Potravinová alergie u koní?

23. 8. 2024 Anna Mochanová Autor fotek: Gabriela Rotová

Potravinové alergie jsou problémem mnoha majitelů koní. Zdokumentované případy potravinových alergií u koní jsou ovšem vzácné a prokázání potravinové alergie navíc komplikuje skutečnost, že spolehlivost sérologického testu je poměrně nízká. Co má majitel koně dělat, pokud má podezření, že určitá složka krmné dávky způsobuje nežádoucí reakci? Nejlepší řešení je eliminační dieta.

Potravinová alergie u koní

Potravinová alergie (neboli hypersenzitivita) je definovaná jako nepřiměřená imunitní reakce organismu na expozici běžnému proteinu nebo glykoproteinu obsaženému v potravě. Při požití alergenu dochází k velmi silné imunitní reakci ve formě tvorby specifického imunoglobulinu E (IgE), což je protilátka hrající hlavní roli při vzniku alergií. Akutním nástupem IgE jako reakcí na alergenní složky potravy je indukována buněčná degranulace, což vede k uvolňování zánětlivých mediátorů, jako je histamin nebo eikosanoidy.

Klinické příznaky?

Potravinová alergie u koní se obvykle projevuje jako zvýšený sklon ke vzniku alergické dermatitidy. Mezi symptomy tedy nejčastěji patří dermatologické projevy zahrnující recidivující kopřivku a úporné svědění. Koně se opakovaně drbou o stěnu boxů, žlaby, stromy, hrazení a vykusují si srst. V důsledku tohoto chování vznikají na kůži sekundární léze.

Dalšími příznaky potravinové alergie mohou být regionální otoky, zčervenalá nebo šupinatá kůže nebo vypadávání srsti. Potravinová alergie může být svými příznaky snadno zaměnitelná za jiný typ alergie, například na kousnutí hmyzem.

Problémy trávicího traktu se objevují méně často, jedná se především o průjmy s rychlým nástupem po pozření alergenu.

Časté alergeny?

Nejčastěji hlášené složky potravy, které způsobují nežádoucí alergické reakce, zahrnují vojtěšku, oves, ječmen, pšenici, řepné řízky, pšeničné otruby, pohanku, jetel, sladový květ, třezalku tečkovanou a výživové doplňky.

Hypoalergenní eliminační dieta

Jednou z možností, jak určit látky, které kůň nesnáší, je eliminační dieta. Často je to ale velmi zdlouhavý proces. Z jídelníčku se postupně vypouštějí jednotlivé složky, na které by kůň mohl být alergický, a zjišťuje se, zda se jeho zdravotní stav zlepší. Pro spolehlivé určení alergenu je součástí této diagnostické metody opětovné zavedení předchozích složek krmné dávky a sledování možného návratu klinických příznaků.

První fáze eliminační diety zahrnuje odstranění všech koncentrátů, výživových doplňků, pamlsků a dalších přísad krmné dávky po dobu minimálně čtyř týdnů, případně až osmi týdnů, a to v závislosti na závažnosti klinických příznaků. Během této doby by měl být kůň udržován na dietě obsahující pouze nezávadné travní seno – kontrolujte, aby seno neobsahovalo plísně, prach, toxické a antinutriční rostliny ve zpracovávané surovině v množství ne vyšším než ~2 %. Pokud příznaky alergie u koně přetrvávají i na dietě obsahující pouze kvalitní seno, potravinová alergie pravděpodobně není viníkem. Kůň může být citlivý na prostředí nebo zdroj sena a další krok by proto mohl zahrnovat pomalou výměnu typu/druhu sena. Pokud však příznaky u koně v průběhu první fáze eliminační diety vymizejí, může být potravinová alergie přítomna .

Další kroky zahrnují opětovné postupné přidávání všech odebraných složek (koncentráty, doplňky) zpět do krmné dávky a to systémem jedna po druhé. Je velmi důležité vracet vždy pouze jednu položku týdně.

Pokud kůň zůstane bez klinických příznaků po několika týdnech na eliminační dietě obsahující pouze objemové krmivo, začněte znovu přidávat do krmné dávky koncentrát, kterým byl kůň krmen před dietou a to po dobu asi jednoho týdne. Pokud nedojde k žádné reakci, problém pravděpodobně nebude potravinová alergie. Pokud se problém po opětovném zavedení koncentrátu (nebo jiné složky krmné dávky) opakuje, vraťte se ke složení krmné dávky, která problémy nezpůsobovala, a to dokud příznaky nevymizí. Jakmile reakce odezní, může být nutné rozložit složky koncentrátu, aby se zjistilo, která konkrétní přísada může způsobovat problém.

Chcete-li tento postup vyzkoušet, začněte do krmné dávky přidávat jednu hlavní složku krmiva najednou, jde například o oves, rýžové nebo pšeničné otruby. Stále ale platí – do krmné dávky přidávejte vždy jen jednu složku za týden. Všímejte si, zda se klinické příznaky vrátí a zaznamenejte si, o jaké konkrétní příznaky se jedná. Pokud se příznaky znovu objeví, odeberte položku, která byla přidána naposledy, počkejte na odeznění klinických příznaků a zkuste tuto položku přidat ještě jednou. Pokud kůň zareaguje, je pravděpodobně přítomna potravinová alergie na tuto položku. Pokud se příznaky znovu neobjeví, pokračujte v přidávání dalších složek nebo doplňků a to stále v režimu jedna složka po druhé a nikdy ne více než jedna složka za týden. Pozorujte koně a opakujte postup, dokud nebude možné posoudit všechny jednotlivé složky krmné dávky.

Eliminační dieta je v současnosti nejúčinnější a potenciálně nejpřesnější metodou hodnocení potravinové alergie nebo citlivosti u koní. I když má eliminační dieta určitá omezení, jde o užitečný nástroj, který může pomoci izolovat potenciální alergen. Eliminační dieta je časově náročná a vyžaduje trpělivost a důslednost. Z dlouhodobého hlediska ale stojí za to určit, zda je pravděpodobné, že kůň má potravinovou alergii nebo ne, protože potravinová alergie je neléčitelná a bude koně provázet po zbytek jeho života. Při krmení správnou stravou a při důsledném vyhýbání  se alergenům bude však koni dopřán spokojený a kvalitní život. Je ovšem třeba si uvědomit, že alergie má genetický podklad, náchylnost k ní může být tudíž předávána z generace na generaci.

Použité zdroje:

Marsella, R., S. White, V.A. Fadok, D. Wilson, R. Mueller, C. Outerbridge, and W. Rosenkrantz. 2023. Equine allergic skin diseases: Clinical consensus guidelines of the World Association of Veterinary Dermatology. Veterinary Dermatology 4:175-208.

Podobné články

Jedním z charakteristických znaků mezenchymálních kmenových buněk (MSCs) je schopnost měnit se na různé typy. Méně známé jsou však jejich silné…

Zima klepe na dveře a ochránit v náročných klimatických podmínkách naše koně před útoky bakterií, virů a plísní může být docela náročné. Tip, jak…