Ztráta sluchu u koní
Měli jste někdy problém rozumět svému trenérovi při silném větru, lijáku bubnujícím na střechu haly nebo na přeplněném opracovišti? Hádejte – dost možná v tom nejste sami. A i když se o tom příliš nemluví, problémy se sluchem mohou mít i koně.
Autor původního textu: Erica Larson
Na konferenci Americké asociace koňských veterinářů, která se konala mezi 6. a 10. prosincem 2014 v Salt Lake City, vedla doktorka Monica Alemanová přednášku na téma ztráty sluchu u dospělých koní.
„I u koní se zhoršení či ztráta sluchu objevuje, málokdy ale bývá rozpoznána," říká Alemanová. „Přitom může mít vliv na chování, trénink i celkový výkon koně." Přestože se vždy nejedná u kompletní ohluchnutí, i částečná ztráta sluchu může mít na koně značný vliv.
„Pomocí jediného tlesknutí se dá zjistit, jestli má kůň sluch v pořádku. Koně potřebují perfektní sluch v obou uších, aby zvuk dokázali správně lokalizovat," vysvětluje Alemanová. Koně s částečnou ztrátou sluchu zvuk slyší, ale nedokážou určit, z které strany pochází. Zhoršení sluchu koně může zneklidňovat, zvlášť pokud je náhlé a prudké. Koně s chronickým poškozením sluchu si naopak mohou časem zvyknout - a z toho důvodu si majitel tohoto handicapu ani nemusí všimnout, dokud se s koněm neocitne v nějaké neobvyklé situaci.
„Ztráta sluchu by měla být zahrnuta mezi možné důvody změn v chování koní. I když to nebude nejčastější důvod, je potřeba jej vzít v potaz," upozorňuje veterinářka.
Podle Alemanové existuje několik způsobů, jak u koně zhoršení sluchu diagnostikovat. Řadí se mezi ně například:
- Neurologické vyšetření, zahrnující zvukový test, při kterém kůň jednou nebo opakovaně poslouchá dlouhý zvuk. Pokud kůň na zvuk reaguje a zvládne ho lokalizovat, pravděpodobně slyší dobře. Pokud na zvuk reaguje, ale nedokáže určit, z které strany pochází, pravděpodobně má částečně zhoršený sluch. A pokud kůň na zvuk nereaguje vůbec, může být i zcela hluchý, což je ale potřeba potvrdit dalším vyšetřením.
- Endoskopické vyšetření struktur koňského ucha. Veterinář ho může provést pod celkovou anestezií, nebo ve stoje při sedaci. Podle Alemanové je první možnost bezpečnější, kvůli křehkému vybavení, které veterináři používají, a také umožňuje koně lépe prohlédnout. Přesto je kvůli rizikům spojeným s celkovou anestezií preferovanou metodou sedace ve stoje.
- Otoskopické ušní vyšetření. Stejně jako endoskopie je lepší toto vyšetření provádět při celkové anestezii.
- BAER test. Tento test sluchu využívá malé elektrody pod kůží na hlavě k určení elektrické aktivity z vnějšího ucha směrem do mozku (ve sluchových drahách), když je kůň vystaven hluku ze sluchátek.
Alemanová a její kolegové nyní dokončili retrospektivní studii, kde hodnotili výsledky BAER testu u 76 koní, který provedli v laboratoři Davisovy kliniky neurofyziologie mezi lety 1982 a 2013. Z těchto koní mělo 57 problém se sluchem, z toho 74 % hůře slyšelo na obě uši a 26 % mělo zhoršený sluch pouze v jednom uchu.
Za nejčastější příčiny ztráty sluchu vědci označili:
- Temporohyoidovou osteoartropatii (THO, 35 % koní) - Podle Alemanové měli všichni koně s THO do určité míry poškozený sluch, 52 % postižených koní trpělo ztrátou sluchu v obou uších. Tým nezjistil vyšší výskyt této poruchy u žádného konkrétního plemene nebo pohlaví koní, průměrně jim bylo mezi 11 a 14 lety. Mezi nejčastější příznaky THO podle Alemanové patří vestibulární a obličejová neuropatie, rohovkové vředy a ztráta sluchu.
- Vrozená sensorineurální nedoslýchavost (30 % koní) - Tento stav je spojován s mutací na endotelinovém B receptoru. Všichni koně s touto diagnózou zcela přišli o sluch v obou uších, uvedla Alemanová. Sensorineurální hluchota se často vyskytuje u koní plemene American Paint horse, kteří mají hodně odznaků na hlavě a jedno nebo obě oči modré. Podle Alemanové tato diagnóza nemívá z hlediska sluchu dobrou prognózu.
- Víceložiskové onemocnění mozku (23 % koní) - Přestože někteří koně s onemocněním mozkového kmene měli do určité míry zhoršený sluch, pro tyto koně byla podle Alemanové „ztráta sluchu často tím nejméně závažným problémem."
- Otitida (7 % koní) - Zánět středního nebo vnitřního ucha může také přivodit poškození sluchu.
Ostatní příčiny zhoršeného sluchu mohou zahrnovat úraz hlavy nebo ucha, hypoxicko-ischemický úraz, intoxikaci léky, které mohou sluch poškodit, patologické změny na kostře a také vysoký věk.
Podle Alemanové závisí prognóza zotavení sluchu na příčině, stupni poškození sluchového aparátu i lokaci poškozené tkáně. U lidí se například sluch po vysazení ototoxických léků, jako je například i aspirin, může navrátit. Jiné léky, například aminoglykosidy a cisplatin, mohou sluch poškodit trvale.
I když ztráta sluchu u koní nepatří mezi časté problémy, i sluch je potřeba vyšetřovat, tvrdí Alemanová. Pokud pojmete podezření, že by váš kůň mohl hůře slyšet, poraďte se se svým veterinářem.
Galerie
Když vidíte koně stát o třech nohou, chcete od veterináře nebo kováře slyšet: „Je to absces“. Z dobrého důvodu. Většina abscesů se totiž sama…
„Bioléčba“ zánětlivých onemocnění koní
Jedním z charakteristických znaků mezenchymálních kmenových buněk (MSCs) je schopnost měnit se na různé typy. Méně známé jsou však jejich silné…