Rollkur a progresivní seznam léčiv: svět stále více kritizuje FEI

28. 11. 2009 Dominika Švehlová Autor fotek: Kateřina Holá, video YouTube

Ve středu jsme vás seznámili s nedávným rozhodnutím FEI povolit, aby koně, účastnící se soutěží, měli v těle určitou hladinu některých protizánětlivých/protibolestivých látek. Nyní přinášíme slíbený pohled na názory různých světových jezdeckých „veličin“. Stanovisko ČJF jsme vám přinesli již včera.

O co se jedná? Můžete si přečíst v našem článku FEI opět šokuje: schválila seznam povolených dopingových látek koní. Oficiální stanovisko ČJF otiskujeme ve článku Vyjádření ČJF k antidopingovým a medikačním pravidlům FEI.

Po všech dopingových a výcvikových skandálech v nedávné době byly poslední kapkou do přetékajícího džbánu FEI především dvě (na pohled zcela rozdílné) události:

blue tongue videoNení to tak dávno, kdy světem otřáslo video na Yoube s názvem „blue tongue", kde na CDI v Odense (Dánsko) jezdil Švéd Patrik Kittel v rollkuru hřebce Scandic, kterému téměř po celou dobu z huby visel zmodralý jazyk. Steward FEI byl přítomen a nezakročil, FEI se kritice bránila, že se vlastně nic nestalo a že nebyla porušena žádná pravidla. Koni prý nebylo jednáno nepřiměřeně, protože po celou neprojevil dobu žádný zjevný odpor a poté normálně předvedl svoji úlohu na obdélníku (skončili třetí).

Před pár dny pak téměř celým jezdeckým světem otřásla informace, že na valném shromáždění FEI v Kodani bylo odhlasováno povolení minimálních hladin některých nesteroidních antiflogistik (látky potlačující zánět a bolest) u koní během soutěží. Tak nízké hladiny těchto léků údajně mohou potlačit například svalovou ztuhlost, nikoli však třeba zánět kloubu. Mnohá (především evropská) tištěná i internetová periodika, a to nejen koňská či jezdecká, jsou pohoršena tímto krokem FEI a volají po anulaci proběhlého hlasování ve prospěch „čistých sportovních koní".

Ve světě už nějakou dobu významně sílí tlak veřejného mínění na sponzory akcí, podporovaných FEI, aby ustoupili od smluv, dokud FEI rázně neodsoudí rollkur a další ke koním nešetrné metody. A po posledním valném shromáždění FEI v Kodani se nesouhlas s touto jezdeckou organizací stupňuje. Tzv. „evropská aliance" hodlá blokovat světové jezdecké hry v Kentucky 2010, pokud nebude dodatečně odmítnutý zmíněný „progresivní" seznam léčebných látek. Organizátoři CHIO v Cáchách se dokonce rozhodli nerespektovat nová FEI pravidla ohledně povolených medikací koní. (viz http://special.equisearch.com/blog/horsehealth/2009/11/european-protest-against-fei-medication.html)

Podívejme se, jaký názor na novou medikační politiku FEI mají někteří čelní představitelé jezdeckého sportu:

Wayne Channon, komise pro čistý sport, považuje novou podobu antidopingových a medikačních pravidel FEI za velký krok vpřed: „Jsem potěšen, že byla přepracována veškerá pravidla čistého sportu, ne pouze „progresivní" seznam. Je to pro jezdectví skvělé. Díky tomu bude tento sport průhlednější. Vyjmenovali jsme každou jednu léčebnou látku, kterou nelze použít. A laboratoře po celém světě jsou nyní harmonizovány. Všechny budou testovat na stejnou hladinu. Je to velmi dobrý den pro čistý sport."

Bo Helander ze Švédska: „Pokud FEI akceptuje tento (pozn. red.: tzv. „progresivní") seznam, vyvolá v mnoha zemích poprask. Je to naprosto neakceptovatelné pro welfare koní a mění celou filozofii FEI."

Ulf Helgstrand, prezident dánské jezdecké federace: „Pokud tento seznam zavedeme, obávám se, že veřejnost a sponzoři nás sestřelí a budou říkat, že jen chceme snížit počty pozitivních testů. (Pozn. red.: v paměti jsou především dopingové aféry z Olympijských her v Pekingu.) "

Frank Kempermann, ředitel CHIO Cáchy: „My organizátoři musíme prodat sport veřejnosti. Nechápu, jak můžeme prodat sport... s novou politikou NSAIDs na seznamu."

Seznam podpořil veterinář z Jižní Afriky, který se tázal, proč by se neměl zúčastnit velkých závodů kůň, který například den před soutěží šlápl na kámen nebo trpěl mírnou kolikou a byly mu proto podány protibolestivé léky. „Pokud by se to stalo člověku, směl by si vzít Voltaren a mohl by jet. Je přece tak nákladné dopravit koně na závody - a pak by se jich nemohl zúčastnit."

Nové pravidlo povolující podávat koním některé léky před soutěží je v mnoha zemích v rozporu se zákony. Podle Joe Walshe, prezidenta Horse Sport Ireland: „to bude znamenat, že skončíme s různými seznamy pro různé mezinárodní závody, což by zcela zvrátilo účel existence jediného systému, který měl přinést větší přehlednost." Osobě si myslí, že přijetí tohoto seznamu nebude pro sport dobré. Vysvětluje to tím, že pro veřejnost a sponzory bude tzv. kontrolovaná medikace příliš „nejistou půdou".

Vedle Irů se proti „progresivnímu" seznamu velmi výrazně staví i Britové. Na stránkách časopisu Horse and Hound kritizují prezidentku FEI, princeznu Hayu: „Dá se říct, že mnoho změn, které provedla ve FEI, nebylo vůbec pozitivních pro sportovní federaci, která potřebuje reorganizaci - ale vypadá to, že vládne pevnou rukou." A srovnávají Švýcarsko, kde je nulová tolerance platná už 20 let, s USA, kde vládne v této oblasti poměrně velký liberalismus a mnoho léčivých látek je povoleno nejen u sportovních, ale i u dostihových koní. Padl i názor (ničím nepodložený), že vítr vane přímo z USA.

Ostatně americký názor přináší například New Jersey Sports: Zástupci jezdecké federace USA (USEF) považují schválení „progresivního" seznamu za pozitivní krok FEI. Schvalují, že se jezdecký sportovní svět ve svých pravidlech sjednocuje (pozn. red.: přibližuje USA?). Zajímavý je postřeh Chrise Kapplera, prezidenta North American Riders Group: „Nulová tolerance byla příliš imperativní pro organizátory závodů, protože jezdci jezdili jen tam, kde byl nejlepší povrch." Na špatném povrchu podle něho nebylo dosud možné ovlivnit špatné došlápnutí koně protibolestivými látkami (pozn. red.: což by se díky povoleným hladinám NSAIDs možná dalo zamaskovat a kůň by mohl sportovat i na površích, které by mohly potenciálně poškodit jeho končetiny).

Poměrně důležité názory veterinárních lékařů proti „pozitivnímu" seznamu přináší dopis prezidentce FEI, princezně Haye (ve slovenské a anglické podobě jsme ho již ve středu zveřejnili v článku FEI opět šokuje: schválila seznam povolených dopingových látek koní).

injekceJe dobré posílat do soutěží koně, kteří z nějakého důvodu potřebovali 24 hodin před startem dostat protizánětlivý/protibolestivý lék jen proto, že se tím přiblíží lidským atletům? Nebo že se tím sjednotí medikační pravidla po celém světě? Proč tedy nezavedou v USA nulovou hladinu léčivých látek u soutěžících koní? Nebo nejde o koně? Lobovaly některé skupiny, které mají z nějakého důvodu zájem pouštět do soutěží koně ne zcela zdravé či neschopné se při požadovaném výkonu uvolnit? Je etické posílat do náročné soutěže koně, který den předtím šlápl na kámen nebo trpěl mírnou kolikou? Budou veterináři schopni před soutěží stoprocentně zaručit, že se ten kůň nepoškodil natolik, že mu náročný výkon jen nepřitíží - když první příznaky poškození zamaskují povolené léky? Jde o blaho koně nebo o finance, které by majitel kvůli jeho neúčasti v soutěži „vyhodil oknem"? Svůj vlastní názor na tuto problematiku si pak může udělat každý sám...

Online petice

Ještě bychom rádi připomněli online petici proti „progresivnímu" seznamu léčiv. Na adrese http://www.no-fei.com/ se můžete „podepsat" (celé jméno a email, popřípadě vaše webová stránka) pod tento text:
„Tato petice je online od 23. listopadu 2009 a zůstane zde minimálně do poloviny prosince. Poté chceme vytisknout podpisy a poslat je FEI.
Podepsaní žádají Federation Equestrian International, aby nepoužila rozhodnutí tzv. „progresivního seznamu". Odporuje ochraně zvířat proti násilí, když umožňuje, aby se soutěží účastnili i ti koně, kteří potřebují léky tlumící bolest. Žádáme FEI, aby se okamžitě opět zaměřila na welfare koní."

K 10. hodině 28. listopadu 2009 již bylo pod tímto textem podepsáno skoro 6000 lidí a podpisy přibývají. Autoři se omlouvají, že z technických důvodů nelze zobrazit na stránce všechny podpisy, ale pouze posledních 250. Samozřejmě žádné podpisy se neztratí a všechny budou zaslány FEI.

U petice najdete i Pár slov o „progresivním seznamu": "Od 1. 1. 2010 bude možné aplikovat některé protizánětlivé a protibolestivé látky koním v takovém množství, že budou moct stanout na startu soutěže v nedostatečné kondici. V mnoha zemích toto pravidlo odporuje existujícím zákonům na ochranu zvířat proti týrání.
Na evropské úrovni celá řada národních jezdeckých federací prohlašuje, že nebudou akceptovat tento seznam a doufají, že rozhodnutí o jeho schválení bude zrušeno."

Další informace:

O aféře „blue tongue" si můžete přečíst na mnoha stránkách, například na TheHorse.com http://www.thehorse.com/ViewArticle.aspx?ID=15209 nebo DressageDisgrace http://www.dressagedisgrace.com/.

Eurodressage o „progresivním" seznamu http://www.eurodressage.com/news/dressage/fei/2009/fei-newdopinglists2.html.

Horse and Hound jsou novou situací velmi znepokojeni http://www.horseandhound.co.uk/news/397/291966.html a http://www.horseandhound.co.uk/news/397/291885.html.

New Jersey Sports přibližují americký pohled na věc http://www.nj.com/sports/njsports/index.ssf/2009/11/post_7.html.

Irský The Horsedaily se staví, podobně jako Britové, proti rozhodnutí FEI http://www.horsedaily.net/horsedaily.net/Home.html.

Opravdu - a tentokrát ve velmi vážné věci - by nás zajímaly názory vás, našich čtenářů, pro které všechny tyto informace překládáme a zpracováváme. Naši redaktoři pro vás ve dne v noci připravují i vlastní autorské materiály k tématům, související články jsou dole připojeny. Velmi bychom proto ocenili vaši zpětnou vazbu. Netajíme se nesouhlasem redakce s kritizovanými postupy FEI. Prosíme, přihlašte se a vyjádřete své názory k tématu zde v diskuzi pod článkem. I s nimi budeme pracovat dál v nově chystaných projektech EQUICHANNELu. Jde o zdraví koní. Děkujeme!

Podobné články

Vlny letních veder už trápí jižní části Evropy a brzy dorazí i k nám. Jak můžeme zpříjemnit tropické dny našim koním, kteří jsou lépe uzpůsobeni…

Postižení koňských šlach je zdravotní problém vyžadující dlouhodobou léčbu a nezřídka se objevují relapsy. Ve srovnání s tradičními léčebnými…