotek: Shutterstock.com

Majitelé se snaží dělat pro své koně maximum, a to se samozřejmě týká jak péče o ně, tak i výživy. Koně ale někdy mohou potřebovat, stejně jako lidé, vyladit jídelníček, aby odpovídal jejich aktuálním potřebám. Přestože výživu svého koňského svěřence jistě neberete na lehkou váhu, můžete se snadno dopustit některých běžných chyb.

Krmení na odměrky a nikoliv podle skutečné hmotnosti krmiva

Každý tuto chybu už někdy udělal, ať už s obilninami nebo s granulemi a muesli. Každá obilnina, koncentrát nebo kompletní krmivo, přestože má podobný objem, může mít rozdílnou hmotnost. Věnujte proto pozornost informacím o hmotnosti optimální krmné dávky, které jsou na obalu výrobku. Krmná dávka doporučená výrobcem zajistí, že koně dostávají správný poměr mikroživin jako jsou vitaminy, minerály a stopové prvky, které se doplňují v malém množství, ale mají významný vliv na celkové zdraví zvířat. Totéž se týká i objemového krmiva – například travní seno je podstatně lehčí než seno vojtěškové. Vzhledem k tomu, že kůň potřebuje přijmout každý den v objemových krmivech pro záchovu přibližně 1,5 % živé hmotnosti (ideálně 1,8-2,2 %, maximálně okolo 3-5 %) - to je pro 500kilové zvíře asi 7,5 kg - není od věci občas seno podávané koni zvážit. Především pak při změně zdroje objemového krmiva.

Doporučení:

  • Informujte se na obalu (štítku) výrobku o doporučované krmné dávce pro koně podle věku a úrovně aktivity.
  • Odvažujte doporučené množství daného koncentrátu nebo kompletního krmiva.
  • Nasypte toto množství do odměrky, kterou běžně používáte, abyste věděli, kolik krmiva koni dát a rozdělte ho na počet krmení během dne. I tady platí pravidlo, že hmotnost jadrného krmiva na jedno krmení by nemělo překročit 0,5 % (až 0,75 %) tělesné hmotnosti koně.

microsoftteams-image_59_.webp

Krmení starých koní

Častou chybou chovatelů je podávání krmiva pro seniory koním, kteří ho ještě nepotřebují. Krmivo pro seniory je obvykle určeno k použití jako kompletní krmivo, což znamená, že obsahuje i vlákninu a je určeno ke krmení starších koní, kteří už nemohou žvýkat nebo trávit seno.

Výzkum provedený na Michiganské státní univerzitě (Elzinga et al., 2014) odhalil, že mezi staršími koňmi (19–28 let) a mladšími dospělými koňmi (5–12 let) nejsou žádné velké rozdíly ve schopnosti absorbovat makroživiny. To znamená, že není potřeba krmit koně seniorským krmivem jen proto, že stárne. Pokud ale má starší kůň špatný chrup nebo jiné problémy související s vyšším věkem, může být krmivo pro seniory skvělý nástroj ke zlepšení jeho kondice i zdraví.

Spíše než klasifikovat zvíře jako staré na základě jeho věku, byste měli posuzovat jeho zdravotního stav podle fyziologických změn. Jedním z příznaků je selhávání chrupu a neschopnost efektivně konzumovat seno. Z tohoto důvodu jsou krmiva pro starší koně navržena tak, aby byla krmena ve větších dávkách.

Doporučení:

  • Zamyslete se nad důvodem, proč svého koně krmíte krmivem pro seniory. Je to jen pro zpestření krmné dávky nebo pro dodání energie a živin do krmné dávky?
  • Pokud používáte krmivo pro seniory jen pro zpestření, může být vhodnější alternativou koncentrovaný krmný doplněk, který koni dodá všechny potřebné vitaminy a minerály.

Krmení hříbat a mladých koní

Ačkoli detailní souvislost mezi výživou a vývojovými ortopedickými onemocněními mladých koní (například  subchondrálními cystami) ještě bude muset být přesně stanoveno, nutriční faktory mohou k rozvoji těchto problémů hříbat a mladých koní přispívat:

  • Rychlý růst způsobený nadměrným příjmem kalorií, zejména rozpustných sacharidů. Tato krmiva mohou vyvolat vyšší hladiny inzulínu, což negativně ovlivňuje mimo jiné i vývoj chrupavky.
  • Nerovnováha minerálů potřebných pro zdravý vývoj pohybové a kosterní soustavy - nadměrný nebo nedostatečný příjem určitých minerálů, nebo minerály, které nejsou konzumovány ve správném poměru.
  • Nedostatek esenciálních aminokyselin, zejména lysinu, nezbytných pro zdravý růst a vývoj.
  • Nedostatečná nebo naopak nadměrná fyzická zátěž brání optimálnímu fyziologickému vývoji.

Přeceňování objemu práce

Předci domestikovaných koní putovali 32 až 48 kilometrů denně, aby uspokojili své nutriční potřeby, z čehož vyplývá, že většina domácích koní nemá tolik pohybu, kolik by měla mít. Obecně lze říci, že převládá tendence přeceňovat množství pohybu, který kůň v běžném managementu má. Pro mnohé to může být nepopulární názor, vždy je ale lepší vidět náznak koňských žeber než tukové zásoby.

Je náročné přesvědčit majitele koní, aby krmnou dávku nastavili tak, aby jejich koně měli optimální tělesnou kondici. Koně s nadváhou jsou totiž v jejich očích krásnější, “ říká profesor Brian Nielsen z Michiganské státní univerzity. Velmi mnoho lidí ze světa koní věří, že má odpovídající odborné znalosti, přesto ale snadno zamění osvaleného koně za koně tlustého. Je doloženo, že nižší příjem kalorií koresponduje s lepším zdravím a delším životem. Nielsen neapeluje na krmnou dávku vedoucí k podvýživě, spíš upozorňuje na skutečnost, že obézní koně jsou výrazně více vystaveni riziku vzniku a rozvoje některých závažných onemocnění, než tomu je u koní v ideální kondici – tedy koní s mírně viditelnými žebry.

draft-horse-standing-at-fence-in-snow.jpg

Doporučení:

Pokuste se při sestavování krmné dávky vycházet z odpovídajících informací souvisejících s úrovní aktivity koně. Mějte na paměti, že většina koní spadá do kategorie lehce až středně těžce pracujících.

  • Záchovná dávka: nepracující koně
  • Lehká práce: 1–3 hodiny práce týdně
  • Středně těžká práce: 3–5 hodin práce týdně
  • Těžká práce: 4–5 hodin práce týdně se značným množstvím času stráveného cváláním
  • Velmi těžká práce: 6–12 hodin práce týdně
  • Krmte v dávkách, které odpovídají skutečné úrovni aktivity vašeho koně a krmnou dávku navyšujete na základě potřeb jeho metabolismu.
  • Sledujte, zda kůň příliš nepřibírá na hmotnosti nebo příliš nehubne. Pamatujte, že pokud měníte krmnou dávku jádra nebo sena, vždy byste ji měli zvážit. Krmte v množství, která odpovídá požadavkům vašeho koně na mikroživiny.

Nadměrné používání nebo časté střídání krmných doplňků

Pokud krmíte tak, že mícháte celou recepturu krmné dávky, tedy jadrné krmivo a doplňky dohromady, můžete nadělat víc škody než užitku. Některé z výživových doplňků nebyly k tomuto typu podávání navrženy a mohou vytvářet nevhodné interakce mezi makro a mikroživinami v gastrointestinálním traktu koně. Například přebytek zinku v krmné dávce může negativně ovlivnit schopnost těla absorbovat a využívat měď.

Může také dojít k tomu, že z množství podávaných doplňků bude organismus koně přetížený a živiny nevstřebá. „Za krmné doplňky majitelé koní často utrácejí peníze úplně zbytečně,“ podotýká Nielsen.

Doporučení:

Pokud krmíte více než dvěma doplňky, konzultujte kombinaci s odborníkem na výživu koní, abyste se ujistili, že produkty nemají vzájemné negativní interakce nebo vedlejší účinky.

Když přidáváte do krmné dávky koně nový doplněk, nečekejte, že se jeho účinek projeví hned. V mnoha případech výrobci doplňků uvádějí, že avizované vlastnosti produktu se neprojeví dříve než za 60–90 dní. Neměňte proto druhy a značky doplňkových produktů příliš často. I to by mohlo by totiž mohlo vést k problémům GI traktu koně.

Pokud se rozhodnete provést jakékoliv změny v krmné dávce, provádějte je pomalu, abyste minimalizovali možnost vzniku poruch trávení. Můžete například použít sedmi až desetidenní přechodné období, v průběhu kterého přidáte a nahradíte 25 % starého sena nebo jádra 25 % nového. Můžete například krmit 25 % nového typu krmiva a 75 % starého po dobu dvou až tří dnů, poté 50 % nového s 50 % starého po dobu dvou až tří dnů a nakonec 75 % nového typu s 25 % starého po dobu dvou až tří dnů.

9-Munga-Hero-1200x1200_1024x1024.webp

Zajistěte neustálý přísun objemového krmiva

Objemové krmivo je základem výživy koní. Zajišťuje mechanické nasycení, je hlavním zdrojem vlákniny i hnacím motorem celého trávicího traktu. Nepřetržitý přístup k objemovým krmivům odpovídá fyziologickým potřebám koně lépe než dvě až tři menší krmné dávky za den. I když zajištění kontinuálního přístupu k objemovému krmivu může být pro ošetřovatele časově náročné, lze ho zajistit. Častou dietetickou chybou je krmení ráno a večer spolu s dlouhodobým pobytem ve výběhu bez příkrmu nebo pastvy. Doba delší než 5-6 hodin je nevhodná a trávicí trakt koně se zpomaluje.

Důležité je si uvědomit, že v průběhu roku se kvalita pastvy mění, záleží také na jejím složení, ročním období, kvalitě půdy a dalších aspektech, jako například péče o pastvinu, sekání nedopasků, přísevy atd. Stejně tak se mění i kvalita sena, velmi záleží na době sklizně, na tom, zda sklízíme ráno nebo odpoledne – to má vliv na obsah cukrů v píci, a také oblasti, kde seno pěstujeme. Například jetelotravní směs bude vždy obsahovat více bílkovin než luční seno. Seno z horských oblastí pro změnu o něco více vápníku (složení půd) než seno z nížin. Dále velmi záleží na skladbě travin a bylin, zda obsahuje leguminózy (jetele, vojtěšku) a podobně. Tedy jak kvalita pastvy, tak kvalita sena může být diametrálně odlišná a to by měla krmná dávka zohlednit.

Doporučení:

  • Pokuste se svému koni zajistit přístup k objemovému krmivu po co možná nejdelší dobu. Řešením může být podávání sena v sítích nebo umístění balíku do krmelce překrytého sítí.
  • Objevují se už i automatické krmné stanice, které přidělují množství koncentrovaného i objemového krmiva v průběhu dne opakovaně a v kratších intervalech.

Základní rady:

  • Nejpřirozenější zdroj výživy je kvalitní, druhově pestrý pastevní porost
  • Pro trávicí trakt koně je velmi žádoucí přijímat objemové krmivo v malých dávkách po celý den
  • Kvalita sena je základním aspektem pro zdraví našich koní
  • Krmení nekvalitního, plesnivého nebo nahnilého sena je vždy spojeno s rizikem poškození zdraví
  • Přestávky mezi krmením by neměly být delší 5-6 hodin
  • Před zkrmováním jádra je vhodné krmit seno
  • 500kg koním nedávejte více než 2 kg jádra najednou
  • Rozdělujte dávku jadrného i objemového krmení alespoň na třikrát
  • Dodržujte klid při krmení
  • Změny v krmné dávce provádějte postupně
  • Koně by měli mít stálý přístup k čisté a čerstvé vodě a k solnému lizu
  • Krmení můžete obohatit také o vlákninu a vitamíny v podobě mrkve a červené řepy, rýžových či pšeničných otrub a řepných řízků
  • Přidávat můžete i kvalitní rostlinné oleje - vhodný je kukuřičný, sójový, řepkový nebo lněný olej a to v množství 7-10 % krmné dávky

Chcete vědět víc? Doporučujeme článek Ing. Denisy Tiché: Základy výživy koní: Jak sestavit krmnou dávku?

Podobné články

Žijeme v rozdělené společnosti. Neprostupnou bariéru mezi nás staví nejen odlišný pohled na velká témata jako je problematika migrace, nerovnost ve…

Má váš kůň problémy s dýcháním? Tak to jste nejspíše již slyšeli o "kortikoidech". Okolo jejich využití v léčbě astmatu panuje spousta nejasností a…