Pilates pro koně 2
Ráno jste se seznámili s vlastní ideou zlepšovat i u koní funkci hlubokých svalů trupu, tzv. "core"; postupy známé v humánní fyzioterapii se tak pomalu přesouvají i to veterinární oblasti. Podívejte se blíže, o jaké cviky se vlastně jedná a pro jaké koně jsou vhodné.
Rozdělení „core" cviků
Cviky se dělí do tří skupin se zvyšující se obtížností:
Obecně se začíná s mobilizačními cviky, které se provádějí asi jeden měsíc, potom se další měsíc provádějí cviky posilovací. „Potom podle toho, v jakém stádiu výcviku je kůň, se mohou další měsíc přidat cviky rovnovážné," říká Clayton. „U mladých koní bych prováděla posilovací cviky až 6 měsíců, než bych začala s rovnovážnými."
Základním pravidlo zní: kůň je připravený na postup do další úrovně, když jsou cvičení pro něho snadná.
Kdy provádět „core" cviky
Protože trénink hlubokých svalů trupu rozvíjí sílu, pružnost a snižuje riziko zranění koně, je vhodný zvláště pro 1) přípravu mladých koní na práci pod sedlem, 2) zlepšení výkonnosti sportujících koní a 3) dosažení síly svalů trupu u koní, kteří jsou v rekonvalescenci po zranění.
U koní zotavujících se z mírného kulhání může tento trénink pomoct zachovat sílu „core" svalů a hlavně zabrání vzniku zranění. U koní s poškozenou končetinou je třeba se vyhnout cvikům s přesunem váhy - a rozhodně by je měl zkontrolovat veterinář ještě předtím, než se s cviky začne.
U koní, kteří se zotavují z operace koliky, se operační rána dostatečně zahojí asi za měsíc, aby bylo bezpečné začít s nějakými cviky. „Znovuzapojení a posílení břišních svalů je u těchto koní dobrou prevencí senného břicha. To stejné platí i pro březí klisny." Když získají břišní svaly potřebný tonus a začnou pracovat, zastaví se prohýbání hřbetu, ke kterému dochází s věkem.
Pro lepší výsledky je vhodné provádět tyto cviky, když jsou svaly zahřáté - poté, co kůň pracoval, ale ještě předtím, než vychladne. „Ideálně provádějte cvičení pět dní v týdnu," doporučuje Clayton. „Pokud je provádíte pouze dva nebo tři dny v týdnu, je to stále lepší, než je nedělat vůbec. Strávila jsem tímto cvičením na posilování hlubokých svalů trupu u každého koně možná pět minut. Kdybych měla více času, budu je provádět déle."
Zavádějte každý nový cvik postupně, zpočátku ho opakujte třikrát, postupně ho zopakujete až pětkrát denně. Vždy mezi cvikem dovolte svalům, aby se na několik sekund uvolnily, až pak cvik zopakujte.
Jak rychle to kůň pochopí, záleží často na tom, jak ho dokáže motivovat pamlsek. „Nenažranci se je učí velmi rychle!" směje se Clayton.
„Na začátku koně nechápou, že mají své nohy nechat pevně zakořeněné do země a pouze hýbat hlavou a krkem," poznamenává. „Pokud máte někoho, kdo vám pomůže, je to výhoda, pokud však nemáte, prostě jen postavte koně proti stěně nebo do rohu, abyste ho zbavili možnosti pohybovat končetinami. Kůň velmi rychle pochopí, co se po něm chce."
Výzkumy slibují úspěch
Výzkumy zabývající se tréninkem „core" svalů a sledující jeho vliv na koně jsou do jisté míry ještě stále nedokončené. Clayton však říká, že měřitelné změny pohyblivosti krku a hřbetu se dostaví už za několik týdnů.
„V současné době analyzujeme údaje z pokusů, které jsme prováděli předminulé léto, během něhož jsme vzali skupinu školních koní na konci výukového semestru a prováděli jsme na nich mobilizační cviky vždy pět dní v týdnu po dobu tří měsíců," říká. „Potom jsme použili náš systém analýzy pohybu a ultrazvuk, abychom vyhodnotili jejich rozsah pohybu a tloušťku příčného řezu některých důležitých hlubokých svalů trupu. Vypadá to, že pohyblivost koní se velmi rychle výrazně zlepšila.
Neanalyzovali jsme ještě změny velikosti průřezu svalů z údajů získaných ultrazvukem, ale myslím si, že adaptace svalů trvá déle, než zlepšení a zvýšení rozsahu pohyblivosti kloubů. Výsledky vyšetření ultrazvukem budeme mít zpracované toto léto.
Zatím teprve děláme statistické vyhodnocení získaných údajů, ale vypadá to, že k výraznému zlepšení pohyblivosti meziobratlových kloubů došlo už během čtyř týdnů od začátku cvičení mobilizačních cviků."
Kde získat další informace
Hilary M. Clayton, BVMS, PhD, MRCVS, Mary Anne McPhail Dressage Chair na Michiganské státní univerzitě, a Narelle Stubbs, australská veterinární fyzioterapeutka, spolu napsali knihu a DVD zvané „Activate Your Horse's Core", což je podrobný a názorný průvodce různými „core" cviky. „Byla jsem nadšená, jak tyto cviky pomohly zlepšit výkonnost mých koní, že jsem hned chtěla získat další informace," vysvětluje Clayton. „Chtěla bych, aby pomohly i dalším lidem."
Některé cviky, které jsou popsány v knize, nebudou žádnou novinkou pro ty, kteří pracují například podle Lindy Tellington-Jones (TTeam a TTouch, metody používané pro zmírnění bolesti a stresu). Na DVD najdete podrobné vysvětlení všech cviků, včetně toho, jak je provádět a jaký mají účinek na výkonnost koně. Kniha má laminované strany a spirálovou vazbu, takže ji lze použít i ve stáji.
Autoři však doporučují majitelům konzultovat se svými veterináři stav koní, než se cviky začnou, především u koní, kteří se rehabilitují ze zranění. Neoficiální výsledky a dosavadní výzkumy vypadají slibně, ale konečné výsledky stále ještě čekají na zpracování.
Můžete se už teď těšit příští středu na další článek, kde se vám představí několik konkrétních cviků z každé kategorie: mobilizační, posilující a zlepšující rovnováhu.
Pro zajímavost:
Demonstraci cviků pomáhajících trénovat "core" koně najdete například na videu na této stránce: http://equisearch.com/resources/video/activate_horse_core_022009/ (anglicky)
A samozřejmě pro všechny zájemce o tuto techniku nabízíme i odkaz na zmiňovanou knihu na Amazonu: http://www.amazon.com/Activate-Your-Horses-Core-Unmounted/dp/0974767018
Galerie
Kopytní abcesy: Někdy nekonečný příběh
Když vidíte koně stát o třech nohou, chcete od veterináře nebo kováře slyšet: „Je to absces“. Z dobrého důvodu. Většina abscesů se totiž sama…
„Bioléčba“ zánětlivých onemocnění koní
Jedním z charakteristických znaků mezenchymálních kmenových buněk (MSCs) je schopnost měnit se na různé typy. Méně známé jsou však jejich silné…