Ze semináře Péče o srst a kůži nejen koně
Snad každý z nás už dnes ví, že kůže je velmi důležitou částí našeho těla, na níž se odráží celkový zdravotní stav organismu. Protože o této oblasti zdraví se u koní moc nehovoří, společnost HYJÉ – koně Zlínského kraje,o.p.s. ve spolupráci se SŠHS Kroměříž připravily v prostorách areálu HUBERTCENTRA ojedinělý seminář.
V každé stáji se kromě řehtání ozývá štěká či mňoukání. Seminář přinesl informace nejen o koních, ale i o psech a kočkách, protože základní problematika kůže a srsti je velmi podobná. V sobotu 1. 12. 2012 se v Kroměříži sešli zájemci o informace z této problematiky.
MVDr. Rostislava Fabiková, specializovaná lékařka na veterinární dermatologii, členka Evropské a americké asociace veterinárních dermatologů, která byla lektorkou tohoto semináře, má více jak 20leté praktické zkušenosti v dermatologii zvířat.
Jak sama říká: „Problémy kůže a srsti jsou tu od nepaměti a dá se říct, že každý se s nimi již setkal. Taky způsoby léčby jsou různorodé, rád si v této oblasti „zafušuje každý", ať osvědčenými starými recepty, či hokusy pokusy. Vždy však platí, že je důležitá prevence. Víme, že nejen po vysušení sluncem je pokožka porušena a musíme jí věnovat zvýšenou pozornost. Změny kůže se dostavují také po prodělání různých nemocí, nejen kožních. Je-li kůže plná nežádoucích metabolitů, mazu nebo naopak rozpraskaná a přesušená, mohou jí pomoci různé koupele. Používají se koupele s různými bylinnými přísadami a vůněmi, ale i bahenní koupele a vše doplňují speciální kondicionery a balzámy. Myslíte si, že to platí jen pro lidi? Nikoliv! Dnešní medicína a následně kosmetický průmysl dospěl do stadia, kdy podobné parametry platí i pro lázeňství zvířat."
Nejen ústní podání, ale i četná fotografická dokumentace a také produkty, které kůži, potažmo srsti, pomáhají, byly k vidění na tomto semináři.
Hned v úvodu byli účastníci díky fotografiím seznámeni se strukturou kůže a druhy srsti. Pak již následovalo gró přednášky, tedy jak správně pečovat o srst koní, ale i psů a koček.
Pojďme se podívat na tu alchymistickou péči o srst, s kterou má MVDr. Fábiková letitou pozitivní zkušenost. Jak tedy co nejlépe připravit koně (psa, kočku) na výstavu, na závody? Aby kůň na výstavě vypadal výborně, musí se mu věnovat dostatek péče; z hlediska estetiky by vše mělo začít mytím. Velká spousta koňařů má ve zvyku mýt koně ve studené vodě, to však není to pravé ořechové, při správném mytí koní by měla být voda vlažná, tím dojde k otevření pórů a uvolnění všech nečistot.
Jak by tedy mělo vypadat správné ošetření kůže a srsti:
Informace o podrobném postupu byly k slyšení na semináři. Jen prozradím, že koně (psa, kočku) před výstavou je tímto způsobem vhodné mýt 3 dny předem, aby přípravky měly čas udělat, co umí.
Protože je teď zimní čas, u koní se často setkáváme s holením (stříháním koní strojkem), s létem je tato problematika aktuální u psů. A jak to vidí dermatolog?
„Holení (jak u koní, psů či koček) se nedoporučuje, protože srst má ochrannou funkci (proti slunci, prochladnutí, ochrana před promočením, ...) oholený kůň (pes, kočka) tuto ochrannou funkci ztrácí a tak rychleji nastydnou, promočí se, dochází ke spáleninám kůže od sluníčka. Majitelé své ostříhané miláčky dekují, ale i zde můžou vznikat problémy. Samotné dekování je schopné způsobit dýchací problémy, díky prachu, který nikdy z deky pořádně nedostaneme. Také spoustu majitelů nenapadne, že ostříhané zvíře se stydí, což je často vidět u psů. U koní je třeba si uvědomit, že když jdeme jezdit celkově ostříhaného koně, ze kterého po okrokování sundáme deku, tak určitě mu teplo není, i když začneme hned klusat. Pokud vám někdo stříhá koně (psa, kočku) proti srsti, hrozí nebezpečí zánětu folikulů chlupů a máme tu další podráždění srsti. Takže závěrem k této problematice lze říci, že příroda moc dobře věděla, proč srst zvířatům dala."
Co problémy?
Je třeba si uvědomit, že vzhled kůže, srsti je jedním ze znaků zdraví zvířete. Pokud se u koně objeví kožní problém, je od věci nechat vyšetřit trus, a tím pádem nevynechat posouzení vnitřního stavu organismu., je potřeba postupovat komplexně.
Účastníci semináře byli seznámeni s kožními onemocněními; parazitárními - všenky, svrab, dermatofylózou - plíseň srsti, urtkaria - kopřivka, alergie a dalšími.
Z nejčastějších dotazů vám prozradíme:
- Jak na alergii? Zatím se nejvíce osvědčil postup pomocí imunoterapie, přičemž je vhodné udělat test v zimě na prokázaní druhu alergie a na jaře zahájit terapii.
- Jak na podlomy? Neholit okolí, na podlom po očištění nečistot a rozmočení strupu použít olej, který je nanášený štětcem, např. palmový, norkový či obyčejné sádlo.
Na programu byly i vychytávky, jak vylepšit srst, některé prozradíme i vám:
- Na urychlení dorůstání srsti, hřívy a ocasu je "lék" v podání přípravků s biotinem, podaným aplikací přes kůži.
- Taktéž místa po úrazu bez srsti se dají napravit, zde pomohou oligoelementy.
- Na zlepšení srsti pomáhá vmasírovat norkový olej.
A co zlepšení barvy srsti? I zde je pomoc v podání pigmentů (bělouš - modrý, pstružák - mahagon, ryzák - mahagon, zlatý, vraníci - modrý, mahagon). Repetenty na alkoholové bázi se rychle vstřebávají, proto jako repetenty s déle trvajícím působením lze volit přírodní přípravky na bázi máty a citrónu.
Po balzámech se na srsti neuchytí paraziti, protože srst po aplikaci balzámů klouže, což je výborná zpráva pro majitele psů při jejich věčném boji s klíšťaty.
Z hlediska jezdectví je důležité si uvědomit, že některé veterinární přípravky na léčbu kůže obsahují látky uvedené na seznamu dopingových látek, řešením v některých případech jsou přípravky na přírodní bázi.
Informace o psích kamarádech byly rozsáhlejšího charakteru, protože u psů se setkáváme s více druhy srsti a podle toho je třeba volit úpravu, např. krátkosrsté psy česat jen po srsti. Pozor na stříhání dlouhosrstých psů úplně na krátko! Dlouhosrstý pes má totiž kůži stavěnou na to, aby byla chráněna dlouhou srstí, což zajišťuje ochranu v zimě před chladem a v létě před sluncem. A to si spousta lidí neuvědomí, že i v létě pes potřebuje srst delší. Všichni myslí: „čím kratší, tím lepší, ať mu není horko", jenže tak to ve skutečnosti není a kůže pak není chráněna před sluncem a problém je hned na světě.
Závěrem lze říct, ze pokud se o zvířata dobře pečuje v oblasti kůže a srsti, výsledkem je zdravá kůže, přirozeně zdravá srst, hygienické soužití lidí se zvířaty a v neposlední řadě i estetický zážitek při pohledu na krásou a čistotou zářící zvířata.
Galerie
Kopytní abcesy: Někdy nekonečný příběh
Když vidíte koně stát o třech nohou, chcete od veterináře nebo kováře slyšet: „Je to absces“. Z dobrého důvodu. Většina abscesů se totiž sama…
„Bioléčba“ zánětlivých onemocnění koní
Jedním z charakteristických znaků mezenchymálních kmenových buněk (MSCs) je schopnost měnit se na různé typy. Méně známé jsou však jejich silné…