Nebezpečí jménem obstipace jícnu

5. 3. 2020 MVDr. Eva Klementová Autor fotek: Šárka Dolanská, archiv EQUICHANNELu

Povídání o obstipaci jícnu jsem se rozhodla pojmout jako veskrze praktický manuál. Vynecháme pro teď teoretickou vědu a zaměříme se, s mými zkušenostmi „prostého zvěrokleštiče“, na prosté otázky a odpovědi, využitelné chovatelem v okamžicích stresových a pro něj i koně nesnadných.

Ucpání jícnu – jak to vlastně vypadá?

Je to jedna z příhod, u kterých je diagnóza s vysokou pravděpodobností určena už po telefonickém hovoru mezi veterinářem a majitelem. Koník, nejtypičtěji krátce poté, co se s chutí pustil do krmení, začne prapodivně natahovat krk, po kterém mu probíhají jakoby křečovité vlny. Vyhlíží to podobně jako pohyby krku u klkavých koní. Obvykle následuje výtok hlenovité nebo nazelenalé tekutiny z nosu. Někteří mají bolesti podobné kolice, chtějí si i lehat, ale u většiny tento příznak chybí, peristaltika bývá většinou zachována, koně však vykazují známky vysokého stresu, aby také ne. Žrát a pít nejsou schopni.

Jaký druh krmení může toto způsobit?

Nejstručnější odpověď by byla KAŽDÝ a teď to rozvedeme. Podstatný je hltavý příjem nedostatečně prosliněné potravy, napomáhá též nedostatečný příjem tekutin. Kolem sousta se sevře podrážděná svalovina jícnu a máme zde problém. Někteří experti pak ještě chvíli žerou, takže jsem zažila jícny vyplněné jak jitrnice potravou.

Čili ucpat lze čímkoli, vyloženě rizikové jsou tvrdé granule a šroty u hltavých jedlíků. (Nemusím říkat, že suché šroty koním nekrmíme, že ne?)

Specifické jsou příhody u granulovaných řepných řízků, pokud se dostatečně nenamočí nebo, ještě hůř, se kůň dostane k suchým. Tyto pak nabobtnají v jícnu nebo žaludku a způsobí závažný, život ohrožující stav.

Hltouni to ovšem dokážou i soustem trávy či sena. Poměrně rizikové jsou kusy mrkve, jablka, tvrdého chleba apod., které jícen zraňují. (Nedoporučuji mrkev a jablko krájet na spolknutelné kousky, riziko se tím zvyšuje.)

Existují koně s vyšším rizikem výskytu?

Ano. Co se týče vrozených dispozic, u fríských koní se vyskytuje defekt tvorby kolagenu, způsobující v oblasti jícnu oslabení stěny a výduť, v které se spolknutá potrava hromadí. Jelikož se chorobný proces týká celé trávicí trubice, vyhlídky jsou bohužel dlouhodobě velmi nepříznivé a koně časem hynou.

Z méně truchlivých možností – staří koně. Koně se špatným neudržovaným chrupem, který znemožňuje sousto řádně požvýkat. Koně ve stádě na nižších stupních hierarchie (obvykle rovněž důchodci), nemající potřebný klid na krmení.

Chroničtí hltavci.

Rizikové faktory managementu krmení – obvyklý nešvar je jádro hned po příchodu do stáje. Kůň by měl být nejdřív lehce zakrmen senem a pak dostat koncentrované krmivo.

Obecně stres napomáhá výskytu podobných příhod, nehledě na ostatní.

Pokud není průběžně dostupná voda za horkého počasí, zaznamenáváme výskyt obturací jícnu i na pastvě.

Stalo se, co mám dělat?

Okamžitě shánět veterináře. Ano, stalo se mi mnohokrát, že křeč jícnu povolila sama a při mém příjezdu byl koník zdráv. Ovšem každá minuta probíhající obstipace zvyšuje riziko aspirace (vdechnutí) zažitiny, což je život ohrožující komplikace. Velmi rychle pak vzniká prudký zánět plic, aspirační pneumonie, s vysokou úmrtností. Kvůli tomu budete na konci celé estrády poučeni, že máte 4–5 dnů hlídat teplotu a v případě zvýšené teploty a/nebo ztíženého dýchání okamžitě volat veterináře. V některých případech, pokud průběh je těžší, nasazují se antibiotika a antiflogistika hned po vyřešení ucpaného jícnu.

Do příjezdu veterináře můžete koně provádět, masírovat levou stranu krku (jemně, krouživými pohyby od hlavy dolů) v jugulární rýze – to je ten žlábek, kam se píchají injekce a bere krev.

Hlavu držet spíš níže, ať to teče ven a ne do plic.

Hlavně nezkoušejte do koně cokoliv lít! S hrůzou jsem zaznamenala pokusy s Coca-Colou, olejem i vodou z hadice (utopený kůň s plicním edémem) ­… prosím vás, když je jícen neprůchodný, kam to asi poteče? Ano, do plic.

Vyplachovat je možné, opatrně, sondou, a hlavně rukou veterináře, vy to nezkoušejte.

Co udělá veterinář?

Po provedení vyšetření a konstatování zmíněné diagnózy obvykle aplikuje koni spasmolytika, látky uvolňující hladkou svalovinu jícnu. Někdy to samo o sobě stačí, jindy je nutno opatrně sondou zavedenou přes nos obstipát rozmočit, vypláchnout nebo posunout do žaludku, podle toho, jakým materiálem to bylo způsobeno.

Když se vše zdárně povede a kůň má jícen průchodný, následuje minimálně 6–8 hodin bez potravy, aby se sliznice měla čas uklidnit, voda dostupná. 2–3 dny doporučuji kašovité mokré krmení a máčené seno.

Pokud máme podezření na aspiraci (vdechnutí), postupujeme, jak bylo uvedeno výše.

A svědomitě si v hlavě projdeme rizikové faktory a pokud možno je rychle odstraníme.

U opakovaných potíží nezaškodí endoskopie jícnu a rentgen, není-li tam nějaký anatomický malér, nejen u fríských koní.

 

Závěrem pro odlehčení – záhadou zůstává pacient, kterému jsem z jícnu vypláchla nejen značné množství šrotu, ale i knoflík a snubní prsten, který nepatřil majitelce koně.

 

MVDr. Eva Klementová, terénní veterinář věnující se již 26 let léčbě převážně koňských pacientů.

Podobné články

Když vidíte koně stát o třech nohou, chcete od veterináře nebo kováře slyšet: „Je to absces“. Z dobrého důvodu. Většina abscesů se totiž sama…

Jedním z charakteristických znaků mezenchymálních kmenových buněk (MSCs) je schopnost měnit se na různé typy. Méně známé jsou však jejich silné…