Vezeme koně na kliniku do Mnichova
Jak to vypadá, když se rozhodnete odvézt koně na kliniku na plánovanou operaci? O tom, co všechno tomu předchází a co bylo potřeba zajistit, aby mohla být Fergie operována, píše opět velmi čtivě Lenka Císařová.
Na internetu jsem si našla odkaz na stránky kliniky v Mnichově, kde je tato konkrétní operace prováděna, a kontaktní e-mailovou adresu. Sepsala jsem obsáhlý e-mail s žádostí o rezervaci termínu operace, pár informací o Fergii a jejím aktuálním zdravotním stavu a doplnila ho desítkami nejrůznějších otázek, cenou počínaje a cestovní výbavou konče. Komunikaci s klinikou lze vést v němčině nebo angličtině.
Člověku by se mohlo zdát, že sepsáním takového e-mailu vlastně vše vyřídí, že písemně dostane veškeré informace, které by si po telefonu stěží stihl zapsat nebo zapamatovat, že zbývá už jen čekat na odpověď. A tak jsem čekala. Po několika dnech jsem začala být nervozní. Uvědomovala jsem si ale, že zřejmě nejsem jediná, kdo čeká odpověď a čekala dál. Uběhl i víkend a šestý den už jsem nevydržela a poprosila o potvrzení, že e-mail klinika obdržela. Celkem obratem přišla nečekaná odpověď: v Mnichově jsou veterinární kliniky dvě a já se samozřejmě strefila na tu špatnou. Takže pozor, klinika, která dělá vitrektomii, je univerzitní klinika: www.pferd.vetmed.uni-muenchen.de, odpovědná osoba Prof. Dr. Gerhards.
E-mail jsem přeposlala na správnou adresu a za dva dny mi přišla velmi milá odpověď s nabídkou termínu přesně za měsíc. V e-mailu bylo velmi srozumitelně popsáno, že po příjezdu na kliniku bude kůň 2-3 dny vyšetřován a připravován na operaci, že každé oko se musí operovat zvlášť v celkové narkóze a že druhé oko přijde na řadu pět dní po prvním. Po druhé operaci zůstává kůň na klinice 4-5 dní. Náklady na operaci obou očí jsou cca 2500 Euro + daň (německy MWST). V ceně je zahrnuto ustájení, vyšetření, ošetřování, operace i anestezie. S sebou máme vzít jen „Ihren Pferdepass und ein Gesundheitszeugnis von Ihrem Haustierarzt". Pferdepass, to se rozumí, je zdravotní průkaz. Ale co přesně si představit pod Gesundheitszeugnis? Německy mluvící čtenář ví, že Gesundheit = zdraví a Zeugnis = vysvědčení. Google tento výraz překládá jako „osvědčení o zdravotní nezávadnosti". Jenže co to je? Následovalo opět pátrání. Nejúčinněji nakonec zafungovala německy mluvící část redakce Equichannelu, na kterou jsem se obrátila s prosbou o pomoc. Shodli jsme se na tom, že jde o běžné potvrzení pro přepravu koní.
Dále jsem v e-mailu našla instrukce, co s koněm po propuštění do domácí péče. Prý je potřeba ještě pět dní klidu, poté se může začít vodit a postupně přidávat pohyb a práci. S prosbou o uvedení data příjezdu koně na kliniku ve Veterinarstrasse 13 podepsána veterinární lékařka Ines Czupalla. V této větě jsou obsažené dvě informace, které nás provázely celým dalším děním. Veterinarstrasse 13 budu asi navždy moct odříkat i při probuzení uprostřed noci. Ono ani není těžké zapamatovat si, že klinika stojí ve Veterinární ulici. I číslo popisné je pro nás pověrčivé poměrně jasné. Mně třináctka obvykle přinášela štěstí, tak snad splní svůj předpoklad i tentokrát.
V této fázi jsem informovala i redakci Equichannelu, že Fergie do Mnichova přes finanční překážky pojede a má už dohodnutý termín operace. Slovo dalo slovo a podařilo se domluvit přítomnost redaktorky při operaci a sepsání reportáže. Paní doktorka Ines Czupalla trpělivě odpovídala na každý můj e-mail, vše mi velmi ochotně vysvětlovala, a později se stala ošetřující lékařkou Fergie.
Jedna z důležitých otázek je, jak na kliniku koně dostat. Komerční přeprava Praha-Mnichov je poměrně nákladná. Vlek jsem nakonec přes chybějící finance na operaci neprodala, auto k němu bylo také a z řidičských zkoušek B+E jsem odmaturovala před rokem. Koně jsem sice poprvé vezla až týden před plánovaným odjezdem do Mnichova, ale usoudila jsem, že úspěšně najetých 240 km s koňmi je dostatečnou kvalifikací. Z finančních důvodů mi stejně nic jiného nezbývalo.:-) Důležitá a velmi příjemná informace je, že na klinice je možnost bezplatného zaparkování přívěsu po dobu pobytu koně na klinice, takže ho netřeba převážet domů a zase zpátky. S přepravou také souvisí povinnost řidiče obstarat si tzv. Umweltplakette. Jedná se o nálepku na čelní sklo vozidla pro vjezd do nízkoemisní zelené zóny v centru Mnichova i jiných velkých měst v Evropě. Lze ji zakoupit na STK v ČR nebo Německu.
Vzhledem k tomu, že mezi oběma operacemi měl být zachován pětidenní rozestup a o víkendu se neoperuje, je vhodné příjezd koně a operace naplánovat tak, aby se mezi ně zbytečně nepřipletl víkend, a tak se zbytečně nenavyšovaly náklady za ustájení. Lékaři byli velmi vstřícní a dohodli jsme příjezd na kliniku ve středu dopoledne, aby operace prvního oka proběhla ještě v pátek. Ovšem člověk míní...
Fergii jsme udělali krevní testy, stačí ty nejběžnější, které potřebujete k běžnému transportu, a nechali si dát potvrzení do zdravotního průkazu, a to bylo vlastně jediné, s čím musel kůň na kliniku přicestovat. Ještě je dobré mít s sebou seznam léků, které kůň v poslední době dostával. A co se lidí týče, není od věci si sjednat cestovní pojištění ;-) Téměř nic nestojí a může se hodit. Dá se udělat na jednu smlouvu pro dvě osoby najednou za cca 150-200 Kč.
Takže bylo vše dohodnuté, naplánované a teď jen musíme udržet Fergii do doby operace bez záchvatu. Tím by se operace musela odložit, protože je možné operovat pouze oko v klidovém stavu. Hlídala jsem oči den co den ještě ostražitěji než jindy. Pravidelnost záchvatů ukazovala na to, že další epizoda by mohla přijít zhruba týden před odjezdem do Mnichova. Naštěstí se tak nestalo. Oči jsme udrželi v operabilním stavu až do odjezdu.
Cesta je bič...
Týden před odjezdem jsme preventivně prověřili auto a vlek, zkontrolovali, co se dalo a ejhle. Zjistili jsme, že technická na vleku právě propadla. Takže se na honem rozjela akce a na pondělí, den před odjezdem, jsme domluvili STK. Vlek prošel hladce a koupili jsme tam i zmíněnou Umweltplakette. Protože se mi ale moc nelíbily údaje v TP auta, co se tažného zařízení týče, preventivně jsem se zeptala, zda moje osobní auto smí tento vlek legálně tahat. A ejhle číslo dvě, nesmí. Takže pro změnu zjišťovací akce. Některé jazyky říkaly „jeď, žádný problém", jiné mě přesvědčovaly, že to opravdu nejde. V pondělí pozdě večer před odjezdem jsem se dopátrala konečně k informaci, že skutečně tak těžký vlek s mým autem táhnout nemůžu. Obvolala jsem pár známých a žádný lehčí vlek, ideálně „jednokoňka", nebyl k mání. Báječná situace. V úterý v noci, resp. ve středu brzy ráno, jsme měli odjíždět. Nakonec se mi podařilo na poslední chvíli jeden vlek k zapůjčení sehnat. V úterý večer půjčit, ve čtvrtek ráno vrátit, však znamenalo 1000,- navíc. Ale nebylo zbytí.
Do noci jsme vše zabalili a řešili už jen jeden „drobný" problém - nesvítila pravá část vleku a nepodařilo se to opravit do odjezdu. Chyba byla evidentně někde v autě. Vjet s nesvítícími světly do Německa bylo hodně riskantní, tamní pokuty stojí za to. Takže jsme odjezd posunuli na pozdější ráno, tak, abychom byli cca v sedm ráno v Plzni a mohli tam zastihnout již pracujícího autoelektrikáře. A tak se stalo. Vstali jsme ráno po čtvrté hodině, pobalili zásoby jídla, napustili barel vody pro napájení a ve stáji bez potíží naložili Fergii. V sedm hodin jsme tankovali na jedné z nejlevnějších benzinových pump v republice, v Plzni, a odtamtud obvolávali předem vypsané elektrikáře. Až ten poslední měl chvíli času. Na chodníku nám prověřil zásuvku a na rychlo propojil kontakty tak, aby vlek svítil aspoň do té doby, než ho odpojíme. Uf, tak to by bylo!
Dál už byla cesta bez problémů. Navigace mířila na Veterinarstrasse 13, kde jsme byli očekáváni kolem poledne. Před bránu kliniky jsme přijeli zhruba v půl jedné. Na vrátnici jsme museli jen ohlásit, že vezeme koně na operaci, a byli jsme vpuštěni do areálu a navedeni před kliniku pro koně. Tam jsme se ptali po paní doktorce Czupalla, která s námi vše domlouvala. Právě byla u operace, takže jsme zatím dostali přijímací formuláře na vyplnění. K tomu doporučuji vzít s sebou dobrý česko-německý slovník. Právě když jsme se konečně prokousali ke konci formuláře, vyrazila nám ze dveří sálu vstříc od pohledu velmi milá paní, doktorka Czupalla. Předali jsme vyplněný formulář spolu se zdravotním průkazem Fergie a mohli kobylku složit. To by samozřejmě nebyla Fergie, aby nepředvedla ihned po vyložení, co umí. Na zemi byl totiž mokrý flek.:-)
Na klinice
Mřížovými dveřmi do stáje se jí moc nechtělo, ale šla. Prošli jsme celou stájí až do vyšetřovací místnosti. Tam paní doktorka udělala Fergii základní vyšetření. Naštěstí nám neudělala ostudu a vzorně si nechala oči prohlédnout, rozkapat zornice a po chvíli udělat ještě vyšetření sonem. Paní doktorka pro nás měla dobrou zprávu: Fergie vidí na obě oči a obě budou moci operovat. Nenašla při základním vyšetření žádná závažná poškození. Při vyšetření jsme se ještě zabývali nevzhlednými a už hodně rozrostlými sarkoidy a diskutovali možnost jejich odstranění během operace jednoho z očí. Poprosili jsme o prokonzultování s prof. Gerhardsem a předběžný odhad nákladů na tento neplánovaný zákrok. Pak jsme Fergii odvedli do předem určeného boxu. Paní doktorka Czupalla ověřila, že vyhovuje podestýlka slámou a Fergie umí pít z napáječky. Přístup k nám coby zákazníkům byl výborný a velmi vstřícný. Fergie jsme zavedli, počkali pár minutek, rozloučili se a odešli.
Malý soukromý tip - pro relaxaci po únavné cestě a odpočinek před cestou zpět vřele doporučuji park přímo za klinikou - Anglické zahrady. Nekonečné zelené louky střídané se stromy, řekou s mostky, a pro nás koňáky úžasným pískovým oválem a cestami křížem krážem parkem. Do centra Mnichova to také není daleko a mnichovské památky, především rozlehlá radnice připomínající chrám stojí za zhlédnutí. Pak jsme už ale vyrazili směr Čechy. Pro neprofesionální řidiče z vlastní zkušenosti nekompromisně doporučuji mít s sebou spolujezdce. Sice jste tam autem z Prahy normálně za čtyři hodiny, ale cesta s vozíkem je velmi zdlouhavá. 800 kilometrů rychlostí 80km/hod je neuvěřitelně uspávací záležitost, zvlášť padá-li už tma. Posledních 100 km bych se bez přítele spolujezdce rozhodně neobešla. Už nebylo možné udržet pozornost. Ale před půlnocí jsme šťastně dojeli domů, zkontrolovali ve stáji zbylou část našeho stádečka a doslova padli za vlast. Spíš za Fergii.
Hned druhý den přišel e-mail od ošetřující lékařky Fergie - paní doktorky Czupalla, že se kobylka zabydlela a má se dobře. E-mail ale pokračoval. Při podrobnějších vyšetřeních se objevily na levém oku potíže, kvůli nimž bylo potřeba operaci odložit o několik dní. Veškeré domluvy termínů přišly tedy nakonec vniveč. Dostali jsme termíny nové a společně s redakcí Equichannelu vybrali ten vhodnější. V e-mailu také stálo, že prof. Gerhards potvrdil možnost operace sarkoidů, a to současně s operací druhého oka. Po tomto zákroku by klisna měla zůstat na klinice ještě deset dní, aby se neporušily stehy a snížilo se tak riziko, že se sarkoidy vrátí. Náklady by se tak navýšily cca na 3000 Euro + daň. Automaticky mě napadlo, že by tedy bylo výhodnější operovat sarkoidy společně s prvním okem a pobyt na klinice tak zkrátit. To však lékaři nedoporučili proto, že by Fergie s čerstvými jizvami po sarkoidech absolvovala dvakrát probouzení z narkózy, tudíž dvojité riziko, že se stehy potrhají. Takže pokud operovat, pak zároveň s druhým okem.
Zkonzultovala jsem to se svou veterinářkou, přičetla k výhodě jedné společné narkózy na dva zákroky ještě také kvalitnější přístroje pro odstraňování, ale stále jsem váhala. Takové navýšení nákladů samozřejmě není zanedbatelné. Bylo mi nakonec umožněno půjčit si částku o něco vyšší, a tak jsem na odstranění sarkoidů kývla. Domluvili jsme tedy už jen přesný termín operace prvního oka - předposlední květnový den, a tiše doufali, že si Fergie už žádnou další komplikaci nevymyslí.
Pár tipů pro komunikaci s klinikou pro slabší němčináře :-)
Rád bych rezervoval termín operace očí pro moji klisnu (mého koně). Ona (On) má ERU v obou očích.: Ich möchte einen Termin der Augenoperation für meine Stute (für meinen Pferd) vereinbaren. Sie (Er) hat ERU in beiden Augen.
Kolik stojí operace obou očí a co je v ceně zahrnuto? Wieviel kostet die Operation beider Augen und was ist in diesem Preis inbegriffen?
Jak dlouho trvá operace, resp. jak dlouho by měl kůň u vás na klinice zůstat? Wie lange dauert die Operation, bzw. wie lange sollte das Pferd bei Ihnen in der Klinik bleiben?
Co mám vzít s sebou (krmení, deky, ...)? Was soll ich mitnehmen (Füttern, Decken,...)?
Co bych měl před odjezdem udělat (nějaké specielní krevní testy, nepodávat žádné krmení a léky atd)? Was soll ich vor der Abfahrt machen (einige speziele Bluttests, kein Füttern, keine Medikamente in die Augen geben, usw)?
Nyní používáme oční mast Maxitrol a Atropin. Jetzt benutzen wir die Augensalbe Maxitrol und Atropin
Předem velice děkuji a očekávám Vaši odpověď. S přátelským pozdravem... Ich danke Ihnen herzlichst im voraus und erwarte Ihre Antwort. Mit freundlichen Grüssen...
Galerie
Osteochondróza (OC) je jedním z nejčastějších a nejvíce nebezpečných vývojových ortopedických onemocnění u koní. Jde o multifaktoriální onemocnění,…
Javory a atypická myopatie koní
Intoxikace koní hypoglycinuem A, který je obsažený v některých rostlinách rodu Acer, se v posledních letech stala pro mnohé chovatele doslova noční…