MVDr. Mádr: Nechtěl jsem filiálku dr. Strasser

19. 2. 2012 Katka Lipinská Autor fotek: Diana Šilhánová

Po necelých dvou měsících od otevření kliniky byl odvolán ředitel Institutu pro celostní přístup ke koni MVDr. Pavel Mádr. Požádali jsme tedy jeho i pana Václava Vydru o vyjádření a objasnění situace.

Rozhovor s MVDr. Pavlem Mádrem proběhl 14. února 2012.

Z jakého důvodu jste byl odvolán z místa ředitele?
Podle mě byl hlavní problém, že jsme zakládali o.p.s. a podle toho, jak to vypadá, to rozhodně jako o.p.s. fungovat nebude. Je to v podstatě filiálka doktorky Strasserové. My jsme prosazovali, aby Institut zkoumal všechny směry a různé úpravy kopyt, minimálně se seriózně zabýval tím, která úprava je správná. A aby se všechno dokumentovalo.

Od začátku jste ale věděl, že pan Vydra je striktně zaměřen na Strasser?
My jsme doufali, že se nám to podaří změnit.

Prezentovali jste to tak i v létě.
Stavěli jsme na ní proto, že dr. Strasserová měla mít jako jediná zpracovanou metodiku a výuku, zaměřenou na úpravu kopyt. Jenže později se ukázalo, že to tak není. Byli jsme uvedeni v omyl.
Je jednoduché jen něco převzít a na tom byla založena celá ta myšlenka. Převezmeme, co má dr. Strasserová a případně to nějak rozšíříme. Jenomže když došlo na předání materiálů, zjistili jsme, že nic neexistuje. V podstatě vůbec nic. Potvrdili nám to i další lidé, kteří absolvovali kurzy. Chtěli jsme také porovnat různé trimy, ale jakmile došlo na konfrontaci s jinými poznatky, úplně se odmítala bavit. Jen říkala „to vůbec nečtěte." A „o tom se nebudeme bavit".

Nebyli jste snad s panem Vydrou domluveni dopředu?
S Vaškem je těžká domluva - on na tyhle věci nemá čas. Takže jsme se domluvili se ženou, že si vše budeme muset připravit sami, že si povedeme záznamy o koních a snad se časem něčeho dobereme. A že si prostudujeme i jiné materiály, abychom věděli, co a proč dělat. A tady jsme narazili.

kopytaPodle čeho učí žáci dr. Strasser?
To je všechno improvizace. Jsou určité okruhy, ale neexistují texty jako třeba na vysoké škole. Nikde není uvedeno ani řečeno, jak mají být upravena kopyta třeba při určitých deformitách.

A jak to paní doktorka učí?
Jen prakticky. Strouháte a ona chodí a říká „ještě tady... a tady ještě trošku..." Ale už neřekne třeba proč. Je ale pravda, že někteří její žáci jsou vcelku úspěšní strouhači. Asi proto, že používají svoji hlavu.

Je to potom ještě úprava podle Strasser? Nevadí jí to?
To nevím.

Když absolvujete kurz a pak nejdete ke zkouškám, nevadí to dr. Strasser?
Nevím, s námi nekomunikuje. Ona s ní byla vždycky zvláštní komunikace, nejvíc komunikuje s Václavem Vydrou, ale teď už s námi nekomunikuje vůbec.

Kontroluje dr. Strasse následně své studenty?
Chce přezkoušení po roce před ní. Ale v terénu koně samozřejmě nekontroluje, to by nemohla stihnout.
Můj názor je ten, že ten kurz, když porovnám informace, které jsme dostali, a cenu, kterou jsme zaplatili, je nehorázně předražený. Mně to nic nového nedalo. Je pravda, že jsem veterinář, ale myslím si, že ani běžnému člověku to moc nedá.

Kolik kurz stojí a jak je organizován?
Stojí to momentálně 85 000 Kč bez DPH. Mělo by v něm být osm třídenních bloků za dva roky. Většinou dva dny teorie a den praxe. Ale znovu opakuji, bylo to chaotické, improvizované a nebyly žádné materiály.

Takže bylo na vás, abyste kurzy, které jste měli vést, sami připravili. Třeba by vám s tím dr. Strasser pomohla...
To si nemyslím. Je to podivné, ale došli jsme k názoru, že informace jsou před námi naopak ukrývané. A když jsme žádali o materiály, bylo nám řečeno, že tedy bude školit Patrik Spieleder. Vypadá to, že pravděpodobně proto, aby nám paní doktorka nemusela poskytkout žádné materiály.
Dr. Strasser měla zpočátku velkou radost, že potkala dva veterináře a že už nebude muset školit. Až dokud jsme nepožádali o nějaká data. To byl problém. Představte si, že jsme až dodnes nedostali do rukou žádnou dokumentaci vyléčeného koně. Zkrátka neexistuje. A hlavně, když jsme se jen o to začali zajímat, okamžitě jsme se stali nepřáteli. Umíte si představit, že to někdo dělá třicet let a nemá se oč opřít? Obzvláště když má tolik nepřátel. Já na jejím místě bych už před patnácti lety sbíral dokumentaci. Zaměřím se na koně, který se dobře jeví a zdokumentuji si ho, abych ty důkazy měl.

Tušíte, proč to dr. Strasser neudělala?
Domnívám se, že ten systém zkrátka nefunguje. Respektive, že funguje pouze dočasně po to krátké období, kdy je kůň u ní na klinice, kde chodí po měkké gumě. V momentě, kdy se má vrátit do normálního prostředí, vrátí se to zpátky. Klienti jsou pak samozřejmě nespokojení. Takže se jedná jen o dočasnou úlevu, ti koně nejsou vyléčení. Kdyby ta léčba fungovala tak, jak tvrdí dr. Strasserová, byly by po světě spousty nadšených opěvovatelů metody paní doktorky Strasser. Takže podle mého názoru to nefunguje a mlží se. A my jsme neviděli jediný zpracovaný klinický případ, kde by byla popsaná léčba, jak probíhal trim a jaké byly výsledky.

Proč jste se o to začali zajímat až teď?
My se o to zajímáme od začátku, byli jsme kvůli tomu dokonce i v Tubingenu, ale paní doktorka „nemohla najít", co hledala. A vždycky to skončilo, že „ten kůň odešel, já nevím kam a nemám o něm žádné zprávy". A obrazová dokumentace byla taky zvláštní. Fotky byly pořizovány v různých úhlech, při různých postojích a nebylo na nich nic jednoznačného. Takže když nebyla žádná dokumentace, rozhodli jsme se, že ji uděláme sami. Že najdeme důkaz. Když začali přicházet první koně na kliniku, chtěli jsme vše dokumentovat, ale ze strany Vaška Vydry byly informace blokovány. Takže stále neexistuje jediný důkaz.
Paní doktorka přijede na tři dny, zinkasuje peníze, za semináře, za knihy, jednak od nás, pak ještě i soukromě od Vaška Vydry a zase odjede. Ani nevíme, kolik od něj dostává. Ale je to tu pro ni zlatý důl. To samé pro Patrika Spieledera. Ani on nám neposkytl žádná data, prý je to jeho vlastnictví. Je to zkrátka černá skříňka na informace. Je mi líto Vaška Vydry, on opravdu touží po tom, aby ti jeho čtyři koně byli zdraví, pod koněm tráví většinu času, ale on také neví proč. Probíhá to tak, že on vystrouhá, nafotí to a pak pošle mailem paní doktorce. Když jsme byli tehdy v Tubingenu, taky takhle psal a ona se na to dívala a hned mu odpovídala např. „víc vybrat rozpěrku". Ale už nenapíše proč. Takže Vašek Vydra si strouhá koně pět šest let, ale neví, co a proč dělá.
Ale podle mě z té fotky to nelze poznat, je třeba to vidět trojrozměrně. Obzvlášť když to podle ní nejde ani vysvětlit.

Přejděme ke klinice. Byl jste ředitelem Institutu, který provozoval kliniku. Jaká byla vaše role na klinice?
Já se ženou jsme měli mít na starosti kurativu. Moje žena byla vedoucí kliniky. Ale jak její vedení, tak mé ředitelování Institutu bylo myslím jen formální. A naše snaha byla dokumentovat, chtěli jsme mít vše zdokumentované. Jenomže informace směrem k nám byly blokovány, fakticky jsme se vše dozvídali jako poslední a víceméně náhodou. Třeba jsme ani nevěděli, že na kliniku přijeli nějací koně.

obaKdo se o koně staral prakticky?
Správcová. A pak měl každý kůň svého strouhače. Momentálně tam byli tři strouhači, Václav Vydra, Martina Lehoučková a Tereza Lišková.

Tereza Lišková má hotový kurz?
Nemá. Ale přivedla si tam své koně, které si strouhá. S tou jedinou byla dobrá komunikace. Ona jediná má také něco, co by se dalo označit jako dokumentace.

Klinika v Malčanech patří Institutu?
Ne, ta má tři spolupodílníky a je to Institutu pronajaté.

Jak proběhl váš odchod?
Jak jsem už říkal, nejprve jsme byli uvedeni v omyl, že existují materiály. Když jsem zjistil, že to tak není a že nám paní doktorka nic neposkytne, chtěl jsem hledat sám a neomezovat se pouze na úpravy podle doktorky Strasser. Když jsem to dal na podzim najevo, stal jsem se nepřítelem. Takže jsem věděl, že budu odvolaný.

Proč jste neodešel dřív?
Já jsem do poslední chvíle věřil, že Vašek dostane rozum.

Co bylo tou poslední kapkou?
Asi to, že se k nám nedostávaly žádné informace. O trimování, o zdravotním stavu, dokonce ani o přesunech koní. A jak máte mít zodpovědnost nad něčím, když nevíte, co se tam děje?!

Vy jste na klinice fyzicky nebyli?
My to máme nejdál. Naše hlavní činnost je v Úvalech, což je 50 km a nemohli jsme tam být. Proto jsme zdůrazňovali, že potřebujeme informace. Ale Vašek Vydra je blokoval. myslím si, že záměrně. A měli jsme také problém se správcovou (což s tím souvisí). Potřebovali jsme informace denně a nedostávali jsme je. Vašek evidentně dal příkaz, aby se k nám nedostávaly. Ale ředitel a předseda správní rady měli držet spolu.

Jakou oficiální roli tam měl pan Vydra?
Oficiálně neměl žádnou výkonnou pravomoc, byl jen jedním ze strouhačů. V případě, že s něčím na klinice nesouhlasí, měl komunikovat s námi a řešit to s námi. V principu ale on převzal funkci vedoucího kliniky a nás vůbec nekontaktoval. Ale mluvit o funkcích je směšné, tam to nefungovalo, byl tam chaos. A my jsme měli smůlu, že jsme tam nemohli být každý den jako oni.

Ten chaos tam byl pořád? Jak to tedy mohlo fungovat?
Ano, ten tam byl od začátku. To souvisí s osobností Vaška Vydry, který je populární osobnost a většina lidí, kteří kolem něho jsou, se mu snaží zavděčit.

Kdo to financoval?
Zpočátku bylo potřeba finanční injekce jako do všeho a tu jsme dali na třetiny, potom už Institut vydělával. Je tam ustájeno 22 koní, čtyři z nich jsou pana Vydry.

Kolik tam stojí ustájení?
6 000 Kč jen ustájení, strouhání se platilo zvlášť.
Všichni ustájení platili nájem, i pan Vydra. A buď si strouhal každý sám, nebo měl strouhače, kterému platil. Většinou se platí kolem 700 Kč za jedno vystrouhání.

A strouhalo se třeba jednou týdně? Vím, že pan Vydra říkal, že strouhá tak jednou týdně.
To je individuální. Vašek strouhá velmi často, ale většina ostatních průměrně tak jednou za tři týdny nebo měsíc.

A peníze ze strouhání šly do pokladny Institutu? Všechny?
Nene, ty šly strouhačům všechny. Příjem Institutu byl v podstatě za ustájení koní a za přednášky.

Měli jsme za to, že strouhači pracují pod Institutem a za to, že jim to Institut umožňuje, by měli alespoň nějakou část odvádět.
Ne, tak to není, pracují sami na sebe. Institut nemá žádné zaměstnance, vyjma správcové, která měla mandátní smlouvu.

A výdaje Institutu? Péče o koně a pronájem objektu? Objekt patří panu Vydrovi?
Ne, ten je na třetiny. Třetina patří mně a mé ženě, třetina Vydrovým a třetina Martině Lehoučkové.

Už víte, jakým způsobem budete teď nakládat se svojí třetinou?
Zvažujeme různé kroky, nechceme tam samozřejmě s nimi zůstat, projevili zájem o odkoupení, takže buď jim to prodáme nebo navrhneme soudní rozdělení toho majetku.

Ještě jste zmiňoval peníze, které se platily paní doktorce Strasserové za přednášky, to byl další výdaj Institutu.
To bylo 10 % z vybraných peněz z přednášek jako tantiémy. Za know how, což já osobně beru jako velmi diskutabilní vzhledem k tomu, jak málo toho předala. Další peníze jdou tomu, kdo kurz vede a ty nejsou zanedbatelné. Například paní doktorka si účtuje za den 500 Euro.

Takže pokud byste ty kurzy vedli vy, tak by peníze za lektorování šly vám?
Tak to by určitě nebylo 500 Euro.

A pokud by ty kurzy vedla ona, jak bylo teď v poslední době plánováno, většina peněz by šla zpátky k ní.
Ano. Ono bylo plánováno, že by je vedl Patrik Spieleder, ten si bere také 500 Euro. Kdybych je vedl já, samozřejmě je motivující, když člověk za den učení něco málo dostane, ale Institutu by zbylo víc. My jsme do toho nešli kvůli penězům, naopak jsme do toho investovali spoustu času, ale mysleli jsme si, že děláme dobrou věc. Ale když jsme zjistili, že je to jen filiálka doktorky Strasserové, s těmihle penězi je to nehorázné.
Proto jsme chtěli samostatnou kvalifikaci kopytářů, aby kopytář nebyl závislý na jedné „škole"...

... a proto jste už v rodných listech kvalifikace operovali s pojmem „Strasser"?
Protože doktorka Strasserová měla být odborným garantem.

Jako odborní garanti jste byli uvedení vy.
Nebo Strasser byl ten systém, ze kterého jsme měli vyjít. My jsme byli přesvědčováni, že Strasser je jediný systém, z něhož lze vyjít. A ono to tak v podstatě je.

Jaké tedy máte plány dál?
My nyní máme výuku zpracovanou a pokud bude mít někdo zájem, rádi ji předáme. A vytvořili jsme ji sami. Ale teď si asi dáme pohov a trochu si od toho odpočineme.

Ale absolvovali jste kurz, určitě i z něho vycházíte.
Ano, ale pro mě tohle nebylo nic nového, jsem veterinář, o kopytním mechanismu jsem se učil na VŠ a dozvěděl jsem se tam jen to, co se dá najít ve všech učebnicích. Bylo jen pár věcí, které pro mě byly nové. Ten kurz je založen na obecně známých informacích. Tyto principy platí. Pokud pak půjdeme na praktickou aplikaci Strasser, tu propagovat nechci, protože jsem přesvědčen, že nefunguje. A myslím si, že provádět radikální zásahy podle doktorky není dobré.

Kdo má být novým veterinářem Institutu?
To nevím, domníváme se, že by to mohla být přímo paní doktorka Strasserová, ale nemá české občanství, není členkou komory veterinárních lékařů, takže ta jim nepomůže. Ale to může být kdokoli.

Jak dlouho se znáte s panem Vydrou a pozorujete jeho trim?
Asi tři roky, moje žena déle.

Jaký máte nyní názor na jeho trim?
Ta kopyta se nevyvíjejí dobře, to jednoznačně.

Proč jste nám v létě tvrdil opak?
Jednak se o ta kopyta nezajímáme tak dlouho a také jsme byli pod vlivem Vaška. Třeba inkriminované kopyto Navary, co ho znám, se jen zhoršuje. Sice dochází k rozšíření v korunce, ale dole ne. Ale podle doktorky to chce víc let, „mehrere Jahre".

Abych to shrnula, kopyta sledujete minimálně dva roky, ještě v létě jste nám říkal, že se to zlepšuje a najednou nám říkáte opak, že se to celou dobu zhoršuje...
Ono se to hodně projevilo po přesunu do Malčan, kde najednou byla na betonu.

Na klinice by přeci měly být měkké gumové povrchy pro nemocné koně.
Pro nemocné ano, ale Navara patřila mezi zdravé a ti byli na betonovém paddocku kolem budovy. Guma byla jen vevnitř, kam si koně chodí lehnout. Tahle změna u Navary v poslední době je dost markantní.

Co jeho ostatní koně?
Tam je v podstatě stejný stav jako v létě.

Na základě jakých podkladů byla ICPK „přiklepnuta" ta kontroverzní dotace?
Já jsem zpracovával ekonomické podklady k žádosti.

Takže vy jste dělal tu žádost?
Ano, byla dělaná na konci prosince, podávaná začátkem ledna.

Takže jim napřed ty peníze dali a pak teprve o ně žádali?
(MVDr. Mádrová) Oni jim žádné peníze nepředali...

Dobrá, schválili...
O tom, že dostaneme dotaci, jsem já jako ředitel nic nevěděl. Dozvěděl jsem se o tom z Equichannelu.:-) Asi si to domluvil Vašek Vydra s panem Bendlem a žádost jsem sepisoval až ex post a předával Vaškovi na začátku ledna. Pak ji Vašek předal nevím komu.

Jaké podklady jste k tomu poskytli?
To byl jen standardní formulář.

Předpokládáme, že nestačí vyplnit formulář a říct, že chceme dotaci na koně... musíte ji zdůvodnit a doložit, nač ji chcete.
Byla tam žádost o vybudování školicího centra, žádost o peníze na koně, na nějaké přístroje, tomograf a náklady na odbornou práci - veterinární, diagnostickou...

Takže i přímo na provoz?
Bylo to částečně na provoz kliniky, částečně na výuku a hlavní část směřovala na vybudování školicího centra. Ovšem teď, když tam nebudeme, si myslíme, že značná část peněz by odplynula dr. Strasserové do ciziny.

S tím se ale muselo počítat, když se žádalo o peníze na propagaci Strasser trimu.
Ale já jsem v té žádosti žádný termín Strasser trim neuváděl! Já jsem psal pouze o léčebném trimu a fyziologické péči o koně, dr. Strasserovou jsem vůbec nezmiňoval.

Zemědělský výbor ale s námi řešil přímo Strasser trim a jeho kontroverzi.
Tak to ale vůbec neměl ode mě, to s nimi musel Vašek nějak řešit.

Víte něco o tom, proč byla dotace pozdržena?
Ona ta dotace byla pozdržená? O tom nic nevím, oni ji nedostanou? (zajímavý rozpor viz tvrzení výše)

Vy jste podával žádost, tak byste měl být informován.
Nejsem informován, nic nevím. Jestli je někdo informován, je to Vašek Vydra a Petr Bendl, já ne.

Před chvíli jste říkali, že ty peníze nedostali.
(MVDr. Mádrová) Já jsem říkala, že ji ještě nedostali. To je jediné, co víme. A ještě to, že Vaškovi řekli, že má čekat do konce února.

Pan ministr Bendl má všechny koně na Malčanech?
Ano, všechny čtyři. Má kladrubáka, dvě hříbata a ještě jednoho. Hříbata mají problémy s kopyty, pravděpodobně vlivem odchovu. Už když je koupil a viděl jsem je poprvé, měli problémy s kopyty. Také má jednoho z kopytářů, který mu o ně pečuje.

Přímo pan Vydra?
Ne, myslím, že je dělá Dušan Průcha.

Co na celou situaci říká Václav Vydra?

Kopytní klinika prý pokračuje, nicméně jméno ošetřujícího veterináře zůstává tajemstvím. O vyjádření jsme tedy samozřejmě požádali i pana Václava Vydru.

Schůzku s námi odmítl, zaslal pouze toto stručné vyjádření emailem:

ICPK pokračuje ve své činnosti, pouze p. dr. Mádr už není jeho ředitelem ani garantem. Tak se na základě jeho jednání, které nebylo v souladu s tím, proč jsme Institut zakládali, rozhodla správní rada se souhlasem i dalších dvou zakladatelů. Nevím, co chce p. dr. Mádr, kterému se u vás konečně dostane slyšení, nejspíš proto, že to přiloží další polínko pod kotel, říct, ale nemyslím, že k bych se k tomu měl vyjadřovat. Nechci zabřednout do vzájemného osočování a pomlouvání. Z jednání Pavla Mádra, i z jeho formy, jsme byli všichni, a to zdůrazňuji - všichni, hodně zklamaní a není to nic příjemného. Pokud v jeho vyjádření bude něco, na co by bylo zapotřebí reagovat, udělám to a věřím, že to uveřejníte.

Případnou reakci pana Vydry samozřejmě po obdržení zveřejníme.

MVDr. Mádr nám poskytl dokumentaci k jednomu z případů, který dle jeho názoru potvrzuje neúčinnost tohoto způsobu úpravy kopyt - rentgenové snímky schvácené klisny Denali.
Tématu Strasser trimu se tedy budeme věnovat tento týden ještě jednou.

Podobné články

Regenerativní medicína v posledních 10 letech zaznamenala prudký rozvoj. V současné době existují spolehlivé důkazy, které podporují použití…

Snažíte se dostat léky do svého koně? Odborník na výživu radí, jak na to.