Otoky končetin II.

21. 4. 2006 Tomáš Sychra Autor fotek: Ing. Tomáš Sychra

Nejčastější druhy otoků a jejich příčiny, flegmona, absces, zánět žil, zánět lymfytických cest, zánět šlach, sloní noha, pipky, otoky karpálních kloubů, otoky spěnkových kloubů, otoky hlezenních kloubů, možnosti léčby, chronické stavy - pokračování.

Jednou z nejfrekventovanějších příčin otoků spěnkových kloubů je však současný vliv podkování a umístění koně v boxu s nedostatkem pohybu. K tomu v určité míře přispívá i zkrmování průmyslově upravených potravin. Příklady takových končetin vidíme na obrázku 5 a na obrázku 6.

Z pohledu holistické medicíny jde obvykle o poruchy v okruhu Slezina-Slinivka, který řídí lymfatický systém a okruhu Ledviny, který řídí nejen vodní hospodářství. Lymfedémy, jak se těmto otokům říká, mohou být také následkem poruchy funkce Jater a v mnoha případech jsme pozorovali, že důvodem bylo zaplísnění koně, které se projevilo jak v okruhu Jater, tak Tlustého střeva. (Připomínám, že velkými písmeny jsou v organizmu nazývány informační celky související s určitým anatomickým orgánem a jím jsou také řízeny. Malými písmeny je označován vlastní anatomický orgán.)

Dalším druhem otoků kloubů a to hlavně hlezenních jsou otoky způsobené sinoviální tekutinou. To je tekutina vyplňující kloubní pouzdro. To se projevuje boulemi na těle kloubu, které jsou na pohmat měkké. Obvykle nehřejí a nebývají pro koně bolestivé. Jejich léčba je možná různými způsoby. Nám se osvědčila léčba podáváním harmonizačních bylin na ledviny a bylin s antirevmatickým účinkem. Tyto otoky nesmíme zaměnit s rosolovitými útvary nazývanými pipka, jak je patrné také z obr.6, v oblasti hlezenního kloubu. Ty útvary mají původ v traumatickém namáhání či poškození hlezenních kloubů a výborně na ně funguje například obklad ze strouhané cibule s tvarohem. Někdo se možná zasměje a řekne "babský recept", má pravdu, recept, byť babský, je účinný.

Ve většině případů otoků lze využít vyšetřovací techniku nazývanou EAD, pomocí které získáme obraz o stavu vnitřních orgánových okruhů a tím i informaci, kde je skryta příčina zdravotních problémů. Podle získaných hodnot lze vést odpovídající léčbu a rozhodnout, zda problém řešit pomocí školské medicíny a nebo některou z nekonvenčních metod.

Pro příklad se vraťme k případu na obr. 5. Jedná se o lymfatický otok v oblasti levé zadní spěnky, komplikovaný granulací, který byl léčen neznámo jak v jedné stáji u Plzně. Kůň byl po neúspěšné léčbě prodán do jiné stáje, kde byl dále léčen po dobu osmi měsíců nejprve antibiotiky a později kortikoidy. Bohužel bez úspěchu. Proto jsme provedli diagnostiku EAD a z ní vyplynulo, že kůň má narušen okruh Ledvin, Jater a okruh Plic. (Připomínám, že orgánové okruhy přesahující funkci anatomických orgánů jsou psány velkými písmeny, anatomické orgány malými písmeny.) Na základě hodnot elektroakupunkturního vyšetření byla zahájena léčba bylinnými extrakty na ledviny a játra a na podporu lymfatického oběhu. Současně byla podána polykompozitní homeopatika na urychlení hojení. Podle vyjádření majitele stáje otok oplaskl za pět dní. Potvrdil to i místní veterinář. Na kombinovaném snímku na obr. 7 vidíme stav při zahájené léčby (7a) a při kontrole po pěti měsících (7b). Kontrolní EAD měření již nevykázalo na orgánových okruzích patologické odchylky. Další obr. 8. je pořízen nyní po dvou letech. Nenechte se mýlit barevnými odchylkami kopyta. Skutečně se stále jedná o téhož koně. První snímky jsou pořízeny na film a poslední je digitální. Také vidíme, že kopyto je ošetřováno různými oleji a laky. Z posledního snímku je vidět, nejen že se otok nevrací, ale navíc již došlo téměř úplně ke zhojení původně nezvládnutelné granulace, která na končetině leží v průběhu akupunkturní dráhy Jater. Kůň v současné době nemá žádné zdravotní problémy.

Léčba otoků končetin u koní je téměř vždy možná, pokud se najde příčina a pokud se podaří podmínky ustájení přiblížit přirozeným životním podmínkám. To je někdy daleko složitější, než vlastní terapie. Jestliže koně necháme v nevyhovujících podmínkách a očekáváme, že nějaký zázračný lék mu otoky odstraní, tak budeme hluboce zklamáni. Opět musím připomenout, že díky EAD jsme se přesvědčili, že svůj podíl na otékajících končetinách má i podkování. Podkováním na předek se podle našich zkušeností zhoršuje akupunkturní okruh Krevního oběhu. Podkováním na zadek poškozuje navíc okruh Ledvin. Pod ten spadají mezi jiným i klouby. Je pak již jen otázkou času, kdy končetiny otečou a nebo kdy se přidají další zdravotní problémy.

Při léčbě otoků preferujeme pohyb na rozdíl od mnohdy doporučovaného klidu. Je to dáno jiným pohledem na fungování cévního a lymfatického systému. Osvědčilo se nám, že koně, kteří se mohou stále přirozeně pohybovat, nemají nohy oteklé a lépe se i hojí i různá zranění. Naopak víme, že chronické stavy jsou nedostatkem pohybu způsobované.

Na závěr proto ponaučení:

Koně bez podkov, chovaní na pastvině 24 hodin po 365 dní v roce a ti, kteří zkrmují přirozené a průmyslově neupravené potraviny (seno, jádro + maximálně doplňkové vitamíny), nemívají nateklé nohy.

Ano, ano, já vás slyším. A co dělat, když to nejde? Odpověď zní: když to z nějakých důvodů nejde, je třeba stav kompenzovat a snažit se alespoň něco změnit. To znamená - podávat kompenzační byliny a homeopatika a zavést regeneraci koně, podobně jako to mají vrcholoví sportovci. Vždyť i kůň využívaný pro sport je atlet. Dají se mu poskytnout pravidelné masáže, lymfatická drenáž, akupunktura, shiatsu, magnetoterapie a řada dalších věcí.

Na závěr vám přeji hezké přemýšlení o tom, jak svému koni pomoci. Možností je opravdu hodně.

 

Příbuzné články:

Související odkazy:

Podobné články

Snažíte se dostat léky do svého koně? Odborník na výživu radí, jak na to.

Fyzicky náročnou kariéru sportovních koní neodmyslitelně provázejí zranění, utrpěná ať už při tréninku, závodu, nebo nešťastnou nehodou na pastvině.…