Paddock paradise - zdravé ustájení pro koně

23. 3. 2010 alena vostatkova

Tento systém chovu vymyslel Jaime Jackson na základě pozorování divokých mustangů ve Velké Kotlině. Pozoroval skupiny koní několik let. Mají svoje cesty-tracky, po kterých se instinktivně přemísťují na určitá místa, kde se nachází např. napajedla, skály obsahující minerály, místa k odpočinku, různá místa s odlišnými druhy vegetace apod. V podstatě se stále pohybují na jednom rozsáhlém území, které je jejich domovem a nabízí jim všechno potřebné.

Když se podíváme na naše pastviny, tak je to pravý opak toho, co mají k dispozici svobodní koně ve volné přírodě. Malé ohraničené prostory, několik hektarů. Koberec zelené vydatné trávy určené ke krmení krav. Nemusejí toho za den ani tolik nachodit, aby se nakrmili (= přežrali), takže pohyb je velmi omezen. Nemají dostatečnou motivaci k tomu, aby se pohybovali za potravou, vodou a jinými aktivitami. Toto se výrazně podepisuje na jejich kondici a zdraví.

PP je tedy systém, který zajistí pohyb pomocí motivace, tak jak koni velí jeho instinkt. Lepší pohyb zajistí celkové zdraví a výbornou kondici, zlepší kopyta, chrání koně náchylné k laminitidě, před vyjížďkou jsou koně již zahřátí a v neposlední řadě zajistí našim koním psychickou pohodu. PP je použitelný kdekoliv; v chovné stáji, hříbárně, u sportovních koní, rekreačních a všech ostatních.

paddock paradiseKe stavbě tohoto systému využijeme již stávající ohrady a vytvoříme cestu. Podle počtu koní se bude odvíjet její šíře. Tam, kde chceme, aby se koně příliš nezdržovali a více se pohybovali, bude cesta úzká. Naopak tam, kde budeme chtít, aby se zdržovali, cestu rozšíříme a vysypeme štěrkem, abychom navykali a utužovali jejich kopyta. Použijeme takový materiál, na kterém chceme, aby si koně zvykali a později neměli na takovém povrchu problém.

Zase ale musíme brát ohled na momentální stav kopyt, hlavně u těch plochých, která se rehabilitují. Taková kopyta by se na ostrých velkých kamenech mohla velmi otlačit. Naopak drobný kačírek (0,5 cm) je při rehabilitaci perfektní.

V některých částech můžou mít koně k dispozici písek na válení. Někde stromy jako ochranu před sluncem. O kousek dál zase napajedlo, minerální lizy a tak dále, zde se ve fantazii meze nekladou. Čím rozmanitější, tím lepší :)

Cituji majitele koní z knihy Jaimeho Jacksona "Paddock Paradise":

  • „S Paddock Paradise nemůžu být šťastnější. Koně se hýbou celý den."
  • „Drží si svou váhu pěkně dole, daleko lépe nežli předtím. A hřbetní svaly mojí 20leté se výrazně zlepšily."
  • „Jejich kopyta jsou také lepší díky tvrdšímu povrchu. Všimla jsem si zlepšení v konkávnosti u obou."
  • „Koně vypadají, že to milují - jsou pořád na pochodu!"
Jaime Jackson: Paddock paradise: můj pohled na psychickou a fyzickou rehabilitaci

"Ideální přirozený chov znamená, že koně jsou venku 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, s koňmi různého věkového složení, pohlaví, plemene a bez narušování jejich vlastního termoregulačního systému dekami. Také je nutné, aby měli možnost se schovat ve stínu v extrémně horkých, slunných dnech a možnost přístřešku jako ochrany před silným deštěm a sněžením.

Někteří lidé vytvořili opravdu moc pěkné paddock paradise, ale zároveň popisovali některé velmi „nepřirozené" praktiky, jako oddělování klisen a valachů kvůli obavám nebo ignoraci. Například nezáleží, jak úžasné máte prostředí, jak perfektně krmíte, když je kůň osamocen - totálně sám a nebo jen oddělen plotem od ostatních bez možnosti dotknout se, opečovávat se navzájem - potom je toto nepřirozený život a vy způsobujete koni stresující, nešťastnou situaci.

paddock paradiseJednou jsem mluvil se ženou, která vede koňskou záchranku. Říkala mi, že poník, kterému chtěla nechat upravit kopyta, ,nebyl sám´, protože měl možnost vidět své kamarády v okýnku ve svém přístřešku. Poník nebyl se svými koňskými přáteli a ona nemohla pochopit, proč je neustále schvácený, když ani nebyl krmen bohatým krmivem. Zarazilo mě, že někdo řídící záchranné operace má tak málo pochopení pro fyzické a emocionální potřeby tohoto tvora a drží tato zvířata buď v úplné izolaci nebo v malých, uzavřených prostorách, kde se nemohou dostatečně volně pohybovat.

Moji koně měli štěstí. Následoval jsem svoji intuici a snažil jsem se vytvořit jim přirozené podmínky, i když jsem neměl žádný model, který bych následoval. Ale protože teď už takový model je, tak nemůžu jen mlčet; a doufám, že ani vy nebudete. Jestli znáte někoho, kdo drží svou milovanou klisnu nebo valacha samotného na své zahradě, promluvte k nim. Nabídněte pomoc při hledání společníka. Vzdělávejte toho majitele. Domluvte se s ostatními v sousedství a udělejte společně paddock paradise.

Potkávám mnoho koní, kteří by se díky PP mohli perfektně rehabilitovat. Jak nemocní koně, tak i ti co mají psychické problémy - nešťastní koně držení ve stresujícím nepřirozeném prostředí. Je na nás změnit jejich životy..."

Pěkné odkazy a videa pro inspiraci naleznete na: www.paddockparadise.com nebo www.paddockparadise.webpaint.com.

Podobné články

Do našich tréninkových lekcí nebývá strečink zařazován až tak pravidelně a v takovém rozsahu, jak by si zasloužil. A to přestože je jeho přínos…

Na fotodermatitidu bývá náchylná málo osrstěná a/nebo nepigmentovaná kůže

Letošní jaro přineslo s nadmírou slunečních paprsků radosti i starosti. Pokud se totiž účinky slunečního záření spojí s určitými látkami obsaženými…