Kopytní abcesy: Někdy nekonečný příběh
Když vidíte koně stát o třech nohou, chcete od veterináře nebo kováře slyšet: „Je to absces“. Z dobrého důvodu. Většina abscesů se totiž sama kompletně zhojí, kdežto ostatní možné příčiny mohou provázet vyšší náklady, komplikace a nejisté prognózy jako je tomu například u zlomenin nebo poraněních měkkých tkání. Ale v některých případech mohou abscesy u koní být stejně frustrující a finančně nákladné.
Proč se některé abscesy zhojí hned, zatímco jiným to trvá déle? Proč se u některých koní objeví jenom jednou, zatímco se u jiných vrací? A proč se většina z nich vyřeší bez následků, zatímco některé z nich mohou vyústit v život koně ohrožující problémy?
Abychom na tyto otázky mohli odpovědět, zkonzultovali jsme je se dvěma experty na koňská kopyta. Prvním z nich je Travis Burns, šéf kovářů na virginské Virginia-Maryland College of Veterinary Medicine’s Equine Podiatry Service, a druhým z nich pak veterinář Craig Lesser, CF, podiatr Rood & Riddle Equine Hospital v Kentucky. Oba s námi sdíleli nejdůležitější postřehy, které by měly být známy majitelům koní, kteří se potýkají s kopytními abscesy.
Kopytní abscesy po 101.
Než se začneme věnovat chronickým abscesům, je důležité porozumět „normálním“ kopytním abscesům. Přemýšlejte o kopytním abscesu jako o kapse v kopytě vašeho koně. Je to malá kapsa infekce (a jakmile tělo reaguje na infekci, plná bílých krvinek a zánětlivých mediátorů) a může být neuvěřitelně bolestivá, když vyvíjí tlak v kopytním pouzdře koně. Veterinář Lesser k nim říká: „Abscesy se obvykle objevují jako akutní příčina těžkého kulhání nebo odlehčování končetiny, takže si mnoho majitelů myslí, že kůň má zlomenou nohu. Na absces nepomyslí, ale většinou to jsou právě abscesy.“
Kovář Burns vysvětluje, že většina koní má zřetelný pulz žíly na korunce i spěnce a nelíbí se jim, když zkoumáte kopyto pomocí kleští. Jakmile se absces provalí, bolest a kulhání jsou rychle pryč. Veterinář Lesser k tomu dodává, že mnoho majitelů koní zve kováře klasicky každých 4 až 8 týdnů a obvykle je také zavolají, když mají podezření na absces. Je v pořádku, když zkušený kovář léčí lehké a středně závažné abscesy, ale upozorňuje, že je důležité zavolat veterináře v případech, kdy je absces příliš hluboko v kopytě, aby se k němu kovář bezpečně dostal a léčil, nebo pokud ho kovář nemůže najít či není zlepšení v průběhu pár dní.
Kovář Burns ho doplňuje: „Podle mě by se nejprve měl volat veterinář, stejně jako když kůň z nějakého důvodu kulhá. Kováři umí lokalizovat a vypustit absces, ale to veterináři také, navíc mohou koni naordinovat analgetika, případně antibiotika, pokud jsou potřeba, a ujistit se, zda kůň má aktuální očkování proti tetanu.“
Když přijde veterinář nebo kovář zjistit, jestli kůň nemá absces, bude se snažit ho najít a také otevřít, aby uvolnil tlak v kopytě. Veterinář Lesser: „U většiny abscesů platí, že jakmile ho otevřete, kůň bude chodit lépe. Do dalšího dne zde bude zlepšení o 80 % nebo i více.“
V některých případech ale veterinář může doporučit rentgenovou diagnostiku kopyta pro případné odhalení závažnějšího problému. I když kůň s otevřeným a vytékajícím abscesem může chodit lépe, ještě máte před sebou kus cesty k vyléčení infekce, která způsobila absces. Jak postupovat? Veterinář Lesser vysvětluje: „Pokropím Betadine a epsomskou solí nebo CleanTraxem (hluboce působícím dezinfekčním prostředkem na kopyta) a pak postiženou oblast (kopyto) zabalím mokrým obkladem Animalintex. Obvykle to majitelé musí dělat denně, dokud nepřestane absces vytékat a pak mohou přejít na Betadine aplikované na podložce, abych si byl jistý, že už nebude žádná komplikace.“
Kovář Burns pak popisuje další, navazující postup: „Jakmile se vyřeší bolest koně a rána je suchá a začíná se hojit, aplikujeme podkovu s antiseptickou vložkou, aby se udržela rána čistá po dobu klasického kovacího cyklu, 4–8 týdnů.“ Doplňuje ale i neradostnou informaci: „Může to také trvat dva až tři kovací cykly, než je kopyto komplexně vyléčené a mít tuto antiseptickou vložku pomůže, aby léčebný proces probíhal bez potíží.“ Veterinář Lesser upozorňuje, že v závislosti na lokaci abscesu je někdy rána přikryta rovnou podkovou. Cílem snažení je, aby se do rány nedostaly žádné nečistoty a nezpůsobilo to znovu infekci vedoucí k abscesu.
Když se abscesy zkomplikují …
Významné zlepšení by mělo být zřetelné do pár dní poté, co byl absces vypuštěn a léčba započala, natolik významné, že kůň může začít pracovat. Veterinář Lesser říká, že komplikace mohou přijít do tří dnů. Takže co se může stát?
U některých abscesů, zvláště u těch hlubokých nebo těch, které se pohybují směrem ke korunce, může prostě chvíli trvat, než se zhojí. Může se stát, že se budou opakovat, pokud rána nezůstane čistá, ale je to obvykle jenom otravné, spíše než nebezpečné.
Co je ale skutečný problém?
Kovář Burns zdůrazňuje, že chronické abscesy mohou mít příčinu v neléčených případech septického zánětu kopytní kosti, sekvestrech kopytní kosti (sekvestr = granulační tkáň), keratomech, cizích tělesech atd. To je důvod, proč byste měli volat veterináře, jestliže máte podezření na kopytní absces.
Mezi nejčastější komplikace abscesů patří:
Septický zánět kopytní kosti
Může se vyvinout v souvislosti s opakovaným nebo neléčeným kopytním abscesem. Veterináři ho obvykle diagnostikují na základě klinických příznaků (například stále vytékající hnis, pokračující kulhání, opakované abscesy) a s RTG při hledání změn na kopytě. Veterinář Lesser uklidňuje, že pokud veterinář dostane infekci pod kontrolu, již se neopakuje. „Většina mírných a středně závažných případů je léčena pomocí antibiotik, ať už skrze perorální nebo lokální podání. Také někdy používáme léčbu červy, žerou pouze mrtvou a infikovanou tkáň. Vyčistí ránu mnohem lépe než já. Pokud je léčba úspěšná, koně se začnou do tří-čtyř dnů uzdravovat a mohou se vrátit do pracovního režimu během týdne či dvou.“
Sekvestry kopytní kosti
Vážný septický zánět kopytní kosti nebo špatný krevní oběh v kopytě mohou způsobit, že vzniknou sekvestry. To jsou odumřelé části kopytní kosti, které se oddělily od živé tkáně. Ty pak mohou zabránit úspěšnému vyléčení abscesu. Lze je diagnostikovat pomocí RTG a koně, u nichž jsou sekvestry diagnostikovány, potřebují chirurgický zákrok k odstranění mrtvé tkáně. To umožní společně s naordinováním antibiotik hojení kopytní kosti a navazujících tkání. „Mnoho koní zákrok bolí ještě další dva týdny, protože je bohužel nutné vniknout do kopyta a kopytní kost mechanicky ošetřit.“
Keratomy
Pomalu rostoucí nádory kopytní stěny, které mohou mít za následek nekrózu kosti, odumírání kopytní kosti a následně pak vzniklé abscesy. Lze je diagnostikovat na základě kombinace klinických příznaků, RTG a někdy i MRI. Lze je odstranit chirurgicky a obvykle jsou předepsány antibiotika a protizánětlivé léky, aby proces hojení bez komplikací pokračoval. Veterinář Lesser k tomu ale doplňuje, že „stěně kopyta trvá od několika měsíců až do jednoho roku, než po operativním odstranění keratomu vyroste, v závislosti na typu a velikosti keratomu a infekcí zasažené tkáni.“
Cizí tělísko v kopytě
Tím může být cokoliv, od kusu dřeva až po kovové úlomky nebo cokoliv, co vniklo ránou v kopytě. Tělísko je nutné vyoperovat, protože je to jediný způsob, jak to vyřešit.
Laminitida
U koní, kteří nesnesou zátěž nohy, je možnou komplikací laminitida podpůrné končetiny. Není to běžná komplikace abscesů, ale je třeba na ni pamatovat, obzvláště u koní, kteří již laminitidu měli. Je nutné na to být připraven a v případě potřeby podpůrnou párovou končetinu chladit.
Bez ohledu na diagnózu a typ léčby je nutné spolupracovat se svým veterinářem a kovářem, abyste měli jistotu, že se kůň hojí správně. Pokud se absces nehojí dobře, veterinář provede další diagnostiku k nalezení příčiny.
Prevence je obtížná
I když se majitelé koní mohou snažit o to, aby se abscesy neobjevovaly, neexistuje žádná metoda, která kopyto před abscesem ochrání. Někteří koně prostě mají více abscesů než jiní. Ale jak upozorňuje kovář Burns: „Jakýkoliv kůň, který má často chronické nebo vracející se abscesy, by měl být vyšetřen, jestli nemá nějaký jiný problém.“ Tím problémem může být podle veterináře Lessera například to, že „koně s laminitidou mají narušený krevní oběh a rozšířená bílá čára usnadňuje průnik bakterií dovnitř. Mohou mít problém s avaskulární nekrózou a to může způsobit abscesy. Viděli jsme již dost případů abscesů u koní s chronickou laminitidou.“
Pokud veterinář shledá koně zdravým, majitel koně může podniknout úpravy managementu, aby snížil pravděpodobnost nových abscesů.
Kovář Burns k tomu říká: „Zajistit čisté a suché prostředí bez volně se válejících předmětů, je první věc, kterou může majitel koně udělat pro to, aby zabránil abscesům. Kromě toho podkovy, boty či vložky mohou sloužit jako mechanická bariéra.“
Závěrem
Některé chronické abscesy se prostě jenom opakují a nikdy nekončí. Ale pokud je standardní léčba neúčinná, může být příčina abscesu závažnější. Nejlepší radou, kterou vám můžeme dát, je konzultace s veterinářem a neodkládat nezbytná vyšetření.
Veterinář Lesser shrnuje: „Pokud máte obavy, neodkládejte RTG, vyplatí se. Jestliže opakující se abscesy nebudete řešit a nesnažíte se je dostat pod kontrolu, může to způsobit infekci kopytní kosti a následně vznik sekvestrů a náklady pak budou diametrálně jiné.“
Galerie
Zdravé funkční kopyto v 15 znacích
Už několik týdnů můžete na stránkách Equichannelu číst články o kopytech – jak vypadají zdravá kopyta a jak kopyta nemocná nebo nefunkční. Abych tuto…
Hlavní kopytní problémy a jak je řešit
V dalším článku uznávané podkovářky a autorky odborných článků Monique Craig se seznámíme s nejčastějšími kopytními problémy, se kterými se může…