Měsíční slepota
Co je měsíční slepota? Jak se dá léčit? Jaká je prognóza onemocnění? Jak provádět prevenci, aby k tomuto onemocnění nedošlo? ... Chtěl bych v tomto článku reagovat na četné dotazy z diskusního fóra Equichannelu, kde majitelé postižených koní hledají pomoc pro své čtyřnohé přátele.
Měsíční slepota je zánětlivé onemocnění oka, latinsky nazývané iridocyklochorioditis periodicum equorum. Jak praví učené knihy, jedná se o aseptický zánět oka, který se v určitých (obvykle cca měsíčních - odtud měsíční) intervalech opakuje. Má se za to, že původci onemocnění jsou leptospiry, které svojí močí roznášejí potkani.
Ne každý zánět oka je však měsíční slepotou. Takto nazývaný zánět je lokalizován v přední komoře oční, tedy mezi rohovkou a čočkou a je způsoben poruchou autoimunitního systému oka. Vzhledem k lokalitě je velmi těžce dostupný pro antibiotickou léčbu a přitom při něm vznikají v tomto prostoru srůsty, které v naprosté většině koně postupně oslepí. Obr.1.
Školská medicína se k léčbě staví tak, že do oka injekčně vpraví kortikoid, který utlumí nepřiměřenou reakci autoimunitního systému a zanícené oko se rozkapává atropinem, aby se rozrušily vznikající srůsty. Druhou cesta je chirurgická, kdy se otevře přední komora oční, vypláchne se antibiotiky a oko se opět zašije. Ani v jednom z těchto řešení se však neléčí příčina choroby, kterou je, jak jsme už řekli, porucha autoimunitního systému oka. Problémem u chirurgického řešení je to, že se nemusí jednat o bakteriální, nýbrž o virový zánět a v tom případě je antibiotická léčba neůčinná. V některých případech jsem zaznamenal snahu léčby měsíční slepoty například framykoinem podávaným v masti nebo jiným masťovým ATB; tato léčba je naprosto neúčinná. Pokud v daném případě účinná byla, nejednalo se o měsíční slepotu a zánět oka byl špatně diagnostikován.
Před několika lety se na mě obrátila kamarádka, která koně s měsíční slepotou měla. Tenkrát jsem ještě nepoužíval diagnostiku EAD a tak jsem se mohl spolehnout jen na vnější pozorování. Na klisně bylo nápadné, že má oteklé horní a spodní víčko. Obr.2.
Podle typologie vycházející z čínské tradiční medicíny je horní víčko přiřazeno k informačnímu okruhu řízanému Játry a dolní víčko k okruhu řízenému Ledvinami. Oko samo jako senzorický orgán patří pod okruh Jater. Jelikož se jedná o informační orgánové okruhy, používám k jejich označení velká písmena, abych jejich funkci oddělil od fyziologických funkcí podle medicínských kriterií. Zde jde o prvky orientální diagnostiky a nesmíme je zaměňovat s anatomickou projekcí jednotlivých orgánů.
V případě této klismy jsme k léčbě použil bylinné extrakty harmonizující játra a ledviny a působící protizánětlivě na oči. K velkému překvapení se oko začalo velmi rychle hojit, přestalo slzet, otok víček se zmenšoval a výsledek vidíme po cca třech týdnech na dalším obrázku, kde je patrné, že se zmenšuje i zákal pod čočkou. Obr.3.
S rozšířením praxe o elektroakupunkturní diagnostiku - EAD - se podařilo verifikovat, že v případě měsíční slepoty jde obvykle o poruchu autoimunitního systému oka způsobeného poruchou v řídicím okruhu Jater a někdy i Ledvin. Méně častá je porucha v okruhu Sleziny-Slinivky. Zhruba v polovině případů však šlo o virový zánět, způsobený viry chřipky nebo EB virem.
Nekonvenční léčba tedy spočívá v harmonizaci orgánových okruhů, mezi kterými se nalézá oko se svým autoimunitním systémem a v specifické protizánětlové léčbě onemocnění oka. Nejedná se o potlačování jeho odezvy, ale naopak o jeho regulaci, aby si s danou infekcí systém adekvátně poradil. Rekonvalescence po léčbě napomáhá stabilizaci autoimunitního systému oka a pomáhá ke vstřebání vzniklých zákalů a případných srůstů. Délka rekonvalescence je závislá na stupni poškození oka a na podmínkách chovu koně. Tedy na podmínkách v té které stáji.
Léčených koní je celkem sedmnáct a žádný z nich po dobu cca tří let neměl recidivu onemocnění. Naopak v některých případech zase začínají koně vidět. V akutních případech, kdy byla použita homeopatika, se zákal oka rozpustil během tří dnů a při cílené rekonvalescenci se již nikdy neobjevil.
Z těchto výsledků je patrné, že ne každý zánět oka je měsíční slepota a ne každá měsíční slepota musí vést k oslepnutí koně. Naděje na vyléčení zůstává, jestliže hledáme nové možnosti a nebráníme se novým pohledům.
Ing.Tomáš Sychra
Klinika nekonvenční terapie.
(Clinic of Nonconvetional Therapy of Horses)
Tematicky související diskuzní příspěvky:
Chronické zánětlivé onemocnění střev (CIBD, chronic inflammatory bowel disease) je skupina gastrointestinálních poruch vyskytujících se u koní. Jsou…
Antibiotická terapie u koní
Antibiotická terapie je velmi ožehavé téma nejen v humánní, ale i veterinární medicíně. Se vzrůstající bakteriální rezistencí je velmi důležité,…