Ohňostroje: Toxická show s neúnosnými následky
Žijeme v rozdělené společnosti. Neprostupnou bariéru mezi nás staví nejen odlišný pohled na velká témata jako je problematika migrace, nerovnost ve společnosti nebo hodnocení vývoje po roce 1989, ale i témata „minoritní“, ke kterým aktuálně patří silvestrovské oslavy. V demokracii by ale mělo platit – bez ohledu na cokoliv - že svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého.
Silvestr 2024. Problém nebo „koňařsko-pejskařská“ hysterie?
Na Medium.cz si v článku blogerky Terky můžeme přečíst, že: "Každý rok někdo najde mrtvého koně a automaticky to spojí se silvestrovskou oslavou." a také to, že: "Zvířata umírají každý den z různých příčin. Není fér házet všechno na jeden den v roce jen proto, že zrovna frčí být proti petardám.". Ano, i to je názor. Nešťastné následky silvestrovských oslav jsou nejen blogerkou Terkou často bagatelizovány. Podle názorů příznivců ohňostrojů by si chovatelé měli na Silvestra svá hospodářská, domácí a exotická zvířata řádně zabezpečit a „vycvičit“. Ano, to jistě je argument, který stojí za zvážení. Ano, mnohé psy a koně lze systematickým výcvikem na silvestrovské „oslavy“ připravit. V drtivé většině případů to ale možné, nebo jednoduché, rozhodně není. Zprávy o zraněných a mrtvých domácích, exotických a volně žijících živočiších, a fotografie abortů neschopných života pořízené v chovech i volné přírodě, rozhodně nejsou fejky a odpovědnost za tyto nešťastné události nenesou majitelé, chovatelé, ochránci přírody, ale ti, kdo se zábavní pyrotechnikou obchodují a manipulují.
Ignorace, umenšování nebo zesměšňování problému obvykle nevede ke shodě, ale k radikalizaci a není funkčním řešením. Štěstí jednotlivce by totiž nikdy nemělo být nadřazeno neštěstí blízkého okolí. Fakt, že novoroční oslavy mají tragické množství obětí nelze ignorovat ani umenšovat. Už proto, že fatální zranění koně v Lučním Chvojně na Ústecku nebo úhyn samce šimpanze v Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem jsou skutečně jen vrcholem maxi ledovce a ne nakynutou hysterickou fámou.
Dobrovolní hasiči z Velkého Chvojna: úterý 31.12. 2024
Mimo to ne každý také stojí o toxickou sprchu, kterou zábavní pyrotechnika představuje pro životní prostředí. Zdravotní rizika emisí z ohňostrojů jsou podle dostupných dat enormní. Vědci na základě spotřeby pyrotechniky spočítali, že v důsledku silvestrovských oslav se každý rok do ovzduší uvolní přibližně 12,5 tuny hořčíku, 0,8 tuny titanu a 1,2 tuny rubidia. Baria, které se užívá pro dosažení zelené barvy, se uvolní asi 10, 5 tuny, dále 1 tuna stroncia, způsobujícího červenou barvu, a pro efekt modré barvy asi půl tuny mědi. V emisích je rovněž přítomen karcinogenní antimon, červený fosfor, síra, práškový zinek nebo sloučeniny thallia, které patří mezi komplexní jedy. Všeobecně známá je i vysoká toxicita sloučenin arsenu, které jsou v emisích také významně zastoupeny. Odpovídající monitoring přitom v ČR i v EU zcela chybí! A co víc. Podle údajů České obchodní inspekce pochází velké množství pyrotechniky z nelegálního prodeje, přičemž uskutečněné odborné analýzy upozorňují, že pyrotechnika z těchto zdrojů často obsahuje i látky, které jsou v Evropské unii zcela zakázané.
Na grafu můžete vidět hodnoty naměřené stanicí pro měření kvality ovzduší v Praze-Vysočanech. Během letošní silvestrovské noci se koncentrace jemných prachových částic PM₁₀ dramaticky zvýšila a dosáhla až 366 µg/m³ což je téměř 7krát více než doporučený denní limit.
Konec smrtící a jedovaté zábavy na dohled?
Ministerstvo životního prostředí uspořádalo v lednu roku 2024 anketu, do které se zapojilo 65 tisíc občanů České republiky. Výsledky odhalily, že pro úplné nebo částečné omezení pyrotechniky je přes 90 % respondentů. Více než polovina z nich má negativní zkušenosti s pyrotechnikou. Nejvíce lidem vadí úhyn domácích zvířat a volně žijících živočichů (83,1 %), hluk (79,1 %) a nepořádek po odpalování (73,5 %). Velmi negativně lidé ale vnímají i znečištěný vzduch (65,8 %) a nelegální odpalování v národních parcích (55,6 %). Zdá se tedy, že volání po zákazu zábavní pyrotechniky není hlasem minoritním. Přesto ale průběh silvestrovských oslav i letos naznačil, že řada lidí bez ohledu na zdravotní i environmentální rizika změnu odmítá.
V červenci roku 2024 Ministerstvo životního prostředí v tiskové správě oznámilo, že se podařilo prosadit snahu MŽP a MZe o omezení pyrotechniky a Silvestr 2024 by měl být posledním, kdy bude možné nekontrolovaně odpalovat petardy a dělobuchy kategorie F3 (prodejná od 21 let) a kategorie F2 (od 18 let) kolem nemocnic, domovů pro seniory, ZOO, chovů zvířat a dalších míst, tak aby nedocházelo ke stresu dětí, nemocných, seniorů a zvířat. Nová pravidla proto zakazují prodej pyrotechniky ve stáncích, zpřísní podmínky pro nákup výbušnin a dají obcím pravomoc zakázat ohňostroje na svém území.
Ale právě to může být kámen úrazu. Česká města i český venkov ohňostroje milují. Je proto jisté, že mnohé obce své novoroční tradice nezmění a i v roce 2025 nás zábavní pyrotechnika znovu - „na život a na smrt“ – názorově rozdělí.
Cítíte se zodpovědní za zdraví a životy druhých, za své životní prostředí? Zapojte se do komunální politiky a chtějte změnu. Na místní, národní i mezinárodní úrovni.
"Lidé, kteří jsou dostatečně blázniví na to, aby si mysleli, že mohou změnit svět, jsou ti, kteří to dokážou." (Steve Jobs).
Použité zdroje
Medium.cz, Blogerka Terka: Hysterie kolem mrtvých zvířat: Když za všechno může údajně Silvestr, ale je to jinak
Tisková zpráva MŽP: Podařilo se prosadit snahu MŽP a MZe o omezení pyrotechniky. Sníží se hluk, který způsobuje stres dětem, seniorům a zvířatům, nebezpečí úrazů a požárů a znečištění ovzduší
V odborné světové recenzované vědecké literatuře lze najít více jak 1500 publikací o toxicitě ohňstrojů. Odkazy na některé z nich jsou uvedeny zde.
O nebezpečí ohňostrojů vydala článek už v roce 2016 i Moffit, jedna z nejprestižnější klinik pro pro lečbu nádorových onemocnění v USA: https://moffitt.org/taking-care-of-your-health/taking-care-of-your-health-story-archive/the-toxic-beauty-of-fireworks/
Galerie
V souvislosti se slintavkou a kulhavkou v Německu žádá SVS chovatele o zvýšení biologické bezpečnosti
Kvůli potvrzenému případu slintavky a kulhavky (SLAK) v Německu z minulého týdne Státní veterinární správa (SVS) vyzývá chovatele ke zvýšenému…
Silvestrovské oslavy a koně
Silvestrovské oslavy se blíží. Přinášíme tedy pár tipů, jak přečkat náročné dny, které nás čekají.