Svatá trojice vytrvalostního jezdce: Peristaltika
Ve druhé části našeho seriálu se budeme věnovat střevní peristaltice – hybnosti střev; jak ji podpořit a jak může ovlivnit metabolickou integritu. Prioritou v boji proti metabolickým problémům je věnovat pozornost hydrataci, druhou a s hydratací velmi úzce související prioritou je peristaltika.
Hydratace - peristaltika - energetická rovnováha: Dodržení prvních dvou faktorů má tak pozitivní vliv na celkový metabolismus, že výkon a zotavovací fáze se zlepší, ještě než začneme řešit energetickou rovnováhu. Strategie navýšení energie během jízdy budou jen třešničkou na dortu, protože metabolické skóre při veterinární kontrole bude kvalitní.
Zdravé kručení
Termín „dobrá peristaltika" znamená slyšet ty správné zvuky přes břišní stěnu pomocí stetoskopu. Tyto zvuky jsou dobrým indikátorem hladiny stresu. Za normálních okolností je gastrointestinální trakt koně v neustálém pomalém čeřivém pohybu (peristaltika), jak je potrava trávena a posouvána dál. Koně a ostatní býložravci jsou uzpůsobeni na trávení vlákniny a tento čeřivý pohyb u nich přetrvává a pokračuje nejen po krmení, ale i v dalších hodinách a dnech, tak jak je velké množství vlákniny postupně rozkládáno a živiny se dostávají do krevního oběhu. Tento trávicí proces kontrolují hormony a „zasáhnou", pokud je organizmus ve stresu - taktéž v enormní zátěži.
Varovné ticho
Zpomalení zvuků zaznamenané při veterinární kontrole svědčí o snížení průtoku krve do trávicího traktu, což vždycky signalizuje, že organizmus překročil svou kapacitu a nachází se ve stavu nouze.
Jakmile se zátěž zvyšuje nad úroveň, kterou lze snadno zvládnout, organizmus se začne chovat, jako když je proti němu veden útok. Přesněji řečeno nerozlišuje, zda se jedná o život ohrožující záležitost nebo o dlouhodobý pohyb v ostrém cvalu. Komplexní hormonální signály nastaví průtok krve, aby maximálně podporoval svalový a oběhový systém za účelem „úniku před nepřítelem". Tím zásobí krví životně důležité orgány jako mozek a srdce a dočasně omezí dodávku krve do trávicího traktu, což je systém, který se „boje na život a na smrt" nezúčastní. Takže krev se dostává do svalů, jejichž činnost se zvyšuje, a odchází z trávicího traktu, jehož aktivita se zpomaluje nebo dokonce zastaví. Jestliže je pohyb trávicího traktu omezen po delší dobu, dostaví se kolikové bolesti jako následek hromadění plynů a tekutin a rozpínání střev.
I když koliky mohou mít mnoho příčin, zpomalení zvuků zaznamenané při veterinární kontrole svědčí o snížení průtoku krve do trávicího traktu, což vždycky signalizuje, že organizmus překročil svou kapacitu a nachází se ve stavu nouze.
Začarovaný kruh
V minulém díle jste se dozvěděli, že dehydratace má značně negativní dopad na funkci oběhového systému. Když se objem plazmy snižuje, krev houstne a stává se méně tekutá, což znamená pro srdce větší zátěž, aby dostalo kyslík a další živiny do celého těla. Podobně, jakmile se vyčerpají zdroje elektrolytů z plazmy, buněčné funkce včetně svalových se snižují. Čistým výsledkem je, že organismus dehydrovaného koně je více náchylný dostat se do fyziologického stavu nouze a krev také opouští trávicí trakt o to dříve, o co je kůň více dehydratovaný.
Vzniká začarovaný kruh, kdy dehydratace a iontová disbalance způsobí snížení peristaltiky a snížení peristaltiky má za následek nevstřebávání elektrolytů a roztoků, které mají situaci napravit.
I malé změny podmínek mohou odstartovat kaskádu fyziologických efektů, které mohou mít velký vliv na metabolickou „pohodu" koně.
Je třeba si uvědomit, že i když terén, rychlost a počasí se neliší od tréninkové jízdy doma, i malé změny podmínek mohou odstartovat kaskádu fyziologických efektů, které mohou mít velký vliv na metabolickou „pohodu" koně. Nikdy si chybně nemyslete, že když doma kůň lehce zvládá určitý trénink v určité rychlosti, že to ve stejné rychlosti zvládne i při dostihu. Může, ale nemusí! Někdy i takové drobnosti, jako úroveň vzrušení (jezdce i koně) mohou ovlivnit odpověď koně na únavu a stres. Průběžně hlídejte zvláště relativně nezkušeného vytrvalostního koně a včas reagujte na změny.
Mít po ruce stetoskop
Ve vytrvalostním ježdění existuje celá řada příznaků, které mohou ukazovat na stupeň metabolických problémů. Málo jezdců věnuje v průběhu dostihu čas poslechu peristaltiky, ale mít s sebou stetoskop - pro všechny případy -, je užitečná věc. Změny v chování, nezájem o krmivo, o vodu a známky dehydratace jsou důvodem k poslechu všech čtyř kvadrantů na obou stranách břicha. Protože přesné vyhodnocení zvuků vyžaduje veterinární trénink, naučte se důvěrně rozeznat u svého koně normální stav zvuků. To vám umožní rozpoznat problémy, i když není zrovna veterinář k dispozici.
Kolika na trati
Co dělat, pokud má kůň koliku - v kontrole nebo v průběhu dostihu? Uvědomte si, že slabé peristaltické zvuky znamenají, že kůň překročil výkonem svou kapacitu a dostává se do fáze fyziologického stresu. Pokud jste na trati a míříte do veteriny, zřejmá odpověď je: zpomalit! Snížení požadavků na kardiovaskulární a svalový systém umožní organizmu se zotavit a zmírnit úroveň stavu nouze. Jak se organizmus zotavuje, odtékání krve z trávícího traktu se může zpomalit, a pokud se tam krev vrátí, střeva se začnou znovu hýbat.
Maximální účinnost trávícího procesu, je v době, kdy kůň pracuje na 20% své aerobní kapacity. Pro většinu koní v dobré kondici, kteří nesou jezdce, je to někde mezi rychlým krokem a pomalým klusem.
Aby se kůň zotavil, nemusí se zcela zastavit. Ve skutečnosti se aktivita zlepší, když zůstane ve stálém pohybu. Výzkum ukázal, že optimální průtok krve trávicím traktem, a tedy maximální účinnost trávícího procesu, je v době, kdy kůň pracuje na 20% své aerobní kapacity. Pro většinu koní v dobré kondici, kteří nesou jezdce, je to někde mezi rychlým krokem a pomalým klusem. Další výhodou takové pomalé jízdy je plynulé odvádění odpadních produktů, jako kyseliny mléčné, která se takto ze svalů uvolňuje lépe, než když kůň stojí, takže se celé tělo na cestě k veterinární kontrole nebo pomoci pomalu zotavuje.
Vláknina
Dodání vlákniny do zpomaleného trávicího traktu uvolní hormony, které se postarají o zvýšení průtoku krve trávicím ústrojím, což podpoří střevní aktivitu.
Průběžné zkrmování malých dávek krmiva s vyšším obsahem vlákniny má tedy pozitivní vliv na hydrataci i na peristaltiku.
Samozřejmě požadavky trávicího systému v průběhu vysoké zátěže nemohou být upřednostněny před požadavky oběhového systému a svalstva, ale po zotavení ze stavu nouze se peristaltika nejrychleji obnoví, pokud kůň dostane něco do žaludku: vlákninu. Čím více vlákniny, tím lepší stahy stěn žaludku a vyšší množství motilinu (hormon, který spouští střevní peristaltiku). Ať jste na trati nebo je povinná přestávka, průběžné přikrmování trávou, namočeným senem nebo máčenými vylouženými řepnými řízky se vyplatí. Jestliže problém s peristaltikou přetrvává, vyhněte se obilninám kvůli nebezpečí koliky nebo laminitidy. Průběžné zkrmování malých dávek krmiva s vyšším obsahem vlákniny má tedy pozitivní vliv na hydrataci i na peristaltiku.
Raději kousky než mleté
Pokud chcete koni v den jízdy podávat krmivo s vysokým obsahem vlákniny, věnujte pozornost velikosti jeho částí. Uvědomte si, že dobrý pohyb střev spustí stahování stěn žaludku, maximální stahy žaludku mají vliv na stejně vydatný pohyb střev. Kilo "normálního" sena má stejnou výživnou hodnotu jako kilo sena v briketách, ale objem dlouhého sena je významně vyšší, takže způsobí výrazné stahy žaludku i poté, kdy je spolykáno. I kdybyste normálně krmili briketami (a stejně by měly tvořit maximálně 50% dávky sena - druhá část by měla být normální seno), v den jízdy koni poskytněte kvalitní, dlouhé seno. Vzhledem k relativně dlouhému procesu trávení u koní mu dávejte dostatek sena několik dní před dostihem včetně dávky ad libitum noc před jízdou. Jestliže podáváte v přestávkách mash, radši dejte máčené řízky než máčené pšeničné otruby. Máčené sušené řízky absorbují velké množství vody, poskytují tedy významné množství tekutiny a vlákniny. Obilniny, jako pšeničné otruby a jiná sladká krmiva, jsou pak přidanou hodnotou k získání energie navíc.
Tuky ano - ale strategicky
Ačkoliv se zdá, že přidávání tuku během jízdy je dobrou myšlenkou, raději se v den jízdy zvýšenému přísunu tuku vyhněte. Tuky skutečně poskytují primární zdroj energie během vytrvalostní zátěže, ale pokud je kůň v rozumné kondici, čili osvalený, s nevystupujícími žebry nebo kyčelními klouby, tak už má na palubě slušné množství tuku, které je dostatečným zdrojem mastných kyselin pro průběh zátěže. Podávání tuku během jízdy je tedy nošením dříví do lesa na úkor věnování se jiným, kritičtějším záležitostem. Vzhledem k tomu, že tuk je vysoce koncentrovaný zdroj energie, krmení obsahující vyšší podíl tuku sníží celkový příjem krmiva. Tím se sníží i příjem absolutního množství vlákniny, kterou kůň potřebuje k udržení dobré peristaltiky. Z tohoto důvodu by se neměly v den jízdy přidávat rostlinné oleje a rýžové otruby mohou být podány jen jako ochucovadlo a ne jako podstatná část krmiva. Zaměřte se na zelenou trávu, dlouhé seno a dobře namočené řepné řízky, protože přídavek nějaké obilniny poskytne organizmu energii pouze v případě, že je zajištěna dobrá peristaltika.
Shrnutí hlavních bodů z tohoto článku
1. Uvědomte si, že slábnoucí peristaltika je známkou toho, že krev opouští trávicí trakt, což je výsledkem stresu. Snižte tedy zátěž, aby se mohla krev do střev vracet. Maximální průtok krve trávicím traktem se objevuje při cca 20 % maximální aerobní kapacity.
2. Vzpomeňte si na úzký vztah mezi hydratací a peristaltikou a udržujte druhé péčí o první.
3. Dostatečné množství vlákniny rozhýbe žaludeční stěny, což je spouštěčem hormonální aktivity a peristaltiky.
4. K udržení střevní aktivity využijte zelenou trávu, dlouhé seno a vyloužené řepné řízky, ne pšeničné otruby nebo krmivo s vyšším obsahem tuku.
V příštím díle se budeme věnovat strategiím k udržení energetické rovnováhy v průběhu vytrvalostní zátěže.
Galerie
Kopytní abcesy: Někdy nekonečný příběh
Když vidíte koně stát o třech nohou, chcete od veterináře nebo kováře slyšet: „Je to absces“. Z dobrého důvodu. Většina abscesů se totiž sama…
„Bioléčba“ zánětlivých onemocnění koní
Jedním z charakteristických znaků mezenchymálních kmenových buněk (MSCs) je schopnost měnit se na různé typy. Méně známé jsou však jejich silné…