Zpráva z veterinárně-podkovářského semináře v Ženevě

11. 2. 2008 Tisková informace

Každé dva roky je ve švýcarské Ženevě uspořádán velký veterinární seminář zaměřený na problematiku koňského zdraví. V roce 2007 se konal ve dnech 11. – 13. prosince a řešil problematiku koňských končetin. Seminář absolvovalo přes 500 účastníků a své zkušenosti předneslo 31 přednášejících z jedenácti zemí. Českou republiku zde zastupovali MVDr. Žert, MVDr. Bartůnková a podkovář Ing. Vinčálek.


Z hlediska podkovářského byla důležitá dvě hlavní přednášená témata, a to schvácené kopyto a problémy zadní části kopyta, nebo-li podotrochloza. Nejobsáhlejší přednášky ke vzniku a průběhu schvácení kopyt, dále pak k jejich ortopedickému řešení měl Ch. Pollitt  (Austrálie) a R. Eustace (Anglie). Oba odborníci prezentovali svoje bohaté zkušenosti z univerzitních výzkumů i praktické dovednosti, získané na stovkách ošetřených pacientů. V tématu podotrochloza svojí odbornou úrovní doslova kralovala francouzská škola zásluhou F. Desbrosse a J.M. Denoix. Obsah jejich přednášek dával jasně najevo, jak důležitá je dokonalá znalost anatomie koňské končetiny v souvislosti s mechanikou pohybu při zátěži koně. Na příkladech pacientů předvedli celou škálu diagnostických metod, sloužících k odhalení důvodu pohybových problémů koní. Stanovením diagnózy a medikace však případ většinou nekončil, ale následoval návrh pro podkováře na ortopedické řešení. Tím se zabývaly přednášky dalších světových podiatrických kapacit jako je H. Castelijns (Itálie), S. Morrison (USA), S. O´Grady (USA) a další. Z hlediska podkovářského měl velmi zajímavou přednášku M. Savoldi (USA) o chodidle v souvislosti s kopytním mechanismem a rovnováhou končetiny.

Akce byla velice dobře medializovaná a jejím sponzorstvím se zabývalo mnoho významných firem, propagujících výrobky pro koně. Hlavním sponzorem byla švýcarská firma Twindil, vyrábějící léčiva a krmné doplňky. Mezi další vystavovatele patřily firmy Equistro, Mustad, Easy Wolker, Audevard a další.

Mimo cenných vědomostí bylo možné na tomto kongresu získat i další poznatky. Je to především pokrok ve výzkumu v oblasti podiatrie, který je hlavně v koňařsky vyspělých zemích nepřehlédnutelný. S tím je v přímé souvislosti rozvoj moderních diagnostických metod, jako jsou magnetická rezonance, scintigrafie a termografie. V závěru je potom dobrá spolupráce veterináře a podkováře. Bohužel je nutné konstatovat, že většina těchto aspektů, včetně vzdělávání odborníků, je u nás v plenkách a srovnání je až deprimující. A proto absolvováním seminářů s takto kvalitní úrovní jsme schopni alespoň částečně vyrovnat odbornou stránku péče o končetiny koní.

Za ŽSP Václava Boušková
Podobné články

Snažíte se dostat léky do svého koně? Odborník na výživu radí, jak na to.

Fyzicky náročnou kariéru sportovních koní neodmyslitelně provázejí zranění, utrpěná ať už při tréninku, závodu, nebo nešťastnou nehodou na pastvině.…