Pilates pro koně 3: Několik konkrétních cviků
Před týdnem jsme se seznámili s filozofií a základními principy cviků zlepšujících pohyblivost, sílu a stabilitu hlubokých svalů trupu, tzv. "core". Dnes vám představíme tři konkrétní cviky: zlepšující pohyblivost, sílu "core" a rovnováhu.
Pokud jste se nedostali ke článům z minulého týdne, doporučuje je přečíst dříve, než začnete louskat tento text:
Autor původního textu: Marcia King
18. května 2009, článek č. 14115
Cviky tréninku „core" lze provádět i bez předchozího zahřátí koně, například u pacientů v rekonvalescenci po zranění, protože kůň si sám kontroluje rozsah pohybu a zatížení kloubů je menší, než během lokomoce. Hilary M. Clayton, BVMS, PhD, MRCVS, Mary Anne McPhail Dressage Chair v Equine Sports Medicine na Michiganské státní univerzitě říká, že u pracujících koní je nejlepší tyto cviky provádět poté, co se zahřejí nebo co pracovali, ale předtím, než vychladnou. Kůň je bez výstroje, pouze na ohlávce. Můžete k ní připnout vodítko, pokud chcete.
Mobilizační cviky
Mobilizační cviky klenou a ohýbají meziobratlové klouby. Pro tyto cviky potřebujete, aby kůň stál rovně a rovnoměrně na všech čtyřech končetinách. Ve fázi učení ho stavějte proti stěně, zádí do rohu, nebo použijte pomocníka, který koni zabrání uhýbat zádí od vás. Použijte lákadlo (pamlsek), abyste koně přiměli pohnout hlavou a krkem dolů nebo do strany. Poté, co dosáhnete požadované pozice, pokuste se, aby v ní kůň vydržel několik sekund; můžete položit volnou ruku na jeho hlavu nebo krk, abyste ho v této pozici udrželi. Každý cvik opakujte tři až pětkrát denně, ohýbání do strany samozřejmě provádějte na každou stranu. Dovolte svalům, aby se vždy mezi jednotlivými cviky uvolnily, odpočinuly si.
Cvik na ohýbání do strany (laterální flexe)
Následující cvik je jedním z nejoblíbenějších dr. Clayton, který používá u svých koní. „Toto laterální protahování zapojuje do činnosti hodně svalů, které klenou a ohýbají hřbet koně," říká. „Koně díky němu zlepší svoji pohyblivost, budou schopni dosáhnout stále dál, jak se bude zlepšovat jejich pružnost."
Cvik na ohýbání do strany:
Posilování „core"
Tyto cviky posilují a stabilizují „páteřní" a pánevní svaly tím, že kůň reaguje na tlak na různé části těla. Pokud máte silné ruce, můžete aplikovat tlak manuálně; pokud ne, použijte kovový náprstek nebo zatlačte tupým tvrdým předmětem, například kulatým koncem kopytního háčku. Každý cvik zopakujte 3-5krát, dovolte svalům, aby se mezi jednotlivými cviky vždy na několik sekund uvolnily. „Někteří koně, zvláště ti, kteří jsou přecitlivělí na dotahování podbřišníku nebo mají „studený hřbet" (pozn. překl.: z angličtiny „cold back", kůň se prohýbá a/nebo je ztuhlý při sedlání, nasedání jezdce a rozejití, po zahřátí problém zmizí), mohou některé procedury odmítat," varuje Clayton. Pokud toto odmítání přetrvává, s cvičením přestaňte a konzultujte vše s veterinářem.
Následující cvičení stimuluje zvedání báze krku (pozn. překl.: část krku před kohoutkem), hrudní kost a kohoutek tím, že se vyvine tlak na dolní střední linii mezi předními končetinami. Tyto pohyby jsou nepostradatelné pro sebenesení.
Cvik na zvedání hrudní kosti, kohoutku a hrudníku:
Poznámka: Míra tlaku, která je potřebná pro stimulaci reakce, bude u různých koní různá, takže začněte jemně a tlak postupně zvyšujte, nebo použijte pomalé hladivé pohyby, dokud kůň nezareaguje.
Rovnovážné cviky
Rovnovážné cviky zlepšují rovnováhu a stabilitu koně tím, že ho nutí, aby použil aktivní svalové kontrakce k přesunutí těžiště dozadu a/nebo aby odolával přesunutí svého těžiště. Podle Clayton kůň používá své svaly v některých rovnovážných cvicích k přesunutí těžiště, zatímco v jiných je používá k tomu, aby tomuto přesunutí odolal. „Mnoho rovnovážných technik, které se používají u koní, jsou podobné cvikům prováděným při pilates nebo při józe u lidí," říká Clayton.
Následující cvik stimuluje aktivaci svalů stabilizujících pánev tím, že kůň se snaží udržet rovnováhu.
Tahání za ocas:
Nezapomeňte na to, aby veterinář nejdříve koně zkontroloval, než s takovými cviky začnete; to platí především pro koně, kteří se zotavují z nějakého zranění.
Pro zajímavost:
Demonstraci cviků, pomáhajících trénovat "core" koně, najdete například na videu na této stránce: http://equisearch.com/resources/video/activate_horse_core_022009/ (anglicky)
A samozřejmě pro všechny zájemce o tuto techniku nabízíme i odkaz na zmiňovanou knihu na Amazonu: http://www.amazon.com/Activate-Your-Horses-Core-Unmounted/dp/0974767018
Galerie
Výzkum a využití kmenových buněk v equinní medicíně – od historie k současnosti
Od objevu mezenchymálních kmenových buněk (MSC) v kostní dřeni v 60. letech 20. století uběhlo už pár desítek let. Původně byly popsány jako…
Zdraví střev a mikrobiomu u hříbat
Podpora střevního mikrobiomu novorozených hříbat může mít trvalý dopad na jejich celoživotní zdraví a imunitu. Jedná se tedy o téma, které by…