Protahování koně krok za krokem

29. 3. 2017 Hooves Blog Autor fotek: Archiv autorky

Protahování je důležitou součástí každodenního života sportovce. Určitě nikdo z vás nenasedá na koně, aniž by se předtím pořádně rozcvičil a protáhl všechnu ztuhlost a napětí, protože jste si vědomi, že se budou přenášet na koně, stejně jako nikdy nezačínáte pracovat s koněm bez pořádného protažení, ale… pro jistotu, tady je přehled základních protahovacích cviků ze země :-)

Zvedání hřbetu

Myslím si, že toto je nejdůležitější a nejúčinnější protahovací cvik pro koně. Napodobuje to, co chcete, aby aktivně dělal pod sedlem, a zabere jen pár vteřin. Dělám to s koňmi bez ohledu na to, zda pracují nebo ne několikrát denně, při krmení, před prací, po práci, při příchodu i při odchodu.
Zvednutí hřbetu můžete vyvolat konečky prstů, ale lépe to jde špičkou kopytního háčku, zavírátkem nebo koncem tužky. Najděte pod hrudníkem koně v místě před podbřišníkem středovou čáru (je tam přirozená prohlubeň).

va

Konečky prstů obou rukou (nebo některým výše zmíněným nástrojem) jemně zatlačte. Kůň by měl okamžitě zareagovat mírným zvednutím kohoutku. Pokud to neudělá, pak buďto netlačíte směrem vzhůru dostatečně pevně - pak zatlačte pevněji, dokud nevyvoláte reakci - a/nebo tlačíte dost, ale váš kůň je tak ztuhlý v oblasti kohoutku, že se nevyklene - v takovém případě zkuste nějakou uvolňovací masáž a pak to zkuste znovu.

vsNyní pomalu suňte prsty (nebo nástroj) podél této středové čáry a udržujte tento tlak směrem vzhůru. Přitom byste měli vidět, jak se hřbet koně zvedá. Když jste zhruba ve třech čtvrtinách cesty po středové čáře směrem k břichu, zastavte a vydržte vzhůru působící tlak po 10-15 vteřin.

To, co jste právě udělali, je aktivování břišních svalů, jak k tomu dochází u koně, který je shromážděný do vyššího stupně, při kterém protahuje horní linii. Vpravo je snímek hřbetu koně před a po zvednutí.

Kůň tuto pozici udrží několik vteřin poté, co přestanete, ale když budete toto protahování opakovat několik týdnů, zjistíte, že ji udrží delší a delší dobu a nakonec se jeho postoj změní úplně. Pokud se bude vaše práce ze země a ze sedla doplňovat, dokážete kombinací tohoto obojího docela rychle změnit držení těla koně.

vsI když kontrolujete, zda koni sedí sedlo, byste měli zkusit toto vyklenutí a zkontrolovat, že zadní polštáře neodstávají od hřbetu koně. Pokud sedlo odstává, potom nesedí, protože neposkytuje prostor, aby kůň mohl hřbet vyklenout pod jezdcem. Pak máte sedlo, které sedí koni s prohnutým hřbetem a tlačí na zádové svaly tak, že se při ježdění stahují. A když jsou zádové svaly v permanentním stažení, kůň nemůže aktivně pracovat „přes hřbet".

Jestliže je kůň ztuhlý kdekoli ve hřbetě, uvidíte při tomto protahování reakci, od stažení uší přes švihání ocasem až po skřípání zuby. Tyto reakce by se měly zmírnit, až se hřbet koně uvolní. Agresivnější reakce jako házení hlavou všemi směry se snahou kousnout nebo kopání jsou jasnou známkou, že kůň trpí výraznou bolestivostí a je potřeba vyšetření.

Když kůň uvolní hřbet, toto protažení pro něj bude snadné a zlepší se jeho postoj, začnete si všímat, že jak začnete před podbřišníkem, nejenže se snadno zdvihne kohoutek, ale také se začne zvedat báze krku. Přesunování impulzu k protažení více mezi přední nohy aktivuje bázi krku.

Podsazení zádi

Toto je další cvik na protažení horní linie, ale hlubší a komplexnější. Ověřte si, že kůň stojí tak, že může volně udělat krok nebo dva dopředu. Pokud máte držiče, zkontrolujte, že stojí na straně koně a je před ním, jestliže je vyvázán do dvou stran, že jsou vodítka dostatečně dlouhá.
Opět můžete působit konečky prstů nebo některým z předmětů uvedených výše. Prsty nebo vybraný nástroj (stejný jako při cvičení výše) položte asi pět centimetrů od kříže z každé strany. Pak středně pevně zatlačte směrem dolů a začněte se posouvat dolů po linii koňského zadku a dolů po hamstringu (zadní části stehna) za stálého tlaku.

sf

Někteří koně jsou na tento hmat hodně citliví a doslova si „sednou na zadek", jiní podsadí záď a vykročí dopředu.

sa

Poznámka: Koně, kteří jsou v oblasti pánve hodně bolaví, mohou při tomto protahování vyhodit zadníma. Naštěstí tohle protažení energii koně posílá dopředu a vaši vzad. Pokud je váš kůň ale příliš „lechtivý" a má tendenci kopat při zvedání hřbetu, důrazně doporučuji s ním toto cvičení NEDĚLAT, dokud nezjistíte, jaký má problém.

Protažení zadní nohy vpřed

vsPro tento cvik si musíte z dlaní udělat misku a uchopit zadní nohu koně vzadu ve spěnce. Pak nohu zvednete a jemně „vedete" vpřed směrem k vnější straně karpu přední nohy. Většina koní je schopná protažení do bodu, kdy je kopyto zadní nohy vedle karpu přední. Více zaúhlení koně se často mohou dostat až před něj, zatímco koně s horším úhlením se až ke karpu nedostanou.

Čím níž u země nohu držíte, tím snazší toto protažení pro koně je. Tím navrhuji začít. Až bude kůň protaženější, můžete nohu trochu zvedat. Masáž zadní strany zádi a hamstringů před protahováním zlepší protažení.

Poznámka: NETAHEJTE! Nohu směrem vpřed jen POMALU veďte. Nepoužívejte švih. Veďte ji rovně od kolenního kloubu, nevyvracejte do stran. Noha v tomto kloubu přirozeně směřuje k vnější straně stejnostranného karpu přední nohy, jen někteří koně mají lepší úhlení a někteří horší.

Pokud použijete hadr, bude to příjemnější pro vaše záda, ale nebudete mít stejný pocit, jako když si vystačíte pouze s rukama.

ss

Protažení zadní nohy vzad

Vnější rukou uchopte spěnku koně zepředu a vnitřní ruku jemně opřete o horní hranu hlezna. Ruka, která drží spěnku, „vede" nohu koně vzad. Ruka na hlezně je jen proto, abyste nedostali přes pusu, kdyby kůň nohu vytrhl.

Opět, čím níž u země nohu držíte, tím snazší toto protažení pro koně je. Tím navrhuji začít. Také kontrolujte, že nohu protahujete rovně od kyčle a nevyvracíte do strany. Když dosáhnete určitého bodu, někteří koně se přestanou nechat vést a sami si nohu úplně protáhnou. Pokud to váš kůň udělá, skvělé!

bd

Poznámka: NETAHEJTE! NETLAČTE DOLŮ NA HLEZENNÍ KLOUB! Nohu směrem vzad jen jemně a pomalu veďte. Nepoužívejte švih.

O autorce: Mercedes se věnuje trénování koní více než 30 let. Jsou jí blízké dostihy, všestrannost, drezura, vytrvalost a trailové ježdění. Specializuje se na redrezuru problematických koní, především koní zneužívaných, pokažených nebo agresivních. Svůj blog píše proto, aby se podělila o to, co se za ta léta naučila.

V další části se podíváme na protažení předních nohou, plecí a krku.

Podobné články

Když vidíte koně stát o třech nohou, chcete od veterináře nebo kováře slyšet: „Je to absces“. Z dobrého důvodu. Většina abscesů se totiž sama…

Jedním z charakteristických znaků mezenchymálních kmenových buněk (MSCs) je schopnost měnit se na různé typy. Méně známé jsou však jejich silné…